شهریه پزشکی پردیس خودگردان۹۷

با توجه به اینکه تمامی دانشگاه های علوم پزشکی در کشور دارای پردیس خودگردان هستند.  داوطلبینی که خواستار تحصیل در رشته پزشکی در پردیس های خودگردان هستند می توانند با پرداخت شهریه پزشکی پردیس خودگردان ۹۷ در دانشگاه های علوم پزشکی اردبیل، ارومیه، اصفهان، ایران، بابل، بندرعباس، تبریز، تهران، جندی شاپور اهواز، زاهدان، زنجان، شهید بهشتی، شیراز، کاشان، کرمان، کرمانشاه، گلستان، گیلان، مازندران، مشهد، همدان و یزد به صورت متمرکز تحصیل نمایند.
داوطلبین می توانند در صورت داشتن شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان و با پرداخت شهریه پزشکی پردیس خودگردان ۹۷ در دانشگاه های گفته شده مشغول به تحصیل شوند که به طور خلاصه می توان شرایط تحصیل در پردیس خودگردان را به شرح ذیل اعلام نمود :
۱) داوطلب باید بتواند به راحتی شهریه پزشکی پردیس خودگردان ۹۷ را پرداخت نماید

۲) باید کد رشته های مخصوص رشته پزشکی پردیس خودگردان را در انتخاب رشته خود لحاظ نماید.

۳) محل تشکیل کلاس های دروس تئوری و علوم پایه در پردیس ها و یا هر مکانی که دانشگاه صلاح بداند برگزار خواهد شد

۴) هرگونه انتقال و میهمان شدن از پردیس های خودگردان به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی داخل کشور، ممنوع است. بدیهی است نقل و انتقال و میهمان شدن از یک پردیس به پردیس دیگر در صورت موافقت پردیس مبدأ و مقصد، با رعایت سایر ضوابط مندرج در آیین نامه انتقال مربوط به پردیس های خودگردان، بلامانع است.

۵) دانش آموختگان پردیس های خودگردان هم مشابه سایر دانش آموختگان ملزم به گذراندن لایحه طرح نیروی انسانی هستند.

۶)در پایان دوره به دانش آموختگان مدرک تحصیلی مشابه دیگر دانشجویان همان دانشگاه ها، اعطاء خواهد شد.
شهریه پزشکی پردیس خودگردان در سال ۹۷
با توجه به اینکه شهریه پزشکی پردیس خودگردان در سال ۹۷ با توجه به دستور وزارت علوم به صورت هیات امنایی تعیین می گردد لذا بر این اساس پردیس های خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی می توانند هر ساله به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد در هر سال تحصیلی افزایش شهریه داشته باشند.
هنوز میزان دقیقی از شهریه پزشکی پردیس خودگردان در سال ۹۷ اعلام نشده است اما با توجه به اینکه شهریه پزشکی در سال تحصیلی ۹۶  حدودا از ۹۲/۶۱۰/۰۰۰ الی ۱۰۹/۱۲۰/۰۰۰ ریال می باشد داوطلبین می توانند برای محاسبه حدودی میزان شهریه پزشکی پردیس خودگردان ۹۷  با اضافه کردن ۱۰ تا ۱۵ درصد به مبالغ فوق میزان شهریه را محاسبه نمایند.

شهریه دندان پزشکی پردیس خودگردان۹۷

رشته دندان پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار گروه آزمایشی تجربی می باشد که هر داوطلبی در کنکور سراسری تلاش می کند تا در یکی از رشته های دندان پزشکی و پزشکی یا داروسازی قبول شوند. با توجه به اینکه رقابت در این رشته ها بین متقاضیان بالا می باشد به همین دلیل قبولی در رشته دندان پزشکی در دانشگاههای دولتی بسیار دشوار می باشد به همین دلیل دانشگاه های دولتی با تاسیس شعباتی به نام پردیس خودگردان با دریافت شهریه اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند.
شهریه دندان پزشکی پردیس خودگردان ۹۷ شهریه بالایی می باشد که به اعتقاد برخی شاید پرداخت شهریه دندان پزشکی پردیس خودگردان ۹۷ به نسبت تحصیل در خارج از کشور مقرون به صرفه تر می باشد. البته باید گفت که شهریه ای که داوطلبین تحت عنوان شهریه دندان پزشکی پردیس خودگردان پرداختن می نمایند به نوعی خرید صندلی دندان پزشکی می باشد ولی از آنجایی که ممکن است برخی از دانشگاه های خارج از کشور در لیست دانشگاه های خارجی مورد تایید وزارت علوم نباشد پرداخت این شهریه مقرون به صرفه می باشد.
داوطلبین برای قبولی در رشته دندان پزشکی در پردیس خودگردان می توانند در انتخاب رشته کنکور ۹۷ خود اقدام به انتخاب این رشته ها نمایند و توجه داشته باشید که پذیرش در پردیس های خودگردان به صورت متمرکز بوده و متقاضیان می توانند با پرداخت شهریه دندان پزشکی پردیس خودگردان ۹۷ در این رشته تحصیل نمایند.
شهریه دندان پزشکی پردیس خودگردان در سال ۹۷
با توجه به اینکه شهریه دندان پزشکی پردیس خودگردان در سال ۹۷ به صورت هیات امنایی تعیین می گردد و مطابق با دستورات وزارت علوم می توانند هر ساله به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد در هر سال تحصیلی افزایش شهریه داشته باشند.
با توجه به اینکه شهریه شهریه دندان پزشکی در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ مبلغی در حدود ۹۲/۶۱۰/۰۰۰ الی ۱۰۹/۱۲۰/۰۰۰ ریال می باشدداوطلبین می توانند با اضافه کردن ۱۰ تا ۱۵ درصد به مبالغ فوق می توانند به صورت حدودی میزان شهریه  دندان پزشکی پردیس خودگردان ۹۷ را محاسبه نمایند. البته در زمان محاسبه شهریه پردیس خودگردان به این نکته توجه داشته باشید که میزان هزینه های واحدهای عملی و مواد دندانی دانشجویان دندان پزشکی در زمانی که به دوره بالینی وارد می شوند می بایست مبلغ ۶۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال به شهریه دندان پزشکی پردیس خودگردان ۹۷ اضافه نمایند.

شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان در کنکور شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان در کنکور

ضوابط پذیرش دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان در کنکور : شرایط پذیرش دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان در کنکور,دانشگاه فرهنگیان در کنکور ۹۷وزارت آموزش و پرورش برای تأمین و تربیت بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز آموزشی خود متناسب با مبانی و ارزش های اسلامی و نیاز دوره های مختلف تحصیلی در دوره کارشناسی پیوسته برای دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، از میان داوطلبان واجد شرایط دانشجو می پذیرد. داوطلبان در صورت احراز صلاحیت های عمومی و اختصاصی و سایر شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنما و اطلاعیه های بعدی آزمون، می توانند پس از انتخاب رشته ادامه تحصیل نمایند.
شرایط پذیرش دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان در کنکور
الف) شرایط عمومی:
۱) تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
۲) اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
۳) التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
۴) داشتن سلامت کامل روانی، جسمانی و توانایی انجام کار معلمی.
۵) نداشتن سابقه محکومیت جزائی یا کیفری مؤثر.
۶) عدم اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل.
۷) برخورداری از حُسن شهرت، عامل بودن به اخلاق و رفتار نیکو، متناسب با شأن معلمی.
ب) شرایط اختصاصی:
داشتن حکم کارگزینی رسمی یا پیمانی آموزش و پرورش در زمان ثبت نام در آزمون (مشروط به تدوام اشتغال در آموزش و پرورش) برای ورود به دانشگاه فرهنگیان الزامی می باشد.
 دریافت فرم معلم مبنی بر موافقت با ادامه تحصیل شاغلین رسمی و پیمانی از اداره آموزش و پرورش محل خدمت براساس شرایط مندرج در دستورالعمل مربوط (داوطلبان می توانند برای دریافت فرم معلم به کارگزینی اداره آموزش و پرورش محل خدمت خود مراجعه نمایند). عدم ارائه فرم معلم توسط محل خدمت به منظور نداشتن شرایط ثبت نام در آزمون می باشد.
 در زمان ثبت نام، شروع به تحصیل و حین تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی، متقاضیان نباید اشتغال به تحصیل در هر یک از دوره های کاردانی و بالاتر (از جمله پیوسته و یا ناپیوسته) را داشته باشند.
قبولی داوطلبان به تعداد پذیرفته شدگان در هر یک از کدرشته محل های مربوط به ویژه فرهنگیان بستگی دارد.یعنی اگر تعداد پذیرفته شدگان به حدنصاب لازم (حداقل ۱۵ نفر) نرسد قبولی داوطلبان لغو خواهد شد.
پردیس های دانشگاه فرهنگیان مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران محل در نظر گرفته شده برای تحصیل پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی ویژه شاغلین رسمی و پیمانی می باشد.
سایر داوطلبان اعم از معلمان حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی قراردادی، آزاد و … مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان نخواهند بود و کلیه رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان در همه گروه های آزمایشی، مخصوص شاغلین رسمی و پیمانی آموزش و پرورش می باشد.
متقاضیانی که مدرک کارشناسی و بالاتر را دارند، مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی ویژه فرهنگیان نمی باشند.
مدارک ثبت نام دانشگاه فرهنگیان
طبق اطلاع رسانی سایت دانشگاه فرهنگیان ، تمامی پذیرفته شدگان در دانشگاه فرهنگیان مدارک به شرح ذیل را می بایست در زمان ثبت نام ارائه نمایند :
۱) اصل شناسنامه و تصویر از تمامی صفحات آن
۲) اصل کارت ملی و تصویر از روی و پشت آن
۳) اصل مدرک پیش دانشگاهی و تصویر آن
۴) اصل مدرک دیپلم و تصویر آن
۵) اصل مدرک کاردانی پیوسته برای فارغ لتحصیلان رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش
۶) اصل مدرک معافیت و یا اصل کارت پایان خدمت برای پذیرفته شدگان
۷) اصل کارنامه دوره سه ساله متوسطه نظام جدید که نمرات کتبی و معدل کل در آن درج شده و به مهر و امضاء مدیر دبیرستان و آموزش و پرورش منطقه مربوط، ممهور شده باشد
۸) شش قطعه عکس ۴*۳

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

روه علوم پایه:

اهداف گروه

اهداف پژوهشی:

      گروه علوم پایه در قسمت آموزش به عنوان سرویس‌دهنده برای گروه‌های دیگر ارائه خدمات می‌نماید.

      بنابراین به علت نداشتن دانشجو در این قسمت نیز دارای مسائل خاص خود است. از طرف دیگر به علت اینکه هر کدام از افراد رشته تحصیلی متفاوتی دارند دارای مزیت خاص خود نیز به دلیل ماهیت بین رشته‌ای گروه می‌باشد.

      پژوهش در گروه علوم پایه از اولویت خاص خودش برخوردار است، اعضای هیئت علمی به دلیل نداشتن دانشجو در این قسمت باید همه مراحل را خوشان انجام بدهند، در این مورد گروه سعی دارد با جذب کارشناسی پژوهشگر فعالیت‌های خود را تسریع نماید.

      از طرف دیگر با توجه به اینکه در دانشگاه اکثراً مسائل پژوهشی در درجه دوم اهمیت بعد از آموزش قرار می‌گیرد یکی از اهداف گروه سعی در برقراری مقررات برای تسهیل امور پژوهشی و شناساندن بیشتر اهمیت پژوهش در داخل دانشگاه می‌باشد و در این مورد طرح این گروه مبنی بر واگذاری قسمتی از مسئولیت‌های پژوهش به عهده گروه‌ها و انجام طرح‌های درون‌گروهی پذیرفته و اجرا شده است. همچنین پیشنهادها و پیگیری‌های متوالی منجر به راه‌اندازی دفتر ISI و برقراری تشویق مقالات گردیده است.

      بنابراین گروه اهداف پژوهشی را به عنوان رسالت اصلی خود شناخته و در این جهت حرکن می‌نماید و حتی در جذب هیئت علمی جدید اولین اولویت را داشتن سوابق پژوهشی مفید قرار داده است.

      شرکت در پژوهشی‌های پایه مورد نیاز علوم توانبخشی در گروه‌های دیگر و اناجم مشاوره‌های مربوط به رشته‌های موجود در این گروه نیز از اهداف بعدی می‌باشد.

      پی‌گیری اختصاص ۱۰% کل پایان‌نامه‌های دانشگاه به این گروه در دستور کار گروه قرار دارد.

اهداف آموزشی:

      گروه به علت دارا نبودن دانشجو به عنوان سرویس‌دهنده گروه‌های دیگر عمل می‌نماید، در این قسمت گروه برای انجام بهترین آموزش ممکن با ترغیب روحیه دانش‌طلبی دانشجو و تشویق دانشجو برای یادگیری بهتر فعالیت می‌نماید. حضور به موقع اساتید و برگزاری تمام جلسات درسی با استفاده از اساتید پژوهشگر و علاقه‌مند کردن دانشجو به علوم و افزایش انگیزه وی از موارد مطرح در این گروه می‌باشد.

      گروه پی‌گیر ایجاد یک رشته تحصیلات تکمیلی می‌باشد. این رشته ذاتاً می‌بایستی ماهیت بین رشته‌ای داشته باشد که همه اعضا با تخصص‌های مختلف بتوانند در آن مشارکت کنند. بین رشته‌ای بودن گروه یکی از مزیت‌های این گروه برای تأسیس این رشته‌ها می‌باشد.

