معرفی رشته دامپزشکی+رتبه لازم

معرفی رشته دامپزشکی:

اگر به حیوانات علاقه زیادی داشته و از کارهای حوزه پزشکی لذت می برید این شغل برای شما مناسب است. دامپزشکان مراقب سلامت حیوانات هستند. آنها به تشخیص، درمان و تحقیق روی بیماریهای حیوانات خانگی، دام ها و حیوانات باغ وحش ها می پردازند.

ساعت کاری دامپزشکان به صورت تمام وقت است. گاهی نیز برای برخی کارها باید به سفرکاری بروند.

تاریخچه دامپزشکی :

علم دامپزشکی با عبور انسان نخستین از حالت شکارچی به کشاورز متولدشد. همزمان با رواج اهلی کردن حیوانات , دامپزشکی اهمیت بیشتری یافت. دامپزشکان نیز همانند پزشکان از زمانهای بسیار طولانی مورد احترام مردم قرار داشتند. در لوح حمورابی (۲۲۰۰ سال قبل از میلاد) ارزش کار فردی که به معالجه گاو و سایر حیوانات می پرداخته تعیین شده است.

در سفرنامه فیثاغورث، در مورد زرتشت (پیامبر ایرانیان که زمان ظهور آن حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است) و آئین او نکته جالبی وجود دارد و آن نکته این است که زرتشت از فن دامپزشکی و درمان حیوانات اطلاع داشته است و در کتاب اوستا می توان نکات متعددی درباره پرورش حیوانات و روش درمان بیماریهای دام مشاهده کرد. در این کتاب برای اولین بار به طبقه بندی حیوانات برمی خوریم.

دامپزشکی نوین در ایران به سال ۱۲۹۰ هجری شمسی برمی گردد که دولت ایران تصمیم گرفت تشکیلات ژاندارمری نوینی را پایه گذاری نماید و از دولت سوئد عده ای کارشناس نظامی برای تاسیس ژاندارمری استخدام نمود. به همراه افسران سوئدی دو نفر دکتر دامپزشک نیز بودند این دو نفر افسر دامپزشک به اقدام به تاسیس مدرسه دامپزشکی برای تربیت کادر مورد احتیاج ارتش نمودند.

در سال ۱۳۱۱ بنای دانشکده دامپزشکی ابتدا به صورت مدرسه و بعدا دانشکده گذارده شد . در ابتدای امر این دانشکده زیر نظر وزارت کشاورزی بود ولی بعد با اعزام تعداد قابل ملاحظه ای دانشجو به کشور فرانسه و مراجعت ایشان از وزارت کشاورزی منتزع گردید و ضمیمه دانشگاه تهران شد .

در سال ۱۳۰۴ پس از همه گیری طاعون گاوی و ایجاد خسارات زیاد، در وزارت کشاورزی اداره ای به نام سازمان دفع آفات حیوانی ( که بعدا به صورت سازمان دامپزشکی درآمد) تاسیس گردید .این شعبه تحت نظارت مؤسسه پاستور ( وابسته به وزارت فوائدعامه) با ۲۲ نفر پرسنل شامل ۱۴ نفرکادر فنی و ۸ نفر کادر خدماتی تشکیل و مسئولیت آن به عهده مرحوم دکتر عبدالله حامدی گذاشته شد .

در سال ۱۳۱۴ با توجه به ضرورت کنترل بیماریهای مهلک دامی و نظارت بهداشتی دام و فرآورده های دامی قانون تفتیش صحی حیوانات به تصویب مجلس شورای ملی رسید و اداره کل دامپزشکی جایگزین مؤسسه دفع آفات حیوانی شد.

در سال ۱۳۲۶ اختیارات محدودی به دامپزشکی استانها داده شد به طوری که در هر اداره کشاورزی ۲ معاونت ایجاد شد. یکی از این معاونتها ویژه دامپزشکی در نظر گرفته شد. معاون دامپزشکی رئیس اداره دامپزشکی نیز بود و کلیه امور فنی و مالی در اختیار وی قرار داشت.
در تشکیلات کنونی وزارت جهاد کشاورزی سازمان دامپزشکی کشور به عنوان سازمانی مستقل وابسته به آن وزارت شناخته شده و رئیس سازمان دامپزشکی کشور مستقیما تحت نظارت وزیر به انجام وظیفه می پردازد. در استانها نیز ادارات کل دامپزشکی و در شهرستانها شبکه دامپزشکی به طور عمودی زیر نظر سازمان مرکزی دامپزشکی و به شکل افقی با سازمان جهاد کشاورزی و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرتبط می باشد.

وظایف دامپزشک

 • دامپزشک حیوان را چکاب می‌کند و بیماریش را تشخیص می‌دهد و بیماری‌های حیوانات را مانند بیماری‌های عفونی، حرکتی و تغذیه‌ای و… را درمان می‌کند.
 • دردی که حیوان از دچار شدن به بیماری دارد معالجه می‌کند.
 • زخم‌ها را شستشو داده و مداوا می‌کند.
 • شکستگی‌ها را درمان کرده و در صورت نیاز با استفاده ازتکنیک‌های جراحی حیوان را جراحی می‌کند.
 • به صاحب حیوان درمورد تغذیه ونگهداری مشاوره می‌دهد.
 • به صاحب حیوان روش‌های پیشگیری از بیماریهای مشترک با انسان را مانند هاری، بروسلوز، مشمشه و… را می‌آموزد.
 • برای تشخیص بیماری‌ها نمونه گرفته و به آزمایشگاه دامپزشکی ارسال و نتایج را تحلیل می‌کند.
 • آزمایش‌های مانند نوار قلب (ECG) ، ادار و مدفوع، سونو گرافی و… را انجام می‌دهد.
 • کمک به بهبود زندگی انسان و دام می‌کند.
 • انجام معاینات منظم برای بررسی سلامت حیوانات، آزمایش و واکسیناسیون آنها برای مقابله با بیماری ها را انجام می دهد.
 • برای حیوانات بیمار  دارو تجویز می کند.
 • بررسی محل زندگی حیوانات و مشاوره دادن در خصوص راه های جلوگیری از گسترش بیماری
 • مدیریت و نظارت بر پرستاران و پرسنل مراقب حیوانات را بر عهده دارد.
 • پیشگیری از بروز و شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان می کند.

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 • علاقه زیاد به حیوانات و سلامت آنها – شاید از مهمترین ویژگی های یک دامپزشک خوب، علاقه مندی به حیوانات باشد زیرا در غیر این صورت امکان موفقیت زیاد در این شغل کمتر می شود.
 • داشتن اطلاعات علمی خوب در مورد حیوانات
 • توانایی کار در ساعات طولانی و نامنظم – زیرا گاهی ممکن است برای معالجه بیماری یک گاوداری یا مرغ داری یا هر مرکز دیگر نگهداری حیوانات ناچار باشد ساعات طولانی بدون وقفه کار کند.
 • داشتن توانایی جسمی، مهارت های عملی و قدرت مشاهده خوب – گاهی اوقات برای معاینه حیوانات بزرگی مثل اسب و گاو داشتن توانایی جسمی مناسب به دامپزشک کمک می کند.
 • توانایی تصمیم گیری –  همچون پزشکان توانایی تصمیم گیری از مهارت های مورد نیاز برای درمان مناسب حیوانات بیمار است.
 • داشتن روش دلسوزانه و صبورانه در برخورد با صاحبان حیوانات – زیرا در بسیاری از مواقع صاحبان حیوانات نسبت به حیوان دست آموز خود احساس دلبستگی زیاد پیدا می کنند و در هنگام معالجه و درمان باید به این نکته توجه زیادی داشت.

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل دامپزشکی

فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی می توانند وارد این شغل شوند. اگر چه به صورت سنتی در خیلی از شهرستان ها و روستاها افرادی به صورت تجربی کار معالجه و درمان حیوانات را انجام می دهند ولی برای کسب مجوز تجویز دارو و تعامل با سازمان های نظارتی و مسئول دارا بودن مدرک دانشگاهی در رشته دامپزشکی الزامی است.

بازارکار و فرصت های شغلی دامپزشکی

شما می توانید در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی، مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستانهای وابسته به دستگاههای دولتی، انستیتو پاستور، انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تحقیقات و ترویج کشاورزی، موسسه سرم و واکسن سازی رازی و یا سازمان دامپزشکی کشور استخدام شوید.

البته در حال حاضر بیشتر در بخش خصوصی باید به دنبال کار باشید!

شما گاهی مسئول بررسی بهداشت و رعایت استانداردها در باغ وحش ها، مغازه های فروش حیوانات خانگی، اصطبل ها، بازارهای فروش حیوانات و… خواهید بود. دامپزشک در بخش های مختلف می تواند کار کند. برخی از آنها که در حوزه سلامت عمومی فعالیت دارند مسئول پیشگیری و کنترل بیماری های دام هستند. برخی دیگر که در صنعت هستند، مسئول آزمایش و نظارت بر تولید دارو، محصولات شیمیایی و بیولوژیکی مربوط به حیوانات هستند.

همچنین یک دامپزشک می تواند با موافقت مراجع دولتی نسبت به تأسیس مطب، داروخانه دامپزشکی، آزمایشگاه دامپزشکی و یا مرکز واکسیناسیون دام و طیور اقدام نمایند.

شغل دامپزشکی در ایران با مشکلاتی روبرو است که به برخی از آنها اشاره می کنیم :

 • دامپزشکی در بسیاری از کشورها جزو مشاغل سخت به حساب می آید ولی در ایران این گونه نیست.
 • یک دامپزشک با مشکلات و خطرات زیادی از جمله کار در محیط های روستایی و عشایری بویژه در مناطق صعب العبور، فعالیت در کشتارگاه های دام و طیور، ضرب خوردگی از حیوانات در هنگام واکسیناسیون و روبرو است که متاسفانه از سوی مسئولین توجه ویژه ای صورت نمی گیرد.
 • علیرغم بسیار مهم و با ارزش بودن این شغل، در ایران به اندازه پزشکی و دندانپزشکی به آن اهمیت داده نمی شود. درآمد دامپزشکان در مقایسه با درآمد این دو گروه، کمتر می باشد.

در سالهای اخیر با افزایش شمار فارغالتحصیلان دامپزشکی در بخش دولتی وضعیت بازار کار در این حوزه کاملاً اشباع شده است و فارغالتحصیلان برای اشتغال در این بخش با مشکلات زیادی روبرو هستند اما کار در بخش خصوصی خیلی گسترده است و جای کار بیشتری وجود دارد و کشور نیز باید به سمت تعریف مشاغل جدید در این بخش حرکت کند. البته به این نکته هم باید اشاره کرد که هر چقدر از پایتخت دورتر می‏ شویم کمتر بخش خصوصی سرمایهگذاری کرده است و این میزان در شهرهای مختلف تفاوت دارد. در بعضی از شهرها ما دامپزشک بیکار نداریم و برعکس در شهر دیگری به شدت با نیروی دامپزشک بیکار مواجهیم.
در سالهای اخیر همچون سایر رشته ها و مشاغل نسبت ورود دختران به این حرفه بسیار افزایش پیدا کرده است. اما در دامپزشکی با توجه به گوناگونی فعالیت، زمینه کار زنان متفاوت است. بخش دامهای کوچک قسمتی از کارهای دامپزشکان را تشکیل می‏ دهد. بسیاری از زنان دامپزشک فعال این حرفه در قسمت علوم آزمایشگاهی و دارویی مشغول به کار هستند.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام دامپزشکان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ ، رشد ۳۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل  رشد ۲۲ درصدی داشته و رشد زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

میزان درآمد دامپزشک

اطلاعات دقیقی از میزان درآمد دامپزشکان در کشور در دسترس نمی باشد. درآمد آنها با توجه به محل کارشان متفاوت است. دامپزشکانی که در استخدام دولت هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمان کشوری حقوق دریافت می کنند. در بخش خصوصی وضعیت درآمدی آنها متفاوت است. برخی در کلینیک های دامپزشکی در شهرها درآمد بسیار خوبی دارند و برخی نیز در مراکز دامپزشکی خارج از شهرها -علیرغم سختی کار زیاد- درآمدهای کمی کسب می کنند.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۸۲٫۰۴۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳٫۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۸۳٫۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه دامپزشکان ۷۹٫۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه در این شغل برای افراد تازه کار حدود ۴۶٫۰۰۰ دلار ، برای افراد با تجربه  ۷۳٫۰۰۰ دلار و برای  افراد ارشد ۷۶٫۰۰۰ دلار می باشد.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ISTJ   این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم و از زمینه های مدیریتی حوزه بهداشت و درمان لذت می برد.

ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.

 ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در کار خود استقلال داشته باشد. معمولا در این شغل او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.

ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد. سر و کار داشتن با حیوانات و رفع مشکلات آنها برای این تیپ شخصیتی بسیار لذت بخش است.

ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و کار دارد، علاقه دارد.

دامپزشکی دانشی تجربی است که به شناخت، درمان و پیشگیری بیماریهای حیوانات اهلی و درمان سایر حیوانات می‌پردازد. در این رشته همچنین به بیماریهای مشترک انسان و دام پرداخته می‌شود.

دامپزشکی دانشی کهن است و در ایران قدیم از دامپزشک به عنوان بیطار یاد می شده است. دامپزشکان در دوران قدیم از جایگاه ممتازی در جوامع برخوردار بودند چنانکه رئیس اداره دامپزشکی ارتش در زمان داریوش دارای مقام سپهبدی و فرماندهی دسته سواره نظام بوده‌است.

امروزه نیز این رشته در جوامع پیشرفته مورد توجه است.بعلت اهمیت فراوان دامپزشکی در سلامت جامعه دامی و انسانی و همچنین تامین غذا، سال ۲۰۱۱ از طرف فائو با شعار ” دامپزشکی برای سلامتی، دامپزشکی برای غذا و دامپزشکی برای کره زمین ” بعنوان سال دامپزشکی نامگذاری شد. برنامه سوم توسعه کشورما نیز که مبتنی براقتصاد بدون نفت بوده، موضوع دام و طیور و آبزیان ۱۳-۱۲ درصد اقتصاد کشور را شامل می‌گردد. توجه به مطالب فوق اهمیت تولیدات دامی، امنیت غذا و حساسیت اقتصادی مبارزه با بیماریها را آشکار می‌ شود.

هدف و ماهیت

امروزه در دنیا علی‌رغم پیشرفت‌های علمی که در زمینه‌های مختلف صورت گرفته است ، هنوز هم مساله غذا از نظر اجتماعی و اقتصادی در درجه اول اهمیت قرار دارد و به عنوان یک مساله استراتژیک مطرح می‌باشد. به طوری که موقعیت یک کشور را با سطح و نوع غذای مردم آن کشور محک می‌زنند. و بدون شک در میان مواد غذایی آنچه بسیار اهمیت دارد و جزء لاینفک مواد غذایی روزانه است، پروتئین حیوانی است که از طریق دام تهیه می‌شود.

حال از همین‌جا می‌توان به اهمیت دانش‌ دام پزشکی  پی‌برد ، چرا که حفظ و حراست بهداشت دام ها بر عهده یک دام پزشک ?است. یعنی یک دام پزشک با تامین بهداشت و مبارزه با عوامل تهیه کننده حیات دام، طیور، آبزیان و حشرات مفید، ضمن اقدامات بهداشتی لازم برای افزایش طول عمر آن ها، با تامین سلامتی این دسته از موجودات کمک می‌کند که بازدهی تولیدی و خدماتی آن ها بیشتر بشود.

از طرف دیگر یک دام پزشک وظیفه مبارزه با بیش از ۴۰۰ بیماری مشترک بین انسان و حیوان را دارد، بیماری‌هایی که به صورت مستقیم (تماس با دام آلوده) و غیرمستقیم (استفاده از تولیدات یا فرآورده‌های دامی) به انسان منتقل شده و حیات او را به مخاطره می‌اندازد. و بالاخره دام پزشک آن در حفظ محیط زیست نقش بسزایی دارند چرا که به مبارزه با بیماری‌های وحوش و همچنین بیماری‌های مشترک بین انسان و وحوش می‌پردازند. که البته در کشور ما کمتر به این نقش توجه شده است.

دانشجویانی که وارد رشته دام پزشکی می‌شوند باید حدود ۲۲۰ واحد درسی را در ۶ سال بگذرانند که این واحدها در سه مقطع متوالی علوم پایه، پاتوبیولوژی و علوم درمانگاهی تدریس می‌شود. یعنی در آغاز دانشجو طی ۲ سال علوم پایه را می‌گذراند و سپس در ۲ سال بعد ،‌درس های پاتوبیولوژی شامل میکروبیولوژی، آسیب‌شناسی، انگل‌شناسی و بهداشت و کنترل مواد غذایی را مطالعه می‌کند و بالاخره وارد دوره علوم درمانگاهی می‌شود که این دوره خود شامل دو بخش درس های نظری و عملیاتی و بخش کارورزی می‌شود. به همین دلیل دانشجوی این رشته در علوم پایه پزشکی بنیه علمی خوبی دارد و حتی در دوره‌های تخصصی ایمونولوژی ، ویروس‌شناسی و … همپای فارغ‌التحصیلان پزشکی شرکت کرده و موفق نیز می‌شود.

دام پزشکی علم شناخت بیماری‌های دامی اعم از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان یا بیماری‌های خاص دام، پیشگیری از بیماری‌ها ، معالجه بیماری‌ها و همچنین علم تغذیه انسان و دام می‌باشد.

از سوی دیگر در اکثر کشورها از جمله کشور ما، دام پزشکان در تحقیقات پایه پزشکی نقش مهمی دارند. برای مثال دکتر جی‌بانگ عامل تب مالت انسان و سقط جنین دام ها را کشف کرد و نشان داد که استفاده از توبرکولین برای تشخیص سل در انسان وسیله بسیار خوبی است و یا جی‌رامون با کشف سرم ضد دیفتیری جان میلیون ها کودک جهان را نجات داد.

این توانایی از آنجا نشأت می‌گیرد که از یک طرف کار با دام محدودیت‌های کار با انسان را ندارد یعنی می‌شود بر روی تعداد زیادی از حیوان با وجود احتمال بیماری یا مرگ آزمایش نمود، کاری که در علوم میکروبیولوژی ، فارموکولوژی و فیزیولوژی انجام می‌گیرد. و از سوی دیگر یک دام پزشک دید وسیعتری درباره حیوانات دارد و می‌تواند به روی حیوانات مختلف تحقیق بکند.

از نظر سازمان بهداشت جهانی هدف نهایی دام پزشکی ?درمان حیوانات نیست، بلکه دقیقاً تامین مواد غذایی و بهداشت انسان می‌باشد. چرا که با واکسیناسیون دام ها می‌توان از مرگ و میر آنها جلوگیری کرد و بر میزان فرآورده‌های دامی افزود و در نتیجه مواد پروتئینی لازم برای جیره غذایی انسانی را تامین نمود . موادی که مقاومت انسان ها بخصوص کودکان را در مقابل کلیه بیماری‌ها، افزایش می‌دهد و نه تنها باعث کاهش قابل ملاحظه هزینه‌های درمانی می‌شود، بلکه جامعه‌ای سالم و فعال بوجود خواهد آورد. از سوی دیگر دام پزشکی ?در پیشگیری از بیماری‌های مشترک بین حیوانات و انسان نقش بسیار مهمی دارد. بیماری‌هایی که می‌تواند بهداشت عمومی یک جامعه را به خطر بیندازد.

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه

مهمترین وظیفه یک پزشک شناخت بیماری با توجه به علایم و نشانه‌ها و اظهارات بیمار است. کاری که با توجه به علایم مشابه و مشترک برای بیماری‌های مختلف و همچنین تنوع بیماری‌ها بسیار دشوار می‌باشد. اما با این وجود کار یک پزشک در مقایسه با دام پزشک ?سهل‌تر است چرا که در شناخت و معالجه بیماری‌ انسانی ، می‌تواند از خود بیمار کمک بگیرد. اما یک دام پزشک ?در معالجه بیماری حیوانات تنها با بررسی و پژوهش و با تکیه بر دانش خود می‌تواند به بیماری پی ببرد.

یک دام پزشک علاوه بر دانش بسیار و قدرت تجزیه و تحلیل باید زیرک و هوشیار نیز باشد. چون از یک سو بیمار او نمی‌تواند درد خود را بیان کند و دام پزش ک باید خود موفق به شناخت بیماری گردد و از سوی دیگر بسیاری از دامداران سنتی‌ ما هنوز فرهنگ استفاده از دام پزشک  را پیدا نکرده‌اند و در نتیجه با مشاهده دام بیمار در ابتدا خود از راه های سنتی که بسیاری از اوقات اشتباه نیز هست، به معالجه دام می‌پردازند و بعد از این که بیماری به اوج خود رسید و یا حتی دام به بیماری تازه‌ای دچار گردید، به دام پزشک  مراجعه می‌کنند و تازه هنگام مراجعه به دام پزشک  نیز نمی‌گویند که قبلا از چه داروها و یا روش های درمانی استفاده کرده‌اند و در نتیجه اگر یک دام پزشک  زیرکی و هوشیاری لازم را نداشته باشد، در شناخت بیماری اشتباه می‌کند.

درس زیست‌شناسی یکی از درس های مهم رشته دام پزشکی ?است. همچنین دانشجوی این رشته هرچقدر که تلاش بکند اگر به زبان انگلیسی و یا یک زبان بین‌المللی دیگر مسلط نباشد، نمی‌تواند در این رشته موفق گردد، چرا که امروزه اطلاعات علمی بخصوص در علومی مثل ایمونولوژی روزآمد شده است و تا دانشجویی به زبان انگلیسی مسلط نباشد، نمی‌تواند از اطلاعات جدید با خبر شده و یا از کتب مرجع استفاده بکند.

بدون شک دانشجوی این رشته باید از سلامت جسمانی برخوردار باشد اما قدرت بدنی در همه بخش‌های دام پزشکی  مطرح نیست . برای مثال در مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی و یا برای معالجه دام های کوچک نیازی به قدرت بدنی بالا نیست اما در معالجه دام های بزرگ ، قدرت بدنی بالا می‌تواند کار یک دام پزشک را راحت‌تر کند.

یک دانشجوی دام پزشکی  بعد از فارغ‌التحصیلی باید گاه در دل یک روستا به مداوای حیوانات بپردازد و بدون شک چنین کاری جز به یاری عشق و علاقه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته دامپزشکی، معرفی رشته های دکتری تخصصی دامپزشکی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

سرفصل دروس دامپزشکی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۲۲۴ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس پایه : ۲۴ واحد
دروس اصلی : ۸۹ واحد (۲واحد آن اختیاری است)
دروس تخصصی : ۴۹ واحد (۳ واحد آن اختیاری است)
دروس بالینی دامپزشکی : ۱۰ واحد (۴ واحد آن اختیاری است)
کارآموزی در روستا : ۶ واحد
کارآموزی انترنی : ۲۰ واحد
پایان نامه و گزارش تحقیق : ۶ واحد
از تعداد کل واحدها ۹ واحد اختیاری است که انتخای ۵ واحد از ۹ واحد الزامی میباشد لذا حداقل واحدهای درسی مورد نیاز برای فارغ التحصیلان دامپزشکی ۲۲۰ واحد میباشد.
نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

 

دروس پایه

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
فیزیک شیمی ۲ بیوشیمی ۱ ۲
بیوشیمی ۲ ۴ فیزیولوژی ۱ ۴
فیزیولوژی ۲ ۵ ژنتیک حیوانی ۲
جانور شناسی عمومی ۳ جمع ۲۴
آمار حیاتی ۲

دروس اصلی رشته دامپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
اصول همه گیری شناسی ۲ اصول تغذیه دام ۴
تغذیه اختصاصی دام ۱ تغذیه اختصاصی طیور ۱
آسیب شناسی عمومی ۴ آسیب شناسی اختصاصی ۴
بافت شناسی ۱و۲ ۶ باکتری شناسی عمومی ۳
باکتری شناسی اختصاصی و بیماریها ۴ کالبد شناسی پایه ۲
کالبد شناسی مقایسه ای ۱و۲ ۱۰ انگل شناسی و بیماریها ۱ ۳
انگل شناسی و بیماریها ۲ ۲ انگل شناسی و بیماریها ۳ ۲
انگل شناسی و بیماریها ۴ ۲ قارچ شناسی و بیماریهای قارچی ۲
ویروس شناسی و بیماریها ۴ ایمنی شناسی و سرم شناسی ۳
سم شناسی* ۲ فارماکولوژی ۱ ۴
فارماکولوژی ۲ ۳ ماهی شناسی ۲
جنین شناسی ۱ اصول انتخاب و تلقیح مصنوعی دام ۱
بهداشت و پرورش دام ۴ بهداشت و پرورش طیور ۳
تکثیر و پرورش ماهی ۲ پرورش و بیماریهای زنبور عسل ۲
اصول اصلاح نژاد دام ۱ اصول جراحی و هوشبری ۲
اصول کالبد گشایی و نمونه برداری ۲ جمع ۸۹
اصول معاینه دام ۲

*اختیاری

دروس اختصاصی رشته دامپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
زبان تخصصی ۱ ۲ *زبان تخصصی ۲ ۲
بیماریهای اندامهای حرکتی ۱ بیماریهای متابولیک دام ۲
بیماریهای درونی دامهای بزرگ ۴ بیماریهای درونی دامهای کوچک ۲
بیماریهای تولید مثل دام ۳ بیماریهای طیور ۲
بیماریهای ماهی ۲ بیماریهای مشترک انسان و دام ۱
رادیولوژی دامپزشکی ۲ جراحی عمومی دامهای بزرگ ۳
جراحی عمومی دامهای کوچک ۲ مسمومیت های دام ۱
مامایی دامپزشکی ۴ کلینکال پاتولوژی ۴
*تاریخچه و قوانین دامپزشکی ۱ بهداشت و بازرسی گوشت ۳
بهداشت و صنایع شیر ۲ کنترل کیفی و بهداشتی مواد غذایی ۴
صنایع مواد غذایی با منشا دامی ۲ جمع ۴۹

* اختیاری

دروس بالینی رشته دامپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
عملیات درمانگاهی دامهای بزرگ ۲ *عملیات درمانگاهی مامایی ۲
عملیات درمانگاهی طیور ۲ جمع ۱۰
*عملیات در بخش جراحی ۲

* اختیاری

 

کارآموزی در روستا

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
کارآموزی ۱ – تابستان بین سال ۴ تا ۵ ۳ کارآموزی ۲ – بین سال ۵ تا ۶ ۳

 

دروس کارآموزی انترنی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
کارورزی داخلی دامهای بزرگ ۱ ۲ کارورزی داخلی دامهای کوچک ۱ ۱
کارورزی بیماریهای طیور ۱ ۱ کارورزی جراحی دامهای بزرگ ۱ ۲
کارورزی جراحی دامهای کوچک ۱ ۱ کارورزی مامایی ۱ ۲
کارورزی کالبد گشایی مرکز تشخیص ۲ کارورزی آزمایشگاه مرکز تشخیص ۱
کارورزی داخلی دامهای بزرگ ۲ ۲ کارورزی مامایی ۲ ۲
کارورزی بیماریهای طیور ۲ ۱ کارورزی داخلی دامهای کوچک ۲ ۲
کارورزی جراحی دامهای کوچک ۲ ۲ جمع ۲۰
دانشگاه هایی که در رشته دامپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)
دانشگاه ارومیه دانشگاه تبریز دانشگاه تهران
دانشگاه رازی دانشگاه زابل دانشگاه سمنان
دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر داشگاه شهید چمران
دانشگاه شیراز دانشگاه فردوسی دانشگاه لرستان
دانشگاهایی که در رشته دامپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)
دانشگاه ارومیه دانشگاه تبریز دانشگاه تهران
دانشگاه رازی دانشگاه زابل دانشگاه سمنان
دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر داشگاه شهید چمران
دانشگاه شیراز دانشگاه فردوسی دانشگاه لرستان

دانشگاهایی که در رشته دامپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)

 
دانشگاه ارومیه دانشگاه تبریز دانشگاه تهران
دانشگاه رازی دانشگاه زابل دانشگاه سمنان
دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر داشگاه شهید چمران
دانشگاه شیراز دانشگاه فردوسی دانشگاه لرستان

   رشته های دکتری تخصصی دامپزشکی:

 • جراحی دامپزشکی
 • بیماریهای داخلی دامهای کوچک
 • کلینیکال پاتولوژی دامپزشکی
 • بهداشت و بیماریهای طیور
 • بهداشت آبزیان
 • اپیدمیولوژی
 • باکتری شناسی
 • فناوری تولید مثل در دامپزشکی
 • فارماکولوژی دامپزشکی
 • آناتومی و جنین شناسی مقایسه ای دامپزشکی
 • مامایی و بیماریهای تولید مثل دام
 • بیماریهای داخلی دامهای بزرگ
 • پاتولوژی دامپزشکی
 • بیوشیمی
 • بهداشت مواد غذایی
 • انگل شناسی دامپزشکی
 • بیوتکنولوژی(زیست فناوری)
 • سم شناسی
 • فیزیولوژی
 • بافت شناسی دامپزشکی

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

فارغ‌التحصیلان دوره دکترای عمومی دام پزشکی می‌توانند بر حسب علاقه در بیش از ۱۴ گرایش تخصصی مختلف در علوم دام پزشکی (آسیب‌شناسی ، انگل شناسی ، میکروبیولوژی ، کلینیکال پاتولوژی ، علوم تشریحی ، بیماری های طیور ، بیماری های داخلی دام بزرگ ، بیماری های داخلی دام کوچک ، جراحی ، رادیولوژی ، بیماری های ماهی و آبزیان ، بهداشت مواد غذایی ، مامائی و بیماری های تولید مثل و …) و همچنین علوم پایه پزشکی و بیوتکنولوژی ادامه تحصیل بدهند. در دوره دکترای تخصصی دام پزشکی به تناسب رشته تعداد ۶۰ واحد تخصصی گذرانده می‌شود و دانش تخصصی دانشجو در یک زمینه خاص گسترده‌تر می‌گردد. هدف از اجرای دوره‌های تخصصی دام پزشکی ، تامین اعضای هیات علمی مورد نیاز برای دانشکده‌های دام پزشکی  و محققان موسسات پژوهشی وابسته و در نهایت تامین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز برای خدمات تخصصی دام پزشکی  است.