      گروه پی‌گیری رفع بهضی مشکلات اداری و ساختاری موجود در دایره آموزش را نیز انجام می‌دهد و سعی می‌کند حداکثر کمک ممکن را در این زمینه بکند به عنوان مثال پیشنهاد عدم استفاده از نیروهای حق‌التدریس تا حد امکان و جایگزینی نیروهای رسمی و موجود، همچنین عدم استفاده از نیروهای غیر هیئت علمی در تدریس یا منظم‌تر شدن دایره امتحانات و برگزار نکردن امتحان‌های مجدد به دلایل مختلف، منعکس شدن فعالیت‌های آموزشی در وب‌سایت دانشگاه، منعکس شدن مقررات و آئین‌نامه‌های موجود در وب سایت دانشگاه ارائه شده است.

اهداف خدماتی:

      گروه علوم پایه با توجه به ماهیت خود تا کنون خدمات عمومی نداشته است، در آینده سعی می‌شود ایجاد سایت آموزش عمومی توانبخشی به منظور افزایش آگاهی‌های عمومی در مورد علوم توانبخشی در دستور کار قرار گیرد.

برنامه آینده و چشم‌انداز گروه:

      گروه با دارا بودن اعضا هیئت علمی توانمند و فعال همچنین به دلیل ماهیت بین رشته‌ای آن دارای مزیت‌های بیشتر در زمینه‌های پژوهشی می‌باشد. همچنین به علت دارا نبودن دانشجو دارای مشکلاتی نیز می‌باشد.

      گروه سعی دارد با جذب هیئت علمی کارآمد و پژوهشگر علاوه بر فعالیت‌های آموزشی در زمینه‌های پژوهشی نیز فعال‌تر شود. همچنین با جذب کادر کارشناسی پژوهشگر انجام پژوهشی‌های خود را تسریع نماید.

      ایجاد یک رشته تحصیلات تکمیلی بین رشته‌ای نیز از برنامه‌های آینده گروه می‌باشد. ایجاد این رشته علاوه بر رفع نیازهای جامعه به رشته فوق باعث فعال‌تر شدن گروه در زمینه آموزشی و پژوهشی خواهد شد.

      به علت نوع فعالیت، گروه علوم پایه در اکثر دانشگاه‌ها کمتر به چشم می‌آید بنابراین چشم‌انداز گروه فقط با فعالیت و تلاش اعضا بهتر خواهد یافت.

گروه علوم بالینی

      گروه آموزشی علوم بالینی از سال ۱۳۷۲ فعالیت خود را در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز نمود.

      اعضاء این گروه متشکل از متخصصین رشته‌های مختلف علوم پزشکی (بالینی) می‌باشند. این تخصص‌ها شامل:

      مغز و اعصاب، کودکان، فوق تخصص کودکان، چشم‌پزشکی، بیماری‌های گوش و حلق و بینی، داخلی، جراحی ترمیمی، پوست، قلب و روان‌پزشکی می‌باشد.

      حوزه فعالیت گروه در مراکز توانبخشی سینا، صبا، اسماء، مولوی، بیمارستان رفیده و بیمارستان روانپزشکی رازی و همچنین هسته‌های علمی پژوهشی و کمیته‌های مختلف دانشگاه می‌باشند. دفتر گروه در طبقه اول ساختمان ابن سینا (ساختمان آموزش) مستقر می‌باشد.

گروه آموزشی روانشناسی بالینی

      گروه آموزشی روان‌شناسی بالینی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با هدف تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص در حوزه روان‌شناسی بالینی در سال ۱۳۷۲ تشکیل گردید و پس از مدت کوتاهی موفق به گرفتن مجوز برای دوره دکتری Ph.D با همکاری انستیتو روانپزشکی تهران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران گردید. در حال حاضر هشتمین دوره دکتری روانشناسی بالینی و یازدهمین دوره کارشناسی ارشد این رشته را پذیرش نموده است. اساتید گروه علاوه بر تربیت دانشجو در سطوح کارشناسی ارشد و دکتری این گروه آموزشی خدمات بالینی و پیشگیری (تشخیص و درمان) را نیز در مراکز آموزشی- درمانی صبا رفیده سینا و بیمارستان مرکز روانپزشکی رازی وابسته به دانشگاه به منظور ارتقای مهارت‌های آموزشی و درمانی ارائه می‌دهد.

گروه آموزشی مشاوره

      در سال ۱۳۷۹ با توجه به جایگاه مشاوره در اجتماع فعلی و با توجه خاصی که ریاست محترم دانشگاه نسبت به امر مشاوره داشته و دارند تصمیم به ایجاد رشته مشاوره در مقطع کارشناسی ارشد گرفته شد که علت مقطع خاص کارشناسی ارشد این است که سایر دانشگاه‌ها در سطح کارشناسی اقدام به ایجاد این رشته نموده‌اند در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۰ با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رشته مشاوره در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تأسیس و مقدمات کار جهت پذیرش دانشجو شروع شد و از مهر ماه سال ۱۳۸۰ اولین دوره کارشناسی ارشد به تعداد ۸ دانشجو شروع به کار نمود.

اهداف و شرح وظایف گروه:

      هدف از تشکیل گروه و دوره کارشناسی ارشد ارتقاء سطح کیفی دانش مشاوران و کسب تجربیات بیشتر بوده به همین منظور دانشجویان پس از اعلام قبولی کتبی از طرف سازمان سنجش، بعد از مصاحبه در این دوره پذیرفته شده‌اند.

کمیته‌های و بخش‌های فرعی گروه:

      گروه بخش فرعی ندارد، اما کمیته پژوهشی در گروه فعال می‌باشد.

دوره‌های تحصیلات تکمیلی و شرح آن:

      چنانچه قبلاً شرح داده شد گروه مشاوره فقط دارای مقطع کارشناسی ارشد است که جزو تحصیلات تکمیلی است.

گروه آموزشی کودکان استثنایی

      گروه آموزشی کودکان استثنایی از سال ۱۳۷۴ با عنوان علوم بهزیستی و کودکان استثنایی شروع به کار نمود. از ابتدا با داشتن ۳۱ دانشجوی مرحله کارشناسی در رشته امور بهزیستی با گرایش توانبخشی فعالیت‌های آموزشی خود را آغاز نموده و علی‌رغم نوپایی، در ابعاد مختلف دامنه فعالیت را در دوره‌های کاردانی و کارشناسی در ۸ رشته کاربردی در چهار شهر تهران، اصفهان، مشهد، همدان گسترش داد. از سال ۷۵ حدود ۲۱۵ دانشجوی دوره کارشناسی کودکان استثنایی که شاغلین سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز بودند به دانشجویان گروه کودکان استثنایی اضافه گردیدند. همچنین از اواسط سال ۷۶ برنامه‌های مربوط به دوره‌های کاردانی تربیت مربی کودکان با اختلات بینایی و نیز مربی کودکان با اختلالات شنیداری نیز به این گروه محول گردید و باز همچنین از سال ۷۷ حدود ۱۹۰ دانشجوی مامور به تحصیل از طرف سازمان آموزش و پرورش استثنایی در رشته کودکان استثنایی با دو گرایش، کارشناسی مربی حسی حرکتی و کارشناسی مربی گفتار و زبان به جمع دانشجویان این گروه پیوستند.

      روی هم رفته تا سال ۸۱ گروه کودکان استثنایی مسئولیت برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر تعداد زیادی دانشجو در رشته‌های کاردانی مربی ورزش معلولین، مربی معلولین ذهنی و دوره کارشناسی کودکان استثنایی با دو گرایش گفتار و زبان و حسی حرکتی را عهده‌دار بوده است و در مجموع این گروه تا کنون ۷۹۷ دانشجوی فارغ‌التحصیل داشته است.

      در حال حاضر گروه کودکان استثنایی دارای ده دانشجوی دوره کارشناسی ارشد با گرایش کم توانان ذهنی می‌باشد که هر سال تعداد ۱۰ دانشجوی کارشناسی ارشد کودکان استثنایی اضافه خواهد شد.

گروه آموزشی ناشنوایان:

      گروه آموزش و پژوهش ناشنوایان از سال ۱۳۵۲ در سازمان ملی رفاه ناشنوایان ایران با عنوان گروه زبان اشاره شروع به فعالیت کرد. از سال ۱۳۵۹ در سازمان بهزیشتی به عنوان گروه آموزش و پژوهش توسعه زبان اشاره و از سال ۱۳۷۱ در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با همین عنوان انجام وظیفه نمود. سپس در سال ۱۳۷۷ با گروه آموزشی و توانبخشی ناشنوایان ادغام گردید و در زمینه‌های مختلف پژوهشی، آموزش بالینی، فرهنگی و… به فعالیت پرداخت که این فعالیت‌ها هم اکنون هم به حول و قوه الهی ادامه دارد.

       این گروه آموزشی در زمینه‌های پژوهشی، آموزشی، بالینی، فرهنگی و… برای یاری رساندن به ناشنوایان فعالیت می‌کند. در حال حاضر سه طرح پژوهشی گسترده (غربالگری شنوایی نوزادان، بررسی نتایج توانبخشی شنوایی با تکیه بر فعال‌سازی سیستم عصبی مرکزی شنوایی در کودکان مبتلا به کاشه شنوایی شدید و عمیق، تدوین فرهنگ زبان اشاره) در گروه، در حال اجراست.

      فصل‌نامه‌ای با عنوان خبرنامه شنوایی جهت مطالعه کارشناسان شنوایی سازمان بهزیستی و دیگر دست‌اندرکاران تهیه می‌گردد.

گروه پرستاری

      گروه پرستاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در راستای اهداف، مقاصد و رسالت‌های دانشگاه به منطور ارتقاء سطح سلامت جامعه از طریق تربیت نیروی انسانس با رویکردی نو در علوم پرستاری توانبخشی و رفاه اجتماعی تأسیس شده است.

      هدف کلی:

      تربیت نیروی انسانی کارآمد برای ارائه خدمات پرستاری در سطوح مختلف، انجام پژوهش‌های کاربردی و ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی، مشاوره‌ای و مدیریت- توانبخشی در دانشگاه و مراکز بالینی تابعه.

اهداف ویژه در سطوح ذیل:

۱- اهداف آموزشی:

اهداف کلان آموزشی گروه:

      ۱- تربیت نیروی انسانی کارآمد در مقطع کارشناسی ارشد که متعهد، متبحر و محاط به مبانی علوم پرستاری، متون علمی و آشنا به روش‌های پیشرفته تحقیق و فعال در ابعاد آموزشی یا پژوهشی و مدیریت به منظور ارائه خدمات پرستاری در سطوح مختلف نظام خدماتی بهداشتی- درمانی کشور.

      ۲- تربیت نیروی انسانی کارآمد در مقطع کارشناسی به منظور ارائه خدمات پرستاری با توجه به ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی انسان در سه سطح: ارتقاء سلامت و رفاه فردی و اجتماعی.

      ۳- ارتقاء سطح دانش، نگرش و عملکرد کارکنان شاغل در سازمان بهزیستی از طریق برگزاری دوره‌های آموزش ضمن خدمت به منظور ارائه خدمات پرستاری در سطوح مختلف.

۲- اهداف پژوهشی

اهداف کلان پژوهشی گروه:

      ۱- هدایت فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان کارشناسی ارشد (پایان‌نامه‌ها) از مرحله انتخاب موضوع تا دفاع نهایی به منظور شناسایی مشکلات پرستاری و ارائه پیشنهاد و راه‌کارهای جدید جهت ارتقاء علمی حرفه پرستاری.

      ۲- مشارکت علمی در انجام طرح‌های پژوهشی- کاربردی دانشگاه براساس نیازهای اقشار آسیب‌پذیر به منظور شناسایی مشکلات بهداشتی این اقشار و طرح راه‌کارهای علمی به منظور پاسخگویی به نیازهای ایشان.

      ۳- انجام تحقیقات و ابداع روش‌های نوین براساس داده‌های علمی جدید توسط اعضاء هیئت علمی به منظور شناسایی مشکلات حرفه پرستاری و ارائه راه‌حل‌ها در جهت ارتقاء علمی حرفه پرستاری.

      ۴- مشارکت در مجامع علمی داخلی دانشگاه، داخل و خارج کشور با ارائه مقالات علمی و تحقیقی به منظور ارتقاء علمی حرفه پرستاری.

      ۵- همکاری در تهیه و تدوین نشریه علمی دانشگاه و ارائه مقالات علمی به منظور شناسایی مشکلات حرفه پرستاری، نقش آن در تیم پزشکی و ارتقاء سلامت و رفاه جامعه.

      ۶- برگزاری جلسات پژوهشی توسط اعضاء کمیته پژوهشی به منظور طرح و تصویب طرح‌های پژوهشی دانشجویان، تعیین اولویت‌های پژوهشی و تهیه و تصویب طرح‌های پژوهشی گروه.

۳- اهداف خدماتی

اهداف کلان اجرایی گروه:

      ۱- ارائه خدمت در پست‌های مدیریت اجرایی در جهت رشد حرفه‌ای و همگام با فعالیت‌های دانشگاه و مراکز بالینی تابعه.

      ۲- ارائه خدمات توانبخشی در مراکز بالینی تابعه دانشگاه در راستای ارائه خدمات پرستاری- توانبخشی در سطوح مختلف جهت ارتقاء سلامت و رفاه ملی.

      ۳- ارائه خدمات مشاوره‌ای برای دانشجویان و کارکنان در دانشگاه و مراکز بالینی تابعه در راستای ارائه خدمات پرستاری- توانبخشی در سطوج مختلف جهت ارتقاء سلامت و رفاه ملی.

      این گروه فعالیت رسمی خود را در اسفند ۱۳۷۱ با جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آغاز نموده است و همچنان با گذشت زمان در تکامل و توسعه اهداف دانشگاه در بعد پرستاری تلاش می‌نماید.

گروه آموزشی کاردمانی:

      گروه کاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توابخشی از بدو تأسیس دانشگاه راه‌اندازی گردیده و از همان سال از طریق آزمون سراسر دانشگاه‌ها به جذب کارشناسی ارشد کاردرمانی دانشجو می‌پذیرد.

اهداف گروه کاردرمانی:

تقویت حوزه‌هایی از کاردرمانی که کمتر به آن توجه شده است از جمله حوزه سالمندان

      – بررسی اختلالات developmental جسمانی و روانی کودک از بدو تولد

      – آموزش‌های حوزه توانبخشی حرفه‌ای

      – توانبخشی نابینایان

      – تأسیس کلینیک فوق تخصصی توانبخشی دست در مرکز آموزش توانبخشی صبا

      – سرویس‌های آموزشی برای بخش کارآموزی دانشجویان فاطمیه قم

      – تأسیس کارگاه‌هایی در خصوص  سالمندان ضایعات مغزی نخاعی ارگونومی زخم بستر

      ۲ نفر از استادان گروه کاردرمانی این دانشگاه در دانشگاه جردن اردن به تدریس مشغول هستند. این دانشگاه از نظر علمی با دانشگاه‌های کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا ارتباط دارد، همچنین بانی کنگره‌های داخلی کاردرمانی گروه کاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی می‌باشد.

      در ضمن از ۳ سال پیش برنامه ژوزنال کلاب هر ۲ هفته یک بار توسط اعضای هیئت علمی گروه ارائه می‌شود.

      گروه کاردرمانی این دانشگاه ارتباط نزدیک با سازمان بهزیستی کشور داشته و همچنین محل استقرار فعالیت‌های انجمن کاردرمانی ایران در این گروه آموزشی می‌باشد.

گروه آموزشی فیزیوتراپی

      گروه فیزیوتراپی دانشگاه از سال ۱۳۷۱ تأسیس شده است اهداف تأسیس گروه فیزیوتراپی در این دانشگاه براساس نیاز سازمان بهزیستی بود که در سال‌های بعد تا حد زیادی دستخوش تغییر گردید.

      در حال حاضر تعداد دانشجوی پذیرش شده در مقطع کارشناسی حدود ۱۶ نفر می‌باشد آموزش دانشجویان این دانشگاه با سایر مراکز آموزشی تا حدی متفاوت و کامل‌تر از سایر مراکز می‌باشد.

      در این دانشکده در ترم اول واحد بازدید از مراکز فیزیوتراپی ارائه می‌گردد که هدف آن آشنایی با مراکز توانبخشی برای بعد از فارغ‌التحصیلی می‌باشد تا در صورتی که دانشجو توانایی کار کردن با بیماران و معلولین را نداشته باشد از همان ترم اول مسیر خود را تغییر دهد. همچنین روش تحقیق به دانشجویان ارائه می‌گردد تا اطلاعات لازم جهت انجام امور پژوهشی را کسب نماید کارورزی دانشجویان علاوه بر بیمارستان‌ها در مراکز توانبخشی معلولین هم صورت می‌گیرد تا اینکه دانشجو اطلاعات علمی و عملی لازم در مورد بیماران و معلولین را کسب نماید.

      تا کنون تعداد ۹۰ نفر از این گروه نیز فارغ‌التحصیل شده‌اند که تعداد دانشجویان به صورت ۵۰% دختر و ۵۰% پسر می‌باشد.

اهداف آینده گروه فیزیوتراپی:

      – ارتقاء تجهیزات دپارتمان جهت انجام امور تحقیقاتی در سطوح پیشرفته

      – تهیه و تکمیل دستگاه‌های الکتروتراپی جهت آموزش

      – افزایش مراکز کارورزی به لحاظ تنوع

گروه پیش‌دبستانی

اهداف گروه پیش‌دبستانی:

      – تربیت نیروی انسانی دوره‌های پیش‌دبستانی (شیرخوارگاه، مهد کودک، کودستان)

      – ارتقاء سطح علمی و آموزشی مدیران و مربیان مراکز پیش‌دبستانی

      – آشنایی نیروی انسانی مراکز پیش‌دبستان با اهداف، برنامه‌ها و روش‌های مناسب برای رشد همه جانبه کودکان ارائه راهبردهای پیشنهادی برای مراقبت، رشد و تکامل کودکان خردسال

فعالیت‌های گروه

      – برنامه‌ریزی دوره‌های کوتاه‌مدت جهت نیروی انسانی مهدهای کودک در تهارن و استان‌ها

      – رشته کارشناسی ارشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی با دو گرایش رشد پرورش کودکان عادی، رشد و پرورش کودکان با نیازهای ویژه پذیرش و تعداد ۴۰ دانشجو در رشته‌ی مذکور در سال تحصیلی ۸۴- ۸۳

      – رشته‌ی کاردانی تربیت مربی کودک مراکز پیش‌دبستانی از طریق دانشگاه جامع علمی- کاربردی و پذیرش دانشجو به تعداد ۳۵ نفر در سال تحصیلی ۸۱- ۸۰

      رشته‌ی کاردانی تربیت مربی کودک مراکز پیش‌دبستانی (پودمانی) از طریق دانشگاه جامع علمی- کاربردی و پذیرش دانشجو به تعداد ۴۰ نفر در سال تحصیلی ۸۲- ۸۱ در تهران و هشت استان کشور

      – تدریس و برنامه‌ریزی دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت شش ماهه تربیت مربی کودک

      – برگزاری کنگره علمی کودکان پیش‌دبستانی با همکاری یونیسف

      – برگزاری سمینار رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی با همکاری یونسیف

      – برگزاری روز جهانی کودک ۱۶ مهر ماه به مناسبت بزرگداشت این روز

      – تهیه و تنظیم نشریه به کودکان بیاموزیم جهت گروه سنی ۶- ۳ سال در مراکز پیش‌دبستانی که از سال ۱۳۶۰ تا کنون به صورت فصل‌نامه منتشر شده است.

      – مشارکت در تحقیقات پژوهشی متعدد از جمله تدوین استاندارها و شاخص‌های خدمات بهزیستی، طرح آموزش والدین در برخورد صحیح با کودکان جهت جلوگیری از سوء رفتار آنان

      – طرح بررسی کیفیت مراکز پیش‌دبستانی براساس محتوای آموزشی طرح بررسی چالش‌های اصلی مدیریت مراکز پیش‌دبستانی در دست اجراء

      – ارتباط علمی با سایر دانشگاه‌ها،‌دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی در زمینه‌های آموزشی

      – عضو کمیته IIECD رشد و تکامل کودکان خردسال در یونیسف

      – عضو کمیته EFA در آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

گروه آموزشی مدیریت توان‌بخشی

      گروه آموزشی ندیریت توانبخشی در سال ۱۳۷۶ کار خود را با پذیرش ۸ دانشجو آغاز کرد و اکنون پس از گذشت ۷ سال، ۷ دوره دانشجو پذیرفته و در حدود ۴۰ نفر فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی تربیت نموده است.

اهداف گروه:

اهداف پژوهشی:

      – ارائه پایان‌نامه‌های مربوطه

      – تدوین مبانی مدیریت توانبخشی (در حال بررسی)

      – تدوین فرهنگ جامع توانبخشی (در حال بررسی)

اهداف آموزشی:

      هدف اصلی دوره کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی، تربیت نیروی انسانی ماهر برای اداره سازمان‌ها و مؤسسات مربوطه به معلولین و احراز مشاغل حرفه‌ای و مدیریت در مراکز توانبخشی است.

گروه آموزشی مدیریت رفاه اجتماعی

      فعالیت گروه آموزشی مدیریت رفاه اجتماعی از آذر ماه ۱۳۷۸ آغاز شد و این گروه در دو رشته کارشناسی ارشد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و کارشناسی ارشد رفاه اجتماعی از طریق آزمون سراسری دانشجو می‌پذیرد.

فعالیت‌های آموزشی گروه:

      با توجه به فقر نظری موجود در قلمرو مسائل رفاه اجتماعی در کشور و در نتیجه کمبود نیروی انسانی متخصص مورد نیاز، هدف عمده از تأسیس این گروه، تولید و توسعه‌ی رفاه اجتماعی متناسب با نیاز جامعه‌ی ایران در دوران حاضر و سال‌های آینده، از ظریق پژوهش و آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد برای مدیریت، سیاست‌گزاری، برنامه‌ریزی و اداره امور آموزش و پژوهش در بخش اجتماعی و بهداشت کشور می‌باشد.

      گروه آموزشی مدیریت رفاه اجتماعی از زمان شروع به کار، تمامی فعالیت‌های خود را حول این دو محور تنظیم نموده است و در همین راستا، با تحقیق و بررسی گسترده، به طراحی و برنامه‌ریزی دوره‌های آموزشی مورد نیاز در سطح کارشناسی ارشد و دکتری پرداخته است.

      دوره‌های آموزشی طراحی و تدوین شده تا پایان سال ۱۳۸۱ عبارتند از:

      – کارشناسی ارشد رفاه اجتماعی (مصوب)

      – کارشناسی ارشد اتقاء سلامت

      – دکتری (Ph.D) مدیریت رفاه اجتماعی

فعالیت‌های پژوهشی گروه

      فعالیت‌های پژوهشی و ارتقاء آن از جایگاه ویژه‌ای در نیل به اهداف آموزشی گروه برخوردار است و اقدامات زیر نیز در همین جهت انجام یافته است:

      – دریافت مجوز تأسیس پژوهشکده‌ی علوم بهزیستی و توانبخشی

      – طراحی و تدوین اساسنامه پژوهشکده‌ی علوم بهزیستی و توانبخشی

گروه آموزشی مددکاری اجتماعی:

      گروه آموزشی مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی د سال ۱۳۷۰ فعالیت خود را آغاز کرد.

      هدف از گروه؛ توسعه و پیشرفت مددکاری اجتماعی برای روبه‌رو شدن با مشکلات اجتماعی است. در این راستا تحقق عدالت اجتماعی؛ کیفیت زندگی افراد جامعه و ارائه‌ی خدمت به گروه‌های آسیب‌پذیر و محروم؛ بهزیستی و سلامت اجتماعی محور اصلی عمل قرار می‌گیرد. وظیفه‌ی گروه آموزشی مددکاری اجتماعی تربیت مددکارانی است که با بهره گرفتن از دانش تخصصی؛ مهارت‌ها؛ اصول اخلاقی و ارزش‌های حرفه‌ای و با تأکید بر قادر سازی افراد، گروه‌ها و جامعه را در فرآیند حل مشکل و پیشگیری از آن یازی دهد.

مقاطع تحصیلی:

      – کارشناسی

      – کارشناسی ارشد

      دکترا

بخش‌های گروه آموزشی مددکاری اجتماعی:

      الف) آموزش نظری

      ب) آموزش عملی (کارورزی)

      ج) پژوهش در مددکاری اجتماعی

      د) بخش تحقیقات آسیب‌شناسی

      ه) بخش آموزش کوتاه‌مدت و ضمن خدمت

      و) بخش خدمات مددکاری و مشاوره‌ی روزانه

      لازم به توضیح است که مددکاری اجتماعی از سال ۱۳۳۷ به عنوان رشته‌ای مستقل در ایران دایر و به آموزش دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پرداخت و این روند تا سال ۱۳۵۸ ادامه داشت. از این تاریخ تا سال ۱۳۷۱ آموزش مددکاری اجتماعی متوقف شد و در سال ۱۳۷۲ با تشکیل دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و اقدامات این دانشگاه، برنامه‌ی کارشناسی و متعاقب آن کارشناسی ارشد و دکترای این رشته به تصویب وزارت بهداشت و درمان رسید.

گروه آموزشی گفتار‌درمانی

      گروه گفتاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در بهمن‌ماه ۱۳۷۱ با پذیرش ۳ دانشجوی کارشناسی ارشد، فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد و از مهر سال ۱۳۷۲ به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مبادرت ورزیده است. ضمناً دوره‌ی دکتری گفتاردرمانی به تصویب رسیده و از سال آینده این دانشگاه اقدام به پذیرش دانشجوی دوره‌ی دکتری خواهد کرد.

دوره‌ی کارشناسی:

      طول دوره‌ی کارشناسی ۴ سال (۸ نیم‌سال) است و تعداد کل واحدهای درسی آن ۱۳۲ واحد می‌باشد. از این تعداد ۲۰ واحد دروس عمومی، ۵۰ واحد دروس پایه (از جمله آناتومی، فیزیولوژی، روان‌شناسی و روانپزشکی، بیماری‌های گوش و گلو و بینی، بیماری‌های اعصاب، سنجش شنوایی، زبان‌شناسی و آواشناسی، روان‌شناسی زبان و زبان تخصصی)، ۳۸ واحد دروس اختصاصی و ۲۴ واحد کارآموزی و کارورزی بالینی است.

دوره‌ی کارشناسی ارشد:

      طول دوره‌ی کارشناسی ارشد ۲ سال (۴ نیم‌سال) است و به صورت آموزشی- پژوهشی برگزار می‌گردد. تعداد کل واحدهای درسی نظری- عملی این دوره ۳۵ واحد است و شامل ۱۵ واحد دروس پایه (شامل عصب روان‌شناسی زبان، زبان‌شناسی و آواشناسی بالینی آمار روش پژوهش پیشرفته، اندازه‌گیری، ارزش‌یابی و آزمون‌سازی و آزمایشگاه گفتار، سیستم‌های اطلاع‌رسانی در پزشکی و زبان تخصصی) و ۲۰ واحد دروس تخصصی (سمینار روند طبیعی پردازش گفتار و زبان، سمینار اختلالات واج‌شناختی و آواشناختی، سمینار اختلالات روانی گفتار، سمینار اختلالات صوت، سمینار اختلالات اکتسابی زبان، سمینار اختلالات زبانی دوران رشد و ۲ واحد کارورزی بالینی به شیوه‌ی پژوهش موردی) و ۶ واحد پایان‌نامه به صورت پژوهش انفرادی می‌باشد.