آینده شغلی و بازار کار

خبر اول :‌

بیماری‌های دامی در کشورهای جهان سوم ، سالیانه ۳۰ میلون تن از شیر دام ها می‌کاهد، که این رقم تامین کننده شیر سالیانه ۲۰۰ میلیون کودک به میزان ۲ لیوان شیر در روز می‌باشد.

خبر دوم :

تنها با مبارزه منظم داروئی با کرم های نخی شکل دستگاه گوارش گوسفند و بز، می‌توان سالیانه ۱۵۰ میلیون کیلوگرم گوشت قرمز بیشتر در کشور تولید کرد.

خبر سوم :

در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ میلیون واحد دامی و همچنین حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیون قطعه طیور در کشور وجود دارد.

تنها با تکیه بر هر یک از خبرهای فوق می‌توان متوجه نیاز کشور به متخصصان دام پزشکی  شد. چرا که حفظ بهداشت و سلامت جامعه و همچنین توسعه دامپروری کشور تنها با حمایت بخش دام پزشکی  امکان‌پذیر است.

فارغ‌التحصیلان دام پزشکی  می‌توانند در مراکز مختلفی از جمله سازمان دام پزشکی  ، موسسه تحقیقات و تولید واکسن  رازی ، شرکت‌های تولید دارو و فرآورده‌های دامی، شرکت‌های تولید مواد غذایی با فرآورده‌های دامی ،‌واحدهای دامپروری دولتی و خصوصی و آزمایشگاه های تشخیص بیماری‌های دامی و بیماری‌های انسانی فعالیت بکنند.

توضیحات تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

همواره تاکید میکنم که این رشته صرفا به کسانی توصیه میشود که علاقه شخصی به ان و محیط کار ان داشته و دوستدار حیوانات باشند بخصوص کسانی که دغدغه ی حیوانات را دارند.

باتوجه به اینکه اینروزها توجه به طبیعت و حیوانات شدت گرفته و توجه ویژه ای شده و از رواج یافت مراقبت از حیوانات در منزل بسیار شدت گرفته این رشته بازار کار مناسبی پیدا کرده و بسیار درامد زا نیز شده است.

همچنین باتوجه به امار کنکور ۹۵ میتوان گفت با رتبه ای تا ۱۵هزار باتوجه به سهمیه های مختلف (به استثنای سهمیه های خاص) میتوان دراین رشته دردانشگاه های دولتی تحصیل کرد. لازم بذکرست که دربعضی سایت ها شما رتبه هایی بسیار بالاترازین این عدد تا ۵۰-۶۰ هزار خواهید دید.باید گفت که این رتبه ها و اعداد ارقام درواقع یک فریب برای جذب و جلب شماست بخصوص که درایام انتخاب رشته کلماتی نظیر سهمیه های پنهان -بارتبه های ۵۰-۶۰ صد هزار پزشکی  و پیراپزشکی قبول شدن و….که همه ی اینها ناشی از سواستفاده عدم اگاهی و اطلاعات کافی شما دانش اموزان نسبت به پروسه انتخاب رشته بوده و ان اعداد اعلامی رتبه ی کشوری داوطلبان بوده که ارزش وتاثیر خاصی درروند انتخاب رشته ندارد.به همین دلیل است که بارها تاکید میشود پروسه کنکور از زمان شروع رقابت کنکور درس خواندن و ازمون سراسری  وبعد ان انتخاب رشته همگی نیازمند وجود یک مشاور اگاه دراین زمینه یک فرد خبره و ازهمه مهمتر راه شناس بوده که بانقشه ی درست راه و فرد به فرد برای شرکت در کنکور و بعدان انتخاب رشته شمارا راهنمایی کند.

معرفی رشته دکترای پیوسته بیوتکنولوژی+رتبه لازم

معرفی رشته دکترای پیوسته بیوتکنولوژی:

بیو تکنولوژی یعنی بکارگیری روشهای علمی و فنی در تبدیل برخی مواد به کمک عوامل زیستی برای تولید کالا و خدمات.

امروزه بیوتکنولوژی یکی از علوم استراتژیک و غالب در کشورهای پیشرفته دنیاست و در کشوری مثل ایران که می خواهد خود را از وابستگی مطلق به نفت و درآمد آن برهاند، یکی از جایگزین های بسیار مناسب به شمار می رود.

از آنجا که تحصیل در بالاترین سطوح این رشته و اخذ مدرک دکتری در سیستم فعلی آموزشی مستلزم طی مدت زمان نسبتاً طولانی است و از طرف دیگر نظام رقابتی و آموزشی کشور ما نخبگان را کمتر به سمت علوم پایه سوق می دهد، لذا تصمیم بر آن شده است تا رشته دکتری پیوسته بیوتکنولوژی با کاهش حدود ۳۰ درصدی طول دوره دکتری تخصصی و البته بدون کاهش کیفیت آموزشی، برای دانشجویان سرآمد و علاقه مند به این رشته به صورت پیوسته و البته فشرده در دانشگاه نهران راه اندازی شود.

دانشجویان از سال ۱۳۸۷ تاکنون، هر ساله از بین دارندگان مدال المپیادهای علمی جهانی و کشوری و رتبه های برتر آزمون سراسری به صورت نیمه متمرکز و از دو گروه آزمایشی ریاضی فیزیک و علوم تجربی از طریق مصاحبه حضوری انتخاب می شوند.

این دوره به سه مرحله اول (کارشناسی) دوم (کارشناسی ارشد) و سوم (دکتری تخصصی) تقسیم می شود و دانشجویان می توانند در یکی از شش گرایش: بیوتکنولوژی فراورش زیستی، بیوتکنولوژی میکروبی، بیوتکنولوژی مولکولی، بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنولوژی کشاورزی و بیوتکنولوژی محیطی ادامه تحصیل دهند.

در دوره آموزشی این رشته از امکانات موسسات آموزش عالی از قبیل دانشگاه های صنعتی شریف، تربیت مدرس و … یا موسسات پژوهشی مانند مرکز ملی تحقیقات ژنتیک و بیوتکنولوژی زیستی، انستیتوپاستور ایران، پژوهشکده ابن سینا، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی استفاده می شود.

هرچند این رشته به نسبت رشته ای نوپاست اما با توجه به جایگاه و اهمیت موضوعی آن که علم روز دنیاست، می توان  آینده ای درخشان را برای دانشجویان آن متصور بود.

هدف و ماهیت

اساس‌ و پایه‌ بیوتکنولوژی‌ جدید را می‌توان‌ انتقال‌ ژن‌های‌ یک‌ موجود به‌ موجود دیگر و فعال‌ ساختن‌ آنها در موجود جدید دانست‌؛ فن‌آوری‌ رو به‌ گسترشی‌ که‌ امروزه‌ به‌ سرعت‌ در صنایع‌ دارویی‌، غذایی‌، پزشکی‌، شیمیایی‌ و کشاورزی‌ وارد شده‌ است‌. برای‌ مثال‌ ممکن‌ است‌ این‌ ژن‌ها وارد یک‌ باکتری‌ شوند و پس‌ از فعال‌ شدن‌، ترکیبات‌ کم‌ مقدار ولی‌ باارزشی‌ چون‌ هورمون‌ رشد یا انسولین‌ ایجاد کنند یا ممکن‌ است‌ این‌ ژن‌ها به‌ گیاهان‌ منتقل‌ شده‌ و گونه‌هایی‌ را ایجاد کنند که‌ در مقابل‌ آفت‌کش‌ها مقاوم‌ هستند یا این‌ که‌ بازدهی‌ بالایی‌ دارند. به‌ این‌ ترتیب‌ استفاده‌ از انسولین‌ برای‌ بیماران‌ دیابتی‌ محدودیت‌ خاصی‌ نخواهد داشت‌ همچنین‌ کشاورزان‌ می‌توانند در پرورش‌ گیاهانی‌ چون‌ سویا از سموم‌ و آفت‌کش‌های‌ کمتری‌ استفاده‌ کنند وبا استفاده‌ از نژادهای‌ جدید، با همان‌ سرمایه‌گذاری‌ قبلی‌، محصولی‌ تا چند برابر به‌ دست‌ آورند.رشته‌ بیوتکنولوژی‌ یک‌ رشته‌ کاربردی‌ و میان‌ رشته‌ای‌ مهندسی‌ ـ علوم‌ پایه است‌ که‌ قلمرو آن‌ حداقل‌ ۳۳ حوزه‌ تخصصی‌ علوم‌ را در برمی‌گیرد. این‌ رشته‌ در کشور ما از سال‌ ۱۳۷۸ در دانشکده‌ علوم‌ دانشگاه‌ تهران‌ در مقطع‌ دکترای‌ پیوسته‌ ارائه‌ می‌شود.رشته‌ بیوتکنولوژی‌ از سه‌ مرحله‌ کارشناسی‌، کارشناسی‌ارشد و دکتری‌ تشکیل‌ شده‌ است‌ که‌ دانشجویان‌ در مرحله‌ کارشناسی‌ پس‌ از گذراندن‌ موفقیت‌آمیز ۱۳۲ واحد دروس‌ مشترک‌ معرفتی‌- نظری‌، علوم‌ پایه‌، پزشکی‌، مهندسی‌ و مبانی‌ بیوتکنولوژی‌ به‌ اضافه‌ آموختن‌ زبان‌ انگلیسی‌ در حد ۵۵۰ نمره‌ تافل‌ و آشنایی‌ کامل‌ با یک‌ زبان‌ برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر در صورتی‌ که‌ معدل‌ آنها در هر نیمسال‌ تحصیلی‌ کمتر از ۱۵ نباشد، می‌توانند وارد مرحله‌ دوم‌؛ یعنی‌ مقطع‌ کارشناسی‌ارشد شوند که‌ در این‌ مقطع‌ یکی‌ از ۶ گرایش‌ بیوتکنولوژی‌ میکروبی‌، بیوتکنولوژی‌ پزشکی‌، بیوتکنولوژی‌ محیطی‌ و دریایی‌، بیوتکنولوژی‌ مولکولی‌، فرآورش‌ زیستی‌ و بیوتکنولوژی‌ کشاورزی‌ (گیاهی‌) را انتخاب‌ کرده‌ و بعد از گذراندن‌ ۴۸ واحد در یکی‌ از گرایش‌های‌ تخصصی‌، و انجام‌ معادل‌ ۶ واحد پژوهش‌های‌ انفرادی‌ و ارائه‌ ۲ واحد سمینار از مقطع‌ کارشناسی‌ارشد فارغ‌التحصیل‌ می‌شوند. در این‌ مرحله‌ در صورتی‌ که‌ میانگین‌ نمرات‌ دروس‌ مقطع‌ کارشناسی‌ارشد آنها حداقل‌ ۱۶ باشد، می‌توانند در امتحان‌ جامع‌ شرکت‌ کنند و در صورت‌ موفقیت‌ در این‌ امتحان‌، وارد مرحله‌ دکترای‌ تخصصی‌ (Ph.D) شده‌ و رسماً برای‌ ثبت‌ پایان‌ نامه‌ دکتری‌ اقدام‌ کنند.به‌ عبارت‌ دیگر دانشجویان‌ این‌ رشته‌ نیز برای‌ ورود به‌ مقطع‌ کارشناسی‌ارشد و دکتری‌ باید شرایط‌ لازم‌ را داشته‌ باشند؛ یعنی‌ باید میانگین‌ معدل‌ بالایی‌ داشته‌ و در آزمون‌ جامع‌ موفق‌ شوند اما در یک‌ آزمون‌ رقابتی‌ شرکت‌ نمی‌کنند.در این‌ میان‌ دانشجویان‌ گرایش‌ “بیوتکنولوژی‌ میکروبی” در زمینه‌ بیوتکنولوژی‌ غذایی‌ و دارویی‌، تولید آنزیم‌ها، پروتئین‌ها، پلی‌ ساکاری‌ها، قارچ‌ها و مخمرها اطلاعات‌ لازم‌ را به‌ دست‌ می‌آورند.”بیوتکنولوژی‌ پزشکی‌” نیز در زمینه‌ ژنتیک‌ پزشکی‌، تشخیص‌ بیماری‌های‌ عفونی‌، ارثی‌ و سرطانی‌، تعیین‌ نقشه‌ ژنی‌ و درمان‌های‌ مولکولی‌، کاربرد بیوتکنولوژی‌ در پزشکی‌ قانونی‌، تولید فرآورده‌های‌ نوترکیب‌ و واکسن‌ها و مواد تشخیصی‌ است و “بیوتکنولوژی‌ محیطی‌ و دریایی‌” به‌ استخراج‌ معادن‌ از طریق‌ بیولوژیک‌، تصفیه‌ فاضلاب‌ها و آلاینده‌های‌ خطرناک‌ و جامد، رفع‌ آلودگی‌ دریاها و بازسازی‌ بیولوژیکی‌ محیط‌ می‌پردازد.”بیوتکنولوژی‌ مولکولی‌” شامل‌ مهندسی‌ ژنتیک‌، مهندسی‌ پروتئین‌، تولید آنتی‌بادی‌های‌ منوکلونال‌، غشاء و سنسورهای‌ بیولوژیک‌ و انجام‌ تحقیقات‌ بنیادی‌ بیوتکنولوژی‌ می‌شود و “فرآورش‌ زیستی‌” (مهندسی‌ فرآیندهای‌ زیستی‌) به‌ طراحی‌ راکتورهای‌ بیوشیمیایی‌، تکنولوژی‌ فراورش‌ مواد غذایی‌، آنزیم‌ها و داروها می‌پردازد. و بالاخره‌ ” بیوتکنولوژی‌ گیاهی‌” (کشاورزی‌) به‌ کشت‌ سلول‌ و بافت‌ گیاهی‌، تعیین‌ نقشه‌ ژنی‌ گیاهی‌، مهندسی‌ ژنتیک‌ گیاهی‌، تولید بذر و نهال‌ مقاوم‌ به‌ شرایط‌ نامناسب‌ محیط‌، بیماری‌های‌ متداول‌ و حشرات‌ و آفات‌ عمده‌، تولید کودهای‌ زیستی‌ و آنزیم‌ها و هورمون‌ها با منشاء گیاهی‌ می‌پردازد.
توانایی‌های‌ لازم‌ :
رشته‌ بیوتکنولوژی‌ از بین‌ داوطلبان‌ گروه‌ آزمایشی‌ ریاضی‌ و فنی‌ و علوم‌ تجربی‌ دانشجو می‌پذیرد چرا که‌ بعضی‌ از گرایش‌های‌ این‌ رشته‌ به‌ علوم‌ پزشکی‌ و بعضی‌ دیگر از گرایش‌ها به‌ رشته‌های‌ مهندسی‌ مربوط‌ می‌شود.گفتنی‌ است‌ که‌ دوره‌ دکترای‌ مستقیم‌ بیوتکنولوژی‌، دوره‌ آموزشی‌ خاصی‌ است‌ که‌ مناسب‌ با توانایی‌های‌ دانشجویانِ سرآمد به‌ صورت‌ پیوسته‌ و فشرده‌ تنظیم‌ شده‌ است‌ و با پذیرش‌ دانشجویانی‌ که‌ از نظر بهره‌ هوشی‌، قدرت‌ درک‌ و استدلال‌، توان‌ نوآوری‌ و خلاقیت‌، خودآموزی‌ و استفاده‌ مناسب‌ از وقت‌، علاقه‌ و انگیزه‌ شدید به‌ یادگیری‌ و توانایی‌های‌ ذهنی‌ و روانی‌ سرآمد همگنان‌ خود هستند، آنان‌ را برای‌ اخذ درجه‌ دکتری‌ در این‌ رشته‌ آماده‌ ‌می‌کند.از همین‌رو نیمی‌ از ظرفیت‌ پذیرش‌ این‌ رشته‌ به‌ داوطلبانی‌ اختصاص‌ دارد که‌ در مرحله‌ ماقبل‌ نهایی‌ المپیادهای‌ دانش‌آموزی‌ ریاضی‌،فیزیک‌، شیمی‌، کامپیوتر و زیست‌شناسی‌ پذیرفته‌ شده‌ باشند و نیمی‌ دیگر نیز مخصوص‌ داوطلبانی‌ است‌ که‌ از طریق‌ آزمون‌ سراسری‌ وارد شده‌ و نمره‌ کل‌ آزمون‌ سراسری‌ آنها از ۰۰۰ , ۱۰ کمتر نباشد.در ضمن‌ از پذیرفته‌شدگان‌ این‌ رشته‌، مصاحبه‌ علمی‌ به‌ عمل‌ می‌آید تا دانشجویانی‌ که‌ واقعاً علاقه‌مند بوده‌ و انگیزه‌ علمی‌ لازم‌ را دارند، وارد این‌ رشته‌ شوند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته دکترای پیوسته بیوتکنولوژی و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

مرحله اول

۶ نیمسال

 • سر فصل دروس بیوتکنولوژی و تعداد واحدها در مرحله اول :

تعداد کل واحدها : ۱۲۷ واحد
دروس عمومی : ۱۸ واحد
دروس اصلی تخصصی : ۹۸ واحد
دروس اختیاری تخصصی: ۱۱ واحد

خروج از دوره: دانشجو موظف است علاوه بر این ۱۲۷ واحد، ۱۲ واحد از سایر دروسی که دانشگاه تهران ارایه می کند،با تأیید گروه آموزشی اخذ نماید.

 

دروس عمومی مرحله اول

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
فارسی ۳ جمعیت و تنظیم خانواده ۱
معارف اسلامی ۱ ۲ زبان انگلیسی ــ *
معارف اسلامی ۲ ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
تاریخ اسلام ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
اخلاق و تربیت اسلامی ۲ جمع ۱۸
انقلاب اسلامی و ریشه های آن ۲
متون اسلامی(آموزش زبان عربی) ۲

* باید تا پایان مرحله اول نمره ۵۵۰ از تافل کاغذی یا ۲۱۳ از تافل کامپیوتری یا ۷۹ از تافل اینترنتی و یا  ۵/۶ از IELTS 9 را احراز نمایند. دارا بودن هر یک از نمونه نمرات امتحان تافل کافی بوده و نمرات معادل بر اساس امتحانات تافل برگزار شده توسط مؤسسه ETS تعیین شده است.

دروس اصلی تخصصی مرحله اول

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ریاضی عمومی ۱ ۳ ژنتیک ۲ ۳
ریاضی عمومی ۲ ۳ آزمایشگاه زیست شناسی ملکولی سلول ۱
آمار و احتمالات ۳ اصول مهندسی ژنتیک ۲
شیمی عمومی ۳ آزمایشگاه اصول مهندسی ژنتیک ۱
آزمایشگاه شیمی عمومی ۱ میکروبیولوژی ۱ ۳
شیمی آلی ۳ آزمایشگاه میکروبیولوژی ۱ ۱
آزمایشگاه شیمی آلی ۱ بیوشیمی ساختمانی ۳
شیمی تجزیه ۳ متابولیسم ۳
آزمایشگاه شیمی تجزیه ۱ آزمایشگاه بیوشیمی ۱
شیمی فیزیک ۱ ۳ روشهای بیوشیمی و دستگاهها ۲
آزمایشگاه شیمی فیزیک ۱ ۱ ایمنی شناسی ۲
فیزیک عمومی ۱ ۳ زیست شناسی سامانه ها ۳
آزمایشگاه فیزیک عمومی ۱ ۱ اصول مهندسی بیوشیمی ۳
فیزیک عمومی ۲ ۳ مبانی بیوتکنولوژی میکروبی و محیطی ۲
محاسبات عددی ۲ مبانی بیوتکنولوژی پزشکی و ملکولی ۲
مکانیک سیالات ۲ مبانی بیوتکنولوژی کشاورزی ۲
پدیده های انتقال ۳ اقتصاد در بیوتکنولوژی ۲
زیست شناسی عمومی ۳ بیوانفورماتیک ۲
آزمایشگاه زیست شناسی عمومی ۱ زیست شناسی گیاهی ۳
زیست شناسی ملکولی سلول ۱ ۳ روش تحقیق ۲
زیست شناسی ملکولی سلول ۲ ۳ زبان برنامه نویسی ۲
ژنتیک ۱ ۳ جمع ۹۸
آزمایشگاه ژنتیک ۱ ۱

 

دروس تخصصی اختیاری

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
مهندسی بافت ۳ معادلات دیفرانسیل ۳
زیست مواد ۳ مبانی بیوفیزیک ۲
کاربرد علوم نانو در زیست فناوری ۲ ویروس شناسی ۲
اصول اصلاح نباتات ۲ آزمایشگاه ویروس شناسی ۱
طرح آزمایش ۳ فیزیولوژی پزشکی ۲
آفات و بیماریهای گیاهی ۲ فارماکولوژی ۲
آزمایشگاه آفات و بیماریهای گیاهی ۱ عملیات واحد ۲
قارچ شناسی ۲ آزمایشگاه اصول مهندسی بیوشیمی ۱
آزمایشگاه قارچ شناسی ۱ میکروبیولوژی ۲ ۳
میکروبیولوژی مواد غذایی ۲ آزمایشگاه میکروبیولوژی ۲ ۱
آزمایشگاه میکروبیولوژی مواد غذایی ۱ آزمایشگاه فیزیک عمومی ۲ ۱
پروژه** ۲ جمع ۴۴
 • دانشجو باید ۱۱ واحد از دروس فوق را انتخاب کرده و بگذراند.

* کلیه دروس الزامی مرحله دوم می تواند به صورت دروس اختیاری توسط دانشجویان مرحله اول اخذ شود.
** دانشجویان سال آخر

مرحله دوم
۳ نیمسال

 

 • سرفصل دروس بیوتکنولوژی و تعداد واحدها در مرحله دوم:

  تعداد کل واحدها : ۲۵ واحد
  دروس اصلی تخصصی : ۱۵ واحد
  دروس اختیاری تخصصی: ۳ واحد
  گرایش ها: ۵ گرایش
  ۱- بیوتکنولوژی فراورش زیستی
  ۲- بیوتکنولوژی میکروبی و محیطی
  ۳- بیوتکنولوژی مولکولی
  ۴- بیوتکنولوژی پزشکی
  ۵- بیوتکنولوژی کشاورزی
  خروج از دوره: دانشجو موظف است علاوه بر ۲۵ واحد ذکر شده، ۶ واحد از سایر دروس مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران* ارایه می کند،با تأیید گروه آموزشی اخذ نماید. علاوه بر این دانشجو ملزم به رعایت شرط خروج از دوره مرحله اول نیز می باشد.
  * این بخش، وِیژه دانشگاه تهران است.

دروس اصلی تخصصی مرحله دوم
گرایش بیوتکنولوژی فراورش زیستی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
مهندسی واکنشهای شیمیایی ۳ پدیده های انتقال در سیستم های بیوشیمی ۳
شیمی فیزیک ۲ ۳ مدل سازی و شبیه سازی فرآیندها ۳
ریاضیات مهندسی پیشرفته ۳ جمع ۱۵

دروس اختیاری تخصصی مرحله دوم
گرایش بیوتکنولوژی فراورش زیستی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
فرآیندهای جداسازی ۳ مکانیک سیالات پیشرفته ۳
مهندسی بیوشیمی پیشرفته ۳ انتقال جرم پیشرفته ۳
تحلیل و طراحی آماری فرآیندها ۳ فرآیندهای غشایی ۳
نانو بیوتکنولوژی ۳ ترمودینامیک غیر برگشتی ۳
کنترل فرآیند ۳ ترمودینامیک محلولهای غیر ایده آل ۳
جمع ۳۰
 •  دانشجو موظف است ۳ واحد از دروس جدول فوق را انتخاب نماید.

* دانشجویان شاغل به تحصیل در هر یک از گرایشهای مرحله دوم آموزش دوره به تأیید استاد راهنما می توانند از مجموعه واحدهای اصلی – اختیاری گرایش های دیگر و یا سایر واحدهای درسی غیر از موارد مندرج در آیین نامه به پیشنهاد استاد راهنما و تصویب کمیته تخصصی، واحدهای اختیاری انتخاب نمایند.

دروس اصلی تخصصی مرحله دوم
گرایش بیوتکنولوژی میکروبی و محیطی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
فیزیولوژی پروکاریوت ها ۲ پدیده های تخمیر ۲
زیست فناوری نفت ۲ مدل سازی و شبیه سازی فرایندها ۳
بیوتکنولوژی محیطی ۳ جمع ۱۵
مهندسی ژنتیک پیشرفته ۳

 

 

دروس اختیاری تخصصی مرحله دوم
گرایش بیوتکنولوژی میکروبی و محیطی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
انرژی و بیوتکنولوژی ۳ ژنتیک پیشرفته پروکاربوت ها ۳
بیوتکنولوژی اکستریموفیلها ۳ اکولوژی میکروارگانیسمها ۳
بیوتکنولوژی قارچ ها ۳ جمع ۱۸
بیوتکنولوژی دریا ۳
 •  دانشجو موظف است ۳ واحد از دروس جدول فوق را انتخاب نماید.

* دانشجویان شاغل به تحصیل در هر یک از گرایشهای مرحله دوم آموزش دوره به تأیید استاد راهنما می توانند از مجموعه واحدهای اصلی – اختیاری گرایش های دیگر و یا سایر واحدهای درسی غیر از موارد مندرج در آیین نامه به پیشنهاد استاد راهنما و تصویب کمیته تخصصی، واحدهای اختیاری انتخاب نمایند.

 

دروس اصلی تخصصی مرحله دوم
گرایش بیوتکنولوژی ملکولی

 

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
بیوفیزیک سلولی و مولکولی ۳ مهندسی ژنتیک پیشرفته ۳
آنزیم شناسی ۲ زیست شناسی مولکولی پیشرفته ۲
بیوتکنولوژی پروتئین ۲ جمع ۱۵
زیست شناسی محاسباتی ۳

 

 

دروس اختیاری تخصصی مرحله دوم
گرایش بیوتکنولوژی ملکولی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
طراحی دارو و مدلسازی مولکولی ۳ بیوانفورماتیک پیشرفته ۳
بیوتکنولوژی سلولهای یوکاریوتی ۳ بیولوژی سلولی و مولکولی تکوین ۳
آمار و استنباط آماری پیشرفته ۳ جمع ۱۸
الگوریتم های زیستی ۳
 •  دانشجو موظف است ۳ واحد از دروس جدول فوق را انتخاب نماید.

* دانشجویان شاغل به تحصیل در هر یک از گرایشهای مرحله دوم آموزش دوره به تأیید استاد راهنما می توانند از مجموعه واحدهای اصلی – اختیاری گرایش های دیگر و یا سایر واحدهای درسی غیر از موارد مندرج در آیین نامه به پیشنهاد استاد راهنما و تصویب کمیته تخصصی، واحدهای اختیاری انتخاب نمایند.

دروس اصلی تخصصی مرحله دوم
گرایش بیوتکنولوژی پزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ژنتیک پزشکی مولکولی ۳ ایمنی شناسی سلولی مولکولی ۲
مهندسی بافت پیشرفته ۲ مهندسی ژنتیک پیشرفته ۳
کشت سلول و بافت ۲ جمع ۱۵
فراورده های بیولوژیک ۳

 

 

دروس اختیاری تخصصی مرحله دوم
گرایش بیوتکنولوژی پزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
سلولهای بنیادی ۳ زیست فناوری تولید مثل ۳
فارماکوژنتیک مولکولی ۳ تعیین نقشه ژنی ۳
ایمونوشیمی ۳ جمع ۱۵
 •  دانشجو موظف است ۳ واحد از دروس جدول فوق را انتخاب نماید.