دوره‌ی دکتری:

      ترکیب اعضای هیئت علمی تمام‌وقت گروه گفتاردرمانی به شرح زیر است:

      استاد                                          ۱ نفر

      دانشیار                                       ۱ نفر

      استادیار                                      ۱ نفر

      مربی آموزشی                              ۶ نفر

گروه آمار و انفورماتیک

      اهم اهداف عبارتند از:

      – آشنا کردن دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد با روش‌های تحقیق

      – آشنا کردن دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد با تجزیه و تحلیل آماری داده‌ها

      – آشنا کردن دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد با نرم‌افزارهای آماری مربوط به تجزیه و تحلیل داده‌ها

      – ارتقای سطح دانش ریاضی، آمار و کامپیوتر دانشجویان گروه‌های آموزشی دانشگاه

      – ارائه‌ی مشاوره‌ی آماری به منظور اجرای طرح‌های تحقیقاتی حوزه‌ی معاونت پژوهشی و گروه‌های آموزشی

شرح وظایف گروه:

      فعالیت‌های گروه در قالب ارائه‌ی خدمات آموزشی و پژوهشی در زمینه‌های ریاضیات، آمار، کامپیوتر، مشاوره‌ی آماری، طرح‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های تحصیلی دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد کلیه‌ی گروه‌های آموزشی دانشاه قرار می‌گیرد. اتاق کامپیوتر نیز زیر نظر این گروه اداره می‌شود.

امکانات و تجهیزات خاص کمک‌آموزشی:

      ۱- اتاق کامپیوتر: مخصوص کلاس‌های آموزشی واحدهای درسی کامپیوتر و ارائه‌ی خدمات کامپیوتری جهت پایان‌نامه‌های دانشجویان کارشناسی ارشد شامل ۲۰ عدد کامپیوتر

      ۲- دو عدد کامپیوتر مخصوص اعضای هیئت علمی گروه و امور تایپی

گروه آموزشی ارتوپدی فنی

      این گروه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۳ در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی شروع کرده، از سال ۱۳۷۴ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی و از سال ۱۳۷۶ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را آغاز کرده است. فارغ‌التحصیلان این دوره قادر خواهند بود به عنوان یک عضو فعال در تیم توانبخشی حضور یابند و برخی از فعالیت‌های درمانی، توانبخشی معلولین و بیماران را بر عهده گیرند و در تصمیم‌یری´های درمانی و ارائه‌ی نظرات و پیشنهادات تخصصی تیم توانبخشی را یاری دهند.

کمیته‌ی اختلالات بینایی

      کمیته‌ی اختلالات بینایی در سال ۱۳۷۲ تحت عنوان گروه نابینایان در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی شروع به فعالیت کرد. اعضای اولیه‌ی گروه را چند تن از هماکران شاغل در مرکز توانبخشی نابینایان تشکیل می‌دادند و هدف کلی آن فعالیت در تمامی زمینه‌های علمی مرتبط با نابینایان بود و در سال ۱۳۷۸ نام گروه به کمیته‌ی اختلالات بینایی تغییر یافت و اعضای آن شامل متخصصین مربوطه می‌باشد.

دانشگاه علوم انتظامی ناجا

دانشگاه علوم انتظامی ناجا یکی از مهم‌ترین واحدهای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، جهت جذب و به‌کارگیری جوانان شایسته و تربیت و آموزش آنان به شمار می‌آید.

      این دانشگاه با هدف تربیت و تعلیم افسران با ایمان، شجاع، آگاه و توانا در راستای اجرای مأموریت‌ها و وظایف متنوع و دشواری که از سوی قانون‌گذار بر عهده‌ی نیروی انتظامی نهاده شده است، دارای جایگاهی ممتاز بوده و از سابقه و قدمت طولانی در نظام دانشگاهی کشور برخوردار است. دانشگاه علوم انتظامی از زمان تأسیس تاکنون، همگام با تحولاتی که در دوره‌های مختلف تاریخی، جامعه و پلیس ایران با آن روبه‌رو بوده دگرگونی‌ها و فراز و نشیب ‌هایی را برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب شاهد بوده است. این دانشگاه در سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی با عنوان «آموزشگاه عالی شهربانی» رشماً فعالیت خود را آغاز نمود. مدت زمان تحصیلی آموزشگاه عالی شهربانی- که در واقع نخستین نام این دانشگاه محسوب می‌شود- دو سال بوده و هدف از تشکیل آن پروزش افسرانی بوده است که به وجه احسن بتوانند از عهده‌ی انجام وظایف مربوط به شهربانی برآیند. آموزشگاه عالی شهربانی از دی‌ماه ۱۳۳۸ به «دانشکده‌ی افسری شهربانی» تغییر نام یافت و طول مدت تحصیلی آن به سه سال افزایش پیدا کرد. پس از تصویب و ابلاغ قانون دانشکده‌ی افسری شهربانی، نظر به اهمیت آموزش‌های ضمن خدمت، مقرر گردید دانشکده ضمن خدمت مشتمل بر دوره‌های نهایی، عالیو تخصصی دایر گردد. چون به هر یک از این دوره‌ها در مؤسسات فرهنگی مشابه «دانشکده» اطلاق می‌گردید، مستند به اجازه‌نامه‌ی وزارت کشور و موافقت شورای عالی فرهنگ، نام دانشکده‌ی افسری شهربانی در همین سال به دانشگاه پلیس تبدیل گردید.

      به دنبال طرح ادغام شهربانی، ژاندارمری، کمیته‌ی انقلاب اسلامی و پلیس قضایی، دانشگاه پلیس نیز به «دانشگاه علوم انتظامی» با سازمان و ساختاری جدید تغییر یافت و در واخر سال ۱۳۷۹ نظام نوین دانشگاه، با هویت دانشگاهی علمی و تخصصی با ۹ دانشکده‌ی تخصصی و مرکز آموزشی تدوین گردید.

عناوین واحدهای دانشگاه اعم از دانشکده‌های تخحصصی و واحدهای ستادی به شرح زیر است:

      ۱- دانشکده‌س پلیس اداری و فنی (مالی، آماد، عمران، مخابرات، اداری)

      ۲- دانشکده‌ی پلیس انتظامی

      ۳- دانشکده‌ی پلیس امنیتی

      ۴- دانشکده‌ی پلیس مرزی

      ۵- دانشکده‌ی پلیس راهنمایی و رانندگی (راهور)

      ۶- دانشکده‌ی پلیس جنایی

      ۷- دانشکده‌ی فرماندهی و ستاد

      ۸- مجتمع آموزش عالی کوثر

      در نظام جدید آموزشی تعداد ۱۵ رشته با ۲۶ گرایش مختلف در مقاطع دانشگاه منطبق با نیازهای تخصصی ناجا طراحی گردیده است.

شیوه‌ی پذیرش دانشجو

      جوانانی که علاقه‌مند به تحصیل و راه‌یابی به دانشگاه علوم انتظامی هستند از طریق شرکت در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌های کشور با انتخاب دانشگاه و رشته‌ی مورد‌نظر و کسب نمره و رتبه‌ی قبولی مورد نیاز پذیرفته می‌شوند. داوطلبان علاوه بر کسب رتبه‌ی قبولی و دارا بودن شرایط عمومی استخدام در ایران، باید دارای شرایط اختصاصی باشند که از آن جمله می‌توان به دارا بودن علاقه و انگیزه‌ی لازم، سلامتی کامل جسمی و روانی و شرایط سنی اشاره کرد. تحصیل در این دانشگاه در دو مقزع کاردانی و کارشناسی بوده و در چند ترم اول به صورت شبانه‌روزی است و دانشجویان از امکانات و مزایای خاص تسهیلاتی و رفاهی چون پرداخت حقوق ماهیناه، پرداخت وام، تجهیزات ورزشی، سفرهای سیاحتی و زیارتی و اعطای بورس تحصیلی و امکان ادامه‌ی تحصیل برای مقاطع کارشناسی ارشد و در آینده‌ای نزدیک، دکتری برخوردار می‌شوند.

      در سال‌های اخیر، علاوه بر شیوه‌ی جذب دانشجو از طریق یاد شده، تعداد زیادی از جوانان و دانش‌آموختگان سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در مقاطع مختلف تحصیلی، پس از انجام مراحل قانونی جذب دانشگاه می‌شوند و در مراکز آموزش عالی نصر به فراگیری آموزش‌های لازم در دوره‌های پیش‌بینی شده مشغول می‌شوند. تعدادی از این افراد پس از گذراندن یک دوره‌ی عمومی انتظامی کوتاه‌مدت در خدمت پلیس کشور قرار می‌گیرند و تعدادی دیگر پس از اتمام آموزش اولیه‌ی عمومی، جهت تکمیل آموزش‌های تخصصی به سایر دانشکده‌های دانشگاه اعزام می‌شوند و به تناسب رشته‌ی پذیرفته شده، دوره‌ی آموزشی را تا رسیدن به سطح یک افسر کارآمد پلیس ادامه می‌دهند.

پلیس زن

      پس از انقلاب اسلامی عرصه برای حضور و نقش‌آفرینی زنان دین‌مدار و شایسته در بسیاری از نقش‌های اجتماعی فراهم گردید و مبنای این حضور را شرکت گسترده و فعال زنان مسلمان در جریان انقلاب و رهنمودهای امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری می‌توان جست‌وجو کرد. اما از این بین، نقش زنان در ماهیت انتظامی و انجام وظایف مربوط به این حوزه همچنان خالی بود. ولی با وجود ضرورت‌های موجود در سال۱۳۷۷۷ پس از تصویب اصلاحیه‌ی مربوط به قانون و مقررات استخدامی نیروی انتظامی توسط مجلس شورای اسلامی و تصویب ستاد کل نیروهای مسلح، این سازمان مجاز به استخدام زنان در مشاغل انتظامی گردید.

      بر همین اساس در سال ١٣٧٨ مجتمع آموزش عالی(خواهران) کوثر در تابعیت دانشگاه علوم انتظامی، به منظور تربیت نیروی مجرب و کارآزموده از بین دختران مؤمن و متعهد، تأسیس و با پذیرش دانشجو شروع به کار نمود.

شرایط پذیرش پلیس زن :

      از بین شرکت‌کنندگان در آزمون سراسری دانشگاه‌ها افرادی که تمایل به انتخاب رشته علوم انتظامی در مقاطع کاردانی و یا کارشناسی را داشته باشد با انتخاب کد مربوط و با اتخاذ رتبه‌ی علمی در کنکور، به میزان سه برابر ظرفیت پذیرش شده و از بین آنان تعداد نفرات مورد نیاز که شرایط ذیل را دارا باشند انتخاب می‌گردند:

۱- مسلمان و متعهد به موازین شرعی و اسلامی.

۲- ایرانی و پایبند به قوانین و مقررات جمهوری اسلامی.

۳- برخورداری از سلامت جسمی و روانی.

۴- دارا بودن حداقل قد ١۶٣ سانتی‌متر.

۵- دارا بودن حداقل ١٨ و حداکثر ٢۵ سال سن.

۶- دارا بودن حداقل معدل کتبی دیپلم ۱۵

مدت دوره:

      طول دوره آموزشی برای دانشجویان کارشناسی ۴ سال و کاردانی ٢ سال می‌باشد. لازم به ذکر است که دوره به صورت شبانه‌روزی بوده و خوابگاه و سایر امکانات رفاهی در اختیار پذیرفته‌شدگان قرار می‌گیرد.

واحدهای درسی:

      دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی (کلیه گرایش‌ها) برای اخذ مدرک کارشناسی بایستی حداقل ۱۶۰ واحد شامل دروس نظامی تخصصی و رزمی را بگذرانند.

      به دانشجویان رشته‌ی علوم انتظامی، علاوه بر دروس مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دروس تخصصی و ورزش‌های رزمی و تخصصی نیز به منظور تقویت قوای جسمانی و کسب مهارت‌های لازم در ورزش‌های رزمی و دفاع شخصی تحت سه عنوان ورزش رزمی تکواندو، کاراته و جودو ارائه می‌گردد.

      دانشجویان پس از گذراندن دروس آموزش مقدماتی، عمومی، پایه و اصلی طی ۴ نیم سال با ورود به یکی از گرایش‌ها دروس تخصصی همان گرایش را می‌گذرانند.

      هم‌چنین پس از گذراندن ١٠ واحد فوق برنامه، درسی تحت عنوان آموزش مقدماتی که آشنایی با قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌های معمول و جاری در زندگی مقدس سربازی است با اخذ سردوشی نائل خواهد آمد.

دوره‌های تخصصی و نوع به‌کارگیری:

      دانشجویان پس از طی موفقیت‌آمیز چهار نیم سال تحصیلی برابر شرایط و ضوابط و با توجه به علاقه مندی و میزان معدل تحصیلی و نیاز سازمان در یکی از گرایش‌های انتظامی، کشف جرائم، راهنمایی و رانندگی، اطلاعات، اداری و مخابرات به صورت تخصصی ادامه تحصیل خواهند داد و مجموعاً پس از هفت نیم‌سال تحصیلی موفق به اخذ مدرک لیسانس علوم انتظامی شده و برابر ضوابط و نیاز سازمانی در یکی از یگان‌های تابعه مشغول به کار خواهند شد.

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه علم و صنعت ایران در سال ١٣٠٨ هجری شمسی با نام هنرسرای عالی در خیابان سی تیر محل مدرسه‌ی ایران و آلمان کار خود را آغاز کرد. سپس به چهار راه کالج، محل کنونی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انتقال یافت و به عنوان «هنرسرای عالی فنی» فعالیت آموزشی خود را پی گرفت و بالاخره در سال ١٣۴٢ به محل کنونی آن واقع در نارمک منتقل شد.

      هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی، با گسترش و تغییرات کیفی و کمی کارهای علمی و آموزشی و با در نظر گرفتن پتانسیل وجودی آن از دیدگاه‌های مختلف و تلاش و پی‌گیری اساتید و مسئولین این مرکز با دارا بودن سه دانشکده‌ی علوم فنی و مهندسی و هنر و معماری از سوی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در سال ١٣۵٧ رسماً به دانشگاه علم و صنعت ایران تبدیل شد. این دانشگاه هم‌اکنون در اکثر رشته‌های فنی و مهندسی و علوم پایه در ۴٢ رشته تخصصی در سه مقطع کارشناسی کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

      دانشگاه علم و صنعت ایران با برخورداری از مساحتی قریب ۴٢٠ هزار متر شامل ١۶٨ هزار متر مربع زیربنا و ١٣٠ هزار مترمربع فضای سبز جهت به ثمر رساندن اهداف آموزشی و پژوهشی از امکانات گسترده‌ای از قبیل کتابخانه‌ی مرکزی کتابخانه‌های دانشکده‌ها مرکز انتشارت مرکز کامپیوتر کارگاههای صنعتی و آزمایشگاه‌های متعدد و مجهز آموزشی و پژوهشی بهره‌مند است. هم‌چنین دانشگاه با برخورداری از مراکز متعدد رفاهی از پست و بانک گرفته تا کفاشی و سلمانی و نیز مرکز مشاوره‌ی پزشکی‌بهداشتی و درمانی سعی بر برآوردن نیازهای این خانواده‌ی بزرگ در حیطه‌ی دانشگاه دارد.

      دانشگاه علم و صنعت ایران علاوه بر به‌کارگیری مراکز متعدد آموزشی و پژوهشی با دارا بودن مراکز متعدد ورزشی مذهبی (مسجد دانشگاه) و کانون‌های فرهنگی و امور فوق برنامه سعی بر هدایت انرژی بالقوه‌ی جوانان در مسیرهای صحیح دارد. علاوه بر دستاوردهای بزرگ علمی و پژوهشی اقشار مختلفی از اساتید کارمندان و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران در فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی نیز همواره حضور یافته است.

      دانشگاه علم و صنعت ایران دارای سه واحد آموزشی در شهرستان‌های اراک، بهشهر و دماوند است و این در واقع به منظور انتقال تجربه‌های علمی و آموزشی به دیگر شهرها که از اهداف مسئولان آموزش عالی است، می‌باشد.

      گسترش هرچه بیشتر تبادل اطلاعاتی علمی با دانشگاه‌ها و مجامع معتبر تحقیقاتی بین‌المللی از جمله اهداف دانشگاه علم و صنعت ایران قرار دارد همکاری بسته‌اند عبارتند از: دانشگاه سیتی انگلستان- دانشگاه ولز انگلستان- دانشگاه لاند سوئد- دانشگاه ایالتی تکنولوژی هوانوردی مسکو- انیستیتو مهندسی قدرت مسکو- دانشگاه حمل و نقل مسکو- دانشگاه مرکز پلی‌تکنیک کیف اوکراین- دانشگاه راه‌آهن اوکراین- دانشگاه متز فرانسه- مرکز تحقیقاتی الکترونیک و میکرواپتولاکترونیک دانشگاه مون‌پلیه فرانسه- دانشگاه پیروماری کوری فرانسه- دانشگاه اشتوتکارت آلمان- مرکز آموزش و تحقیقات بیوگار آسیا و اقیانوسیه و چین- دانشگاه نفت چین- دانشگاه چیانگ تونگ شمالی چین- دانشگاه تکنولوژی مرکزی جنوبی چین- دانشگاه لاتروب استرالیا- دانشگاه فنی و مهندسی لاهور پاکستان و دانشگاه جهانگیر نگار داکا بنگلادش.

دانشکده‌ها:

      · دانشکده‌ی معماری

      · دانشکده‌ی مهندسی پزشکی

      · دانشکده‌ی مهندسی شیمی

      · دانشکده‌ی عمران

      · دانشکده‌ی کامپیوتر

      · دانشکده‌ی برق

      · دانشکده‌ی صنایع

      · دانشکده‌ی خودرو

      · دانشکده‌ی متالوژی

      · دانشکده‌ی مکانیک

      · دانشکده‌ی راه‌آهن

      · دانشکده‌ی فیزیک

      · دانشکده‌ی شیمی

      · دانشکده‌ی ریاضی

دانشگاه یزد

دانشگاه یزد در بهمن ماه سال ۱۳۶۷ با تعداد ۴۰ نفر دانشجو در رشته تحصیلی عمران آغاز به کار نمود و در سال ۱۳۶۹ دانشگاه تربیت معلم یزد نیز به دانشگاه یزد پیوست. در حال حاضر در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می‌پذیرد.

      مجتمع دانشگاهی دانشگاه یزد در حال حاضر دارای ۴ مجتمع آموزشی به همراه دانشکده منابع طبیعی است که ۳۱۹ نفر عضو هیئت علمی به کار آموزش و تدریس بیش از ۷۰۰۰ دانشجو فعالیت دارند.

دانشکده‌ها:

ü مجتمع علوم انسانی

      سال تأسیس: ۱۳۶۹

      رشته‌های آموزشی: ادبیات فارسی، ادبیات عرب، تاریخ، جغرافیا، علوم تربیتی، علوم اجتماعی، مدریت صنعتی، مدیریت بازرگانی، حسابداری، زبان انگلیسی، علوم سیاسی، معارف اسلامی، کتابداری و تربیت بدنی.

ü مجتمع هنر و معماری

      سال تأسیس: ۱۳۶۸

      رشته‌های آموزشی: معماری، ساختمان، مجتمع‌های زیستی، مرمت ابنیه تاریخی و نقاشی

ü دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی یزد

      سال تأسیس: ۱۳۷۱

      رشته‌های آموزشی: مرتع و آبخیزداری، محیط زیست

ü دانشکده مهندسی نساجی

      سال تأسیس: ۱۳۶۸

      رشته‌های آموزشی: تکنولوژی نساجی، شیمی نساجی

ü دانشکده مهندسی برق

      سال تأسیس: ۱۳۷۱

      رشته‌های آموزشی: مهندسی برق الکترونیک، مهندسی برق مخابرات

ü دانشکده مهندسی کامپیوتر

      سال تأسیس: ۱۳۷۶

      رشته‌های آموزشی: مهندسی نرم‌افزار کامپیوتر

ü دانشکده الهیات

      سال تأسیس: ۱۳۷۴

      رشته‌های آموزشی: قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی

ü دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی واحد اردکان

      سال تأسیس: ۱۳۷۴

      رشته‌های آموزشی: مرتع و آبخیزداری

ü دانشکده مهندسی صنایع

      سال تأسیس: –

      رشته‌های آموزشی: مهندسی صنایع (تولید صنعتی)

ü دانسکده مهندسی معدن

      سال تأسیس: ۱۳۷۰

      رشته‌های آموزشی: مهندسی اکتشاف، مهندسی استخراج معدن

ü دانشکده مهندسی مکانیک

      سال تأسیس: ۱۳۷۳

      رشته‌های آموزشی: طراحی جامدات و حرارت و سیالات

ü دانشکده عمران

      سال تأسیس: ۱۳۶۷

      رشته‌های آموزشی: عمران، سازه

ü دانشکده فیزیک

      سال تأسیس: ۱۳۶۴

      رشته‌های آموزشی: فیزیک کاربردی، فیزیک دبیری، فیزیک (حالت جامد، هسته‌ای)

ü دانشکده ریاضی

      سال تأسیس: ۱۳۵۵

      رشته‌های آموزشی: ریاضی (محض و کاربردی)، دبیری ریاضی (آمار، ریاضی محض و کاربردی)

ü دانشگاه شیمی

      سال تأسیس: ۱۳۶۸

      رشته‌های آموزشی: دبیری شیمی، شیمی (محض، آلی، تجزیه، فیزیک)

دانشگاه یاسوج

دانشگاه یاسوج در سال ۱۳۶۲ با نام آموزشکده فنی و مهندسی شروع به فعالیت کرد. در سال ۱۳۷۲ با راه‌اندازی آموزشکده کشاورزی به مجتمع آموزش عالی یاسوج تغییر نام داد. پس از دو سال، موافقت اصولی تأسیس دانشگاه یاسوج از طرف وزارت علوم صادر گردید و این دانشگاه رسماً کار خود را آغاز کرد. دانشگاه یاسوج اکنون دارای چهار دانشکده (علوم پایه، علوم انسانی، فنی و مهندسی وکشاورزی) است که به تربیت دانشجو مشغول هستند.

اطلاعات کلی دانشگاه یاسوج

سال تأسیس

۱۳۶۲

سال تبدیل به دانشگاه

۱۳۷۴

تعداد دانشکده‌های موجود

۴

دانشکده علوم انسانی

دانشکده علوم پایه

دانشکده فنی و مهندسی

دانشکده کشاورزی

تعداد مراکز تحقیقاتی

پژوهشکده منابع طبیعی

آموزشکده وابسته

ندارد

مرکز کارآفرینی

ندارد

تعداد گروه‌های فعال در طرح ارزیابی درونی

۰

تعداد رشته‌های کاردانی موجود

۶ رشته

انجمن دانش‌آموختگان

ندارد

تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل روزانه دانشگاه یاسوج به تفکیک رشته در سال تحصیلی ۸۵- ۸۴

ردیف

گروه تحصیلی

رشته تحصیلی

گرایش تحصیلی

مقطع تحصیلی

سال تحصیلی ۸۵- ۸۴

زن

مرد

جمع

۱

علوم انسانی

ادبیات انگلیسی

ادبیات

کارشناسی

۲۷

۱۲

۳۹

۲

علوم انسانی

ادبیات فارسی

ادبیات

کارشناسی

۱۲۷

۴۶

۱۷۳

۳

علوم انسانی

ادبیات فارسی

ادبیات

کارشناسی ارشد

۴

علوم انسانی

ادبیات فارسی

آموزش

کارشناسی ناپیوسته

۵

علوم انسانی

دینی و عربی

آموزش

کارشناسی ناپیوسته

۶

علوم پایه

ریاضی

محض

کارشناسی

۹۰

۶۹

۱۵۹

۷

علوم پایه

ریاضی

آموزش

کارشناسی ناپیوسته

۸

علوم پایه

فیزیک

حالت جامد

کارشناسی

۷۴

۷۳

۱۴۷

۹

علوم پایه

فیزیک

حالت جامد

کارشناسی ارشد

۲

۳

۵

۱۰

علوم پایه

شیمی

تجزیه

کارشناسی ارشد

۱۱

علوم پایه

شیمی

آلی

کارشناسی ارشد

۱۲

علوم پایه

شیمی

معدنی

کارشناسی ارشد

۱۳

علوم پایه

شیمی

محض

کارشناسی

۱۱۱

۵۳

۱۶۴

۱۴

کشاورزی و دامپروری

زراعت

زراعت

کارشناسی

۹۶

۴۹

۱۴۵

۱۵

کشاورزی و دامپروری

زراعت

زراعت

کارشناسی ارشد

۲

۲

۴

۱۶

کشاورزی و دامپروری

تولیدات گیاهی

تولیدات گیاهی

کاردانی

۱۷

کشاورزی و دامپروری

علوم دامی

علوم دامی

کارشناسی

۷۰

۶۹

۱۳۹

۱۸

کشاورزی و دامپروری

تولیدات دامی

تولیدات دامی

کاردانی

۱۹

فنی و مهندسی

عمران

عمران

کارشناسی

۳۰

۹۴

۱۲۴

۲۰

فنی و مهندسی

عمران

روستایی

کاردانی

۴۲

۵۶

۹۸

۲۱

فنی و مهندسی

عمران

زیرسازی راه

کاردانی

۲۲

فنی و مهندسی

مکانیک

سیالات

کارشناسی

۲۸

۱۳۴

۱۶۲

۲۳

فنی و مهندسی

مکانیک

جوشکاری

کاردانی

۱۲

۷۹

۹۱

۲۴

فنی و مهندسی

مکانیک

تأسیسات

کاردانی

۲۵

فنی و مهندسی

حرفه و فن

حرفه و فن

کارشناسی ناپیوسته

۲۶

فنی و مهندسی

مهندسی شیمی

پالایش

کارشناسی

۵

۱۰

۱۵

جمع کل

۷۱۶

۷۴۹

۱۴۶۵

تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل شبانه دانشگاه یاسوج به تفکیک رشته در سال تحصیلی ۸۵- ۸۴

ردیف

گروه تحصیلی

رشته تحصیلی

گرایش تحصیلی

مقطع تحصیلی

سال تحصیلی ۸۵- ۸۴

زن

مرد

جمع

۱

علوم انسانی

ادبیات انگلیسی

ادبیات

کارشناسی

۲

علوم انسانی

ادبیات فارسی

ادبیات

کارشناسی

۴۵

۱۳

۵۸

۳

علوم انسانی

ادبیات فارسی

ادبیات

کارشناسی ارشد

۳

۳

۶

۴

علوم انسانی

ادبیات فارسی

آموزش

کارشناسی ناپیوسته

۵

علوم انسانی

دینی و عربی

آموزش

کارشناسی ناپیوسته

۶

علوم پایه

ریاضی

محض

کارشناسی

۱۰۶

۸۱

۱۸۷

۷

علوم پایه

ریاضی

آموزش

کارشناسی ناپیوسته

۸

علوم پایه

فیزیک

حالت جامد

کارشناسی

۱۱۳

۹۱

۲۰۴

۹

علوم پایه

فیزیک

حالت جامد

کارشناسی ارشد

۱۰

علوم پایه

شیمی

تجزیه

کارشناسی ارشد

۱

۵

۶

۱۱

علوم پایه

شیمی

آلی

کارشناسی ارشد

۲

۳

۵

۱۲

علوم پایه

شیمی

معدنی

کارشناسی ارشد

۴

۲

۶

۱۳

علوم پایه

شیمی

محض

کارشناسی

۱۰۴

۵۲

۱۵۶

۱۴

کشاورزی و دامپروری

زراعت

زراعت

کارشناسی

۱۲۲

۷۲

۱۹۴

۱۵

کشاورزی و دامپروری

زراعت

زراعت

کارشناسی ارشد

۱۶

کشاورزی و دامپروری

تولیدات گیاهی

تولیدات گیاهی

کاردانی

۱۷

کشاورزی و دامپروری

علوم دامی

علوم دامی

کارشناسی

۱۰۶

۹۷

۲۰۳

۱۸

کشاورزی و دامپروری

تولیدات دامی

تولیدات دامی

کاردانی

۱۹

فنی و مهندسی

عمران

عمران

کارشناسی

۲۵

۷۰

۹۵

۲۰

فنی و مهندسی

عمران

روستایی

کاردانی

۲۱

فنی و مهندسی

عمران

زیرسازی راه

کاردانی

۲۲

فنی و مهندسی

مکانیک

سیالات

کارشناسی

۲۱

۷۰

۹۱

۲۳

فنی و مهندسی

مکانیک

جوشکاری

کاردانی

۲۴

فنی و مهندسی

مکانیک

تأسیسات

کاردانی

۲۵

فنی و مهندسی

حرفه و فن

حرفه و فن

کارشناسی ناپیوسته

۲۶

فنی و مهندسی

مهندسی شیمی

پالایش

کارشناسی

۹

۱۷

۲۶

جمع کل

۶۶۱

۵۷۶

۱۲۳۷

تعداد کارکنان دانشگاه یاسوج در سال ۱۳۸۳

مدرک تحصیلی

کارکنان رسمی

کارکنان پیمانی

جمع

زیر دیپلم

۱۷

۶

۲۳

دیپلم

۸

۶

۱۴

فوق دیپلم

۱۱

۸

۱۹

لیسانس

۱۷

۱۶

۳۳

فوق لیسانس

۰

۰

۰

جمع

۵۳

۳۶

۸۹

اطلاعات پژوهشی دانشگاه یاسوج در سال ۱۳۸۳

ردیف

نوع فعالیت

۱۳۸۲

توضیحات

۱

مقاله (داخل)