* دانشجویان شاغل به تحصیل در هر یک از گرایشهای مرحله دوم آموزش دوره به تأیید استاد راهنما می توانند از مجموعه واحدهای اصلی – اختیاری گرایش های دیگر و یا سایر واحدهای درسی غیر از موارد مندرج در آیین نامه به پیشنهاد استاد راهنما و تصویب کمیته تخصصی، واحدهای اختیاری انتخاب نمایند.

 

دروس اصلی تخصصی مرحله دوم
گرایش بیوتکنولوژی کشاورزی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
کشت بافت گیاهی و کاربردهای ان ۳ بیوتکنولوژی گیاهان زراعی ۲
مهندسی ژنتیک گیاهی پیشرفته ۳ اکولوژی مولکولی ۲
مهندسی متابولیت در گیاهان ۲ جمع ۱۵
زیست شناسی مولکولی گیاهی ۳

دروس اختیاری تخصصی مرحله دوم
گرایش بیوتکنولوژی کشاورزی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ژنتیک کمی ۳ بیومتری ۳
سیتوژنتیک ۳ نشانگرهای مولکولی و کاربرد های آن ۳
فیزیولوژی مولکولی تنش ها ۳ جمع ۱۵
 •  دانشجو موظف است ۳ واحد از دروس جدول فوق را انتخاب نماید.

* دانشجویان شاغل به تحصیل در هر یک از گرایشهای مرحله دوم آموزش دوره به تأیید استاد راهنما می توانند از مجموعه واحدهای اصلی – اختیاری گرایش های دیگر و یا سایر واحدهای درسی غیر از موارد مندرج در آیین نامه به پیشنهاد استاد راهنما و تصویب کمیته تخصصی، واحدهای اختیاری انتخاب نمایند.

مرحله سوم
۷ نیمسال

 • سرفصل دروس بیوتکنولوژی و تعداد واحدها در مرحله سوم:

تعداد کل واحدها : ۳۲ واحد
رساله : ۲۴ واحد
سمینار : ۲ واحد
دروس اصلی تخصصی : ۶ واحددر ۲ عنوان

گرایش ها : ۵ گرایش
۱- بیوتکنولوژی فراورش زیستی
۲- بیوتکنولوژی میکروبی و محیطی
۳- بیوتکنولوژی مولکولی
۳- بیوتکنولوژی پزشکی
بیوتکنولوژی کشاورزی

دروس اصلی تخصصی مرحله سوم
گرایش بیوتکنولوژی فراورش زیستی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
مهندسی فراورش زیستی ۳ جمع ۶
مهندسی فراورش زیستی پیشرفته ۳

* دانشجویان شاغل به تحصیل در هر یک از گرایشهای مرحله سوم آموزش دوره به تأیید استاد راهنما می توانند از مجموعه واحدهای اصلی گرایش های دیگر در این مرحله یا سایر دروس مقطع دکتری ۲ عنوان درسی الزامی انتخاب کنند.

دروس اصلی تخصصی مرحله سوم
گرایش بیوتکنولوژی میکروبی و محیطی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
بیوتکنولوژی میکروبی ۳ جمع ۶
بیوتکنولوژی محیطی پیشرفته ۳

*  دانشجویان شاغل به تحصیل در هر یک از گرایشهای مرحله سوم آموزش دوره به تأیید استاد راهنما می توانند از مجموعه واحدهای اصلی گرایش های دیگر در این مرحله یا سایر دروس مقطع دکتری ۲ عنوان درسی الزامی انتخاب کنند.

 

دروس اصلی تخصصی مرحله سوم
گرایش بیوتکنولوژی پزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
بیوتکنولوژی پزشکی ۳ جمع ۶
بیوتکنولوژی پزشکی پیشرفته ۳

*  دانشجویان شاغل به تحصیل در هر یک از گرایشهای مرحله سوم آموزش دوره به تأیید استاد راهنما می توانند از مجموعه واحدهای اصلی گرایش های دیگر در این مرحله یا سایر دروس مقطع دکتری ۲ عنوان درسی الزامی انتخاب کنند.

دروس اصلی تخصصی مرحله سوم
گرایش بیوتکنولوژی کشاورزی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
مباحث نوین در بیوتکنولوژی گیاهی ۳ جمع ۶
بیوتکنولوژی گیاهی پیشرفته ۳

*  دانشجویان شاغل به تحصیل در هر یک از گرایشهای مرحله سوم آموزش دوره به تأیید استاد راهنما می توانند از مجموعه واحدهای اصلی گرایش های دیگر در این مرحله یا سایر دروس مقطع دکتری ۲ عنوان درسی الزامی انتخاب کنند

توضیحات تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران :
رشته‌ بیوتکنولوژی‌، یک‌ رشته‌ جدید است‌ و بی‌شک‌ مدتی‌ زمان‌ خواهد برد تا فارغ‌التحصیلان‌ آن‌، جایگاه‌ واقعی‌ خویش‌ را پیدا کنند اما این‌ به‌ معنای‌ آن‌ نیست‌ که‌ موقعیت‌ شغلی‌ برای‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ مهیا نیست چون‌ زمینه‌ کار بیوتکنولوژی‌ در داخل‌ کشور مساعد است‌ و برای‌ مثال‌ در حال‌ حاضر عده‌ای‌ از دانشجویان‌ دوره‌ دکترای‌ میکروبیولوژی‌ که‌ در زمینه‌ بیوتکنولوژی‌ میکروبی‌ مطالعه‌ می‌کنند، بر روی‌ آب‌های‌ شور کشور مثل‌ دریاچه‌ ارومیه‌ که‌ امکان‌ رشد موجودات‌ در آن‌ پیچیده‌ و مشکل‌ است‌، تحقیق‌ می‌کنند تا با بهره‌گیری‌ از تکنیک‌های‌ بیوتکنولوژی‌، محیطی‌ مناسب‌ برای‌ رشد موجودات‌ دریایی‌ در داخل‌ آن‌ فراهم‌ آورند.از سوی‌ دیگر فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌توانند به‌ عنوان‌ نیروی‌ انسانی‌ متخصص‌ برای‌ مدیریت‌ میانی‌ و هدایت‌ امور فنی‌ خطوط‌ تولید، مزارع‌ و آزمایشگاه‌ها مشغول‌ به‌ فعالیت‌ شوند.

وهمانطور که دربالا خواندید طول مدت تحصیل ان ۷ سال بصورت پیوسته و تا مقطع دکترا بوده که امکان  پذیرش دانشجوی ان فقط دردانشگاه تهران وجود دارد.

همچنین باتوجه به امار کنکور ۹۵ میتوان گفت با رتبه ای حداکثر تا ۴۰۰ باتوجه به سهمیه های مختلف (به استثنای سهمیه های خاص) میتوان دراین رشته دردانشگاه های دولتی تحصیل کرد.

معرفی رشته دکترای حرفه ای پزشکی+رتبه لازم

معرفی رشته دکترای حرفه ای پزشکی:

اگر علاقمند به علوم طبیعی و طبابت هستید و می خواهید به مردم کمک کنید، این حرفه می تواند برای شما ایده آل باشد.

پزشک بیماران را ویزیت کرده، بیماری و عفونت را تشخیص داده و درمان می کند. یک پزشک باید دلسوز و مسؤلیت پذیر باشد. نیاز است که به افراد آرامش داده و اعتماد آنها را بدست آورد. برخی از آنها همچون پزشکان جراح باید تحت فشار کار کنند و تصمیمات سریع بگیرند.

بنابر تعریف پزشک در ویکی پدیا : پزشک (به معنای دور کننده درد و بیماری) یا دکتر (در اصطلاح رایج) در دانش پزشکی کسی است که به حرفهٔ پزشکی  یا طبابت، که برگرداندن سلامت انسان به وسیلهٔ مصاحبه با بیمار، مطالعه، تشخیص و درمان بیماری یا آسیب دیدگی می‌باشد، می‌پردازد. این معمولاً به دانش کافی آکادمیک مانند آناتومی، فاماکولوژی ، فیزیولوژی و شناخت بیماری‌ها و درمان آن‌ها نیاز دارد.

شما به عنوان یک پزشک در صورت حضور در بیمارستان یا درمانگاه، اغلب در گروهی کار می کنید که شامل پرستاران، مامورین بهداشت، ماماها، مشاوران و کارکنان اداری است.

کار شما به صورت تمام وقت است. بسته به محل کارتان گاهی باید به صورت شیفتی در شب ها و روز های تعطیل کار کنید. البته امکان انجام کار پاره وقت نیز برای شما وجود دارد. اگر مطب شخصی داشته باشید، ساعت کاری تان را خود شما تعیین می کنید.

همچنین در کنار پزشکی مدرن، طب سنتی شاخه دیگری از پزشکی را رقم زده و امروز طرفداران خاص خود را دارد که تعداد آنها نیز کم نمی باشد.

طب سنتی را می توان به این شرح تعریف کرد:

پزشکی سنتی یا طب سنتی (Traditional medicine)  زمینه‌ای پرقدمت و متنوع است، که به توصیف و بررسی آن‌دسته از سیستم ها و دانش پزشکی می‌پردازد، که در طی سده‌های پیشین و قبل از دوران طب مدرن، در جوامع گوناگون بشری بوجود آمده‌است.

طب سنتی به دو بخش نظری و عملی تقسیم شده‌است که طب نظری شامل: ۱. امور طبیعیه ۲. اسباب وعلل و ۳. دلایل و علایم می‌باشد و طب عملی به سه بخش: ۱. تدابیر ۲. دارو درمانی و ۳. اعمال یدی تقسیم می‌گردد.

پزشکی سنتی تنها روش درمانی است که در بر پایه مزاج شناسی استوار است. تغییر مزاج به گرمی، سردی، رطوبت و یا یبوست و متعاقب آن غلبه یک یا چند خلط از اخلاط چهارگانه و یا برعکس، به سبب تغذیه، روش زندگی، اقلیم، سنّ، شغل، رفتار و… باعث خروج مزاج فرد از اعتدال شده و علائم آن بروز می‌کند.

در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد پزشک و برخی از پزشکان معروف ایرانی ارائه می شود.

وظایف پزشک

 • تشخیص بیماری ها – به این معنا که پزشک بر اساس دانش خود که از دانشگاه و مطالعه کتاب های تخصصی پزشکی به دست آورده و تجارب تشخیص ها و معالجه های قبلی نسبت به تشخصی بیماری مریض اقدام می کند. در بسیاری از اوقات برای تشخصی بیماری از آزمایشات پزشکی و عکس برداری نیز بهره می گیرد.
 • توصیه های درمانی – گاهی ممکن است پزشک فارغ از تجویز دارو  تنها نسبت به ارائه توصیه های کلی اقدام نماید.
 • تجویز دارو – تجویز دارو از جمله وظایف تخصصی پزشک است و مسئولیت زیادی را برای پزشک به همراه دارد و باید بسیار با دقت و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه توسط وی صورت پذیرد.
 • انجام جراحی ها (در صورت داشتن تخصص مربوطه) – در صورتی که یک پزشک دارای تخصص و مجوز انجام عمل جراحی باشد، عمل جراجی نیز انجام می دهد.
 • ارجاع بیمار به متخصصان دیگر برای آزمایش ها و تشخیص بهتر در صورت لزوم – پزشکان عمومی در برخی از  اوقات بعد از ویزیت اولیه بیمار خود، در صورتی که از تشخیص خود اطینان کافی نداشته باشند او را به پزشکان متخصص و یا فوق تخصص معرفی می کنند. گاهی اوقات نیز بیماری مراجعه کننده از حیطه تخصصی پزشک متخصص خارج است و برای تشخصی و درمان بهتر او را نزد متخصص مربوطه معرفی می کند.

شما همچنین با کارهای اجرایی مانند موارد زیر سر و کار دارید:

 • کمک گرفتن از دیگر حرفه های بهداشتی مانند فیزیوتراپیست ها و پرستاران
 • مدیریت و امور اداری مانند سازماندهی و کنترل پرستاران و کادر پزشکی درمانگاه یا بیمارستان، نوشتن نامه و گزارش و نگهداری سوابق بیمار
 • آموزش های بهداشتی برای گروه های بیمار مانند زنان باردار، افراد سیگاری و افراد دیابتی

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 • علاقه زیاد به کمک به مردم
 • روابط عمومی و مهارت شنیداری عالی – زیرا یک پزشک باید به خوبی به حرف های بیمار گوش دهد تا اینکه بتواند درد بیمار را متوجه شده و بیماری را به درستی تشخصی دهد
 • به روز بودن و آگاهی از آخرین دستاوردها و پیشرفت های حوزه پزشکی – زیرا داروها و روش های درمانی مختلف به سرعت وارد  بازار پزشکی می شود و در صورتی که پزشک از آخرین دستاوردها و روش های درمان مطلع نباشد نمی تواند بهترین تجویز را نماید
 • دلسوزی، صداقت و حس مسئولیت
 • توان آرامش دادن به افراد و بدست آوردن اطمینان و اعتماد به نفس آنها  مخصوصا در بیمارهای خاص و سخت
 • مهارت در معاینه بیماران و انجام  فرایندهای پزشکی و کلینیکی
 • تحمل فشار کاری زیاد و تصمیم گیریهای سریع در شرایط خاص و بحرانی
 • مهارتهای مدیریتی – در صورتی که مدیریت بیمارستان، درمانگاه و یا بخشی از یک مرکز پزشکی یا پژوهشی را در دست داشته باشند
 • قابلیت آموزش دادن و نظارت  بر کارکنان

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل پزشکی

تنها فارغ التحصیلان رشته پزشکی می توانند به این شغل وارد شوند. البته برای ورود به حوزه های تخصصی مثل قلب، مغز و اعصاب و یا پوست گذراندن دوره های تخصصی در مقاطع بالاتر دانشگاهی الزامی است.

فرصت های شغلی و بازار کار پزشک

مکان هایی که برای اشتغال پزشکان وجود دارند عبارتند از :

الف ) مطبهای شخصی که بر حسب تمایل پزشک و نیاز منطقه در شهرها و روستاها دایر می‌گردد و پزشکان ویزیت مراجعان را در مطب ها انجام می‌دهند.

ب ) بیمارستانها و درمانگاه های خصوصی و دولتی که در آنها پزشکان به تشخیص و درمان بیماریهای مراجعان خود می‌پردازند.

ج ) مراکز بهداشتی و درمانی شهری یا روستایی که اغلب مدیریت و سرپرستی این مراکز به عهده پزشکان عمومی می‌باشد و همچنین این مراکز از پزشکان عمومی برای تشخیص، درمان و پیگیری بیماریها نیز استفاده می‌نمایند.

د) در صورت علاقه به مباحث علمی و آموزش، پزشک می تواند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تدریس کرده و در کنار آن به تحقیقات علمی نیز بپردازد.

ه ) برخی از وزارت خانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی مانند وزارت بهداشت و درمان، سازمان انتقال خون و …

وضعیت شغل پزشکی علیرغم تصور همگان در شرایط خوبی نمی باشد. نسبت پزشکان به بیماران در شهرهای بزرگ در حد اشباع می باشد و صدور مجوز مطب محدودتر شده است. تعداد زیادی از پزشکان در این شهرها بیکار بوده و یا از نظر درآمدی نیز در سطح متوسطی قرار دارند و حتی برخی به شغل های دوم (که برخی حتی ارتباطی با تخصص شان ندارد) روی آورده اند. این در حالی است که هنوز در بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق محروم از نبود پزشک رنج می برند. این موارد وضعیت نابسامان بازارکار پزشکی و توزیع نامتوازن پزشکان در ایران را نشان می دهد.

در خصوص رفع این مشکلات کارهای مختلفی تاکنون صورت گرفته است. یکی از اصلی ترین آنها طرحی از سوی سازمان نظام پزشکی است که پزشکان بیکار می توانند از طریق سایت سازمان درخواست خود را ثبت و در عین حال از آخرین فرصت های شغلی موجود برای استخدام در سراسر کشور نیز آگاه شوند. به عبارتی این سازمان پلی بین پزشکان بیکار و کارفرمایان برقرار کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

سازمان نظام پزشکی کشور

وضعیت استخدام در برخی از کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا– پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام پزشکان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، ۲۴ درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان رشد استخدام پزشکان رشد ۱۲۴ درصدی داشته  و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود

میزان درآمد پزشک

آمارها نشان می دهد حدود ۱۵۰ هزار پزشک در کشور وجود دارد که گروه اندکی از آنها درآمد بالایی دارند و مرفه به حساب می آیند. اما تعداد زیادی از آنها از نظر رفاهی در سطح متوسطی بوده و گاهی برای تامین هزینه‌های زندگی، مجبورند شغل دوم داشته باشند که در برخی موارد این شغل دوم، شغلی غیر پزشکی است.

پزشکان معمولا در بیمارستان ها، درمانگاه و مطب ها فعالیت دارند. درآمد معمول آنها نیز بسته به محل های کار آنها دارد، درآمد برخی فقط از مطب شخصی، برخی از بیمارستان و مطب و …. البته تعدادی از پزشکان در سازمان های دولتی مانند وزارت بهداشت، سازمان انتقال خون و … استخدام می شوند  که دریافتی آنها مطابق با قوانین پرداخت های دولتی می باشد.

معمولا اختلاف درآمد بین پزشک عمومی و پزشک متخصص زیاد می باشد. طبق جدید ترین اطلاعات بدست آمده حداقل درآمد یک پزشک عمومی در سال ۹۳، ۸۰۰,۰۰۰ تومان و یک پزشک متخصص ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان می باشد. این اختلاف زیاد در بسیاری موارد پزشکان عمومی را وادار می کند به سمت گرفتن تخصص بروند که حال برخی از آنها موفق خواهند شد و برخی نه!

درآمد پزشک در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل بیش از ۱۶۶٫۴۰۰ دلار و برای همه مشاغل ۳۳٫۸۴۰ دلار در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، بیش از ۱۷۶٫۰۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه پزشکان۱۰۸٫۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه برای پزشکان تمام وقت بین ۸۲٫۰۰۰ تا ۱۲۴٫۰۰۰ دلار بوده و  پزشکان مستقل می توانند بین ۱۲۲٫۰۰۰تا ۱۸۳٫۰۰۰ دلار درآمد داشته باشند.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

INTJ این تیپ شخصیتی در زمینه های فنی تر حوزه سلامت موفق تر است. او می تواند به طور مستقل و با حداقل دخالت دیگران کار کند.

INTP این تیپ شخصیتی حوزه رو به رشد پزشکی و سلامت را دوست دارد و ابن فرصت را پیدا می کند که با مفاهیم پیچیده و جدید روبرو شود. اگر این شغل همراه با پژوهش و بررسی باشد، فرصت کاری مستقل و مطلوبی را برای این تیپ شخصیتی فراهم می کند.

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.

 ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در کار خود استقلال داشته باشد. معمولا در این شغل او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.

پزشکی قدمتی به بلندای تاریخ بشریت دارد. از” آسکلپیوس”، خدای پزشکی اساطیر یونان باستان با آن عصای خاص و ماری که به دور آن پیچ خورده، تا بقراط، پدر علم پزشکی جهان و بوعلی سینا پدر علم پزشکی ایران همه گویای عظمت تاریخ این رشته اند. واژه “پزشک” در اوستا به معنای درمان بخش و چاره کننده آمده است و پزشکی اصطلاحاً دانشی است کاربردی با هدف حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری ها و بازتوانی آسیب دیدگان .

آموزش پزشکی را می توان در ۴ مرحله: شناخت، تشخیص، درمان و پیشگیری بیماریها خلاصه کرد. اما در پس همین چهار عبارت به ظاهر ساده، دنیایی از تنوع، پیچیدگی و چالش برای یک دانشجوی جوان نهفته است و از آنجا که طول دوره تحصیل در رشته پزشکی نیز به نسبت، طولانی تر از سایر رشته هاست لذا یک دانشجوی پزشکی باید از پشتکار و علاقه ای وافر برخوردار باشد تا بتواند از پس سختی های تحصیل در این رشته برآید.

دوره آموزش دکترای حرفه‌ای پزشکی (پزشکی عمومی) شامل ۵ مرحله به شرح زیر است:

الف ) علوم پایه: این دوره ضمن آشنا نمودن دانشجویان با مباحث پایه، آمادگی لازم را برای یادگیری علوم بالینی در آنان بوجود می آورد.طول این دوره ۲۲ سال است که در پایان این دوره دانشجو در آزمونی شامل کلیه دروس این دوره شرکت می‌کند و در صورت موفقیت به دوره بعدی راه می‌یابد. هر دانشجو حداکثر دوبار می‌تواند در این آزمون شرکت کند. طول این دوره ۲ سال است که در پایان این دوره دانشجو در آزمونی شامل کلیه دروس این دوره شرکت می‌کند و در صورت موفقیت به دوره بعدی راه می‌یابد. هر دانشجو حداکثر دو بار می‌تواند در این آزمون شرکت کند. مرحله علوم پایه درواقع عامل ارتباطی‌ای بین درس های دبیرستان و پایه با درس های تخصصی پزشکی است، بدین ترتیب که شامل آن قسمت از درس های پایه است که به بدن انسان مربوط می‌شود؛ برای مثال، بیوشیمی قسمتی از علم شیمی است که در مورد شیمی بدن موجود زنده (در این‌جا انسان)‌ صحبت می‌کند و همین‌طور سایر درس های این مرحله که در بخش درس ها شرح داده می‌شوند. مرحله شناخت نشانه و علایم بیماری و چگونگی پیدایش علایم بیماری، در ارتباط با عامل بیماری‌زا و چگونگی پیدا کردن آن در معاینه‌ها و آموزش نظری دستگاه های تشخیص ، بدون توجه به درمان است. در این دوره ، دانشجو مفهوم بیماری و علایم آن و نحوه تشخیص آن را به صورت نظری مطالعه نموده،‌ چگونگی آن را با توجه به درس های علوم پایه فرا می‌گیرد.

ب) فیزیوپاتولوژی : آگاهی از مبانی فیزیولوژیک، شناخت مکانیزم بیماریها و عوامل موثر در آنها نشانه های بیماریها و تشخیص و درمان آنها مطالبی است که شما می توانید در این مرحله آنها را فرا بگیرید. طول این دوره یکسال است و طی آن دانشجو ضمن آگاهی از مبانی فیزیولوژیک، با مکانیزم بیماریها و عوامل موثر در آنها به طریق تحلیل گرانه آشنا می‌شود و نشانه‌های بیماریها و تشخیص و درمان آنها را یاد می‌گیرد.در این درس چگونگی عملکرد اندام ها و بافت ها مورد مطالعه قرار می‌گیرد؛ به این ترتیب که دانشجو بعد از آشنایی با آناتومی و بافت‌شناسی اندام ها با شیوه عمل آنها در شرایط مختلف و در وضعیت های ویژه آشنا می‌شود وهمچنین ایمونولوژی: این درس به بررسی سازمان دفاعی بدن ، سلول های دفاعی و واکنش های موثر در این شبکه می‌پردازدانگل‌شناسی: این درس به انگل های موثر در ایجاد بیماری های انسانی اعم از حشرات ، کرم ها ، قارچ ها و غیره می‌پردازد. در این درس‌، این انگل ها به طور دقیق شناسایی شده، در درس عملی نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به این وسیله چشم دانشجو با انواع انگل ها آشنا می‌گردد… 

پاتولوژی عمومی: در این درس انواع آسیب های بافتی و تغییرهای بافت های بدن درهنگام بروز یک ناهنجاری، تحریک و یا آزار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در این مرحله دانشجو پس از این که با آموختن درس های فیزیولوژی به چگونگی عملکرد طبیعی سازمان بدن پی‌ برد و در درس پاتولوژی وضعیت واکنش های بدن در بیماری و تغییرهای بافت ها را در هنگام ورود عوامل مضر به خوبی فراگرفت، به مرحله‌ای می‌رسد که اکنون باید بتواند با تلفیق این دو ، واکنش های بدن را در هنگام یک بیماری از زمان شروع تا انتهای آن دنبال کرده، سلسله توالی نشانه‌های آشکار و ماهیت یکایک آنها را شناسایی کند.

در این قسمت دانشجو در مقطع هایی که با عنوان کورس (دوره)‌از آن یاد می‌شود، یک سرفصل از بیماری های داخلی مثل بیماری های خون را به طور مشروح مطالعه می‌کند و در هر قسمت، عوامل شروع کننده، شیوه عمل، واکنش بدن ، سیر بیماری و نشانه‌های اختصاصی مربوط را بررسی می‌نماید. این مطالعه صرفا شامل نشانه‌شناسی بیماری هاست و شامل مباحث درمان و تشخیص در بالین بیمار و معاینه‌های فیزیکی نمی‌شود. در این دوره دانشجو، فارماکولوژی را به صورت مروری کلی بر دسته‌های دارویی و چگونگی اثر داروها، می‌گذراند. این آشنایی با فارماکولوژی به صورت کلی بوده، دسته‌های اختصاصی داروها و راه های تجویز آنها در هر بیماری ، در فارماکولوژی اختصاصی به طور مشروح مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.

ج ) کارآموزی بالینی (استاژری) : این مرحله شامل شناخت آثار و علائم بیماریها از دیدگاه بالینی و آزمایشگاهی و بدست آوردن توانائی های لازم در به کار بردن اندیشه، استدلال و نتیجه گیری سریع در طراحی عملیات پیشگیری و درمان است. طول این دوره ۲۰۰ ماه است.

د) کارورزی بالینی (انترنی) : پرورش مهارت ها، تقویت قدرت تصمیم گیری در مقابله با مسائل بهداشتی و درمانی و قبول مسئولیت در مقابل اقدام لازم، هدف های این دوره مهم است. طول دوره ۱۸۸ ماه است و هدف آن پرورش مهارتها، تقویت قدرت تصمیم‌گیری ، افزایش اتکاء به نفس و تکمیل پرورش اندیشه از طریق رویارویی مستقیم کارورز با مسائل بهداشتی، درمانی و تقبل مسوولیت مستقیم امور بهداشتی، درمانی است.

هـ ) کارورزی: دانشجویان قبل از شروع مرحله کارورزی ، در کنکور کارورزی که شامل کلیاتی از دروس پایه و اصلی و عمومی فیزیولوژی علوم بالینی است و به طور سراسری برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند.  گذراندن موفقیت‌آمیز این آزمون برای راه‌یابی به دوره کارورزی ضروری است.

طول دوره ۱۸ ماه است و هدف پرورش مهارت ها، تقویت قدرت تصمیم‌گیری ، افزایش اتکاء به نفس و تکمیل پرورش اندیشه از طریق رویارویی مستقیم کارورز با مسائل بهداشتی ، درمانی و تقبل مسوولیت مستقیم امور بهداشتی، درمانی به عهده همه است.

دانشجویان قبل از شروع مرحله کارورزی ، در کنکور کارورزی که شامل کلیاتی از دروس پایه و اصلی و عمومی فیزیولوژی علوم بالینی است و به طور سراسری برگزار می‌شود شرکت می‌کنند چون گذراندن موفقیت‌آمیز این آزمون برای راه‌یابی به دوره کارورزی ضروری است. فارغ‌التحصیلان ملزم به خدمت در مناطق محروم کشور هستند. دانشجو پس از فراگیری راه های تشخیص و درمان به صورت مستقل و با نظارت کلی روزانه استادان ، اقدام به بیماریابی، تشخیص و درمان نموده، مواد آموخته شده در مرحله کارآموزی (استاژری) را در عمل به کار می‌برد و تجربه می‌اندوزد.

در کل دوره پزشکی عمومی، دو امتحان اصلی (حیاتی) وجود دارد که شامل امتحان جامع علوم پایه و دیگری امتحان جامع پرانترنی می‌باشد. قبولی در این دو امتحان، لازمه ورود به مرحله بعدی است.

دوره انترنی یا کارورزی در واقع نقطه عطف آموزش بالینی دانشجویان رشته پزشکی است. کارورز پس از آموختن علوم پزشکی و گذراندن یک دوره کارآموزی بالینی در تمام بخشهای بیمارستانی، اینک بدان حد از اطلاعات پزشکی و قضاوت بالینی رسیده است که به طور مستقل در مواجهه با بیماران قرار بگیرد و با به کار بستن عملی تمام آموخته‌ها ، به طور مستقیم با بیماران در تماس باشد و با انجام معاینه‌های بالینی و دستور آزمایش های پاراکلینیک، به تشخیص رسیده، به درمان بیمار بپردازد. این فعالیت ها همگی زیر نظر استادان و دستیاران مربوط صورت می‌گیرد.

  فارغ‌التحصیلان پزشکی ملزم به خدمت در مناطق محروم کشور هستند

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد های پزشکی، دانشگاه های دارای رشته پزشکی و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

 

سر فصل دروس پزشکی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۲۸۷ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس پایه و اصلی : ۶۸ واحد
مرحله دوم (نشانه شناسی و فیزیوپاتولوژی ) : ۳۰ واحد
کار آموزی : ۹۵ واحد
مرحله چهارم (کارورزی و کشیکهای شبانه ) : ۶۸ واحد
پایان نامه : ۶ واحد
نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

 

دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

دروس اصلی و تخصصی رشته پزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
فیزیک پزشکی ۲ بیوشیمی ۶
آناتومی ۴ آناتومی ۳
روان شناسی ۲ آناتومی ۳
بهداشت عمومی ۱ ۲ بهداشت عمومی ۲ ۲
زبان تخصصی ۱ ۳ زبان تخصصی ۲ ۳
اصول کلی تغذیه ۲ بافت شناسی ۴
فیزیولوژی ۱ ۴ فیزیولوژی ۲ ۵
ژنتیک ۲ میکروب شناسی و ویروس شناسی ۵
بهداشت عمومی ۳ ۲ ایمنی شناسی ۳
انگل شناسی و قارچ شناسی ۴ پاتولوژی عمومی ۵
جنین شناسی ۲ جمع ۶۸

 

مرحله دوم

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
فیزیوپاتولوژی :
بیماریهای گوارش  ۲ بیماریهای قلب و عروق  ۲
بیماریهای غدد داخلی و متابولیسم  ۲ بیماریهای خون  ۲
بیماریهای ریه ۲ بیماریهای کلیه ۲
بیماریهای روماتیسمی  ۲ فارماکولوژی ۴
پاتولوژی اختصاصی ۶ نشانه شناسی ۴
کارآموزی بهداشت ۲ جمع ۳۰

 

کارآموزی بالینی رشته پزشکی

شماره نام کارآموزی ظول دوره معادل واحدی بخشهایی که در طی دوره گذرانده میشود
۱ داخلی ۶ ماه ۱۸ داخلی عمومی – اعصاب – عفونی
۲ جراحی ۴ ماه ۱۲ جراحی عمومی – ارولوژی – ارتوپدی
۳ اطفال ۳ ماه ۹ در ۸ ماه اول دوره کار آموزی دانشجویان باید دوره جراحی و ۴ ماه از دوره داخلی را بصورت گردشی بگذرانند و باقیمانده دوره داخلی و سایر بخشها پس از این ۸ ماه گذرانده شود
۴ زنان و زایمان ۲ ماه ۶
۵ چشم ۱ ماه ۳
۶ گوش ، حلق و بینی ۱ ماه ۳
۷ روانپزشکی ۱ ماه ۳
۸ رادیولوژی ۱ ماه ۳
۹ پوست ۱ ماه ۳
جمع ۶۰

 

دروس نظری کار آموزی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
بهداشت عمومی ۴ ۲ بیماریهای عفونی ۳
بیماریهای اعصاب ۲ بیماریهای جراحی ۱۰
بیماریهای زنان و زایمان ۴ بیماریهای کودکان ۶
بیماریهای روانی ۲ پزشکی قانونی و مسمومیتها ۲
بهداشت عمومی ۵ ۲ جمع ۳۵
تاریخ و اخلاق پزشکی ۲

 

مرحله چهارم

شماره نام کارآموزی ظول دوره معادل واحدی بخشهایی که در طی دوره گذرانده
می شود
۱ داخلی ۴ ماه ۱۶ داخلی عمومی
۲ جراحی ۳ ماه ۱۲ جراحی عمومی – ارولوژی – ارتوپدی
۳ اطفال ۳ ماه ۱۲ مدت هر یک از بخشهای انتخابی ۱ ماه است
۴ زنان و زایمان ۲ ماه ۸
۵ بهداشت ۱ ماه ۴
۶ گوش ، حلق و بینی جمعا ۴ ماه انتخابی ۱۶
۷ چشم
۸ روانپزشکی
۹ اعصاب
۱۰ پوست
۱۱ عفونی و قلب
جمع ۶۸

 

 

دانشگاه هایی که در رشته پزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام
دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی بقیت الله دانشگاه علوم پزشکی بندر عباس
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز
دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی جیرفت دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی زابل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دانشگاه علوم پزشکی سمنان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی فسا دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
دانشگاه علوم پزشکی کرمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانشگاه علوم پزشکی مازندران
دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه علوم پزشکی دزفول دانشکده علوم پزشکی آبادان
دانشگاه علوم پزشکی ارتش دانشگاه علوم پزشکی ایران  دانشگاه علوم پزشکی بم
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی ایران
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی بابل
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی بندر عباس (واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی تهران
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور (واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی زنجان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی کاشان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی کرمان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (واحد بین الملل) دانشگاه علوم پزشکی گلستان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی گیلان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی مازندران
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی همدان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی یزد
(واحد بین الملل)
دانشگاه شاهد دانشگاه علوم پزشکی اراک
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی سمنان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی فسا
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی قزوین
(واحد بین الملل)

 

دانشگاه هایی که در رشته پزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام
دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی بقیت الله دانشگاه علوم پزشکی بندر عباس
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز
دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی جیرفت دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی زابل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دانشگاه علوم پزشکی سمنان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی فسا دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
دانشگاه علوم پزشکی کرمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانشگاه علوم پزشکی مازندران
دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه علوم پزشکی دزفول دانشکده علوم پزشکی آبادان
دانشگاه علوم پزشکی ارتش دانشگاه علوم پزشکی ایران  دانشگاه علوم پزشکی بم
دانشگاه شاهد

 

دانشگاه هایی که در رشته پزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام
دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی بقیت الله دانشگاه علوم پزشکی بندر عباس
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز
دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی جیرفت دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی زابل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دانشگاه علوم پزشکی سمنان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی فسا دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
دانشگاه علوم پزشکی کرمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانشگاه علوم پزشکی مازندران
دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه علوم پزشکی دزفول دانشکده علوم پزشکی آبادان
دانشگاه علوم پزشکی ارتش دانشگاه علوم پزشکی ایران  دانشگاه علوم پزشکی بم
دانشگاه شاهد

:

پزشکی قدمتی به بلندای تاریخ بشریت دارد. از” آسکلپیوس”، خدای پزشکی اساطیر یونان باستان با آن عصای خاص و ماری که به دور آن پیچ خورده، تا بقراط، پدر علم پزشکی جهان و بوعلی سینا پدر علم پزشکی ایران همه گویای عظمت تاریخ این رشته اند. واژه “پزشک” در اوستا به معنای درمان بخش و چاره کننده آمده است و پزشکی اصطلاحاً دانشی است کاربردی با هدف حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری ها و بازتوانی آسیب دیدگان .

آموزش پزشکی را می توان در ۴ مرحله: شناخت، تشخیص، درمان و پیشگیری بیماریها خلاصه کرد. اما در پس همین چهار عبارت به ظاهر ساده، دنیایی از تنوع، پیچیدگی و چالش برای یک دانشجوی جوان نهفته است و از آنجا که طول دوره تحصیل در رشته پزشکی نیز به نسبت، طولانی تر از سایر رشته هاست لذا یک دانشجوی پزشکی باید از پشتکار و علاقه ای وافر برخوردار باشد تا بتواند از پس سختی های تحصیل در این رشته برآید.

دوره آموزش دکترای حرفه‌ای پزشکی (پزشکی عمومی) شامل ۵ مرحله به شرح زیر است:

الف ) علوم پایه: این دوره ضمن آشنا نمودن دانشجویان با مباحث پایه، آمادگی لازم را برای یادگیری علوم بالینی در آنان بوجود می آورد.طول این دوره ۲۲ سال است که در پایان این دوره دانشجو در آزمونی شامل کلیه دروس این دوره شرکت می‌کند و در صورت موفقیت به دوره بعدی راه می‌یابد. هر دانشجو حداکثر دوبار می‌تواند در این آزمون شرکت کند.

ب) فیزیوپاتولوژی : آگاهی از مبانی فیزیولوژیک، شناخت مکانیزم بیماریها و عوامل موثر در آنها نشانه های بیماریها و تشخیص و درمان آنها مطالبی است که شما می توانید در این مرحله آنها را فرا بگیرید. طول این دوره یکسال است و طی آن دانشجو ضمن آگاهی از مبانی فیزیولوژیک، با مکانیزم بیماریها و عوامل موثر در آنها به طریق تحلیل گرانه آشنا می‌شود و نشانه‌های بیماریها و تشخیص و درمان آنها را یاد می‌گیرد.

ج ) کارآموزی بالینی (استاژری) : این مرحله شامل شناخت آثار و علائم بیماریها از دیدگاه بالینی و آزمایشگاهی و بدست آوردن توانائی های لازم در به کار بردن اندیشه، استدلال و نتیجه گیری سریع در طراحی عملیات پیشگیری و درمان است. طول این دوره ۲۰۰ ماه است.

د) کارورزی بالینی (انترنی) : پرورش مهارت ها، تقویت قدرت تصمیم گیری در مقابله با مسائل بهداشتی و درمانی و قبول مسئولیت در مقابل اقدام لازم، هدف های این دوره مهم است. طول دوره ۱۸۸ ماه است و هدف آن پرورش مهارتها، تقویت قدرت تصمیم‌گیری ، افزایش اتکاء به نفس و تکمیل پرورش اندیشه از طریق رویارویی مستقیم کارورز با مسائل بهداشتی، درمانی و تقبل مسوولیت مستقیم امور بهداشتی، درمانی است.

هـ ) کارورزی: دانشجویان قبل از شروع مرحله کارورزی ، در کنکور کارورزی که شامل کلیاتی از دروس پایه و اصلی و عمومی فیزیولوژی علوم بالینی است و به طور سراسری برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند.  گذراندن موفقیت‌آمیز این آزمون برای راه‌یابی به دوره کارورزی ضروری است فارغ‌التحصیلان پزشکی ملزم به خدمت در مناطق محروم کشور هستند

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد های پزشکی، دانشگاه های دارای رشته پزشکی و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

 

سر فصل دروس پزشکی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۲۸۷ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس پایه و اصلی : ۶۸ واحد
مرحله دوم (نشانه شناسی و فیزیوپاتولوژی ) : ۳۰ واحد
کار آموزی : ۹۵ واحد
مرحله چهارم (کارورزی و کشیکهای شبانه ) : ۶۸ واحد
پایان نامه : ۶ واحد
نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

 

دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

دروس اصلی و تخصصی رشته پزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
فیزیک پزشکی ۲ بیوشیمی ۶
آناتومی ۴ آناتومی ۳
روان شناسی ۲ آناتومی ۳
بهداشت عمومی ۱ ۲ بهداشت عمومی ۲ ۲
زبان تخصصی ۱ ۳ زبان تخصصی ۲ ۳
اصول کلی تغذیه ۲ بافت شناسی ۴
فیزیولوژی ۱ ۴ فیزیولوژی ۲ ۵
ژنتیک ۲ میکروب شناسی و ویروس شناسی ۵
بهداشت عمومی ۳ ۲ ایمنی شناسی ۳
انگل شناسی و قارچ شناسی ۴ پاتولوژی عمومی ۵
جنین شناسی ۲ جمع ۶۸

 

مرحله دوم

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
فیزیوپاتولوژی :
بیماریهای گوارش  ۲ بیماریهای قلب و عروق  ۲
بیماریهای غدد داخلی و متابولیسم  ۲ بیماریهای خون  ۲
بیماریهای ریه ۲ بیماریهای کلیه ۲
بیماریهای روماتیسمی  ۲ فارماکولوژی ۴
پاتولوژی اختصاصی ۶ نشانه شناسی ۴
کارآموزی بهداشت ۲ جمع ۳۰

 

کارآموزی بالینی رشته پزشکی

شماره نام کارآموزی ظول دوره معادل واحدی بخشهایی که در طی دوره گذرانده میشود
۱ داخلی ۶ ماه ۱۸ داخلی عمومی – اعصاب – عفونی
۲ جراحی ۴ ماه ۱۲ جراحی عمومی – ارولوژی – ارتوپدی
۳ اطفال ۳ ماه ۹ در ۸ ماه اول دوره کار آموزی دانشجویان باید دوره جراحی و ۴ ماه از دوره داخلی را بصورت گردشی بگذرانند و باقیمانده دوره داخلی و سایر بخشها پس از این ۸ ماه گذرانده شود
۴ زنان و زایمان ۲ ماه ۶
۵ چشم ۱ ماه ۳
۶ گوش ، حلق و بینی ۱ ماه ۳
۷ روانپزشکی ۱ ماه ۳
۸ رادیولوژی ۱ ماه ۳
۹ پوست ۱ ماه ۳
جمع ۶۰

 

دروس نظری کار آموزی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
بهداشت عمومی ۴ ۲ بیماریهای عفونی ۳
بیماریهای اعصاب ۲ بیماریهای جراحی ۱۰
بیماریهای زنان و زایمان ۴ بیماریهای کودکان ۶
بیماریهای روانی ۲ پزشکی قانونی و مسمومیتها ۲
بهداشت عمومی ۵ ۲ جمع ۳۵
تاریخ و اخلاق پزشکی ۲

 

مرحله چهارم

شماره نام کارآموزی ظول دوره معادل واحدی بخشهایی که در طی دوره گذرانده
می شود
۱ داخلی ۴ ماه ۱۶ داخلی عمومی
۲ جراحی ۳ ماه ۱۲ جراحی عمومی – ارولوژی – ارتوپدی
۳ اطفال ۳ ماه ۱۲ مدت هر یک از بخشهای انتخابی ۱ ماه است
۴ زنان و زایمان ۲ ماه ۸
۵ بهداشت ۱ ماه ۴
۶ گوش ، حلق و بینی جمعا ۴ ماه انتخابی ۱۶
۷ چشم
۸ روانپزشکی
۹ اعصاب
۱۰ پوست
۱۱ عفونی و قلب
جمع ۶۸

 

 

دانشگاه هایی که در رشته پزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام
دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی بقیت الله دانشگاه علوم پزشکی بندر عباس
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز
دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی جیرفت دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی زابل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دانشگاه علوم پزشکی سمنان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی فسا دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
دانشگاه علوم پزشکی کرمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانشگاه علوم پزشکی مازندران
دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه علوم پزشکی دزفول دانشکده علوم پزشکی آبادان
دانشگاه علوم پزشکی ارتش دانشگاه علوم پزشکی ایران  دانشگاه علوم پزشکی بم
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی ایران
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی بابل
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی بندر عباس (واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی تبریز
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی تهران
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور (واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی زنجان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی کاشان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی کرمان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (واحد بین الملل) دانشگاه علوم پزشکی گلستان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی گیلان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی مازندران
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی همدان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی یزد
(واحد بین الملل)
دانشگاه شاهد دانشگاه علوم پزشکی اراک
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی سمنان
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی فسا
(واحد بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی قزوین
(واحد بین الملل)

 

دانشگاه هایی که در رشته پزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام
دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی بقیت الله دانشگاه علوم پزشکی بندر عباس
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز
دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی جیرفت دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی زابل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دانشگاه علوم پزشکی سمنان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی فسا دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
دانشگاه علوم پزشکی کرمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانشگاه علوم پزشکی مازندران
دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه علوم پزشکی دزفول دانشکده علوم پزشکی آبادان
دانشگاه علوم پزشکی ارتش دانشگاه علوم پزشکی ایران  دانشگاه علوم پزشکی بم
دانشگاه شاهد

 

دانشگاه هایی که در رشته پزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام
دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی بقیت الله دانشگاه علوم پزشکی بندر عباس
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز
دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی جیرفت دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
دانشگاه علوم پزشکی زابل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی سبزوار دانشگاه علوم پزشکی سمنان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی فسا دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
دانشگاه علوم پزشکی کرمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی گناباد
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانشگاه علوم پزشکی مازندران
دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه علوم پزشکی دزفول دانشکده علوم پزشکی آبادان
دانشگاه علوم پزشکی ارتش دانشگاه علوم پزشکی ایران  دانشگاه علوم پزشکی بم
دانشگاه شاهد

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

ادامه تحصیل دانشجویان رشته پزشکی بعد از اتمام دوره پزشکی عمومی در دو مرحله امکان‌پذیر است:

الف ) ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی بالینی که داوطلب بعد از قبولی در امتحان پذیرش دستیاری سراسری کشور می‌تواند در رشته‌های تخصصی که در حال حاضر در داخل کشور ارائه می‌شوند ادامه تحصیل دهد.

رشته‌های تخصصی بالینی در حال حاضر شامل ۲۳ رشته می‌باشد که عبارتند از : جراحی عمومی ،‌ جراحی مغز و اعصاب، جراحی استخوان و مفاصل (ارتوپدی) ، جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی (ارولوژی) ، بیماری های اعصاب، بیماری های داخلی ، بیماری های عفونی و گرمسیری ، بیماری های قلب و عروق ، بیماری های کودکان، بی‌هوشی ، پزشکی اجتماعی، پزشکی هسته‌ای ، آسیب‌شناسی (پاتولوژی) ، پوست ، پزشکی فیزیکی و توان‌بخشی، چشم‌پزشکی ، پرتودرمانی (رادیوتراپی) ، پرتوشناسی تشخیصی (رادیولوژی) ، زنان و زایمان ، روان‌پزشکی، گوش و حلق و بینی ، پزشکی قانونی و طب کار می‌باشد.

ب) ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پایه، فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی می‌توانند در تخصص های علوم پایه پزشکی نظیر فیزیولوژی، ایمونولوژی، ژنتیک، ویروس‌شناسی پزشکی، میکروب‌شناسی پزشکی ، انگل‌شناسی پزشکی، بیوشیمی ، آمار حیاتی و تغذیه نیز شرکت نمایند

آینده شغلی و بازار کار

عمده‌ترین موقعیت های شغلی که بیشتر پزشکان می‌توانند جذب آنها شوند، عبارتنداز:

الف ) مطب های شخصی که بر حسب تمایل پزشک و نیاز منطقه در شهرها و روستاها دایر می‌گردد و پزشکان ویزیت مراجعان را در مطب ها انجام می‌دهند.

ب ) بیمارستان ها و درمانگاه های خصوصی و دولتی که در آنها پزشکان به تشخیص و درمان بیماری های مراجعان خود می‌پردازند.

ج ) مراکز بهداشتی درمانی شهری یا روستایی که اغلب مدیریت و سرپرستی این مراکز به عهده پزشکان عمومی می‌باشد و همچنین این مراکز از پزشکان عمومی برای تشخیص، درمان و پیگیری بیماری ها نیز استفاده می‌نمایند.

توضیحات تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

بسیاری معتقدند که این رشته هم اکنون اشباع شده و بعد از گذشت ۷سال تازه یک پزشک عمومی شده و برای بقیه ی دوره های بالاتر نیز باید چندسالی طی شود که این امر موجب ان میشود درطول این سالها پزشکی در جامعه اشباع شده ونمیتوان درانها به بازار کارخوبی دست یافت.من همیشه در مشاوره هایم به بچه ها میگویم که درنظر داشته باشید که باید ۱۰ سال اینده را دید نه الان را علم پزشکی سالیان سال است که درحال پیرفت است و تا به الان نیز خوده پزشکان میگویند که ما هنوز در پزشکی و علم ان کامل نیستیم ازطرفی حتی اگر شما در ایران به گفته ی خودتان  اشباع شود شما میتوانید برای کار به خارج رفته و درانجا مشغول به کارشوید.

هرچند این را بارها از خوده دانشجویان پزشکی شنیده ام که هدفشان کسب پول و درامد دراین رشته نیست و هدفی والاتر دراین حوزه برای خود همیشه درنظر دارند.

همچنین باتوجه به امار کنکور ۹۵ میتوان گفت با رتبه ای تا ۲ -۳ هزار باتوجه به سهمیه های مختلف (به استثنای سهمیه های خاص) میتوان دراین رشته دردانشگاه های دولتی تحصیل کرد.

لازم بذکرست که دربعضی سایت ها شما رتبه هایی بسیار بالاترازین این عدد تا ۵۰-۶۰ هزار خواهید دید.باید گفت که این رتبه ها و اعداد ارقام درواقع یک فریب برای جذب و جلب شماست بخصوص که درایام انتخاب رشته کلماتی نظیر سهمیه های پنهان -بارتبه های ۵۰-۶۰ صد هزار پزشکی  و پیراپزشکی قبول شدن و….که همه ی اینها ناشی از سواستفاده عدم اگاهی و اطلاعات کافی شما دانش اموزان نسبت به پروسه انتخاب رشته بوده و ان اعداد اعلامی رتبه ی کشوری داوطلبان بوده که ارزش وتاثیر خاصی درروند انتخاب رشته ندارد.به همین دلیل است که بارها تاکید میشود پروسه کنکور از زمان شروع رقابت کنکور درس خواندن و ازمون سراسری  وبعد ان انتخاب رشته همگی نیازمند وجود یک مشاور اگاه دراین زمینه یک فرد خبره و ازهمه مهمتر راه شناس بوده که بانقشه ی درست راه و فرد به فرد برای شرکت در کنکور و بعدان انتخاب رشته شمارا راهنمایی کند.

معرفی رشته دندانپزشکی+رتبه لازم

معرفی رشته دندانپزشکی:

اگر علاقمند به بهداشت دهان و دندان هستید و در حوزه علمی توامندید، دندانپزشکی برای شما شغل ایده آلی است.

دندانپزشکی شاخه ای از علم پزشکی است که به سلامت دهان و دندان می پردازد. دندانپزشک، پزشکی است که در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دندان تخصص دارد. او به درمان بیماری های دهان و دندان ، جلوگیری از پیشرفت این نوع بیماری‌ها و بالابردن میزان بهداشت دهان و دندان می پردازد. البته در سال های اخیر مباحث جدیدی مانند زیبایی دندان وارد حوزه کاری دندانپزشکان شده است. گاهی دندانپزشک بسته به سطح کاری، یک یا چند دستیار دارد.

دندانپزشک باید تمرکز بالا برای مدت طولانی، هماهنگی خوب بین دستها و چشم ها و مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشد. او باید دارای صبر و حوصله زیاد و قدرت بدنی مناسب باشد، گاهی لازم است چند ساعت مداوم روی یک بیمار کار کند. دندانپزشک باید بتواند به بیماران خود ،به خصوص آنهایی که از دندانپزشکی ترس دارند و همچنین کودکان، آرامش داده و اعتماد و اطمینان آنها را برانگیزد. کنترل درد یکی از مسایل مهم است که دندانپزشک باید بتواند با کمک روش های موجود و مهارت خود درد بیمار را کاهش دهد. در صورت لزوم قبل از شروع کار با صبر و لحنی دوستانه، اطلاعات لازم را به بیماران بدهد.

ساعات کاری دندانپزشک بسته به محل کارش متفاوت است. اگر در جایی استخدام شود، باید به صورت تمام وقت و گاهی شیفتی در شبها یا تعطیلات کارکند. ولی اگر مطب شخصی داشته و به طور مستقل کار کند، تعیین ساعات کاری برعهده خودش است.

محل کار دندانپزشک در مطب ها، کلینیک ها و بیمارستان ها می باشد. کلیه وسایل دندانپزشکی باید همیشه کاملا بهداشتی و استریل شده باشند زیرا در غیر اینصورت می توانند ناقل انواع بیماریها باشند.
 
در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد دندانپزشک و برخی از دندانپزشکان معروف ارائه می شود.

 

وظایف دندانپزشک

 • ویزیت اولیه و دادن مشاوره های لازم به بیماران
 • دادن آرامش به بیماران قبل از شروع کار به خصوص در مورد کودکان و افرادی که می ترسند.
 • استفاده از روشهای مناسب برای کنترل و کاهش درد بیمار
 • عکس برداری در صورت لزوم
 • درمان‌های دندانپزشکی از جمله جرم‌گیری، پر کردن، کشیدن و گذاشتن دندان‌های مصنوعی و روکش و بریج کردن (پل گذاشتن) و …

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 • هماهنگی خوب چشم و دست
 • توانایی تمرکز طولانی مدت
 • توان بدنی مناسب
 • مهارت ارتباطی خوب در مقابل بیماران مثلا برای ارائه توضیح مناسب راه‌های درمان به بیمار
 • صبر و تحمل
 • توانایی آرام کردن بیماران مضطرب
 • آشنایی با زبان انگلیسی برای آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی و جدیدترین روشها در حوزه دندانپزشکی

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل دندانپزشکی

فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در سطح عمومی و یا تخصصی می توانند وارد این شغل شوند.

بازارکار و فرصت های شغلی دندانپزشک

دندانپزشک می تواند در بیمارستان، کلینیک ها، درمانگاه ها و سایر مراکز درمانی استخدام شود. ولی اغلب دندانپزشکان مطب شخصی داشته و به طور مستقل کار می کنند. در صورت علاقه به مباحث علمی و آموزش، داشتن تخصص (Ph.D) و بورد تخصصی دندانپزشک می تواند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تدریس کرده و در کنار آن به تحقیقات علمی نیز بپردازد.

در حوزه دندانپزشکی در کشور مسایل و مشکلاتی وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از :

 • افزایش بی رویه تعداد دندانپزشکان و کاهش فرصت شغلی برای تعداد زیادی از آنها به خصوص در شهرهای بزرگ
 • در معرض بیماری های عفونی، ایدز و هپاتیت بودن در صورت رعایت نکردن مسایل بهداشتی
 • امکان دچار شدن به بیماری های جسمی مانند آرتروز گردن و مشکلات ستون فقرات و مشکلات چشمی به دلیل داشتن کار فیزیکی زیاد
 • عدم پوشش بیمه ای خدمات دندانپزشکی برای بیماران که منجر به کاهش مراجعه آنها به جز در شرایط اضطراری شده است.

در سال های اخیر تعداد دندانپزشکان به نسبت جمعیت کشور افزایش زیادی داشته است. به حدی که در شهرهای بزرگ این عدد به میزان استاندارد جهانی رسیده است. به عبارتی فرصت های شغلی برای دندانپزشک در این شهرها بسیار محدود می باشد. البته در شهرهای کوچک اینطور نبوده و بازارکار خوبی برای دندانپزشکان وجود دارد. اما در کل طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های جوامع علمی خارج از ایران ، در سال ۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌ای خوب خواهد بود که دندانپزشکی عمومی به بخشی از پزشکی عمومی برخواهد گشت و رشته دندانپزشکی تنها جنبه تخصصی پیدا می‌کند.

دندانپزشکی از مشاغل پرطرفدار در بسیاری از کشورهای جهان است. مطابق با آمارها معمولا میزان استخدام و تقاضا برای این شغل در حد خوب و روبه رشدی می باشد. بنابراین دندانپزشکان علاقه مند به کار در کشورهای دیگر، با یک بررسی دقیق می توانند فرصت شغلی مناسبی را یافته و به دنبال آن درآمد خوبی نیز کسب کنند.

برخی مشکلات(مصایب) شغلی دندانپزشکان

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام دندانپزشکان بین سال های۲۰۱۰  تا۲۰۲۰ ، رشد۲۱  درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد۳۸٫۱  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

میزان درآمد دندانپزشک

درآمد دندانپزشک با توجه به محل و شرایط کار متفاوت است. آنهایی که در بخش دولتی کار می کنند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. آنهایی که در کلینیک های خصوصی کار می کنند، درآمد بالاتری دارند. در کلینیک ها معمولا روال بدین صورت است که دندانپزشک یک حقوق ثابت دریافت کرده و به ازای هر بیمار نیز درصدی به عنوان حق العمل می گیرند.

دندانپزشکان مستقل که دارای مطب شخصی هستند،با توجه به برخی عوامل از جمله مهارت و تخصص، میزان فعالیت و …، درآمدهای متفاوتی دارند. البته معمولا یک دندانپزشک خوب در مطب شخصی درآمد بالاتری نسبت به کار در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی دارد. در کنار این موارد باید توجه داشت که هزینه تاسیس و راه اندازی مطب دندانپزشکی که شامل هزینه های خرید تجهیزات، وسایل و مواد دندانپزشکی به علاوه خرید یا اجاره مکانی مناسب برای مطب می باشد، نسبتا بالا است. اما در صورت موفقیت و داشتن تعداد زیاد بیمار، این هزینه ها در مدت نه چندان زیادی جبران شده و به سوددهی می رسد.

به دلیل بازارکار خوب دندانپزشکی در بسیاری از کشورهای دنیا، دندانپزشکان درآمدهای خوبی نیز دارند. به طور کلی درآمد آنها از درآمد متوسط جامعه شان بیشتر است.

درآمد دندانپزشک در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل۱۴۶٫۹۲۰  دلار (برای همه مشاغل۳۳٫۸۴۰  دلار ) در سال۲۰۱۰   و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۴۳٫۱۵۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه۹۲٫۰۰۰  دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه دندانپزشکان مستقل بین۹۱٫۰۰۰  تا۱۸۲٫۰۰۰  دلار می باشد.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.

ISTJ   این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم و از جنبه های فنی دندانپزشکی لذت می برد.

ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.

 ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و در کار خود استقلال داشته باشد. معمولا در این شغل او با بیمار یا مراجعه کننده ارتباط برقرار می کند.

دندانپزشکی نیز همانند سایر علوم در گذر زمان دچار تحولات اساسی شده و پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است.