۲۴

۲

مقاله (خارج)

۱۷

۳

سمینار

۲

شیمی و محیط زیست، ریاضی

۴

کتاب

۱

آفات و بیماری‌های گلرنگ

۵

طرح پژوهشی

۳۹

دانشگاه هرمزگان

دانشگاه هرمزگان


این دانشگاه فعالیت آموزشی خود را با پذیرش دانشجو در ۶ رشته کارشناسی و دبیری مشتمل بر مهندسی عمران، مکانیک، صنایع، دبیری ریاضی و دبیری فیزیک، دبیری ادبیات فارسی از مهر سال ۱۳۷۱ آغاز نموده است. در این خصوص تعداد دانشجویان دانشگاه در سال تحصیلی ۸۰- ۷۹ بالغ بر ۳۰۰ نفر خواهد شد که در رشته‌های فوق و همچنین فیزیک کاربردی- ریاضی محض- زیان و ادبیات مشغول به تحصیل خواهند شد.

تعداد دانشجویان شاغل به تحصیل روزانه

ردیف

گروه تحصیلی

رشته تحصیلی

مقطع تحصیلی

سال تحصیلی

۸۴- ۸۳

۸۳- ۸۲

۸۲- ۸۱

زن

مرد

زن

مرد

زن

مرد

۱

علوم انسانی

ادبیات فارسی

کارشناسی

۶۴

۲۲

۷۵

۲۴

۹۴

۲۹

۲

علوم انسانی

مشاوره

کارشناسی

۳۰

۲۳

۵۴

۴۰

۱۸

۱۰

۳

علوم انسانی

مدیریت بازرگانی

کارشناسی

۶۲

۶۸

۷۵

۶۴

۵۵

۵۲

۴

علوم انسانی

مدیریت گمرک

کارشناسی

۱۱

۳۴

۱۸

۲۷

۲۵

۶۶

۵

علوم پایه

ریاضی

کارشناسی

۲۱

۴۱

۷۵

۴۳

۷۶

۴۷

۶

علوم پایه

فیزیک

کارشناسی

۴۱

۳۸

۵۷

۵۵

۵۵

۵۱

۷

علوم پایه

زمین‌شناسی

کارشناسی

۴۵

۳۱

۱۰

۹

۶۰

۳۱

۸

فنی و مهندسی

برق

کارشناسی

۱

۸۳

۴۶

۲

۷۹

۹

فنی و مهندسی

صنایع

کارشناسی

۲۷

۵۵

۴۲

۸۶

۴۰

۹۲

۱۰

فنی و مهندسی

عمران

کارشناسی

۴۲

۶۷

۳۷

۸۷

۳۳

۹۸

۱۱

فنی و مهندسی

کشاورزی

کارشناسی

۹۳

۲۲

۶۶

۳۰

۹۶

۲۷

۱۲

فنی و مهندسی

مکانیک

کارشناسی

۳

۲۱

۲۱

۱۱۰

۲۵

۱۰۰

تعداد دانشجویان شبانه به تفکیک رشته تحصیلی

ردیف

گروه تحصیلی

رشته تحصیلی

سال تحصیلی

۸۴- ۸۳

۸۳- ۸۲

زن

مرد

زن

مرد

۱

فنی و مهندسی

مکانیک

۱۳

۳۸

۷

۱۹

۲

فنی و مهندسی

کشاورزی

۲۷

۱۰

۱۸

۳

۳

فنی و مهندسی

صنایع

۱۸

۲۹

۱۰

۱۴

۴

فنی و مهندسی

عمران

۲۰

۲۸

۱۰

۱

۵

علوم پایه

ریاضی

۳۸

۵

۱۸

۸

۶

علوم پایه

فیزیک

۲۴

۱۵

۱۴

۱۱

۷

علوم پایه

زمین‌شناسی

۲۲

۲۰

۱۱

۱۲

۸

علوم انسانی

مدیریت صنعتی

۲۲

۲۰

۱۰

۱۰

۹

علوم انسانی

مدیریت بازرگانی

۲۵

۱۸

۱۳

۱

۱۰

علوم انسانی

ادبیات

۲۳

۱۱

۱۶

۴

۱۱

علوم انسانی

مشاوره

۲۱

۱۴

۱۵

۱۲

علوم پایه

زیست

۱۰

۱۰

۱۳

فنی و مهندسی

ساختمان

۱۸

۱۶

دانشگاه ولی‌عصر رفسنجان

دانشگاه ولی‌عصر رفسنجان


دانشگاه ولی‌عصر، در سال ۱۳۷۰ با پذیرش دانشجو در دو رشته گیاهپزشکی و ریاضی فعالیت آموزشی خود را شروع نموده است و هم اکنون با یک رشته کاردانی (کامپیوتر)، ۱۱ رشته کارشناسی (مهندسی کشاورزی، گیاهپزشکی- مهندسی کشاورزی، خاکشناسی- مهندسی کشاورزی، باغبانی- ریاضی فیزیک- مهندسی عمران، عمران- علوم کامپیوتر- زبان و ادبیات انگلیسی- زبان و ادبیات فارسی- حسابداری- مدیریت صنعتی) و دو رشته‌ی کارشناسی ارشد (ریاضی و فیزیک) به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

دانشکده‌ها:

      ü دانشکده ادبیات و علوم انسانی

      ü دانشکده علوم پایه

      ü دانشکده فنی و مهندسی

      ü دانشکده کشاورزی

دانشکده فنی مهندسی:

      این دانشکده در نیم‌سال اول سال تحصیلی ۷۵- ۱۳۷۴ با پذیرش ۳۰ دانشجو در رشته کاردانی علمی کاربردی نرم‌افزار فعالیت آموزشی خود را شروع نموده است و هم اکنون در دو رشته‌ی کاردانی علمی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

رشته‌های دانشکده فنی و مهندسی در طرح جامه ده‌ساله:

رشته

مقطع

علمی کاربردی- نرم‌افزار کامپیوتر

کاردانی

مهندسی عمران- عمران

کارشناسی

الکترونیک- مهندسی برق

کارشناسی

مهندسی صنایع- برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌ها

کارشناسی

دانشکده ادبیات و علوم انسانی:

      این دانشکده در نیم‌سال اول سال تحصیلی ۷۴- ۱۳۷۳ با پذیرش دانشجو در رشته مدیریت صنعتی فعالیت آموزشی خود را شروع کرد و هم اکنون در مقطع کارشناسی در چهار رشته مدیریت صنعتی، حسابداری، زبان و ادبیات فارسی و زبان و ادبیات انگلیسی به فعالیت آموزشی خود ادامه می‌دهد.

      در سال ۱۳۸۰ مجوز قطعی تأسیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی از شورای گسترش اخذ شد.

      تعداد اعضای هیئت علمی این دانشکده به شرح زیر است:

      ۴ نفر استادیار، ۱۰ نفر مربی، ۴ نفر مربی شاغل به تحصیل در مقطع دکتری، ۱۰ نفر بورسیه دکترا.

      این دانشکده دارای دو لابراتوار زبان ۲۴ کابینه و ۵۵ کابینه می‌باشد.

دانشکده کشاورزی:

      این دانشکده در نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۷۱- ۱۳۷۰ با پذیرش ۳۰ دانشجو در رشته‌ی مهندسی کشاورزی- گیاهپزشکی فعالیت آموزشی خود را شروع کرد و هم اکنون در سه رشته مهندسی کشاورزی- گیاهپزشکی و مهندسی کشاورزی- باغبانی و مهندسی کشاورزی- خاکشناسی به فعالیت آموزشی خود ادامه می‌دهد.

      مجوز قطعی تأسیس این دانشکده در سال ۱۳۷۴ از شورای گسترش آموزش عالی اخذ شد.

دانشگاه مراغه

دانشگاه مراغه


این واحد در سال ۱۳۶۶ با عنوان آموزشکده کشاورزی با جذب ۴۰ نفر دانشجو در مقطع کاردانی امور زراعی آغاز به کار کرد. طی سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۳ اقدام به خرید زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار جهت توسعه در منطقه‌ی گلشهر نمود.

      در فاصله‌ی سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۴ اقدام به افزایش رشته‌های تحصیلی تا سقف ۴ رشته شامل مهندسی باغبانی، گیاهپزشکی و خاک‌شناسی در مقطع کارشناسی و تکنولوژی تولیدات گیاهی در مقطع کاردانی کرد.

      آموزشکده در سال ۱۳۷۷ از آموزشکده به دانشکده ارتقاء یافت و در بهمن ۱۳۸۳ با تبدیل آن به مجتمع آموزش عالی مراغه موافقت به عمل آمد و در اردیبهشت ماه ۱۳۸۴ موافقت قطعی آن صادر گردید.

      در حال حاضر این مجتمع دارای ۱۵ آزمایشگاه، ۱۱ واحد کلاس درس، اتاق استادان و بخش اداری و خدماتی، نمازخانه، بخش‌های فرهنگی، مرکز کامپیوتر، کتابخانه، آشپزخانه، سلف سرویس، آمفی تئاتر، کارگاه و سوله‌ی ماشین‌آلات، مزرعه آموزشی، دو حلقه چاه، باغ و گلخانه آموزشی است.

      هم اکنون در این مجتمع ۴۴ نفر عضو هیئت علمی، ۷۵ نفر پرسنل اداری و خدماتی و نزدیک به ۹۲۰ نفر دانشجو مشغول فعالیت هستند.

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه مراغه

رشته‌های کشاورزی

نام رشته

مقطع

سال تأسیس

مهندسی کشاورزی- علوم خاک

کارشناسی پیوسته

۱۳۷۶

مهندسی کشاورزی- گیاهپزشکی

کارشناسی پیوسته

۱۳۷۵

مهندسی کشاورزی- باغبانی

کارشناسی پیوسته

۱۳۷۴

مهندسی کشاوری- زراعت و اصلاح نباتات

کارشناسی پیوسته

۱۳۸۲

تکنولوژی تولیدات گیاهی

کاردانی

۱۳۶۶

مهندسی تولیدات گیاهی- باغبانی

کارشناسی ناپیوسته

۱۳۸۴

مهندسی تولیدات گیاهی- زارعت

کارشناسی ناپیوسته

۱۳۸۴

رشته‌های علوم پایه

نام رشته

مقطع

سال تأسیس

ریاضی کاربردی

کارشناسی پیوسته

۱۳۸۵

شیمی کاربردی

کارشناسی پیوسته

دانشگاه محقق اردبیلی

دانشگاه محقق اردبیلی


دانشکده‌ها:

ü دانشکده علوم

      دانشکده علوم دانشگاه محقق اردبیلی در سال تحصیلی ۷۳- ۱۳۷۲ با پذیرش ۳۴ نفر دانشجو در رشته فیزیک فعالیت‌های آموزشی خود را آغاز نمود. این دانشکده در سال تحصیلی ۷۴- ۱۳۷۳ با پذیرش ۳۱ نفر دانشجو در رشته‌ی زیست‌شناسی تعداد دانشجویان خود را به ۱۰۳ نفر رساند و در سال تحصیلی ۷۵- ۱۳۷۴ با پذیرش ۳۲ نفر دانشجو در رشته‌ی ریاضی محضض و با ایجاد زمینه‌ی مناسب، مکاتبات خود را جهت اخذ مجوز برای رسمیت بخشیدن به فعالیت‌های گروه‌های آموزشی ۱- ریاضی ۲- فیزیک ۳- زیست‌شناسی تحت عنوان دانشکده علوم آغاز نمود که با همت مسئولین ساعی و تلاشگر دانشگاه در سال ۱۳۷۶ وزارت فرهنگ و آموزش عالی موافقت خود را با ایجاد آن در دانشگاه محقق اردبیلی اعلام نمود و بدین صورت اولین دانشکده دانشگاه با نام دانشکده علوم کار خود را به صورت رسمی آغاز نمود.

      در سال‌های تحصیلی ۸۰- ۱۳۷۹ و ۸۲- ۱۳۸۱ با توجه به شرایط منطقه و وجود نیروهای متخصص در دانشکده علوم، به‌ترتیب مجوزهای لازم برای دایر نمودن رشته‌های آمار و شیمی را از وزارت متبوع کسب نموده و در همان سال‌ها در کنار رشته‌های دیگر دانشکده علوم برای این رشته‌ها نیز دانشجو پذیرش نمود.