این علم که در آغاز تنها قادر به حذف دندانهای بیمار و ترمیم های بسیار مختصر بود، در قرن بیستم به سرعت تکامل یافت و امتحانات بورد تخصصی برای هشت تخصص دندانپزشکی یکی پس از دیگری راه اندازی شد: ارتودنسی ۱۹۳۰ ، جراحی دهان ۱۹۴۶ ، پاتولوژی دهان ۱۹۴۸، پروتز ۱۹۴۸ ، دندانپزشکی کودکان ۱۹۴۹ ، دندانپزشکی اجتماعی ۱۹۵۱ و اندودانتیکس ۱۹۶۴ .

این روند بعدها نیز ادامه یافت و رشته های تخصصی بیشتری راه اندازی شد. امروزه  علم دندانپزشکی در دو حوزه ارتقاء سلامت فرد و زیبایی چهره و لبخند او خدمات شایان توجهی را ارایه می کند.

با کشف ارتباط سلامت عمومی بدن با سلامت و بهداشت دهان و دندان، احتمالاً در آینده  شاهد ارایه نظریات جنجالی و تکان دهنده ای در خصوص ارتباط برخی بیماریها با سلامت دهان و دندان خواهیم بود. به علاوه تکنولوژیهای نوین رایانه ای و ژن درمانی نوید بخش افق های روشن برای فردای این رشته هستند.

دندان پزشک به تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد و از همین‌رو شاید بهتر باشد که عنوان این رشته را دهان‌پزشکی گذاشت.

در گذشته دندان پزشکی را مساوی با دندان سازی می‌دانستند. اما امروزه دندان سازی تنها بخشی از دندان پزشکی است.

رشته دندان پزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد.

دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.  این مقطع دارای دو دوره مجزای ۲ و ۴ ساله است. که در ۲ سال اول دانشجویان واحدهای علوم پایه مثل بیوشیمی، آناتومی، بافت‌شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی را می‌گذرانند و بعد از ۲ سال وارد دوره تخصصی دندان پزشکی شده و دروس اختصاصی خود را در زمینه آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت ، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندان پزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت می‌گذرانند. و در نهایت می‌توانند بیماری‌های دهان و دندان را تشخیص داده و در حد یک دندان پزشک عمومی نسبت به درمان آنها اقدام کنند.عده‌ای دندان پزشکی را با کار عملی و تکنیکی صرف، یکی می‌دانند در حالی که اگر دانشجوی دندان پزشکی تنها فن و تکنیک این رشته را فراگرفته اما در علوم پایه ضعیف باشد، در نهایت یک دندان ساز خواهد شد یعنی چنین فردی کار روی دندان را فراگرفته است اما از علم پزشکی بی‌نصیب می‌باشد

 اما تحصیل در این رشته خالی از مشکل نیست . دندان پزشکی حرفه‌ای است که با کارهای عملی بر روی بیمار همراه است، بنابراین امکان انتقال بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت یا ایدز از بیمار به پزشک بسیار زیاد است و دندان پزشکان باید همواره به اصول کنترل عفونت توجه داشته باشند چون یک کوتاهی یا اشتباه می‌تواند برای آنها عواقب ناخوشایندی داشته باشد. همچنین یک دندان پزشک باید بطور مرتب نرمش و ورزش کند تا دچار کمردرد و پادرد مزمن نگردد.

 توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه 

 همان طور که در قسمت‌های قبل اشاره شد، عدم تسلط بر علوم پایه و زبان انگلیسی، دانشجو را از مقولات علمی دور می‌کند و صرفا به او توانایی انجام کارهای عملی این رشته را می‌دهد.

هرآنچه که یک دانش‌آموز در درس زیست‌شناسی دوره دبیرستان خود فرا می‌گیرد به نحوی به رشته دندان پزشکی ارتباط دارد بخصوص دو بخش فیزیولوژی و آسیب‌شناسی که دانشجویان دندان پزشکی در دو سال اول تحصیل خود با وسعت و عمق بیشتری نسبت به دوره دبیرستان مطالعه می‌کنند.

همچنین دانشجوی این رشته باید از دست هایی ماهر و توانمند برخوردار باشد ،چون بسیاری از کارهای دندان پزشکی از تراش دندان گرفته تا بازسازی دندان نیاز به دست هایی هنرمند و توانا دارد تا بتوان به نحو احسن کارهای ظریف دندان پزشکی را انجام داد.

برخورداری از سلامت کامل جسمی و روانی و قابلیت انجام کارهای بسیار دقیق علمی، عملی، کلینیکی برای داوطلبان این رشته بسیار ضروری است.

خلاقیت و مهارت در کار دست و همچنین برخورداری از خلاقیت و دید هنری، دانشجو را در انجام کارهای عملی این رشته و انجام مهارت‌های لازم در پیاده کردن آموخته‌های آن، کمک بسیار می‌کند.

درس های پایه و اختصاصی رشته دندان پزشکی مقطع دکترای عمومی

طول دوره دندان‌پزشکی پنج سال است و درس های آن در سه بخش : عمومی ، پایه و اختصاصی برنامه‌ریزی شده است که از لحاظ نحوه تعلیم و تدریس، به درس های نظری ، عملی  نظری، عملی تقسیم می‌شود.

این دوره شامل دو مرحله است:

مرحله اول (۵/۱ سال) : در این مرحله دانشجویان درس های نظری و عملی علوم پایه و عمومی را در دانشگاه (کلاس و آزمایشگاه)‌ می‌گذرانند.

مرحله دوم (۵/۳ سال) : در این مرحله دانشجویان درس های تخصصی را در دانشگاه (کلاس و بخش های کلینیکی) فرا می‌گیرند و به منظور برخورداری از کارایی آموزشی- درمانی، بیشتر این دوره تحصیلی را در بخش های کلینیکی دانشکده و بیمارستان های وابسته به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می‌پردازند؛ لازم به تذکر است که گذراندن درس های پایه برای ورود به دوره کلینیکی (مرحله دوم) ضروری است.

نظام آموزشی مطابق آیین‌نامه مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی است و هر واحد درس نظری ۱۷ ساعت و هر واحد درس عملی ۳۴ ساعت است.

کل واحدهای درسی این دوره ۲۰۳ واحد است.

درس های پایه

درس های پایه به درس هایی گفته می‌شود که زمینه‌ساز ورود دانشجو به درس های اصلی و تخصصی و فراگیری آنها هستند.

در این رشته درس های پایه جمعا به تعداد ۴۳ واحد درسی است که عبارتند از:

فیزیک پزشکی ، بیوشیمی ، بافت‌شناسی انسانی، جنین‌شناسی، تشریح ، ژنتیک انسانی، میکروب‌شناسی، ایمنی شناسی، فیزیولوژی، روان‌شناسی عمومی، آسیب‌شناسی عمومی.

درس های اختصاصی

درس های تخصصی به درس هایی گفته می‌شود که اطلاعات و آگاهی های لازم را درباره رشته تخصصی به دانشجو داده، او را با مفاهیم تخصصی و عمده رشته مورد نظر آشنا می‌کند و آموزش های لازم را به او می‌دهند.

در رشته دندان‌پزشکی درس های تخصصی عبارتند از: کالبدشناسی و مرفولوژی دندان، زبان خارجی اختصاصی، جنین و بافت‌شناسی فک و دهان، آسیب‌شناسی دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، بیماری های دهان و تشخیص ، بیولوژی دهان، پریودنتولوژی، دندان‌پزشکی ترمیمی(پروتز متحرک پارسیل، پروتز ثابت ، پروتز کامل) جراحی دهان و فک و صورت ، دندان‌پزشکی کودکان، رادیولوژی دهان ، گوش و حلق و بینی ، نظام پزشکی و طب قانونی، بهداشت عمومی و اکولوژی ، بهداشت محیط زیست ، دندان‌پزشکی مجتمعی ، بیماریهای روانی ، بیماریهای درونی، فارماکولوژی ، بهداشت دهان و تغذیه و دندان‌پزشکی پیشگیری مواد دندانی و پایان‌نامه (رساله)‌.

دانشجویان در سال چهارم با تایید استاد راهنما، موضوعی را برای پایان‌نامه انتخاب  وراجع به آن تحقیقاتی را آغاز می‌نمایند، ولی واحد پایان‌نامه در سال آخر محاسبه خواهد گردید که در آن زمان دانشجو پایان‌نامه را به هیات داوران منتخب ارائه و از آن دفاع می‌نماید.

خلاصه‌ای از مطالب مطرح شده بعضی از درس های تخصصی الزامی

اندودنتیکس: مطالب این درس شامل بررسی اتیولوژی، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری های پالپی و بافت های نگهدارنده دندان‌ناشی از ضایعات پالپ به منظور حفظ سلامت و نگهداری دندانهای طبیعی است.

بیماری های دهان و تشخیص : در درس بیماری های دهان و تشخیص، به شناسایی ، تشخیص کلینیکی و پاراکلینیکی ضایعات حفره دهان و درمان ضایعات مخاطی آن و ارتباط آن با سایر بیماری های بدن پرداخته می‌شود.

پروتزهای دندانی: در این درس در ارتباط با مسائل ترمیمی و بازسازی دستگاه جونده (دندان ها و ساختمان مجاور کناری صورت) از طریق پروتزهای ثابت، متحرک (پارسیل و کامل) و فک و صورت بحث می‌شود. همچنین مسائل مربوط به اصول اکلوژن در این رشته مورد تدریس علمی ? عملی قرار می‌گیرد.

رادیولوژی: درس رادیولوژی یکی از درس های دندان‌پزشکی و از علوم اساسی جهت دستیابی و شناسایی حالات طبیعی و غیرطبیعی استخوان فک ها و دندان ها می‌باشد.

دندان‌پزشکی کودکان: درس دندان‌پزشکی کودکان، قسمتی از درس های دندان‌پزشکی است که شامل : تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ دهان و دندان کودکان، معلولان و معلولان ذهنی و شناسایی رابطه آن با سلامت عمومی آن ها می‌باشد.

دندان پزشکی ترمیمی : این درس شامل بررسی اتیولوژی ، تشخیص ، پیشگیری و درمان و ترمیم ضایعات بافت های سخت دندانی به منظور حفظ سلامت و زیبایی دندان های طبیعی و بافت های نگه‌دارنده آن هاست.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته دندانپزشکی، معرفی رشته های تخصصی و دکتری تخصصی رشته دندانپزشکی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

سر فصل دروس دندانپزشکی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۲۱۳ واحد
دروس علوم پایه : ۳۹ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس اختصاصی اجباری : ۱۳۹ واحد
دروس اختصاصی اختیاری : ۱۵ واحد
نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

دروس علوم پایه رشته دندانپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
آسیب شناسی عمومی نظری ۲/۵ آسیب شناسی عمومی عملی ۰/۵
انگل شناسی و قارچ شناسی پزشکی ۱ ایمنی شناسی نظری ۲/۵
ایمنی شناسی عملی ۰/۵ باکتری شناسی نظری ۳
باکتری شناسی عملی ۱ بیوشیمی نظری ۴
بیوشیمی عملی ۱ روان شناسی و مهارتهای ارتباطی ۲
ژنتیک انسانی ۲ سلامت دهان و جامعه ۲
علوم تشریحی ۱ ۴ علوم تشریحی ۲ ۳
فیزیک پزشکی ۱ فیزیولوژی نظری ۵
فیزیولوژی عملی ۱ جمع ۳۹
ویروس شناسی ۱

 

دروس اختصاصی اجباری رشته دندانپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
آسیب شناسی دهان ، فک و صورت عملی ۱ ۱ آسیب شناسی دهان ، فک و صورت عملی ۲ ۱
آموزش مهارتهای ارتباطی بالینی ۱ آناتومی و فورمولوژی دندان ۲
اخلاق پزشکی ، تعهد حرفه ای و قانون ۱ ارتو دانتیکس نظری ۱ ۱
ارتو دانتیکس نظری ۲ ۱ ارتو دانتیکس نظری ۳ ۱
ارتو دانتیکس عملی ۱ ۱ ارتو دانتیکس عملی ۲ ۱
ارتو دانتیکس عملی ۳ ۱ ارتو دانتیکس عملی ۴ ۱
مبانی اندودانتیکس ۱ ۱ مبانی اندودانتیکس ۲ ۱
اندودانتیکس نظری ۱ ۱ اندودانتیکس نظری ۲ ۱
اندودانتیکس عملی ۱ ۲ اندودانتیکس عملی ۲ ۲
اندودانتیکس عملی ۳ ۱ ایمپلنت های دندانی نظری ۱
بیماریهای دهان و تشخیص عملی ۱ ۲ بیماریهای دهان و تشخیص عملی۲ ۱
بیماریهای دهان و تشخیص عملی ۳ ۱ بیماریهای روانی ۱
بیماریهای سیستمیک ۱ ۲ بیماریهای سیستمیک ۲ ۲
بیماریهای سیستمیک ۳ ۱ بیماریهای سیستمیک ۴ ۱
مبانی پروتزهای کامل ۲ درمان بیماران با بی دندانی کامل ۱
مبانی پروتزهای پارسیل ۱ مبانی پروتزهای ثابت دندانی ۲
پروتزهای کامل عملی ۱ ۲ پروتزهای کامل عملی ۲ ۲
پروتزهای پارسیل عملی ۱ ۲ پروتزهای پارسیل عملی ۲ ۲
پروتزهای ثابت عملی ۱ ۲ پروتزهای ثابت عملی ۲ ۲
پروتزهای دندانی پیشرفته نظری ۱ ۱ پروتزهای دندانی پیشرفته نظری ۲ ۱
پریودانتیکس نظری ۱ ۱ پریودانتیکس نظری ۲ ۱
پریودانتیکس نظری ۳ ۱ پریودانتیکس عملی ۱ ۱
پریودانتیکس عملی ۲ ۱ پریودانتیکس عملی ۳ ۱
پریودانتیکس عملی ۴ ۱ پوسیدگی شناسی ۱
تجهیزات دندانپزشکی و ارگونومی ۱ تروماتولوژی دهان و فک و صورت ۱
تغذیه در سلامت دهان ۱ جراحی دهان ، فک و صورت نظری۱ ۱
جراحی دهان ، فک و صورت نظری ۲ ۱ جراحی دهان ، فک و صورت عملی۱ ۱
جراحی دهان ، فک و صورت عملی ۲ ۱ جراحی دهان ، فک و صورت عملی ۳ ۲
جراحی فک و صورت عملی ۴ ۲ حاکمیت خدمات بالینی و بهبود کیفیت خدمات سلامت دهان ۱
درد و دارو شناسی در دندانپزشکی ۱ مبانی دندانپزشکی ترمیمی ۲
دندانپزشکی ترمیمی نظری ۱ ۱ دندانپزشکی ترمیمی نظری ۲ ۱
دندانپزشکی  ترمیمی عملی ۱ ۱ دندانپزشکی  ترمیمی عملی ۲ ۲
دندانپزشکی  ترمیمی عملی ۳ ۱ دندانپزشکی تشخیصی ۱ ۱
دندانپزشکی تشخیصی ۲ ۲ دندانپزشکی تشخیصی ۳ ۲
دندانپزشکی تشخیصی ۴ ۱ دندانپزشکی تشخیصی ۵ ۱
دندانپزشکی تشخیصی ۶ ۱ دندانپزشکی تشخیصی ۷ ۱
دندانپزشکی کودکان نظری ۱ ۱ دندانپزشکی کودکان نظری ۲ ۱
دندانپزشکی کودکان عملی ۱ ۲ دندانپزشکی کودکان عملی ۲ ۲
دندانپزشکی کودکان عملی ۳ ۲ رادیولوژی دندان ، فک و صورت نظری ۱ ۱
رادیولوژی دندان ، فک و صورت نظری ۲ ۱ رادیولوژی دندان ، فک و صورت عملی ۱ ۱
رادیولوژی دندان ، فک و صورت عملی۲ ۱ رادیولوژی دندان ، فک و صورت عملی ۳ ۱
روان شناسی تحقیق ۱ ۱ روان شناسی تحقیق ۲ ۱
زبان انگلیسی تخصصی ۱ ۱ زبان انگلیسی تخصصی ۲ ۱
زبان انگلیسی تخصصی ۳ ۱ زبان انگلیسی تخصصی ۴ ۱
سالمند شناسی ۱ سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی نظری ۱ ۱
سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی نظری ۲ ۱ سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی عملی ۱ ۱
سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی عملی۲ ۱ سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی عملی۳ ۱
فارماکولوژی عمومی ۲ فوریت های پزشکی در دندانپزشکی ۱
کاربرد رایانه در دندانپزشکی ۱ کنترل عفونت ۱
کمپلکس پالپ و پری اپیکال ۱ گوش و حلق و بینی ۱
مبانی مواد دندانی ۱ نگارش علمی ۱
درمان جامع دندانپزشکی ۱ ۲ درمان جامع دندانپزشکی ۲ ۲
پروتزهای دندانی پیشرفته عملی ۲ رساله پایان نامه ۱ ۱
رساله پایان نامه ۲ ۱ رساله پایان نامه ۳ ۱
رساله پایان نامه ۴ ۴ جمع ۱۳۹

 

دروس اختصاصی اختیاری رشته دندانپزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
اپیدمیولوژی پیشرفته نظری ۱ ۲ اپیدمیولوژی پیشرفته نظری ۲ ۲
اقتصاد سلامت ۲ ایمپلنت های دندانی عملی ۲
پریودانتیکس عملی ۵ ۲ جامعه شناسی سلامت ۱
جراحی دهان و فک و صورت عملی ۵ ۲ درمان بلیچینگ ۲
دندانپزشکی خانواده در نظام سلامت ۲ دندانپزشکی در بحران ۱
دندانپزشکی قانونی ۱ روان شناسی در دندانپزشکی ۱
روشهای آمار زیستی ۲ سلامت دهان و دخانیات ۱
مبانی نور و لیزی در دندانپزشکی ۱ کاربردهای کلینیکی لیزر در دندانپزشکی ۲
مبانی مطالعات تحلیل اجزای محدود ۱ مبانی سازمان و مدیریت ۱
مدیریت خدمات بهداشتی ۲ مواد دندانی عملی ۲
علوم نوین در دندانپزشکی ۲ جمع ۳۵
مهندسی بافت و نانو بیو مواد دندانی ۱
 • دانشجو موظف است ۱۵ واحد از دروس فوق را بگذراند.

 

دانشگاه هایی که در رشته دندانپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه شاهد دانشگاه علوم پزشکی ارتش
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی مازندران دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانشگاه علوم پزشکی یزد
(شعب بین الملل)
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی گلستان  دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان

 

دانشگاه هایی که در رشته دندانپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه شاهد دانشگاه علوم پزشکی ارتش
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی زنجان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانشگاه علوم پزشکی یزد
دانشگاه علوم پزشکی مازندران

دانشگاه هایی که در رشته دندانپزشکی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)

دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه شاهد دانشگاه علوم پزشکی ارتش
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی ایلام دانشگاه علوم پزشکی بابل
دانشگاه علوم پزشکی بجنورد دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
دانشگاه علوم پزشکی زنجان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی قم
دانشگاه علوم پزشکی کاشان دانشگاه علوم پزشکی قزوین دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی کردستان دانشگاه علوم پزشکی گیلان
دانشگاه علوم پزشکی لرستان دانشگاه علوم پزشکی گلستان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج دانشگاه علوم پزشکی یزد
دانشگاه علوم پزشکی مازندران

رشته های تخصصی (دستیاری) دندانپزشکی :

 • رشته ارتودانتیکس
 • رشته اندودانتیکس
 • رشته بیماریهای دهان و فک و صورت
 • رشته پاتولوژی دهان و فک
 • رشته پروتزهای دندانی
 • رشته پریودانتیکس
 • رشته جراحی دهان و فک و صورت
 • رشته دندانپزشکی ترمیمی
 • رشته دندانپزشکی کودکان
 • رشته رادیولوژی دندان وفک و صورت

رشته های دکتری تخصصی دندانپزشکی :

 • رشته سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی
 • رشته مواد دندانی

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

امکان ادامه تحصیل فوق دکترا در رشته‌های مختلف دندان‌پزشکی در ایران وجود دارد.

رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته

 وجوه مشترک علمی وسیعی که این رشته با رشته پزشکی دارد، به دندان پزشک این مهارت را می‌دهد تا با شناخت همه جانبه ساختمان بدن و فیزیوپاتولوژی آن خدمات و درمان‌های لازم را در راستای تخصصی خود ارائه دهد.

آینده شغلی و بازار کار

سوال اینجاست که آیا برای این تعداد فارغ‌التحصیل رشته دندان پزشکی فرصت‌های کاری وجود دارد؟

امروزه در کشور ما فرصت‌های شغلی برای دندان پزشکان جوان به دو دلیل عمده محدودتر شده است که یکی از این دلایل پیشرفت بهداشت در کشور ماست. یعنی خوشبختانه کشور ما نیز مانند سایر کشورهای جهان در جهت پیشگیری و اهداف بهداشتی حرکت کرده و بسیاری از بیماری‌ها را مهار و کنترل کرده است. در نتیجه مردم کمتر به پزشکان و دندان پزشکان مراجعه می‌کنند. از سوی دیگر در چند سال اخیر رشد پزشکان و دندان پزشکان نسبت به نرخ رشد جمعیت افزایش یافته است. برای مثال اگر تا ۲۰ سال قبل به ازای هر ۲۵ هزار نفر یک دندان پزشک وجود داشت حال به ازای هر ۵ یا ۶ هزار نفر یک دندان پزشک وجود دارد. البته ذکر عوامل فوق به معنای آن نیست که هیچ فرصت شغلی برای دندان پزشکان جوان وجود ندارد بلکه در بسیاری از شهرستانهای کشور، ما هنوز شاهد کمبود دندان پزشک هستیم. یعنی در حالی که در بعضی از نقاط کشور به ازای هر ۲ هزار نفر یک دندان پزشک داریم، در نقاط محروم کشورمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر یک دندان پزشک وجود دارد.

مطمئناً با پیشرفت بهداشت دهان و دندان، فرصت‌های شغلی یک دندان پزشک عمومی کاهش پیدا کرده است و البته افزایش تعداد دندان پزشکان جوان بیکار تنها مشکل ایران نیست چون طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های جوامع علمی خارج از کشور، در سال ۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌ای خوب خواهد بود که دندان پزشکی عمومی به بخشی از پزشکی عمومی برخواهد گشت و رشته دندان پزشکی تنها جنبه تخصصی پیدا می‌کند.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر 

 اگرچه اهمیت رشته دندان‌پزشکی در شهرهای بزرگ و متوسط تا حدود زیادی روشن است، اما متاسفانه هنوز این رشته نتوانسته است ارزش والای خود را در شهرهای کوچک و روستاها، آن‌چنان که باید نشان دهد. گرایش روزافزون داوطلبان به این رشته و مراجعه رو به افزایش شهروندان به شاغلان این حرفه ، می‌تواند اهمیت قابل ملاحظه و نیاز به متخصصان را در این رشته ، حتی در مقایسه با سایر رشته‌های پزشکی به وضوح نشان دهد.

توضیحات تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

ذهنیتی که درباره ی این رشته وجوددارد اینست که اکر این رشته را بخوانیم از پس هزینه های بعد ان در افتتاح یک داروخانه و مجوزهای لازم ویا هزینه تجهیزات و دارو ها نمیتوانیم بربیایم

دراینجا لازم است اینرا بگویم که الان این نباید دغدغه اصلی داوطلبان باشند چون میناسم کسانی را که بصورت شریکی چنین کارهایی میکنند

بنابراین بهترست بجای دغدغه ذهنی برای هزینه های بعدازفارغ التحصیلی هماکنون به شناخت دقیق رشته و انتخاب هوشمندانه ان بپردازیم.

درکنکور ۹۵ برای اولین بار رشته ای مطرح شد بنام تکنسین سلامت دهان و دندان که بصورت پذیرش بدون کنکور دردانشگاه های دولتی برخی از شهر ها درگروه رشته های کاردانی اما باانجام تعهد خدمت مطرح گردید که لازم است به دلیل عدم اگاهی دانش اموزان بسیاری که شرایط راداشتند اما به دلیل بی اطلاعی مشاور نماها ویاکسانی که به انها دراین امر یاری میدادند از انتخاب این رشته محروم ماندند.ومیتوان گفت این افراد بعد از تحصیل دراین رتشه ها و بازار کاری که برایشان کاملا مهیا بود میتوانستند به راحتی به یک تکنسین حرفه ای درحوزه دندانپزشکی مطرح شوند.بزودی توضیحات کامل تری درخصوص رتشه های پیراپزشکی بدون کنکور برایتان خواهیم گذاشت.

اما باتوجه به روند تکاملی بهداشت و سلامت کشور و تجهیزات بیمارستانی وهمچنین گسترش زمینه های پزشکی و افزایش بیمارستان ها در کشور بازار کار خوبی درانتظار فارغ التحصیلان این رشته در سال های اینده خواهد بود.

همچنین باتوجه به امار کنکور ۹۵ میتوان گفت با رتبه ای تا ۲ هزار باتوجه به سهمیه های مختلف (به استثنای سهمیه های خاص) میتوان دراین رشته دردانشگاه های دولتی تحصیل کرد. لازم بذکرست که دربعضی سایت ها شما رتبه هایی بسیار بالاترازین این عدد تا ۵۰-۶۰ هزار خواهید دید.باید گفت که این رتبه ها و اعداد ارقام درواقع یک فریب برای جذب و جلب شماست بخصوص که درایام انتخاب رشته کلماتی نظیر سهمیه های پنهان -بارتبه های ۵۰-۶۰ صد هزار پزشکی  و پیراپزشکی قبول شدن و….که همه ی اینها ناشی از سواستفاده عدم اگاهی و اطلاعات کافی شما دانش اموزان نسبت به پروسه انتخاب رشته بوده و ان اعداد اعلامی رتبه ی کشوری داوطلبان بوده که ارزش وتاثیر خاصی درروند انتخاب رشته ندارد.به همین دلیل است که بارها تاکید میشود پروسه کنکور از زمان شروع رقابت کنکور درس خواندن و ازمون سراسری  وبعد ان انتخاب رشته همگی نیازمند وجود یک مشاور اگاه دراین زمینه یک فرد خبره و ازهمه مهمتر راه شناس بوده که بانقشه ی درست راه و فرد به فرد برای شرکت در کنکور و بعدان انتخاب رشته شمارا راهنمایی کند.

معرفی رشته داروسازی+رتبه لازم

معرفی رشته داروسازی:

اگر به علم شیمی و حوزه بهداشت و درمان علاقه زیادی دارید، این شغل برای شما مناسب است.

داروساز، کارهای مختلفی را می تواند انجام دهد. داروساز شخصی است که اطلاعات زیادی دربارهٔ داروهای مؤثر، کم ضرر و پر‌اثر دارد. داروساز‌ها در دانشگاه تحت آموزش قرار می‌گیرند تا مکانیسم بیوشیمیایی تاثیر دارو‌های مختلف، عوارض جانبی، نقش درمانی و تداخلات آن‌ها را درک کنند. به همین دلیل آن‌ها باید دانش کالبد‌شناسی، فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژیرا بدانند.

یکی از زمینه های شغلی داروساز فعالیت در داروخانه های شخصی و بیمارستانی است. او به کمک شناختی که نسبت به داروها، کاربرد و اثرات آنها دارد، به بررسی نسخه ها، صحت تجویز داروها و توضیح نحوه مصرف آنها به بیمار می پردازد. داروساز همچنین داروهای جدید را طبق دستور پزشک می سازد و توصیه های تخصصی درباره نحوه استفاده از داروها را بر اساس نظر پزشک به بیمار می کند.

فعالیت در سازمان ها و شرکت های تحقیقاتی و یا دارویی یکی دیگر از زمینه هایی است که داروسازان در آن کار می کنند. داروسازان دارنده دکتری تخصصی داروسازی بیشتر در بخش های تحقیقاتی و پژوهشی مشغول به کار می شوند. از کارهایی که در این بخش ها توسط داروساز انجام می شود، می توان به انجام تحقیقات و تهیه داروها، نظارت کمی و کیفی بر آنها، بررسی تاثیرات و عوارض داروها و … اشاره کرد.

برای این شغل باید اطلاعات علمی بالایی داشته و توانایی حل مساله به درستی را داشته باشید. همچنین باید احساس مسئولیت زیادی داشته و به سلامت بیماران اهمیت فراوان دهید.

ساعت کاری داروساز به صورت تمام وقت بوده و گاهی در داروخانه های شبانه روزی به صورت شیفتی در تعطیلات و شب ها کار می کنند.
 
در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد داروساز و برخی از افراد معروف در داروسازی ارائه می شود.

وظایف داروساز

داروساز با توجه به نوع کاری که انجام می دهد، وظایف مختلفی دارد. داروسازی که در داروخانه فعالیت می کند وظایف زیر را بر عهده دارد :

 • دریافت نسخه های پزشکان و آماده کردن داروهای تجویزی برای تحویل به بیماران و مراجعین داروخانه
 • ارائه توصیح در مورد نحوه مصرف صحیح داروها شامل زمان ، میزان مصرف و عوارض دارو
 • ارائه توصیح به بیماران در مورد مسائل عمومی سلامت مانند رژیم های غذایی، ورزش، استرس، تجهیزات و وسایل مفید برای رفع برخی بیماری ها
 • همکاری با شرکت های بیمه در زمینه بیمه خدمات درمانی
 • نظارت بر موجودی داروخانه و تهیه محصولات و داروهای مورد نیاز
 • مدیریت کارکنان داروخانه

برخی از وظایف داروسازانی که در بخش های تحقیقاتی و دارویی کار می کنند، عبارتند از :

 • انجام تحقیقات علمی و کاربردی روی داروهای جدید و شناسایی خواص، عوارض وتاثیرات درمانی آنها
 • آموزش نحوه استفاده و اثرات داروها به داروسازان و کارکنان داروخانه ها و بیمارستان ها و …
 • تحقیق و نظارت بر اجرای مطلوب فعالیت های آزمایشگاهی و ساخت دارو ها در واحدهای تولیدی دارو
 • نظارت و بررسی کیفیت داروهای موجود
 • کنترل و نظارت بر فعالیت های داروخانه های شخصی و بیمارستانی، شرکت های تولید و توزیع دارو و سایر بخش های دارویی (مخصوص مشاغل دولتی)
 • کنترل و نظارت بر وضعیت بازار دارویی کشور (مخصوص مشاغل دولتی)

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 • مهارت ارتباطی خوب به منظور ارتباط و تعامل مناسب با کارکنان داروخانه ها و شرکت های دارویی، مراجعه کنندگان و …
 • داشتن اطلاعات، درک علمی و توان تحلیل بالا به خصوص برای انجام تحقیقات و پژوهش های دارویی
 •  تسلط بر علم داروسازی
 • مهارت ریاضیات برای انجام محاسبات لازم مخصوصا در زمان ساخت داروها
 • دقت و توجه به جزئیات – زیرا مقدار خیلی کمی از یک دارو ممکن است جان افراد را با خطر مواجه سازد و دکتر داروساز باید در زمان انجام تحقیقات دارویی، تحویل دارو  و یا ساخت داروهای ترکیبی جدید به تمامی جزئیات توجه نماید.
 • توانایی سازماندهی و اولویت بندی کارها مخصوصا زمانی که در شرکت های تحقیقاتی و تولیدی دارو کار می کند
 • مسئولیت پذیر بودن – زیرا عواقب و نتایج استفاده از داروهای نامناسب بسیار زیاد است و دکتر داروساز باید نسب به این مسئله متعهد و مسئولیت پذیر باشد. در هنگام تولید دارو نیز این مسئله قابل اهمیت است.
 • توانایی آموزش و مدیریت دیگران – به عنوان مثال در داروخانه هر میزان که سایر افراد و همکاران دکتر داروساز اطلاعات بیشتری از داروها و نسخه خوانی پزشکان داشته باشند می توانند کمک بیشتری به دکتر داروساز برای تحویل دارو به بیمار دهند.

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل داروسازی

فارغ التحصیلان دکترای حرفه ای داروسازی  و دکترای تخصصی گروه داروسازی می توانند وارد این شغل شوند.

بازارکار و فرصت های شغلی داروسازان

فارغ التحصیلان داروسازی می توانند در کارخانه‌ داروسازی‌ (صنعت‌ ساخت‌ و کنترل‌ دارو)، واحدهای‌ تهیه‌ و تولید لوازم‌ آرایشی‌ و بهداشتی‌ و یا در کارهای‌ اجرایی‌ وزارت‌ بهداشت‌ درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌ فعالیت‌ کنند.

از کارهای دیگری که می توانند انجام دهند، ارائه خدمات‌ دارویی‌ در سطح‌ داروخانه‌ها و بیمارستانها، فعالیت‌ در مراکز خدمات‌ بهداشتی‌ و درمانی‌ دولتی‌ در بخشهای‌ معاونت‌ دارو و غذا، بخش‌ تدوین‌ قوانین‌، مدیریت‌ بازرسی‌، سیاست‌ گذاریهای‌ دارویی‌ و نظایر آن‌ و فعالیت‌ در مراکز دانشگاهی‌ و تحقیقاتی‌، مؤسسات‌ پژوهشی ( مثل موسسه‌ رازی‌، انستیتوپاستور و…) و شرکتهای‌ پخش‌ و توزیع‌ دارو می باشد.

با داشتن تجربه و سرمایه کافی نیز می توانند به طور مستقل کار کرده و برای خود داروخانه تاسیس کنند. برای آگاهی از شرایط تاسیس داروخانه روی لینک زیر کلیک کنید :

شرایط و ضوابط تاسیس داروخانه

متأسفانه در ایران آمار و ارقام دقیقی از میزان اشتغال متخصصین داروسازی تاکنون منتشر نشده است. برای تأسیس داروخانه به سرمایه کافی و مجوز از سازمان های مربوطه نیاز است. مسلم است که همه فارغ التحصیلان داروسازی به راحتی نمی توانند نسبت به راه اندازی داروخانه اقدام کنند. همچنین با توجه به اینکه بخش های خصوصی در حوزه پژوهشی در کشور ما تقریبا فعالیت خاصی ندارند، تنها فرصت های شغلی تحقیقاتی و پژوهشی محدودی در بخش دولتی به خصوص برای داروسازان دارنده دکترای تخصصی وجود دارد.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام داروسازان بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ ، رشد ۲۵ درصدی خواهد داشت.در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد ۳۰٫۶ درصدی داشته  و رشد زیاد در آینده برای آن پیش بینی می شود.

میزان درآمد داروساز

آمار دقیقی از میزان درآمد داروسازان در کشور در دسترس نمی باشد. داروسازانی که در بخش های دولتی استخدام هستند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. آن دسته از داروسازانی که در بخش خصوصی فعالیت می کنند، بسته به سطح تحصیلات، میزان تخصص، سابقه و مهارت خود درآمدهای متفاوتی دارند. برخی نیز که به صورت مستقل کار کرده و به عنوان مثال برای خود داروخانه دارند، بسته به میزان فعالیت، نوع خدمات و تعداد مشتری ای که دارند، درآمدهای متفاوتی دارند.

متوسط درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۱۱۱٫۵۷۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳٫۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۱۱۳٫۰۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۷۲٫۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه برای داروسازان بین ۳۳٫۵۰۰ تا ۵۲٫۵۰۰ دلار و برای  افراد ارشد و مدیران داروساز بین ۶۹٫۰۰۰ تا۱۲۴٫۰۰۰ دلار می باشد.

کانادا – مطابق با آمارهای سال ۲۰۱۳ متوسط درآمد هفتگی یک داروساز ۵۰۵٫۹۲ دلار کانادا می باشد.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

INTJ این تیپ شخصیتی در زمینه های فنی تر حوزه سلامت موفق تر است. او می تواند به طور مستقل و با حداقل دخالت دیگران کار کند.

INTP این تیپ شخصیتی حوزه رو به رشد پزشکی و سلامت را دوست دارد و ابن فرصت را پیدا می کند که با مفاهیم پیچیده و جدید روبرو شود. اگر این شغل همراه با پژوهش و بررسی باشد، فرصت کاری مستقل و مطلوبی را برای این تیپ شخصیتی فراهم می کند.

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کند.

ISTJ   این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم و از زمینه های مدیریتی حوزه بهداشت و درمان و همچنین جنبه های فنی داروسازی لذت می برد.

ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و کار دارد، علاقه دارد.

داروسازی شاخه ای از علوم پزشکی است که ‌ در رابطه‌ با تولید و ساخت‌ دارو، بررسی‌ وضعیت‌ دارو در بدن‌ انسان‌ و موجودات‌ زنده‌ و میزان‌ تأثیر دارو در سلامت‌ جامعه‌ و کم‌ کردن‌ بحران‌های‌ بیماری‌زا نقش‌ ایفا می‌کند.

به‌ عبارت‌ دیگر رشته‌ داروسازی‌ به‌ شناخت‌ ماده‌ مؤثر، فرموله‌ کردن‌ این‌ ماده‌ (تبدیل‌ ماده‌ مؤثر به‌ فرمی‌ که‌ قابل‌ مصرف‌ برای‌ بیمار باشد مثل‌ قرص‌، کپسول‌، شربت‌ یا استفاده‌ از روش‌های‌ تزریقی‌) و بررسی‌ اثرات‌ دارو بر بدن‌ بیمار می‌پردازد. دانشجویان باید در دروس فیزیک ، شیمی و زیست شناسی توانمند باشند.

تربیت داروساز و نتیجه نهایی: فارغ‌التحصیلانی که شغلشان داروفروشی یا نسخه‌پیچی است.

آنچه خواندید، تنها نظر یک نفر نیست بلکه دیدگاه صدها داوطلب آزمون سراسری است. جوانانی که معتقد بودند وجهه رشته داروسازی فقط به خاطر عنوان دکترای آن است والا این رشته حرفی برای گفتن ندارد چرا که باید بعد از ۵ یا ۶ سال درس خواندن به حرفه داروفروشی رضایت داد.

این نشان می‌دهد که متاسفانه بسیاری از مردم و از جمله تعداد قابل توجهی از داوطلبان آزمون سراسری شناخت صحیحی از رشته داروسازی ندارند. در واقع آنها نمی‌دانند که نه تنها شغل یک فارغ‌التحصیل داروسازی، داروفروشی نیست بلکه فقط هدف این رشته تربیت داروساز نمی‌باشد. چرا که داروسازی تنها یکی از تخصص‌های فارغ‌التحصیلان این رشته است.

در علم پزشکی برای مداوای یک بیمار روش های متعددی از جمله دارو درمانی، جراحی و روان‌درمانی وجود دارد. که در این میان دارو درمانی به عنوان متداولترین شیوه در تمام دنیا شایع می‌باشد و رشته داروسازی، رشته‌ای است که در همین زمینه با بیماران و مردم مرتبط می‌گردد. ازهمین?رو داروسازی عنوان مناسبی برای این رشته نیست. چون‌ فارغ‌التحصیل این رشته نباید حتما در کارخانه‌ها یا لابراتوار داروسازی کار بکند بلکه فعالیت اصلی فارغ‌التحصیل این رشته، ارائه خدمات دارویی است. یعنی یک داروساز باید به ارائه مشاوره دارویی و بررسی روش های داروسازی و ضعف های احتمالی موجود در رژیم‌های دارو درمانی بپردازد.

در مورد اهمیت بخش داروسازی صنعتی (فرموله کردن دارو) باید گفت :

در حال حاضر حدود ۴۰ یا ۵۰ نوع شکل دارویی متداول وجود دارد و این در حالی است که هر روز در دنیا شرکت های مختلف داروسازی ، سیستم‌های دارورسانی جدیدتری ارائه می‌دهند و تلاش می‌کنند که فرم دارو، بهتر و نحوه استفاده از آن ، راحت تر گردد.

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه

رشته داروسازی با تحقیق و پژوهش عجین شده است و هر ساله تعدادی داروی جدید وارد بازار می‌شود که نتیجه تحقیقات چندساله دانشگاه?ها و مراکز تحقیقاتی است. به همین دلیل داوطلب این رشته باید به تحقیق علاقه‌مند باشد چون اعتبار علمی این رشته تا حدود زیادی به انجام کارهای تحقیقاتی بستگی دارد.

شاید بتوان گفت که امروزه وجه تمایز داروسازی از رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی در انجام پایان نامه‌های تحقیقاتی و کاربردی این رشته است.

اگر کسی به کارهای تحقیقاتی عشق می‌ورزد و می‌خواهد تحقیقی انجام دهد که در جهت رفع دردها و نیاز‌های بشری باشد، داروسازی یکی از بهترین رشته‌های دانشگاه است که می‌تواند آرزوی او را برآورده سازد.

دانشجوی داروسازی باید در علوم پایه مثل فیزیولوژی، شیمی و فیزیک توانمند باشد. همچنین در صورت قوی‌بودن در درس ریاضی می‌تواند در گرایش‌های مختلف داروسازی مثل طراحی دارو، سیستم‌های موجود در کارخانه‌های داروسازی و شبکه‌های رایانه‌ای داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها از کامپیوتر بخوبی استفاده کند.

داروسازی تلفیقی از علوم پایه و بالینی است و به همین دلیل توانمندی در دروس فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی برای این رشته ضروری است. همچنین دانشجوی این رشته برای ارائه خدمات به بیماران باید بتواند با افراد بدرستی ارتباط برقرار کرده و خوب صحبت کند و در ضمن فردی سخت‌کوش و جدی باشد چون دروس این رشته بسیار فراگیر و متنوع بوده و هم جنبه حفظی و هم جنبه فهمیدنی دارد و در نتیجه به همت و تلاش قابل توجه نیازمند است.

با توجه به این که بیشتر کتب درسی این رشته به زبان انگلیسی است، دانشجوی داروسازی باید به زبان انگلیسی مسلط باشد تا بتواند از کتب و مجلات علمی موجود به خوبی بهره‌ ببرد.

طول دوره تحصیل حداقل ۵/۵ سال می باشد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته داروسازی، معرفی رشته های دکتری تخصصی داروسازی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

 

سر فصل دروس داروسازی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها : ۲۰۷ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس علوم پایه : ۵۸ واحد
دروس اختصاصی : ۱۰۳ واحد
دروس کارآموزی : ۶ واحد
دروس کار آموزی در عرصه : ۱۲ واحد
پایان نامه : ۸ واحد

 

نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

دروس عمومی

 
نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰
دروس علوم پایه رشته داروسازی
نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ریاضیات ۳ فیزیک در داروسازی نظری ۲
فیزیک در داروسازی عملی ۱ شیمی عمومی نظری ۴
شیمی عمومی عملی ۲ بیولوژی ملکولی و ژنتیک ۲
تشریح نظری و عملی ۱/۵ بافت شناسی نظری و عملی ۱/۵
شیمی تجزیه نظری ۲ شیمی تجزیه عملی ۲
شیمی آلی ۱ نظری ۳ شیمی آلی ۱ عملی ۱
شیمی آلی ۲ نظری ۳ شیمی آلی ۲ عملی ۱
بیوشیمی پایه نظری ۳  بیوشیمی پایه عملی ۱
فیزیولوژی ۱ ۴ فیزیولوژی ۲ نظری ۴
فیزیولوژی ۲ عملی ۱ کمک های اولیه و آشنایی با وسائل پزشکی ۱
میکروب شناسی نظری ۳ میکروب شناسی عملی ۱
ویروس شناسی ۱ انگل شناسی و قارچ شناسی نظری ۳
انگل شناسی و قارچ شناسی عملی ۱ ایمنی شناسی نظری ۳
ایمنی شناسی عملی ۱ جمع ۵۸
اصول خدمات بهداشتی ۱
دروس اختصاصی رشته داروسازی
نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
روان شناسی ۲ جامعه شناسی و مردم شناسی ۲
بیوشیمی بالینی ۲ گیاهان دارویی نظری ۲
گیاهان دارویی عملی ۱ فارماکوگنوزی ۱ ۲
فارماکوگنوزی ۲ نظری ۳ فارماکوگنوزی ۲ عملی ۲
اخلاق در داروسازی ۱ شیمی دارویی ۱ ۳
شیمی دارویی ۲ ۳ شیمی دارویی ۳ ۳
داروشناسی ۱ ۴ داروشناسی ۲ نظری ۴
داروشناسی ۲ عملی ۱ سم شناسی نظری ۲
سم شناسی عملی ۲ کنترل مسمومیت ۲
فیزیکال فارماسی ۱ ۲ فیزیکال فارماسی ۲ ۲
فارماسیوتیکس ۱ مقدمات ۲ فارماسیوتیکس ۲ نظری ۳
فارماسیوتیکس ۲ عملی ۱ فارماسیوتیکس ۳ نظری ۳
فارماسیوتیکس ۳ عملی ۱ فارماسیوتیکس ۴ ۲
فارماسیوتیکس ۴ عملی ۱ فارماسیوتیکس ۵ نظری ۲
فارماسیوتیکس ۵ عملی ۱ فراورده های آرایشی بهداشتی ۲
دارودرمانی بیماریها ۱ ۳ دارودرمانی بیماریها ۲ ۳
دارودرمانی بیماریها ۳ ۳ مدیریت و اقتصاد در داروسازی ۳
زبان تخصصی ۳ واژه شناسی در داروسازی و پزشکی ۲
مواد خوراکی و رژیمهای درمانی ۳ بیوفارماسی و فارماکوکینتیک ۳
فراورده های بیولوژیک ۲ کشت سلولی ۱
کنترل میکروبی داروها نظری ۲ کنترل میکروبی داروها عملی ۱
کنترل فیزیکو شیمیایی داروهای نظری ۲ کنترل فیزیکو شیمیایی داروهای عملی ۱
آمار زیستی و کار با بسته های آماری نظری ۲ آمار زیستی و کار با بسته های آماری عملی ۱
روشهای انالیز دستگاهی نظری ۳ روشهای انالیز دستگاهی عملی ۱
بیوتکنولوژی دارویی ۳ جمع ۱۰۳
سایر دروس رشته داروسازی
نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
کار آموزی داروخانه شهری ۲ کار آموزی داروخانه بیمارستانی ۲
کارآموزی مقدماتی صنعت ۲ کار آموزی در عرصه داروخانه شهری ۶
کار آموزی در عرصه بیمارستانی یا کار آموزی در عرصه صنعت ۶ پایان نامه ۱ ۲
پایان نامه ۲ ۲ جمع ۲۶
پایان نامه ۳ ۴
دانشگاههایی که در رشته داروسازی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی بقیت الله
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز دانشگاه علوم پزشکی زابل دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانشگاه علوم پزشکی مازندران
دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی لرستان
دانشگاه علوم پزشکی یزد
شعب بین الملل :
دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی مازندران دانشگاه علوم پزشکی یزد دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی زنجان دانشگاه علوم پزشکی همدان
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاههایی که در رشته داروسازی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی بقیت الله
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی مازندران دانشگاه علوم پزشکی لرستان
دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یزد

 

دانشگاههایی که در رشته داروسازی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)
دانشگاه علوم پزشکی اردبیل دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی بقیت الله
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دانشگاه علوم پزشکی البرز دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل دانشگاه علوم پزشکی زنجان
دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه دانشگاه علوم پزشکی مازندران دانشگاه علوم پزشکی لرستان
دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشگاه علوم پزشکی یزد

رشته های دکتری تخصصی داروسازی :

 • اقتصاد و مدیریت دارو
 • رشته بیوتکنولوژی دارویی
 • رشته داروسازی بالینی
 • رشته داروسازی سنتی
 • رشته داروسازی هسته ای
 • رشته زیست مواد دارویی
 • رشته سم شناسی
 • رشته شیمی دارویی
 • رشته فارماسیوتیکس
 • رشته فارماکوگنوزی
 • رشته کنترل دارو
 • رشته نانو فناوری دارویی

 وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

پس از اخذ مدرک دکترای عمومی داروسازی به شرط داشتن معدل کل بالا ، دانشجو می‌تواند در امتحان دوره تخصصی شرکت کند. دانشجویان پذیرفته شده در دوره تخصصی بسته به گرایش تحصیلی خود،‌ واحدهای گوناگون و متنوع دیگری را (تقریبا ۴۰ واحد) در سطح پیشرفته و تخصصی می‌گذرانند که بخش عمده آن پایان‌نامه تخصصی است. قبل از انتخاب پایان‌نامه تخصصی، دانشجو باید در امتحان جامع تخصصی که در سطح کشور برگزار می‌شود نمره قبولی را کسب نماید. سرانجام پس از نگارش و دفاع از پایان‌نامه به اخذ مدرک دکترای تخصصی (P.h.D) نایل می‌آید.

آینده شغلی و بازار کار

با وجودی که امروزه شاهد یک بحران کاری در رشته‌های پزشکی هستیم اما نه تنها تعداد فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی زیاد نیست بلکه کم نیز هست. چون در یک بیمارستان به ازای هر ۱۱۰ تخت یک دکتر داروساز بالینی و دو دکتر داروساز عمومی مورد نیاز است. البته باید توجه داشت که آنچه مورد نظر ما است، دکتر داروسازی است که خدمات دارویی ارائه دهد نه کسی که داروفروشی یا نسخه‌پیچی کند!

درست است که در چند سال گذشته به علت تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان، فرصت‌های کاری این رشته کم شده است اما با این وجود حدود ۹۰ درصد فارغ‌التحصیلان این رشته جذب بازار کار می‌شوند که از این میان بیش از ۸۰ درصد جذب داروخانه و مابقی در صنایع داروسازی (ساخت و کنترل دارو) و کارخانه‌های آرایشی بهداشتی مشغول به کار می‌شوند و یا در کارهای اجرایی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می‌کنند.

از سوی دیگر در حال حاضر حدود ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور (از نظر عددی) در کارخانه‌های متعدد داروسازی داخل کشور ساخته می‌شود و بدون شک کارشناسان و متخصصان موجود در این کارخانه‌ها، فارغ‌التحصیل رشته داروسازی هستند. همچنین در ۵ کارخانه بزرگ داروسازی کشور وجود بخش تحقیقات دارویی و کار در این زمینه الزامی شده است. این در حالی است که اکثر کارخانه‌های داروسازی کشور دارای واحدی به نام واحد تحقیقات هستند و در نتیجه امکان فعالیت‌های تحقیقاتی برای فارغ‌التحصیلان علاقه‌مند و مستعد این رشته مهیا می‌باشد.

در رشته داروسازی دست برای تحقیق خیلی باز است. چون علاوه بر کار در بخش تحقیقات کارخانه‌های داروسازی، فارغ‌التحصیل این رشته می‌تواند بطور خصوصی نیز بویژه در بخش داروهای گیاهی تحقیق کند و یا در حالی که در داروخانه کار می‌کند، به تحقیقات نیز بپردازد یعنی به روی نسخه‌های بیماران مطالعات تحقیقاتی انجام دهد.

توضیحات تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

ذهنیتی که درباره ی این رشته وجوددارد اینست که اکر این رشته را بخوانیم از پس هزینه های بعد ان در افتتاح یک داروخانه و مجوزهای لازم ویا هزینه تجهیزات و دارو ها نمیتوانیم بربیایم

دراینجا لازم است اینرا بگویم که الان این نباید دغدغه اصلی داوطلبان باشند چون میناسم کسانی را که بصورت شریکی چنین کارهایی میکنند

بنابراین بهترست بجای دغدغه ذهنی برای هزینه های بعدازفارغ التحصیلی هماکنون به شناخت دقیق رشته و انتخاب هوشمندانه ان بپردازیم.

همچنین لازم بذکرست که بگویم چنانچه قبل از کنکور سراسریتان این مقاله را میخوانید باید بدانید که این رشته درزیر گروه یک دسته بندی شده که درس زمین شناسی در ان زیرگروه دارای ضریب بوده و زدنش حایز اهمیت است.

همچنین باتوجه به امار کنکور ۹۵ میتوان گفت با رتبه ای تا۲-۳ هزار باتوجه به سهمیه های مختلف (به استثنای سهمیه های خاص) میتوان دراین رشته دردانشگاه های دولتی تحصیل کرد. لازم بذکرست که دربعضی سایت ها شما رتبه هایی بسیار بالاترازین این عدد تا ۵۰-۶۰ هزار خواهید دید.باید گف-ت که این رتبه ها و اعداد ارقام درواقع یک فریب برای جذب و جلب شماست بخصوص که درایام انتخاب رشته کلماتی نظیر سهمیه های پنهان -بارتبه های ۵۰-۶۰ صد هزار پزشکی  و پیراپزشکی قبول شدن و….که همه ی اینها ناشی از سواستفاده عدم اگاهی و اطلاعات کافی شما دانش اموزان نسبت به پروسه انتخاب رشته بوده و ان اعداد اعلامی رتبه ی کشوری داوطلبان بوده که ارزش وتاثیر خاصی درروند انتخاب رشته ندارد.به همین دلیل است که بارها تاکید میشود پروسه کنکور از زمان شروع رقابت کنکور درس خواندن و ازمون سراسری  وبعد ان انتخاب رشته همگی نیازمند وجود یک مشاور اگاه دراین زمینه یک فرد خبره و ازهمه مهمتر راه شناس بوده که بانقشه ی درست راه و فرد به فرد برای شرکت در کنکور و بعدان انتخاب رشته شمارا راهنمایی کند.

معرفی رشته مهندسی زراعت و اصلاح نباتات+رتبه لازم

معرفی رشته کارشناسی مهندسی زراعت و اصلاح نباتات:

رشته زراعت و اصلاح نباتات، همچنان که از نامش پیداست، به منظور مطالعه و بررسی در زمینه کاشت و پرورش گیاهان زراعی و انتخاب ارقام مناسب این گیاهان و برداشت صحیح محصولات آنها راه اندازی شده است.

از دیگر کارکردهای این رشته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تولید اقتصادی محصولات زراعی به منظور نیل به خودکفائی در مواد اولیه غذایی و صنعتی
– انجام علمی عملیات کشاورزی مربوط به محصولات زراعی و باغی و افزایش بازدهی
– افزایش سطح زیر کشت محصولات اصلی کشاورزی و بالا بردن عملکرد این محصولات در واحد سطح( هکتار)
– بکارگیری دانش و فنون جدید در امور کاشت و نگهداری محصولات زراعی و باغی

توجه: با توجه به دفترچه کنکور ۹۵ رشته مهندسی زراعت و اصلاح نباتات بدون گرایش می باشد . دانشجویان بعد از یک سال، دو سال تحصیل می توانند در درون دانشکده، گرایش انتخاب کنند.

گرایشهای این رشته زراعت و اصلاح نباتات می باشد. تفاوت گرایش زراعت و گرایش اصلاح نباتات به برخی واحدهای الزامی و تخصصی این دو گرایش برمی گردد که در جداول ادامه این متن، قابل مشاهده است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و کاریابی به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته مهندسی زراعت و اصلاح نباتات، معرفی رشته های ارشد و دکترای مهندسی زراعت و اصلاح نباتات(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

 

سر فصل دروس مهندسی زراعت و اصلاح نباتات و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها: ۱۳۵ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس علوم پایه : ۳۳ واحد
دروس اصلی : ۳۸ واحد
دروس تخصصی : ۲۸ واحد
دروس الزامی هر گرایش : ۹ واحد
دروس انتخابی هر گرایش : ۷ واحد

نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.
دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

 

 

دروس علوم پایه رشته زراعت و اصلاح نباتات

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ریاضیات عمومی ۳ شیمی آلی ۳
گیاهشناسی (۱) (فیزیولوژی و تشریح) ۳ بیوشیمی عمومی ۲
تشریح و رده‌بندی گیاهی ۳ آشنایی با کامپیوتر ۲
اکولوژی کشاورزی ۳ آمار و احتمالات ۳
فیزیک عمومی ۳ ژنتیک ۴
شیمی عمومی ۲ زیست‌شناسی ۲

دروس اصلی رشته زراعت و اصلاح نباتات

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
طرح آزمایش‌های کشاورزی ۳ حشره‌شناسی و دفع آفات ۳
اصول و روش‌‌های آبیاری ۳ بیماری‌های گیاهی ۳
هوا و اقلیم‌شناسی کشاورزی ۳ ماشین‌های کشاورزی ۳
اقتصاد کشاورزی ۳ عملیات کشاورزی ۳
باغبانی عمومی ۳ دامپروری عمومی ۳
خاکشناسی عمومی ۳ بیوشیمی گیاهی ۲
اصول زراعت ۳

 

دروس تخصصی الزامی رشته زراعت و اصلاح نباتات

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
زراعت غلات ۲ اصول و اصلاح نباتات ۴
زراعت گیاهان صنعتی ۲ فیزیولوژی گیاهان زراعی ۳
زراعت گیاهان علوفه‌ای ۲ پروژه ۲
عملیات زراعی ۴ کنترل و گواهی بذر ۲
دیمکاری ۲ مبانی کشاورزی پایدار ۲
علف‌های هرز و کنترل آنها ۳

 

دروس الزامی گرایش زراعت

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
زراعت حبوبات و گیاهان منطقه‌ای ۲ زراعت در شرایط تنش‌های محیطی ۲
زراعت گیاهان دارویی و ادویه‌‌ای ۲ مرتعداری ۴

دروس انتخابی گرایش زراعت

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
مدیریت و حسابداری ۳ مکانیزاسیون کشاورزی ۳
مساحی و نقشه‌برداری ۳ بیوتکنولوژی گیاهی ۲
آفات مهم گیاهان زراعی ۳ اصول ترویج و آموزش کشاورزی ۳
بیماری‌های مهم گیاهان زراعی ۳ طرح آزمایش‌های کشاورزی تکمیلی ۳
رابطه آب و خاک و گیاه ۳ زبان تخصصی ۲
خاک‌های شور و قلیایی ۳ کاربرد کامپیوتر در کشاورزی ۲
حاصلخیزی خاک و کودها ۳
 • ۷ واحد از دروس فوق باید انتخاب شود

 

دروس الزامی گرایش اصلاح نباتات

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
اصلاح نباتات خصوصی ۴ بیوتکنولوژی گیاهی ۲
طرح آزمایش‌های کشاورزی تکمیلی ۳

دروس انتخابی گرایش اصلاح نباتات

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
سیتولوژی ۳ زراعت در شرایط تنش‌های محیطی ۲
مدیریت و حسابداری ۳ اصول ترویج و آموزش کشاورزی ۳
زراعت حبوبات و گیاهان منطقه‌ای ۲ رابطه آب و خاک و گیاه ۳
زراعت گیاهان دارویی و ادویه‌‌ای ۲ زبان تخصصی ۲
آفات مهم گیاهان زراعی ۳ کاربرد کامپیوتر در کشاورزی ۲
بیماری‌های مهم گیاهان زراعی ۳
 • ۷ واحد از دروس فوق باید انتخاب شود

 

دانشگاههایی که در رشته مهندسی زراعت و اصلاح نباتات پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)
(غیر از دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد)

دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه ارومیه دانشگاه ایلام
دانشگاه تهران دانشگاه بیرجند دانشگاه تبریز
دانشگاه جیرفت دانشگاه رازی دانشگاه خلیج فارس
دانشگاه زابل دانشگاه زنجان دانشگاه صنعتی شاهرود
دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر دانشگاه شهید چمران
دانشگاه شیراز دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین اهواز دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه فردوسی
دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان
دانشگاه مراغه دانشگاه ملایر دانشگاه یاسوج
دانشکده کشاورزی شیروان دانشگاه هرمزگان دانشگاه گنبد
دانشگاه کردستان

 

رشته های ارشد مهندسی زراعت و اصلاح نباتات (بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۹۵):

 • مهندسی کشاورزی – اصلاح نباتات
 • مهندسی کشاورزی – زراعت

رشته های دکترای مهندسی زراعت و اصلاح نباتات (بر اساس دفترچه کنکور دکترا ۹۵):

 •  زراعت
 • اصلاح نباتات

توضیح تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

این رشته صرفا به کسانی توصیه میشود که علاقه شخصی به ان و محیط کار ان داشته ویا درحال حاضر مشغول کار مشابه ای هستند و میخواهند تحصیلات دانشگاهی انرا نیز داشته باشند.