      در سال ۱۳۸۳ پس از پی‌گیری‌های مداوم، تلاش و کوشش مسئولین محترم دانشگاه و دانشکده مجوز لازم جهت پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته‌های ریاضی کاربردی، شیمی آلی و زیست‌شناسی گرایش فیزیولوژی جانوری از وزارت علوم تحقیقات و فناوری کسب و از نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۸۴- ۸۳ پذیرش دانشجو در این مقاطع به صورت رسمی صورت پذیرفت. در تابستان ۱۳۸۳ ساختمان جدید دانشکده با مساحتی بیش از ده هزار متر مربع با حضور وزیر محترم علوم تحقیقات و فناوری به بهره‌برداری رسیده و با انتقال دانشکده به ساختمان جدید، فضای مناسب آموزشی و پژوهشی برای دانشجویان و اساتید محترم به وجود آمد.

      در حال حاضر تعداد کل اعضای هیئت علمی دانشکده (رسمی، پیمانی، طرح سربازی، بورسیه و مامور) ۵۰ نفر می‌باشد که در جدول شماره زیر آورده شده است.

تعداد اعضای هیئت علمی دانشکده (رسمی، پیمانی، طرح سربازی، بورسیه و مامور)

رشته

استادیار

مربی

بورسیه دکتری

کل

فیزیک

۲

۶

۳

۱۱

شیمی

۴

۱

۱

۶

زیست‌شناسی

۲

۴

۴

۱۰

ریاضی

۳

۳

۱۰

۱۶

آمار

۱

۴

۵

زمین‌شناسی

۱

۱

جمع

۱۳

۱۸

۱۹

۴۹

تغییرات تعداد کل اعضای هیئت علمی رسمی و پیمانی در چند سال اخیر

      با عنایت به توسعه فضاهای آموزشی و تحقیقاتی، تصویب و ایجاد مقاطع و رشته‌های تحصیلی جدید، یکی از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های دانشکده در سال‌های اخیر جذب هیئت علمی، اعطای مأموریت و بروس تحصیلی برای گروه‌های آموزشی دانشکده بوده و خواهد بود.

گروه‌های آموزشی:

· گروه آموزشی فیزیک

      گروه آموزشی فیزیک دانشکده در سال تحصیلی ۷۳- ۱۳۷۲ با پذیرش ۳۴ نفر دانشجو به عنوان اولین گروه آموزشی فعالیت خود را آغاز نمود. تعداد دانشجویان این گروه ۱۵۶ نفر می‌باشد که از این تعداد ۹۶ نفر در دوره روزانه و تعداد ۶۰ نفر به صورت شبانه مشغول تحصیل می‌باشند. تعداد اعضای هیئت علمی این گروه ۱۱ نفر می‌باشد. این گروه یکی از فعال‌ترین گروه‌های آموزشی دانشگاه در ارائه دروس سرویسی و آزمایشگاهی به سایر گروه‌های آموزشی دانشگاه می‌باشد.

      با توجه به بازگشت بورسیه‌های این گروه در گرایش‌های مختلف، گروه فیزیک از سال ۱۳۸۳ زمینه را برای جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فیزیک با گرایش هسته‌ای مناسب دیده و ضمن  عقد قرارداد همکاری با دانشگاه تبریز مکاتبات لازم را جهت اخذ مجوز از وزارت علوم تحقیقات و فناوری پیگیری می‌نماید. همچنین مکاتبات لازم جهت ایجاد رشته فیزیک کاربردی انجام پذیرفته است.

      تعداد دانشجو: ۱۵۶ نفر

      کارشناسی: ۱۵۶ نفر

      تعداد اعضای هیئت علمی: ۱۱ نفر به صورت (رسمی، پیمانی، مامور به تحصیل و بورسیه دکتری)

· گروه آموزشی زیست‌شناسی

      گروه آموزشی زیست‌شناسی در سال تحصیلی ۷۴- ۱۳۷۳ به عنوان دومین گروه آموزشی دانشکده با پذیرش ۳۱ نفر دانشجوی رشته زیست‌شناسی (گرایش عمومی) فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نمود. در سال‌های بعد با پذیرش دانشجو در دوره شبانه تعداد دانشجویان این گروه افزایش یافته به گونه‌ای که در حال حاضر تعداد ۱۷۰ نفر دانشجو در این گروه آموزشی مشغول تحصیل می‌باشند.

      پس از تلاش‌ها و پی‌گیری‌ها مسئولین محترم دانشگاه و دانشکده این گروه توانست در نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۸۴- ۸۳ اولین گروه از دانشجویان کارشناسی ارشد خود را در گرایش فیزیولوژی جانوری به تعداد ۵ نفر پذیرش نماید.

      تعداد دانشجو: ۱۷۶ نفر

      کارشناسی: ۱۷۱ نفر

      کارشناسی ارشد: ۵ نفر

      تعداد اعضای هیئت علمی: ۱۰ نفر به صورت (رسمی، پیمانی، مامور به تحصیل و بورسیه دکتری)

· گروه آموزشی ریاضی

      گروه آموزشی ریاضی در سال تحصیلی ۷۵- ۱۳۷۴ با پذیرش ۳۲ نفر دانشجو به عنوان سومین گروه آموزشی دانشکده فعالیت‌ها آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نمود. این گروه با تلاش‌های مستمر در امر آموزش و پژوهش توانسته است موفقیت‌های مناسبی در برگزاری سمینارها و اعزام تیم‌های علمی به مسابقات و المپیادهای کشوری کسب نماید.

      در نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۸۴- ۱۳۸۳ این گروه اولین دوره از دانشجویان خود در مقطع کارشناسی ارشد را با گرایش ریاضی کاربردی به تعداد ۴ دانشجو پذیرش نمود. لازم به ذکر است که با عنایت به فعالیت‌های آموزشی و توجه به امر تحصیل و آموزش در اکثر سال‌ها بیشترین درصد قبولین کارشناسی ارشد گروه‌های آموزشی دانشکده مربوط به این گروه آموزشی می‌باشد.

      تعداد دانشجو: ۱۹۳ نفر

      کارشناسی: ۱۸۹ نفر

      کارشناسی ارشد: ۴ نفر

      تعداد اعضای هیئت علمی: ۱۶ نفر به صورت (رسمی، پیمانی، مامور به تحصیل و بورسیه دکتری)

· گروه آموزشی آمار

      رشته آمار در سال تحصیلی ۸۰- ۱۳۷۹ با پذیرش ۳۵ نفر دانشجو در مقطع کاردانی در مجموعه ریاضی و آمار کار خود را آغاز نمود. در حال حاضر تعداد کل دانشجویان این گره ۸۴ نفر می‌باشد که شامل دانشجویان آمار در مقطع کاردانی (دوره‌های روازنه و شبانه) و کارشناسی می‌باشد که پذیرش در مقطع کارشناسی با تلاش بی‌دریغ مسئولین در نیم‌سال اول سال تحصیلی ۸۴- ۸۳ با تعداد ۳۲ نفر دانشجو صورت پذیرفته است.

      گروه آموزشی آمار در نیم‌سال اول سال تحصیلی ۸۴- ۸۳ با عنایت به افزایش سطح کیفی و کمی آموزشی و تعداد اعضای هیئت علمی خود از گروه ریاضی جدا شده و فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود را به صورت رسمی از این نیم‌سال تحصیلی به صورت مستقل ادامه می‌دهد.

      تلاش برای جذب اعضای هیئت علمی جدید، اعطای بورس تحصیلی در مقطع دکتری و فعالیت‌های قابل توجه آموزشی و پژوهشی بستری مناسب برای ایجاد مقطع کارشناسی ارشد به وجود آورده است که نیل به این مهم در دستور کار فعالیت‌های آتی این گروه قرار گرفته است.

      تعداد دانشجو: ۸۴ نفر

      کارشناسی: ۲۷ نفر

      مقطع کاردانی: ۵۷ نفر

      تعداد اعضای هیئت علمی: ۵ نفر به صورت (رسمی، پیمانی، مامور به تحصیل و بورسیه دکتری)

· گروه آموزشی شیمی

      گروه آموزشی شیمی در سال تحصیلی ۸۳- ۱۳۸۲ با عنایت به وجود نیروهای متخصص و نیاز منطقه با پذیرش ۳۱ نفر دانشجو در مقطع کارشناسی شیمی کاربردی (دوره روزانه) به صورت رسمی کار خود را آغاز نمود. تلاش برای جذب اعضای هیئت علمی جدید و مأموریت تحصیلی برای اعضای هیئت علمی گروه منجر به پیشرفت سریع کیفی و کمی آموزشی و پژوهشی گروه گردید به گونه‌ای که این گروه توانست پذیرش اولین دوره از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد خود را نیم‌سال دوم سال تحصیلی ۸۴- ۱۳۸۳ با ۶ نفر دانشجو در گرایش شیمی آلی به انجام برساند. در حال حاضر تعداد کل دانشجویان این گروه در مقاطع تحصیلی کارشناسی (دوره‌های روزانه و شبانه) و کارشناسی ارشد ۱۳۱ نفر می‌باشد.

      با توچه به فعالیت‌های قابل توجه آموزشی و پژوهشی اعضای هیئت علمی این گروه تعداد مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین‌المللی (ISI) در سال ۸۳ گروه شیمی ۹ عدد بوده است که بیشترین درصد مقالات ISI نسبت به سایر گروه‌های آموزشی می‌باشد.

      تعداد دانشجو: ۱۳۱ نفر

      کارشناسی: ۱۲۵ نفر

      کارشناسی ارشد: ۶ نفر

      تعداد اعضای هیئت علمی: ۱۶ نفر به صورت (رسمی، پیمانی، مامور به تحصیل و بورسیه دکتری)

· دانشکده کشاورزی

      دانشکده کشاورزی از سال ۱۳۵۷ با پذیرش تعداد ۳۰ دانشجو در رشته‌ی کشاورزی عمومی تأسیس گردید. پس از انقلاب فرهنگی فقط مجوز فعالیت در رشته‌ی کاردانی امور زراعی داده شد و سپس به تدریج سایر رشته‌های کاردانی دایر گردید. از سال ۱۳۶۵ کارشناسی ناپیوسته ماشین‌های کشاورزی و مهندسی تولیدات گیاهی دایر شد. از سال ۱۳۶۹ رشته‌ی کارشناسی زراعت و اصلاح نباتات تأسیس گردید. همچنین در سال ۱۳۷۹ رشته‌های کارشناسی گیاه‌پزشکی و کارشناسی خاک‌شناسی و از سال ۱۳۸۴ رشته کارشناسی پیوسته مکانیک ماشین‌های کشاورزی تأسیس گردید. در حال حاضر تعداد ۱۴۶۷ نفر دانشجو در این دانشکده مشغول تحصیل هستند.

گروه‌های آموزشی:

      مهندسی علوم دامی، زراعت و اصلاح نباتات، خاک‌شناسی، مهندسی مکانیک ماشین‌های کشاورزی، گیاه‌پزشکی، باغبانی.

اعضای هیئت علمی دانشکده به تفکیک مرتبه علمی

گروه آموزشی

استاد

دانشیار

استادیار

مربی

مامور

بورسیه

جمع

زارعت و اصلاح نباتات

۵

۱

۱۰

۱۶

ماشین‌های کشاورزی

۴

۲

۱

۱

۸

گیاه‌پزشکی

۱

۲

۲

۴

۹

خاک‌شناسی

۴

۲

۲

۶

۱۴

علوم دامی

۴

۱

۲

۷

تولیدات گیاهی

۱

۱

۲

۴

جمع

۱

۱۴

۱۲

۶

۲۵

۵۸

· دانشکده ادبیات و علوم انسانی

      دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سال ۱۳۷۵ با یک بار پذیرش موقت دانشجو در رشته زبان و ادبیات فارسی دوره روزانه کار خود را آغاز کرد. در نیم‌سال دوم همان سال با ورود دانشجویان دوره شبانه ادبیات فارسی تعداد دانشجویان افزایش یافت. در سال ۱۳۷۶ با پذیرش دانشجو در رشته روانشناسی دانشکده عملاً در مسیر توسعه گام برداشت تا اینکه در سال‌های ۱۳۷۷ و ۱۳۷۸ در اثر پی‌گیری‌های مداوم ریاست محترم دانشگاه هر دو رشته ادبیات فارسی و روان‌شناسی به تصویب شورای عالی گسترش وزارت علوم و تحقیقات و فناوری رسید. به دنبال این در سال تحصیلی ۸۰- ۷۹ موافقت اصولی با پذیرش یکبار دانشجو در مقطع کارشاسی ارشد روانشناسی عمومی حاصل شد و در نیم‌سال اول سال تحصیلی ۸۲- ۸۱ کار خود را با پذیرش ۴ نفر دانشجو آغاز کرد. در سال ۱۳۸۱ همین موفقیت برای رشته ادبیات فارسی نیز به‌دست آمد و در نیم‌سال اول سال تحصیلی ۸۳- ۸۲ با پذیرش ۶ نفر دانشجو مقطع کارشناسی ارشد این رشته نیز راه‌اندازی شد. در تابستان ۱۳۸۳ با الحاق رشته‌های تربیت بدنی و باستان‌شناسی تعداد رشته‌های این دانشکده به چهرا رشته تحصیلی افزایش یافت و همزمان با موازات پردیس نمین دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سایت مرکزی دانشگاه نیز راه‌اندازی شد. با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی در سال تحصیلی ۸۴- ۸۳ در حال حاضر دانشکده ادبیات و علوم انسانی در سه رشته دارای دوره کارشناسی ارشد می‌باشد و در نظر است در آینده نزدیک مقطع دکتری رشته‌های روان‌شناسی عمومی و ادبیات فارسی و مقطع کارشناسی رشته جغرافیا نیز راه‌اندازی شود. اعضای هیئت علمی دانشکده تا کنون موفق شده‌آند علاوه بر شرکت در سمینارهای مختلف داخلی و خارجی و چاپ مقالات متعدد در مجلات معتبر داخلی، تعداد ۳۹ عنوان کتاب را تألیف یا ترجمه کرده و تعداد ۲۰ پروژه تحقیقاتی را نیز به انجام برسانند ساختمان دانشکده ادبیات و علوم انسانی با زیربنای بالغ بر ۱۲۵۰۰ متر مربع دارای ۱۱ کلاس درس، چهار آزمایشگاه تخصصی، ۲ مرکز کامپیوتر با ۳۹ دستگاه رایانه، سالن‌های مطالعه مجزا برای خوهران و برادران و یک کتابخانه با حدود ۵۰۰۰ عنوان کتاب می‌باشد. سالن‌های ورزشی سرپوشیده مجهز به سالن تنیس روی میز، بدنسازی، شطرنج، کشتی و… و ساختمان سلف سرویس و نمازخانه از دیگر امکانات دانشکده ادبیات و علوم انسانی می‌باشد.

گروه‌های آموزشی:

· گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی

      گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی دانشکده در سال تحصیلی ۷۶- ۱۳۷۵ با پذیرش ۳۰ نفر دانشجو در دوره روزانه به عنوان اولین گروه آموزشی فعالیت خود را آغاز نموده و در حال حاضر در هر سه دوره روزانه، شبانه، و نیمه‌حضوری دانشجو ودارد. این گروه در سال ۱۳۸۲ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به تعداد ۶ نفر بیش از پیش گام در راه توسعه برداشت و اینک با مدیریت جناب آقای دکتر بیژن ظهیری به کار خود ادامه می‌دهد. تعداد اعضای هیئت علمی این گروه ۱۱ نفر می‌باشد که به تفکیک مرتبه علمی، نوع استخدامی و گرایش تحصیلی در جدول ذیل آمده است.

· گروه آموزشی روان‌شناسی عمومی

      گروه آموزشی روان‌شناسی دانشکده در سال تحصیلی ۷۷- ۱۳۷۶ با پذیرش ۳۰ نفر دانشجو در دوره روزانه فعالیت خود را آغاز نموده و در حال حاضر در سه دوره روزانه شبانه و نیمه حضوری دانشجو دارد. این گروه در سال ۱۳۸۱ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به تعداد ۴ نفر بیش از پیش گام در راه توسعه برداشت و اینک با مدیریت جناب آقای دکتر محمد نریمانی به کار خود ادامه می‌دهد.

      تعداد اعضای هیئت علمی این گروه ۹ نفر می‌باشد.

· گروه آموزشی تربیت بدنی وعلوم ورزشی

      گروه آموزشی تربیت‌بدنی و علوم ورزشی دانشکده در سال تحصیلی ۸۲- ۱۳۸۱ با پذیرش ۳۹ نفر دانشجو در دوره روزانه فعالیت خود را آغاز نمود و به دنبال آن در سال ۱۳۸۳ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به تعداد ۵ نفر بیش از پیش گام در راه توسعه برداشت. تعداد اعضای هیئت علمی این گروه ۵ نفر می‌باشد.

· گروه آموزشی باستان‌شناسی

      گروه آموزشی باستان‌شناسی دانشکده در سال تحصیلی ۷۶- ۱۳۷۵ با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی فعالیت خود را آغاز نمود و هم اکنون نیز در همین مقطع به کار خود ادامه می‌دهد، تعداد دانشجویان این گروه ۳۱ نفر می‌باشد.

· دانشکده کشاورزی مغان

      در سال ۱۳۴۷ بنا به درخواست دانشگاه تبریز و تصویب هیئت وزیران یک قطعه زمین به مساحت ۳۵۰ هکتار از اراضی خالصه دشت مغان واقع در بین کانال A و N به منظور آموزش علمی دانشجویان در اختیار وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت قرار گرفت. سپس در سال ۱۳۴۸ دانشگاه تبریز جهتایجاد ایستگاه تحقیقاتی، یک قرارداد ده‌ساله برای استفاده از باغ ۷۵ هکتاری سازمان آب و برق آذربایجان منعقد نمود و باغ مذکور (محل آموزشکده کشاورزی فعلی) به دانشگاه تبریز تحویل گردید. در سال ۱۳۵۰ به دلیل دوری زمین‌های ۳۵۰ هکتاری از محل ایستگاه، زمین فوق با قطعه زمین ۹۰ هکتاری واقع در غرب روستاری اسلام‌آباد معاوضه گردید. پس از تأسیس دانشکده کشاورزی اردبیل (وابسته به دانشگاه تبریز) در سال ۱۳۵۹ طی صورت‌جلسه‌ای ایستگاه تحقیقاتی مغان از دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز به دانشکده کشاورزی اردبیل واگذار گردید.

      در سال ۱۳۷۷ آموزشکده کشاورزی دانشگاه محقق اردبیلی با پذیرش ۵۳ نفر دانشجو فعالیت خود را در محل ایستگاه تحقیقات کشاورزی مغان آغاز نمود. در جلسه مورخه ۲۸/۱/۷۸ شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد رشته‌های تکنولوژی تولیدات گیاهی و تکنولوژی تولیدات دامی در مقطع کاردانی موافقت قطعی به عمل آورد و در تاریخ ۲۵/۱۰/۷۸ تأسیس آموزشکده کشاورزی مغان در جلسه شورازی گسترش آموزش عالی مورد تصویب قطعی قرار گرفت.

      استخدام تعداد سه نفر مربی و دو نفر بورسیه دکترا در رشته‌های مختلف به عمل آورده که مراحل اداری خود را سپری می‌نمایند.

      در حال حاضر این آموزشکده در دو رشته تحصیلی و حدود ۱۵۰ هکتار باغات و مزارع آموزشی و تحقیقاتی در جهت گسترش فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی گام برمی‌دارد.

گروه‌های آموزشی:

· تکنولوژی تولیدات گیاهی

      آموزشکده کشاورزی مغان در سال ۱۳۷ با پذیرش ۵۳ نفر دانشجوی تکنولوژی تولیدات گیاهی و تکنولوژی تولیدات دامی در مقطع کاردانی فعالیت‌های آموزشی خود را شروع کرد. گروه تکنولوژی تولیدات گیاهی با تصویب جلسه مورخه ۲۸/۱/۷۸ شورای گسترش آموزش عالی به طور رسمی تأسیس گردید. هم اکنون با پذیرش سالانه دانشجو در مقطع کاردانی از طریق کنکور سراسری سازمان سنجش آموزش کشور در دو نوبت اول (روزانه) و دوم (شبانه) در حال فعالیت آموزشی و تربیت دانشجو می‌باشد. دروس ارائه شده توسط گروه تکنولوژی تولیدات گیاهی در مقطع کاردانی در ۴ نیم‌سال تحصیلی به شرح ذیل ارائه می‌گردد و دانشجویان با گذراندن این دروس بعد از طی دو سال تحصیل موفق به اخذ مدرک کاردانی در رشته‌ی تکنولوژی تولیدات گیاهی می‌گردند. همچینین این گروه با تصویب و اجرای طرح‌های تحقیقاتی بنیادی و کاربردی فعالیت پژوهشی خود را در کنار فعالیت‌های آموزشی دنبال می‌نمایند. گروه تکنولوژی تولیدات گیاهی این آموزشکده امیداور است در سال‌های آینده مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی تولیدات گیاهی را از مراجع ذیصلاح دریافت نمایند.

· تکنولوژی تولیدات دامی

      آموزشکده‌ی کشاورزی مغان در سال ۱۳۷۷ با پذیرش ۵۳ نفر دانشجوی تکنولوژی تولیدات دامی و تکنولوژی تولیدات گیاهی در مقطع کاردانی فعالیت‌های آموزشی خود را شروع کرد. در حال حاضر گروه تکنولوژی تولیدات دامی با پذیرش سالانه دانشجو در مقطع کاردانی از طریق کنکور سراسری سازمان سنجش آموزش کشور در دو نوبت اول (روزانه) و دوم (شبانه) به فعالیت خود ادامه می‌دهد. دروس ارائه شده توسط گروه تکنولوژی تولیدات دامی در مقطع کاردانی در ۴ نیم‌سال تحصیلی به شرح ذیل ارائه می‌گردد.

      همچنین این گروه با تصویب و اجرای طرح‌های تحقیقاتی بنیادی و کاربردی فعالیت پژوهشی خود را در کنار فعالیت‌های آموزشی دنبال می‌نمایند. گروه تکنولوژی تولیدات دامی این آموزشکده امیدوار است در سال آینده مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی تولیدات دامی را از مراجع ذیصلاح دریافت نمایند.

      لازم به توضیح است که تا کنون تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان این گروه در آزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرفته شده و اکنون تعدادی از آن‌ها در مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد) در حال تحصیل می‌باشند.

· دانشکده فنی و مهندسی

      دانشکده فنی در خرداد ماه سال ۱۳۷۸ به تصویب قطعی شورای عالی گسترش آموزش عالی رسید و از طرف وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ گردید. استقرار در ساختمان جدید این دانشکده در شهریور ماه سال ۱۳۷۸ انجام گرفت. .در حال حاضر این دانشکده در چهار گروه آموزشی مهندسی عمران (در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد)، مهندسی شیمی (گرایش صنایع غذایی) کارشناسی مهندسی مکانیک (گرایش حرارت و سیالات) و کارشناسی ناپیوسته معماری فعالیت دارد. تعداد کل دانشجویان این دانشکده که در نیم‌سال اول ۸۵- ۸۴ ثبت‌نام نموده‌اند، ۷۷۵ نفر می‌باشد. در حال حاضر این دانشکده دارای ۲۲ نفر عضو هیئت علمی تمام‌وقت می‌باشد که مشغول فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی هستند. همچنین ۱۹ نفر بورسیه این دانشکده در مقطع دکتری در دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی در حال تحصیل هستند. مجموعه ساختمان‌های فعلی دانشکده فنی حدود ۳۸۰۰ متر مربع زیر بنا دارد و دارای ۱۵ کلاس درس و ۶ آزمایشگاه، ۲ کارگاه و ۴ آتلیه و…، یک مرکز کامپیوتر و یک واحد سمعی بصری و دو قرائتخانه می‌باشد. مرکز کامپیوتر دانشکده دارای ۳۷ دستگاه کامپیوتر می‌باشد که از این تعداد ۱۶ دستگاه به شبکه اینترنت متصل می‌باشد. همچنین با توجه به افزایش تعداد دانشجویان و به طبع آن افزایش تقاضای استفاده از کامپیوتر برای انجام پروژه‌های درسی، در سال ۸۴ فضای این مرکز ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. همچنین قابلیت توسعه آتی برای این مرکز پیش‌بینی شده و اقدامات لازم انجام شده است.

گروه‌های آموزشی:

      · گروه مهندسی عمران

      · گروه مهندسی مکانیک

      · گروه مهندسی شیمی

      · گروه مهندسی معماری

فهرست خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه محقق اردبیلی

نام خوابگاه

جنسیت ساکنین

ظرفیت پذیرش

نوع خوابگاه

آدرس و تلفن

مجتمع خوابگاهی برادران (۱- ۲- ۳- ۴)

برادران

۳۶۰ نفر

دولتی

اردبیل- انتهای خیابان دانشگاه ۲۵- ۵۵۱۴۰۲۲

خوابگاه کوثر ۱

خواهران

۲۴۰ نفر

دولتی

اردبیل- انتهای خیابان دانشگاه ۵۵۱۰۱۲۲

خوابگاه کوثر ۲

خواهران

۲۵۸ نفر

دولتی

اردبیل- انتهای خیابان دانشگاه ۵۵۱۲۲۱۰

خوابگاه باغمیشه

خواهران

۴۴ نفر

دولتی

اردبیل- باغمیشه ۴۴۴۲۸۲۱

خوابگاه بسیج

خواهران

۴۶ نفر

دولتی

اردبیل- میدان بسیج ۷۷۱۷۰۳۷

خوابگاه عطایی

خواهران

۵۶ نفر

دولتی

اردبیل- خیابان شهید عطایی ۲۲۴۶۸۲۲

خوابگاه حافظ

خواهران

۳۸ نفر

دولتی

اردبیل- خیابان شهید نورالدین احمدی ۷۷۱۴۶۷۰

خوابگاه نمین ۱

خواهران

۴۵ نفر

دولتی

اردبیل- نمین- ۴۰۲۳- ۰۴۵۲۳۲۲

خوابگاه نمین ۲

خواهران

۵۵ نفر

دولتی

اردبیل- نمین- ۳۴۰۸- ۰۴۵۲۳۲۲

مجتمع خوابگاهی آموزشکده کشاورزی مغان

خواهران

۳۲ نفر

دولتی

پارس‌آباد- آموزشکده کشاورزی مغان
۰۴۵۲۷۴۶-۳۴۰۸

معجز

خواهران

۵۲ نفر

خودگردان

اردبیل- باغمیشه ۴۴۵۴۲۶۳

ابومسلم

خواهران

۲۵ نفر

خودگردان

اردبیل- خیابان سعدی ۴۴۵۲۶۲۸

حافظ

برادران

۳۴ نفر

خودگردان

اردبیل- خیابان حافظ ۷۷۲۷۶۴۸

بعثت یک

برادران

۳۳ نفر

خودگردان

اردبیل- میدان بعثت ۶۶۱۱۶۲۸

بعثت دو

برادران

۲۱ نفر

خودگردان

اردبیل- میدان بعثت ۶۶۳۰۳۴۴

قیام

برادران

۵۵ نفر

خودگردان

اردبیل- خیابان آیت‌الله کاشانی ۳۳۶۲۶۰۳

ساحلی

برادران

۳۰ نفر

خودگردان

اردبیل- خیابان معلم ۲۲۴۹۸۶۹