معرفی رشته زمین شناسی+رتبه لازم

معرفی رشته کارشناسی زمین شناسی:

زمین شناسی برای شما مناسب است، اگر …

اگر عاشق سیاره محل زندگی خود بوده و از مطالعه و بررسی آن لذت می برید، شغل زمین شناس مناسب شماست.
زمین شناسی چیست؟

زمین شناسی، حوزه ای است که در زمینه پیرایش زمین، وضعیت زمین در فضا، تاریخ زمین شناسی، شکل و ابعاد زمین، مشخصات فیزیکی و شیمیایی زمین و مواد تشکیل دهنده آن، بررسی عواملی که در شکل زمین دخیل هستند ومطالعه و بررسی می کند.زمین شناسی با علوم زیستی، شیمی، جغرافیا، هواشناسی و آب و خاک ارتباط نزدیکی دارد.
زمین شناس چه می کند؟

زمین شناس به مطالعه علمی ساختار، تحولات و حرکات زمین و همچنین منابع طبیعی می پردازد. او فرآیندهای داخلی و خارجی شکل دهنده زمین در تاریخ گذشته آن را بررسی می کند. زمین شناس، از روش های تحقیق و جستجوی مختلفی مانند حفاری، نقشه برداری، لرزه نگاری، تصاویر ماهواره ای و هوایی و اندازه گیری های الکترومغناطیسی در کار خود استفاده می کند.

شاخه های مختلف زمین شناسی

زمین شناسی شاخه های مختلفی شامل زمین شناسی مهندسی، رسوب شناسی، زمین شناسی اقتصادی، زمین شناسینفت، زمین شناسی ساختمانی، زمین شناسی زیست محیطی، چینه و فسیل شناسی، سنگ شناسی یا پترولوژی و گرایش آب شناسی دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. به عنوان مثال زمین شناسی مهندسی با بررسی تاثیر محیط زمین شناسی بر سازه‌های مهندسی ، راه‌حل های مناسبی جهت کاهش یا برطرف نمودن خطرات احتمالی ارائه می‌دهد. یا زمین شناسی اقتصادی شاخه‌ای از علم زمین شناسی است که پیرامون شرایط تشکیل مواد معدنی ، مورفولوژی و ریخت شناسی آنها ، بافت و ساخت آنها، عوامل کنترل کننده پراکندگی مواد معدنی ، توجیه فنی و اقتصادی آنها و بالاخره تقسیم بندی ژنتیکی مواد معدنی بحث می‌کند.

اهمیت دانش زمین شناسی

زمین شناسی در کشورهای مختلف دنیا بسیار مورد توجه است زیرا اقتصاد، صنایع، کشاورزی و بسیاری از موارد دیگر در هر کشوری، به نتایج کار زمین شناسان متکی است. کشور ما نیز با در اختیار داشتن‌ منابع‌ معدنی‌ بسیار غنی‌ اعم‌ از مواد سوختی‌ و ذخایر فلزی‌ و غیرفلزی‌ گران بها، و قرار گرفتن‌ بر روی‌ منطقه‌ای‌ فعال‌ از نظر زمین‌‌شناسی‌ که‌ باعث‌ وقوع‌ زلزله‌ها، تغییر ساختار زمین‌، پدیده‌ کوه‌زایی‌، تغییر پهنای‌ دریاها و خلیج‌ مجاور می‌شود و ده ها مورد دیگر، به‌ پژوهشگران‌ و متخصصان زمین‌شناسی‌ نیاز مبرم دارد که‌ در این زمینه ها به‌ مطالعه‌ و کاوش‌ بپردازند.
ساعات کاری زمین شناس

ساعت کاری زمین شناس بسته به نوع کاری که دارد، متفاوت است. در بخش های اداری به صورت منظم و تمام وقت بوده و در بخش هایی مانند تحقیقات میدانی، دارای ساعت کاری نامنظم و گاه طولانی می باشد. گاهی لازم است روزهای زیادی از خانه دور باشند. نکته ای که علاقه مندان شغل زمین شناسی باید به آن توجه کنند این است که، این شغل تقریبا شغلی مردانه است زیرا عمده کار آن در شرایط سخت آب و هوایی و در طبیعت می باشد. این شرایط به شکل های مختلف برای خانم ها سخت و مشکل است. البته خانم ها می توانند در بخش کارهای نرم افزاری در دفاتر فعالیت کنند که در این حالت نیز فرصت های شغلی محدودی پیش روی آنها قرار خواهد داشت.
وظایف زمین شناس

زمین شناس از دانش و تخصص خود در انجام امور زیر استفاده می کند :

 • ارزیابی ایمنی و تاثیر ایجاد یک سد یا تونل در یک پروژه عمرانی
 • مشخص کردن محل مناسب برای دفن زباله های هسته ای
 • جستجوی  منابع انرژی و معادن معدنی مانند نفت و گاز
 • طراحی برنامه های اکتشاف منابع آبی جدید
 • بررسی فعالیت های آتشفشانی و زمین لرزه به منظور توسعه سیستم های هشدار دهنده برای مردم نزدیک به مکان های فعال
 • و …

زمین شناسی علمی است برای شناخت ویژگیهای فیزیکی و تاریخی زمین  و اجزای تشکیل دهنده آن و زمین شناس متخصص پژوهشگری است که تلاش می کند تا با شناخت زمین و کاوش درون آن، به اسرار آفرینش دست یابد و ذخایر و نعمات بی پایان الهی را که در زمین منشأ دارند، به دیگران معرفی کند و زمینه بهره برداری صحیح و بی خطر از آن را مهیا سازد.

اهمیت علم زمین شناسی در پرداختن به ثروت ملی و منابع خدادای کشورهاست: منابع فلزی و غیر فلزی، منابع انرژی، منابع زیرزمینی، آب و هر آنچه که به عنوان ثروت طبیعی و ملی شناخته می شود، در این علم مورد بررسی و کنکاش قرار می گیرد. زمین شناسان می توانند با تخمین و ارزیابی منابع معدنی کشور، ابزار لازم را برای برنامه ریزی و سیاست گذاری در اختیار دولتمردان قرار دهند و به همین دلیل است که زمین شناسی یکی از اولین رشته هائی است که در کشورهای استقلال یافته به آن پرداخته می شود.

اما این تنها یکی از کارکردهای اصلی زمین شناسی است؛ سدهایی که در جمع آوری آبهای سطحی ناتوانند، راه آهنی که با اندک رانش زمین ناکارآمد می شود و منازلی که بر روی گسلها بنا شده و هر دم احتمال وقوع فاجعه ای اسفبار را خبر می دهند، ناشی از بی توجهی به استفاده از زمین شناسان در عمران و آبادانی و بنا نهادن سازه هاست.

از این رو امروزه افزایش دانش بشری در پیشگیری از وقوع آسیب ها و بلایای طبیعی و کاهش اثرات سوء آن (نظیر زلزله، رانش زمین، آتشفشان، سیل و…) زمین شناسان را به یکی از اعضای ثابت تیم های تحقیقاتی و اجرایی تبدیل کرده است.

از مهمترین توانایی های کارشناسان زمین شناسی می توان به این موارد اشاره کرد:
الف: تهیه و تفسیر نقشه های زمین شناسی و معدنی.
ب: همکاری با گروههای اکتشاف، و تیم های عملیات صحرایی و کارگاهی مهندسی ژئوتکنیک.
ج: انجام فعالیت های کارشناسی در وزارتخانه های معادن و فلزات، نفت، نیرو، کشاورزی و سازمانها تابعه و نیز کلیه موسساتی که بنحوی ازانحاء از زمین شناسی استفاده می نمایند.
د: گسترش مرزهای دانش در حیطه زمین شناسی از طریق ادامه تحصیل در سطوح عالیه و نظریه پردازی، تحقیق و پژوهش.

امروزه بسیاری از علوم و فنون تأثیرگذار درکشورها نظیر اقتصاد، نفت، محیط زیست، هواشناسی، صنعت و معدن، راه و ترابری،… متکی برزمین شناسی است و  بها دادن به آن از مهمترین شاخصهای توسعه یافتگی و پیشرفت جوامع محسوب می شود. موضوعی که در ایران هنوز آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفته و افسوس متخصصین و دوستداران این رشته و علاقه مندان پیشرفت و آبادانی کشور را به دنبال داشته است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و استخدام به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) زمین شناسی و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته زمین شناسی، معرفی گرایشهای ارشد و دکترای زمین شناسی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار زمین شناسیارایه می شود.

سرفصل دروس زمین شناسی و  تعداد واحدها:

دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس پایه : ۱۸ واحد
دروس اصلی : ۵۴ واحد
دروس تخصصی : ۲۶ واحد
دروس اختیاری : ۱۴ واحد
جمع : ۱۳۲ واحد

 

دانشگاه هایی که در رشته زمین شناسی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه ارومیه دانشگاه اصفهان
دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند
دانشگاه بین المللی امام خمینی دانشگاه تبریز
دانشگاه تهران دانشگاه خوارزمی تهران
دانشگاه دامغان دانشگاه زنجان
دانشگاه سیستان و بلوچستان دانشگاه شاهرود
دانشگاه شهید باهنر دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید چمران دانشگاه شیراز
دانشگاه فردوسی دانشگاه کردستان
دانشگاه گلستان دانشگاه لرستان
دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه ولایت – ایرانشهر
دانشگاه هرمزگان دانشگاه یزد
مجتمع آموزش عالی گناباد

 

دانشگاه هایی که در رشته زمین شناسی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه ارومیه دانشگاه اصفهان
دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند
دانشگاه بین المللی امام خمینی دانشگاه تبریز
دانشگاه تهران دانشگاه خوارزمی تهران
دانشگاه دامغان دانشگاه زنجان
دانشگاه سیستان و بلوچستان دانشگاه شاهرود
دانشگاه شهید باهنر دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید چمران دانشگاه شیراز
دانشگاه فردوسی دانشگاه کردستان
دانشگاه گلستان دانشگاه لرستان
دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه ولایت – ایرانشهر
دانشگاه هرمزگان دانشگاه یزد
مجتمع آموزش عالی گناباد

دانشگاه هایی که در رشته زمین شناسی پذیرش دانشجو دارند (بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)
(غیر از دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد)

دانشگاه ارومیه دانشگاه اصفهان
دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند
دانشگاه بین المللی امام خمینی دانشگاه تبریز
دانشگاه تهران دانشگاه خوارزمی تهران
دانشگاه دامغان دانشگاه زنجان
دانشگاه سیستان و بلوچستان دانشگاه صنعتی شاهرود
دانشگاه شهید باهنر دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید چمران دانشگاه شیراز
دانشگاه فردوسی دانشگاه کردستان
دانشگاه گلستان دانشگاه لرستان
دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه ولایت – ایرانشهر
دانشگاه هرمزگان دانشگاه یزد
مجتمع آموزش عالی گناباد

گرایشهای ارشد زمین شناسی (بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۹۵):

 • پترولوژی
 • زمین شناسی اقتصادی
 • زمین ساخت (تکتونیک)
 • آب زمین شناسی
 • چینه نگاری و دیرینه شناسی
 • رسوب شناسی و سنگهای رسوبی
 • زمین شناسی نفت
 • زمین شناسی مهندسی
 • زمین شناسی زیست محیطی
 • زمین شیمی
 • سنجش از دور زمین شناختی

 

گرایشهای دکترای زمین شناسی (بر اساس دفترچه کنکور دکترای ۹۵):

 • چینه شناسی و فسیل شناسی
 • زمین شناسی نفت
 • رسوب شناسی و سنگ شناسی رسوبی
 • آبشناسی
 • پترولوژی
 • زمین شناسی زیست محیطی
 • زمین شناسی اقتصادی
 • تکتونیک

توضیح تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

این رشته صرفا به کسانی توصیه میشود که علاقه شخصی به ان و محیط کار ان داشته ویا درحال حاضر مشغول کار مشابه ای هستند و میخواهند تحصیلات دانشگاهی انرا نیز داشته باشند.

معرفی رشته مهندسی چوب و کاغذ+رتبه لازم

معرفی رشته کارشناسی مهندسی چوب و کاغذ:

رشته مهندسی چوب و کاغذ، به طور خلاصه، مجموعه دانش ها و مهارت های مرتبط با تولید چوب و فراورده های آن (سازه های چوبی، کاغذ،مقوا، انواع تخته،…) و داد و ستد آن ها را در برمی گیرد.

شناخت انواع چوب و کیفیت آن، حفاظت و اصلاح، اقدامات مکانیکی نظیر برش و شکل بخشی و طراحی سازه ها و فراورده های مربوطه از جمله مباحث این رشته است.

توجه: با توجه به دفترچه کنکور ۹۵ رشته مهندسی چوب و کاغذ بدون گرایش می باشد . دانشجویان بعد از یک سال، دو سال تحصیل می توانند در درون دانشکده، گرایش انتخاب کنند.

گرایشهای این رشته شامل حفاظت و اصلاح چوب، صنایع خمیر و کاغذ، صنایع فراورده های مرکب چوب است.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و استخدام به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته مهندسی چوب و کاغذ، معرفی رشته های ارشد و دکترای مهندسی منابع طبیعی – مهندسی چوب و کاغذ (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

 

سر فصل دروس مهندسی چوب و کاغذ و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها: ۱۳۵ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس علوم پایه : ۲۹ واحد
دروس اصلی : ۲۶ واحد
دروس تخصصی : ۴۵ واحد
دروس تخصصی هر گرایش : ۱۵ واحد
نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.
دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

 

 

دروس پایه رشته مهندسی چوب و کاغذ

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ریاضیات (۱) ۳ شیمی آلی ۳
ریاضیات (۲) ۳ رسم فنی ۲
معادلات دیفرانسیل ۳ ترمودینامیک ۲
فیزیک عمومی ۳ استاتیک ۳
شیمی معدنی ۲ مقاومت مصالح ۳
آمار و احتمالات ۲
دروس اصلی رشته مهندسی چوب و کاغذ

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
آمار و احتمالات مهندسی ۲ قوانین صنعتی و خوداشتغالی ۱
مکانیک سیالات ۳ توسعه پایدار مواد اولیه ۲
برق صنعتی ۲ کامپیوتر کاربردی ۲
روشها و ابزار  اندازه­ گیری ۳ مسائل زیست محیطی ۲
درخت شناسی ۳ حسابداری ۲
اقتصاد مهندسی ۲ مدیریت و برنامه ریزی صنعتی ۲

 

دروس تخصصی رشته مهندسی چوب و کاغذ

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
طرح و برنامه ریزی تولید ۳ فرآورده های مرکب چوب (غیراز گرایش فرآورده­ های مرکب چوب و گرایش صنایع خمیر و کاغذ) ۳
شناخت عمومی چوب ۳ انتقال حرارت (فقط برای گرایش فرآورده ­های مرکب چوب و گرایش صنایع خمیر و کاغذ) ۳
تشریح و تشخیص چوب ۳ درجه بندی و ارزیابی چوب ۲
فیزیک چوب ۳ حفاظت و  ایمنی کار ۲
شیمی چوب ۳ بازاریابی فرآورده­ های چوبی ۲
فناوری برش چوب ۳ کنترل کیفیت ۳
مکانیک چوب ۳ بررسی مسائل صنعت چوب ۲
اصول حفاظت چوب ۲ کارآموزی ۲
پژوهش و گزارش نویسی ۳ پروژه ۳

 

دروس تخصصی گرایش حفاظت و اصلاح چوب

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
فرآوری و نگهداری چوب ۳ چوب خشک کنی ۳
عوامل مخرب چوب ۳ حفاظت صنعتی چوب ۳
مواد حفاظتی چوب ۳

دروس تخصصی گرایش صنایع فراورده های مرکب چوب

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
روکش و تخته لایه ۳ مکانیک فرآورده­ های مواد مرکب چوب ۳
تخته خرد چوب ۳ فنآوری چسب ۳
تخته فیبر ۳

 

دروس تخصصی گرایش طراحی سازه های چوبی

 

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
تحلیل سازه ­ها ۳ مکانیک فرآورده­ های مرکب چوب ۳
طراحی سازه ­های چوبی ۳ اتصالات چوب ۳
جبر ماتریس ۳

 

دروس تخصصی گرایش صنایع خمیر و کاغذ

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
تکنولوژی خمیر کاغذ (۱) ۲ کاغذ سازی (۲) ۲
تکنولوژی خمیر کاغذ (۲) ۲ تصفیه آب و پساب ۲
تکنولوژی رنگ­بری خمیر کاغذ ۲ تکنولوژی بازبافت کاغذ ۲
کاغذسازی (۱) ۳

 

دروس تخصصی گرایش صنایع مبلمان

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
چوب خشک کنی ۳ شیمی مواد پرداختی ۲
ماشین کاری چوب ۲ فنآوری پرداخت چوب ۲
ماشین ­آلات و ابزار کار با چوب ۳ مبل سازی ۳

دانشگاههایی که در رشته مهندسی چوب و کاغذ پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی دانشکده کشاورزی و دامپروری تربت جام دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه زابل
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

 

دانشگاههایی که در رشته مهندسی چوب و کاغذ پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری دانشگاه زابل دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه محقق اردبیلی

 

دانشگاههایی که در رشته مهندسی چوب و کاغذ پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)
(غیر از دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد)

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری دانشگاه زابل دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه سمنان
دانشگاه گنبد دانشکده کشاورزی و دامپروری تربت جام دانشگاه تهران

گرایشهای ارشد مهندسی چوب  و کاغذ (بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۹۵):

 • مهندسی صنایع چوب
 • مهندسی فراورده های چند سازه چوب
 • مهندسی حفاظت و اصلاح چوب
 • مهندسی بیولوژی و آناتومی چوب
 • مهندسی منابع طبیعی – صنایع خمیر و کاغذ

گرایشهای دکترای مهندسی چوب و کاغذ (بر اساس دفترچه کنکور دکترا ۹۵):

 • فراورده های چند سازه چوب
 • صنایع خمیر و کاغذ

توضیح تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

این رشته صرفا به کسانی توصیه میشود که علاقه شخصی به ان و محیط کار ان داشته ویا درحال حاضر مشغول کار مشابه ای هستند و میخواهند تحصیلات دانشگاهی انرا نیز داشته باشند.

معرفی رشته کارشناسی مهندسی علوم باغبانی+رتبه لازم

معرفی رشته کارشناسی مهندسی علوم باغبانی:

در رشته علوم باغبانی موضوعات کاشت، داشت، برداشت، مسائل پس از برداشت، اصلاح و سایر زمینه های مرتبط با گیاهان باغبانی مورد مطالعه قرار می گیرد.

هدف از این رشته تربیت افرادیست که بتوانند به عنوان کارشناس در زمینه های مختلف تولیدی، برنامه ریزی منطقه ای، و همچنین به عنوان مدرس در مراکز آموزش کشاورزی و یا مجری واحدهای تولیدی ، تعاونی و خصوصی بخش کشاورزی و فضای سبز خدمت رسانی کنند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و استخدام به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته مهندسی علوم باغبانی، معرفی رشته های ارشد و دکترای مهندسی علوم باغبانی(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

 

سر فصل دروس مهندسی علوم باغبانی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها: ۱۴۰ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس علوم پایه : ۳۱ واحد
دروس اصلی : ۳۴ واحد
دروس تخصصی الزامی : ۴۹ واحد
دروس انتخابی : ۷ واحد
نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.
دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

 

 

دروس علوم پایه رشته علوم باغبانی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ریاضیات عمومی ۳ شیمی آلی ۳
گیاهشناسی (۱) (فیزیولوژی و تشریح) ۳ بیوشیمی عمومی ۲
گیاهشناسی (۲) (سیستماتیک و مرفولوژی) ۳ آمار و احتمالات در کشاورزی ۳
اکولوژی ۳ ژنتیک ۳
فیزیک عمومی ۲ میکروبیولوژی عمومی ۲
شیمی عمومی ۲
دروس اصلی رشته علوم باغبانی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
طرح آزمایش‌های کشاورزی (۱) ۳ حشره‌شناسی و دفع آفات ۳
آبیاری عمومی ۳ بیماری‌های گیاهی ۳
هوا و اقلیم‌شناسی ۳ ماشین‌های کشاورزی ۳
مساحی و نقشه‌برداری ۳ عملیات کشاورزی ۳
اقتصاد کشاورزی ۳ آشنایی با قوانین و خوداشتغالی و کارآفرینی ۱
خاکشناسی عمومی ۳ علف‌های هرز و کنترل آنها ۳

 

دروس تخصصی الزامی رشته علوم باغبانی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
اصول باغبانی ۳ پروژه ۱
اصول اصلاح نباتات باغی ۳ اصلاح و بذرگیری گل و سبزی ۳
ازدیاد نباتات ۳ میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری ۴
سبزیکاری عمومی ۲ فیزیولوژی گیاهی ۳
سبزیکاری خصوصی ۴ کارآموزی ۲
میوه‌های مناطق معتدله ۴ گیاهان دارویی ۳
فیزیولوژی بعد از برداشت ۳ چمن و گیاهان پوششی ۲
گلکاری ۴ مبانی کشت بافت گیاهی و بیوتکنولوژی ۲
میوه‌های ریز ۳

 

دروس تخصصی انتخابی رشته علوم باغبانی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
طراحی باغ و پارک ۳ رابطه آب و خاک و گیاه ۳
آفات مهم درختان میوه ۳ زنبورداری ۲
بیماری‌های مهم درختان میوه ۳ اصول ترویج و آموزش کشاورزی ۳
آفات وبیماری‌های مهم گیاهان زینتی، صیفی و سبزی ۳ زبان تخصصی ۲
درختان و درخچه‌های زینتی ۳ حاصلخیزی خاک و کودها ۳
چایکاری و تکنولوژی چای ۳ کاربرد کامپیوتر در باغبانی ۲
ماشین‌های برداشت محصولات باغی ۲

دانشگاههایی که در رشته مهندسی علوم باغبانی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه اراک دانشگاه ارومیه دانشگاه ایلام
دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند دانشگاه تبریز
دانشگاه جیرفت دانشگاه جهرم دانشگاه خلیج فارس
دانشگاه زابل دانشگاه زنجان دانشگاه شاهرود
دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر دانشگاه شهید چمران
دانشگاه شیراز دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین اهواز دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه فردوسی
دانشگاه کردستان دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان
دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه مراغه دانشگاه هرمزگان
دانشگاه ولی عصر دانشگاه ولایت ایرانشهر دانشگاه اردکان
مجتمع آموزش عالی سراروان دانشگاه تهران دانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگ

دانشگاههایی که در رشته مهندسی علوم باغبانی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه اراک دانشگاه ارومیه دانشگاه ایلام
دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند دانشگاه تبریز
دانشگاه جیرفت دانشگاه جهرم دانشگاه خلیج فارس
دانشگاه زابل دانشگاه زنجان دانشگاه شاهرود
دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر دانشگاه شهید چمران
دانشگاه شیراز دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین اهواز دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه فردوسی
دانشگاه کردستان دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان
دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه مراغه دانشگاه هرمزگان
دانشگاه ولی عصر دانشگاه ولایت ایرانشهر دانشگاه اردکان
مجتمع آموزش عالی سراروان دانشگاه تهران

دانشگاههایی که در رشته مهندسی علوم باغبانی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)
(غیر از دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد)

دانشگاه اراک دانشگاه ارومیه دانشگاه ایلام
دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند دانشگاه تبریز
دانشگاه جیرفت دانشگاه جهرم دانشگاه خلیج فارس
دانشگاه زابل دانشگاه زنجان دانشگاه صنعتی شاهرود
دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر دانشگاه شهید چمران
دانشگاه شیراز دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین اهواز دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه فردوسی
دانشگاه کردستان دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان
دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه مراغه دانشگاه هرمزگان
دانشگاه ولی عصر دانشگاه ولایت ایرانشهر دانشگاه اردکان
مجتمع آموزش عالی سراروان دانشگاه تهران

گرایشهای ارشد مهندسی علوم باغبانی (بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۹۵):

 • مهندسی کشاورزی – علوم باغبانی (همه گرایشها)
 • الف:گلها و گیاهان زینتی که دربر گیرنده ی کلیه ی اطلاعات علمی وگسترده در خصوص شناسایی،تکثیر،پرورش وتولید محصولات مذکورواستفاده در طراحیهای کلان وبرخی از قبیل پارکهاوباغهای عمومی وخصوصی،محوطه سازی وفضاهای سبزوتحقیقات شایان توجه در خصوص مسائل ژنتیکی واصلاح و بهبود خصوصیات و ویژگی های کمی وکیفی این گیاهان میباشد.

  ب:میوه کاری که در بر گیرنده ی کلیه ی اطلاعات علمی و گسترده شبیه آنچه درفوق ذکر گردید.درمورد انواع میوه جات مناطق مختلف دنیا ومسائل متفاوت آنهااز قبیل فیزیولوژی،ژنتیک،بیو تکنولوژی،تنش های محیطی ، تغذیه وهورمون ها،سازگاری وناسازگاری و موارد مشابه میباشد

  ج:سبزی کاری که عینا”در بر گیرننده ی آنچه که در مورد میوه جات متذکر شد می باشدکه روی انواع مختلف سبزیجات ومسائل مختلف علمی آنها صورت می گیرد گرایشات مختلف مربوط به کشت بافت وبیوتکنولوژی وموارد اصلاحی در مورد بسیاری ازمحصولات سبزی قابل پیاده کردن است..

  د:گیاهان دارویی مسائل علمی آموزشی وتحقیقاتی باغ تکیه بر ویژگی های داروئی گیاهان مختلف واستخراج آنها بطرق علمی وبررسی فیتوکلین ها ومتابولیت های ثانویه بخشی از مطالب این گرایش است

گرایشهای دکترای مهندسی علوم باغبانی (بر اساس دفترچه کنکور دکترا ۹۵):

 • مجموعه علوم باغبانی (همه گرایشها)

توضیح تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

این رشته صرفا به کسانی توصیه میشود که علاقه شخصی به ان و محیط کار ان داشته ویا درحال حاضر مشغول کار مشابه ای هستند و میخواهند تحصیلات دانشگاهی انرا نیز داشته باشند.

معرفی رشته مهندسی علوم دامی+رتبه لازم

معرفی رشته کارشناسی مهندسی علوم دامی:

علوم دامی، شاخه‌ای از مهندسی کشاورزی است  که با پرورش و اصلاح نژاد دام، تغذیه دام و مدیریت آن سر و کار دارد. این رشته که در گذشته دامپروری خوانده می‌شد، درباره پرورش دام و طیور، ماهی و زنبور عسل اطلاعات مناسبی به دست می‌دهد. علاوه بر آن، موضوعات دیگری نظیر مطالعه و بررسی زمینه های فیزیولوژی، تغذیه و اصلاح نژاد دام در این رشته مورد توجه قرار می گیرد.

هدف این رشته، بالا بردن تولید اقتصادی با رعایت جنبه های اصول بهداشت و مدیریت در پرورش دام و نگهداری محصولات مربوطه، نیل به خودکفایی در تهیه پروتئین حیوانی مورد نیاز کشور، تولید الیاف دامی ،تولید پوست برای انواع چرم ، تولید انرژی برای کارهای کشاورزی و حمل و نقل و استفاده های تفریحی مانند اسب سواری است.

از مهمترین توانمندیهای دانش آموختگان این رشته می توان به آشنایی با صنایع کشاورزی مرتبط، مهارت در مباحث تئوری و عملی تولید و پرورش حیوان، امنیت محصولات غذایی، جنبه‌های اخلاقی کیفیت و امنیت غذای پروتئینی، رفاه حیوان، تغییر روشهای قدیمی و تلفیق تئوری و عملی مهارتهای صنعتی اشاره کرد.

توجه: با توجه به دفترچه کنکور ۹۵ رشته مهندسی علوم دامی بدون گرایش می باشد . دانشجویان بعد از یک سال، دو سال تحصیل می توانند در درون دانشکده، گرایش انتخاب کنند.

این رشته دارای ۲ گرایش دام و طیور می باشد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و استخدام به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحدها، دانشگاه های دارای رشته مهندسی علوم دامی، معرفی رشته های ارشد و دکترای مهندسی علوم دامی(به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

 

سر فصل دروس مهندسی علوم دامی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها: ۱۳۵ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس علوم پایه : ۲۹ واحد
دروس اصلی : ۱۷ واحد
دروس تخصصی الزامی : ۵۶ واحد
دروس تخصصی هر گرایش : ۱۳ واحد
نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.
دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

 

 

دروس علوم پایه رشته علوم دامی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ریاضیات عمومی ۳ بیوشیمی ۳
گیاه­شناسی (۱) ۳ آمار و احتمالات ۳
فیزیک عمومی ۳ جانورشناسی ۳
شیمی عمومی ۳ میکروبیولوژی عمومی ۳
شیمی آلی ۳ آشنایی با کامپیوتر ۲

دروس اصلی رشته علوم دامی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
هوا و اقلیم ­شناسی ۳ عملیات کشاورزی ۳
اقتصاد کشاورزی ۳ مدیریت و حسابداری ۳
زراعت عمومی ۲ اکولوژی مرتع و نباتات علوفه­ای ۳

 

دروس تخصصی الزامی رشته علوم دامی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
اصول تغذیه دام ۳ پرورش طیور (۱) ۳
خوراک و خوراک دادن ۲ پرورش گوسفند ۳
جیره نویسی دام ۳ پرورش بز ۲
بهداشت دام و طیور ۲ رفتارشناسی حیوانات اهلی ۲
بیماریهای دام و طیور ۲ عوامل محیطی و تنش ۲
اصول ژنتیک دام و طیور ۳ پرورش زنبور عسل ۳
اصلاح دام ۴ آشنایی با دامپروری ایران ۲
پرورش آبزیان (ماهی و میگو) ۳ طرح آزمایش­های دامپروری ۳
تشریح و فیزیولوژی دام ۳ فرآوری تولیدات دام و طیور ۳
فیزیولوژی تولید مثل ۳ کارآموزی ۲
پرورش گاو شیری ۳

 

دروس انتخابی گرایش دام

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
کشاورزی پایدار ۲ تکنیک­های تولیدمثلی ۲
تعذیه گاو شیری ۲ پرورش اسب و شتر ۲
پرورش گوساله و تلیسه ۲ پرورش گاومیش ۲
پرورش دام­های گوشتی و پرواربندی ۲ طراحی ساختمان­ها و تأسیسات دامداری ۳
اصلاح دام کاربردی ۳ تکنولوزی الیاف دامی و پوست ۲
سمینار ۱ دام و مرتع ۲
تغذیه نشخوار کنندگان کوچک ۲

دروس انتخابی گرایش طیور

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
کشاورزی پایدار ۲ مسئله مخصوص ۲
پرورش مرغ­های تخم گذار ۲ تغذیه طیور ۲
پرورش بوقلمون و پرندگان آبزی ۲ سمینار ۱
پرورش جوجه­ های گوشتی ۲ پرورش مرغ اجداد و مادر ۲
اصلاح طیور کاربردی ۳ جوجه کشی ۲
تکنیک­های تولیدمثلی ۲ طراحی ساختمان­ها و تأسیسات طیور ۳

دانشگاههایی که در رشته مهندسی علوم دامی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه اراک دانشگاه ارومیه دانشگاه ایلام
دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند دانشگاه تبریز
دانشگاه جیرفت دانشگاه رازی دانشگاه تهران
دانشگاه زابل دانشگاه زنجان دانشگاه سمنان
دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر دانشگاه گنبد
دانشگاه شیراز دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین اهواز دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه فردوسی
دانشگاه کردستان دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان
دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه ملایر دانشگاه یاسوج
دانشکده کشاورزی و دامپروری تربت جام مجتمع آموزش عالی سراوان

 

دانشگاههایی که در رشته مهندسی علوم دامی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه اراک دانشگاه ارومیه دانشگاه ایلام
دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند دانشگاه تبریز
دانشگاه جیرفت دانشگاه رازی دانشگاه تهران
دانشگاه زابل دانشگاه زنجان دانشگاه سمنان
دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر دانشگاه گنبد
دانشگاه شیراز دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین اهواز دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه فردوسی
دانشگاه کردستان دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان
دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه ملایر دانشگاه یاسوج
دانشکده کشاورزی و دامپروری تربت جام مجتمع آموزش عالی سراوان دانشگاه خلیج فارس

 

دانشگاههایی که در رشته مهندسی علوم دامی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)

(غیر از دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد)

دانشگاه اراک دانشگاه ارومیه دانشگاه ایلام
دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند دانشگاه تبریز
دانشگاه جیرفت دانشگاه رازی دانشگاه تهران
دانشگاه زابل دانشگاه زنجان دانشگاه سمنان
دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر دانشگاه گنبد
دانشگاه شیراز دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین اهواز دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه فردوسی
دانشگاه کردستان دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان
دانشگاه محقق اردبیلی دانشگاه ملایر دانشگاه یاسوج
دانشکده کشاورزی و دامپروری تربت جام مجتمع آموزش عالی سراوان

 

گرایشهای ارشد مهندسی علوم دامی(بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۹۵):

 • مهندسی علوم دامی(همه گرایشها)
 • مهندسی کشاورزی – پرورش و مدیریت تولید طیور
 • علوم طیور

گرایشهای دکترای مهندسی علوم دامی(بر اساس دفترچه کنکور دکترا ۹۵):

 • اصلاح نژاد دام
 • فیزیولوژی دام
 • تغذیه دام
 • علوم طیور

توضیح تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

این رشته صرفا به کسانی توصیه میشود که علاقه شخصی به ان و محیط کار ان داشته ویا درحال حاضر مشغول کار مشابه ای هستند و میخواهند تحصیلات دانشگاهی انرا نیز داشته باشند.

معرفی رشته مهندسی گیاه پزشکی+رتبه لازم

معرفی رشته کارشناسی مهندسی گیاه پزشکی:

شاید برخی در نگاه اول، رشته مهندسی گیاه پزشکی را “داروسازی گیاهی” تلقی کرده و تصور کنند که منظور از گیاه پزشکی، معالجه انسان به کمک داروهای گیاهی است؛ در حالی که این رشته به حفظ و معالجه گیاهان اعم از گیاهان زراعی ، زینتی و درختان میوه می پردازد.

در واقع گیاه‌پزشکی که در گذشته با نام “حفظ نباتات” شناخته می شد، شاخه‌ای از علم کشاورزی است که به مطالعه و بررسی عوامل آسیب رساننده به گیاهان و نحوه جلوگیری یا کنترل خسارت آنها می پردازد.

این عوامل آسیب رسان، طیف وسیعی از عوامل را در برمی گیرد؛ عواملی نظیر :حشرات ، جوندگان، علفهای هرز ، بیماریهای گیاهی نظیر قارچ ها ،ویروس ها و باکتریها، سرمازدگی ، گرمازدگی و حتی کمبود مواد غذایی خاک. و دقیقاً به دلیل همین گستردگی و تنوع عوامل آسیب رسان است که رشته گیاهپزشکی خود به سه بخش حشره‌شناسی کشاورزی، بیماری‌شناسی گیاهی و علوم علفهای هرز تقسیم می شود که این بخشها به ترتیب به مطالعه آفات، بیماریها و علفهای هرز می پردازندعلاقه مندی به کار عملی در آزمایشگاه و مزرعه از نکات قابل توجه برای علاقه مندان به تحصیل در این رشته است.

رشته گیاه پزشکی از آن رشته های نوپا ، کاربردی جذاب است که علاقمندان خود را جذب کرده است . عنوان گیاه پزشکی در علوم کشاورزی ایران از سال ۱۳۴۲ به جای «دفع آفات و حفاظت گیاهان» مطرح شده است. به طور کلی، در این رشته تشخیص و شناسایی آفات و عوامل بیماری گیاهان زراعی، باغی، زینتی، جنگلی، مرتعی و فرآورده های گیاهی و همچنین شناخت علایم و چگونگی اثر آفات و عوامل بیماریهای انگلی و غیرانگلی بر گیاهان و آشنایی کامل با اصول و روشهای مبارزه، مورد بحث قرار می گیرد.
در دوره کارشناسی مهندسی کشاورزی، عنوان گیاه پزشکی به رشته ای اطلاق می شود که در آن علوم و فن آوری در زمینه های شناخت آفات و عوامل بیماری زای گیاهی و اصول و روشهای مبارزه با این عوامل مورد بررسی قرار می گیرد.
هدف از ایجاد این رشته، تربیت کارشناسانی است که علاوه بر داشتن معلومات علمی و فنی کشاورزی عمومی، در زمینه گیاه پزشکی، علوم مربوط به شناخت آفات و عوامل بیماری زای گیاهی را در حد کارشناسی به صورت نظری و عملی بیاموزند و با فنون و روشهای مختلف حفظ محصولات کشاورزی، همچنین مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی نیز به صورت علمی و کاربردی آشنایی کافی پیدا کنند تا بتوانند به عنوان مدرس در هنرستانهای کشاورزی، کارشناس اجرایی تحقیقات در مراکز پژوهشی کشاورزی و مدیر و مجری امور حفاظت گیاهان در موسسه های دولتی و خصوصی بخش کشاورزی خدمات شایسته ای را ارائه دهند. بر اساس آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی، طول دوره کارشناسی گیاه پزشکی چهار سال است و دانشجویان به طور متوسط این دوره را در همین مدت طی می کنند. حداکثر طول زمان تحصیل مجاز در این دوره ۶ سال و هر سال تحصیلی شامل دو نیم سال است. هر نیم سال تحصیلی شامل ۱۷ هفته کامل آموزشی است. نظام آموزشی این دوره به صورت واحدی است و برای هر واحد درس نظری در هر نیمسال ۱۷ ساعت آموزش کلاسی منظور می شود

خصوصیات و توانایی های لازم
ایران، سرزمینی وسیع با اقلیم های بسیار متنوع و به تبع آن، گونه های بسیار غنی گیاهی است. همچنین گونه های جانوری این سرزمین کهنسال، غنای شگفت آوری دارد. از این رو، گیاه پزشک ایرانی باید از یک سو با گونه های گیاهی و جانوری طبیعی ایران آشنا باشد و از سوی دیگر با آفات، بیمار یها و علف های هرز قرنطینه ای که دایم از مبادی ورودی رسمی یا از مرزهای طولانی کشور به صورت غیرقانونی وارد می شوند، آشنا گردد و با آن ها مبارزه کند. در واقع مهندس گیا ه پزشک، کاری دشوار، پیچیده و پرمسئولیت را برعهده دارد و باید از بیوشیمی، بیولوژی و آمار، اطلاعات وسیع و گسترده ای داشته باشد. دکتر بنی هاشمی (استاد گیاه پزشکی دانشگاه شیراز) در این داوطلب این رشته » : زمینه می‌گوید باید به زیست شناسی، شیمی و آمار علاقه مند باشد تا در دروس آشنایی با آفات گیاهی و سم شناسی موفق گردد و به کمک آمار نیز بتواند کارهای تحقیقاتی خوب و ارزشمندی ارائه دهد. همچنین دانشجوی این رشته باید به طبیعت علاقه مند باشد و بداند که کار یک مهندس، گیاه پزشکی، تکیه دادن پشت میز و صندلی نیست، بلکه باید به مزارع و باغ ها برود یا .« پشت میکروسکوپ به انجام تحقیق و مطالعه مشغول باشد رشته گیاه پزشکی نیاز به حافظه قوی دارد، چون دانشجو باید اسامی لاتین حشرات و قار چها و رده آن ها و اسامی بسیاری از آفتکشها و کاربرد آن ها را به خاطر بسپارد. همچنین دانشجوی این رشته باید به کشاورزی و به خصوص حشره شناسی علاقه مند باشد، زیرا بخش عمده ای از دروس این رشته شامل آفات گیاهی است و در این درس، حشرات زیان آور (آفات) و زیست شناسی آنها آموزش داده می شوند و بالاخره، داوطلب این رشته لازم است بداند که گیاه پزشکی بیش از آن که جنبه عملی داشته باشد، جنبه علمی دارد و در طول تحصیل باید اطلاعات گسترده ای درباره
قارچ شناسی، ویروس شناسی، باکتری شناسی و حشره شناسی به دست آورد..

اهمیت و جایگاه در جامعه
با توجه به اهمیت محوری بخش کشاورزی در امر تغذیه و اقتصاد کشور و از آن جا که رسیدن به خودکفایی و استقلال اقتصادی در این عرصه، تضمین کننده استقلال سیاسی ما نیز خواهد بود. هر گونه تلاش برای افزایش تولیدات کشاورزی، بسیار ارزشمند و حیاتی است. یکی از راههای افزایش محصول، جلوگیری از زیانهای آفات و بیماریهای مختلف گیاهان و فرآورده های گیاهی است که هر سال، ضرر و زیان قابل توجهی را بر کشور تحمیل می کند. با توجه به دانش و فن آوری روز، لازم است روشهای علمی جدید، جایگزین شیوه های سنتی مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی شود، تا با افزایش سطح تولیدات از ورود محصولات کشاورزی خارجی بی نیاز شویم

تا اواسط سده بیستم میلادی، آموزش کشاورزی در ایران مورد توجه نبود. آموزش کشاورزی در ایران در دوران قاجار آغاز گردید. اولین مدرسه کشاورزی با عنوان در « فلاحت مظفری » در سال ١٢٧٩ هجری خورشیدی در زمان مظفرالدین شاه قاجار با کوشش میرزا نصرالله خانه مشیرالدوله آغاز به کار نمود. در ادامه، دبستان برزگران در سال ١٢۶٩ هجری خورشیدی و سپس مدرسه ابتدایی فلاحت در سال ١٣٠١ هجری خورشیدی و به دنبال آن مدرسه متوسطه فلاحت در سال ١٣٠٢ هجری خورشیدی و در پی آن با تأسیس مدرسه فلاحت، آموزش حشره‌شناسی و دفع آفات را استاد دکتر جلال افشار از سال ١٣٠۶ آغاز نمود. در واقع افشار، پایه گذار حشره شناسی و دفع آفات و به بیان امروزین، بنیانگذار گیاه پزشکی در ایران است. با افتتاح مدرسه عالی فلاحت در سال ١٣٠٩ و تأسیس دبیرستان فلاحت در سال ١٣١١ هجری خورشیدی و بنگاه های علمی و فلاحتی کرج در سال ١٣١٣ هجری خورشیدی، آموزش کشاورزی با سرعتی چشمگیر راه خود را باز نمود.
عنوان رشته تحصیلی
مهندسی کشاورزی گرایش گیاهپزشکی
دارای دو گرایش بیماری شناسی گیاهی و حشره شناسی کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد و گرایش های قارچ شناسی، ویروس شناسی، نماتدشناسی گیاهی، حشره شناسی کشاورزی و کنه شناسی در مقطع دکتراست.

گرایش های مرتبط با رشته
شناسایی و کنترل علف های هرز، حشره شناسی پزشکی و سم شناسی پزشکی.
دانش گیاه پزشکی که تا چندی پیش در ایران با نام دفع آفات نباتی شناخته می شد، یکی از شاخه های جدید دانش بشری در جهان و ترکیبی از علوم گوناگون است که آن را در کشورهای غربی با نام های (Phytomedicine) و (Plant medicine) بیشتر (Plant protection) برابر نهاده حفظ نباتات می شناسند.
در مقایسه با دانش پزشکی که با سلامت انسان ها سروکار دارد؛ دانش گیاه پزشکی، سلامت گیاهان را بررسی می کند. با این تعبیر، گیاه پزشکی، پزشکی گیاهان و گیاه پزشک، پزشک گیاهان و معالج آفات و بیماری های گیاهی و گیاهان ناخواسته (علف های هرز) است.
آفات کشاروزی را می توان از بزرگترین دشمنان انسان به شمار آورد. این آفات که شامل حشرات، قارچ ها و موجودات ذره بینی، علف های هرز، نرم تنان، جوندگان و پرندگان است با خسارت زدن به بخش های گوناگون گیاه و فرآورده های گیاهی، بخش مهمی از مواد غذایی انسان را از بین برده و زیان عمده ای به اقتصاد کشور وارد می کنند. بالغ بر یک سوم فرآورده‌های کشاورزی جهان طی مراحل کاشت، داشت و برداشت در اثر آفات و بیماریها و علفهای هرز گوناگون از بین میرود که این معنا تا حدودی اهمیت دانش گیاه پزشکی را نشان می دهد؛ دانشی که آفات و عوامل بیماری زای گیاهی را مطالعه و بررسی می کند و اصول و روشهای مدیریت خسارت این عوامل را ارائه می نماید.

وظایف و مسئولیت ها
در برخی فرهنگ های فارسی از جمله فرهنگ معین، گیاهپزشک به معنای پزشکی که با گیاهان دارویی به درمان بیماری های انسان می پردازد، آمده است که با آنچه امروزه مورد نظر است تفاوت اساسی دارد. لذا گیاه پزشک را نباید یک داروشناس یا متخصص به شمار آورد. یک کارشناس (Pharmacologist) گیاهان دارویی (Diagnosis) گیاه پزشکی به شناخت و تشخیص (Expert) شامل (biotic agent) علمی و دقیق عوامل زیان آور زنده آفات، بیماری های گیاهی و علف های هرز، و عوامل غیرزنده عوامل مؤثربر رشد و نمو و همه گیری آنها ، (Abiotic agent) عوارض (Etiology) و نیز سبب شناسی (Epidemiology) و بیماری ها به شیوه های اصولی و نوین مدیریت آنها می پردازد. در واقع هدف اساسی گیاه پزشک، کاهش میزان خسارت کمی و کیفی عوامل خسارت زای کشاورزی (آفات، بیماری های گیاهی و علف های هرز) و تأمین بهداشت تولیدات گیاهی است. به‌طور جزئی‌تر، میتوان اهداف علم گیاه پزشکی را به صورت زیر بیان نمود:
۱- تلاش در جهت کاهش منطقی و مصرف بهینه آفت کش های کشاورزی
۲- جلوگیری از هدر رفت منابع مالی محدود کشاورزان و کاهش هزینه تولید
۳- افزایش سطح فرهنگ عمومی کشاورزان نسبت به عوامل زیان آور گیاهی و شیوه های مدیریت آنها
۴- جلوگیری از تخریب منابع آب، خاک و گیاهان در اثر کاربرد بی رویه آفت کش های کشاورزی
۵- جلوگیری از پیدایش عوامل زیان آور جدید یا مقاوم نسبت به آفتکشها به موازات پیشرفت علوم زیستی و فناوری های روزآمد، دانش گیاه پزشکی از آخرین دستاوردها بهره م یگیرد و در زمینه مرفولوژی، فیزیولوژی، رفتارشناسی، اکولوژی، نوسانات جمعیت و… آفات گیاهی و سبب شناسی، واگیری و سایر مسائل مربوط به بیماری های گیاهی به پیشرفت های مهمی دست یافته و در زمینه مدیریت آفات و بیماری های گیاهی از کلیه روش های جدید اصول زراعی و باغبانی از جمله بهداشت گیاهان، به کارگیری واریته ها (ارقام) مقاوم، روش پیش آگاهی، کنترل غیرشیمیایی (بیولوژیک استفاده (I.P.M) و…) و شیمیایی ب هویژه در قالب مبارزه تلفیقی مینماید.
برخی از وظایف و مسئولیت های گیاه پزشک عبارتند از:
۱- مسئله یابی گیا هپزشکی وعلوم وابسته از طریق مراجعه و بازدید از مزارع، باغ ها، انبار و سیلوهای کشور و مراجعه کشاورزان به آنها.
۲- تحقیق و پژوهش در زمینه زیست شناسی و فیزیولوژی عوامل زیان‌آور محصولات بومشناسی (Ecology) کشاورزی (زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی) در سطوح آزمایشگاهی،
استانی، منطقه ای و ملی.
۳- اجرای پژوهش های بنیادین گیاه پزشکی کشور با تأکید بر بهره‌گیری از روشهای نوین (بیوتکنولوژی) و همچنین آن دسته از پژوهش هایی که مؤسسات تک محصولی (مانند مؤسسه تحقیقات پنبه، مؤسسه تحقیقات پسته، مؤسسه تحقیقات خرما و…) و همچنین مؤسسه تحقیقات دیم در زمینه آنها فعالیتی ندارند.
۴ جمع آوری، شناسایی و رده بندی جامعه جانوران (Fauna) و رُستنی های (Flora) ایران و بررسی تنوع زیستی آنها.
۵- تحقیق در زمینه شناسایی، زیست شناسی، کارایی و تکثیر عوامل مفید جهت مبارزه بیولوژیکی علیه آفات و نگهداری منابع ژنتیکی آنها.
۶- تحقیق در زمینه روشهای مختلف مدیریت تلفیقی (IPM)
۷- تحقیق در زمینه شناخت، فرمولاسیون، تأثیر و باقیمانده سموم کشاورزی و تکنیک های گوناگون سم پاشی و آزمایش سموم جدید.
۸- تحقیق در زمینه شناخت، زیست شناسی، بوم شناسی و عصاره گیری از گیاهان برای استفاده در زمینه کنترل عوامل زیان آور.
۹- تحقیق در زمینه امکان ساخت فرمو ن های (مواد شیمیایی که از حشارت ماده در محیط پخش م یگردد) و موادی که در اعمال فیزیولوژیک و بیولوژیک بندپایان زیان آور کشاورزی (حشرات، کنه ها، عنکبوت ها و…) اختلال ایجاد می‌نمایند

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و استخدام به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته گیاه پزشکی، معرفی رشته های ارشد و دکتری گیاه پزشکی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

سرفصل دروس گیاه پزشکی و تعداد کل واحدها :

تعداد کل واحدها : ۱۴۰ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس علوم پایه : ۳۷ واحد
دروس اصلی : ۳۴ واحد
دروس الزامی : ۴۴ واحد
دروس اختیاری : ۵ واحد
نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

دروس پایه رشته گیاه پزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ریاضیات عمومی ۳ گیاه شناسی ۱و۲ ۶
اکولوژی عمومی ۳ فیزیک عمومی ۲
شیمی عمومی ۳ شیمی آلی ۳
بیوشیمی ۳ آمار و احتمالات ۳
زیست شناسی سلولی و مولکولی ۳ ژنتیک ۳
جانور شناسی ۳ جمع ۳۷
آشنایی با کامپیوتر ۲

دروس اصلی رشته گیاه پزشکی

 
نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
طرح آزمایشهای کشاورزی ۳ آبیاری عمومی ۳
هوا و اقلیم شناسی ۲ خاک شناسی عمومی ۳
زراعت عمومی ۳ باغبانی عمومی ۳
ماشینهای کشاورزی ۳ بیماری شناسی گیاهی ۳
آفت شناسی گیاهی ۳ اقتصاد و مدیریت کشاورزی ۳
مبانی کشاورزی پایدار ۲ جمع ۳۴
عملیات کشاورزی ۳

دروس الزامیرشته گیاه پزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
حشره شناسی ۳ قارچ شناسی ۳
ویروسها و پروکاریوتهای بیماری زای گیاهی ۳ کنه شناسی ۲
نماتد شناسی ۲ سم شناسی ۳
تکنولوژی مبارزه شیمیایی ۱ اصول کنترل آفات گیاهی ۲
اصول کنترل بیماریهای گیاهی ۲ آفات مهم گیاهان زراعی ۳
آفات مهم درختان میوه ۳ بیماریهای مهم درختان میوه ۳
آفات مهم گیاهان جالیزی، سبزی و زینتی ۲ بیماریهای مهم گیاهان جالیزی، سبزی و زینتی ۲
آفات انباری ۲ جمع ۴۴
کارآموزی ۲

 

دروس اختیاری رشته گیاه پزشکی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
بیماریهای فیزیولوژیک ۲ اصول رده بندی حشرات ۲
نرم تنان و مهره داران زیان آور کشاورزی ۲ بند پایان زیان آور انسان و دام ۲
حشرات گرده افشان و زنبور عسل ۲ فیزیولوژی گیاهی ۳
فیزیولوژی حیوانی ۲ آفات گیاهان جنگلی ۲
بیماریهای گیاهی جنگلی ۲ اصول ترویج و آموزش کشاورزی ۳
میکروبیولوژی عمومی ۳ کاربرد رادیوایزوتوپها در گیاه پزشکی ۱
 • دانشجو باید ۵ واحد از دروس فوق را بگذراند.

 

 

دانشگاههایی که در رشته گیاه پزشکی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه ایلام دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند
دانشگاه تبریز دانشگاه تهران دانشگاه جیرفت
دانشگاه رازی دانشگاه زابل دانشگاه زنجان
دانشگاه شاهرود دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر
دانشگاه شهید چمران دانشگاه شهید مدنی دانشگاه شیراز
دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه فردوسی دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ
دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان دانشگاه محقق اردبیلی
دانشگاه مراغه دانشگاه ولی عصر رفسنجان دانشگاه یاسوج
مجتمع آموزش عالی سراوان دانشگاه ارومیه  دانشگاه کردستان

دانشگاههایی که در رشته گیاه پزشکی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه ایلام دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند
دانشگاه تبریز دانشگاه تهران دانشگاه جیرفت
دانشگاه رازی دانشگاه زابل دانشگاه زنجان
دانشگاه شاهرود دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر
دانشگاه شهید چمران دانشگاه شهید مدنی دانشگاه شیراز
دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه فردوسی دانشگاه خلیج فارس
دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان دانشگاه محقق اردبیلی
دانشگاه مراغه دانشگاه ولی عصر رفسنجان دانشگاه یاسوج
مجتمع آموزش عالی سراوان دانشگاه ارومیه  دانشگاه کردستان

 

دانشگاههایی که در رشته گیاه پزشکی پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)
(غیر از دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد)

دانشگاه ایلام دانشگاه بوعلی سینا دانشگاه بیرجند
دانشگاه تبریز دانشگاه تهران دانشگاه جیرفت
دانشگاه رازی دانشگاه زابل دانشگاه زنجان
دانشگاه صنعتی شاهرود دانشگاه شهرکرد دانشگاه شهید باهنر
دانشگاه شهید چمران دانشگاه شهید مدنی دانشگاه شیراز
دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی رامین دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه فردوسی دانشگاه خلیج فارس
دانشگاه گیلان دانشگاه لرستان دانشگاه محقق اردبیلی
دانشگاه مراغه دانشگاه ولی عصر رفسنجان دانشگاه یاسوج
مجتمع آموزش عالی سراوان دانشگاه ارومیه  دانشگاه کردستان

گرایشهای ارشد گیاه پزشکی (بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۹۵):

 • حشره شناسی کشاورزی
 • بیماری شناسی گیاهی

گرایشهای دکترای گیاه پزشکی (بر اساس دفترچه کنکور دکترای ۹۵):

 • حشره شناسی کشاورزی (همه گرایشها)
 • بیماری شناسی گیاهی (همه گرایشها)

شرایط محیط کار
با توجه به ضرورت تأمین غذای کافی و سالم، نمی توان زمانی را پی شبینی نمود که به کارشناسان این رشته، نیازی نباشد؛ البته هما نگونه که گفته شد با وجود محدودیت سازمان های دولتی در جذب نیروی انسانی و رشد روزافزون دانش آموختگان مقطع کارشناسی، باید بیش از پیش به بخش های غیردولتی (خصوصی یا تعاونی) توجه داشت و کلینیک های گیاه پزشکی و شرکت های خدمات گیاه پزشکی از زمینه های جدی و جدید کار دانش‌آموختگان گیاه پزشکی است. با توجه به ماهیت موجودات زنده، غالباً محیط کار کارشناسان گیاه پزشکی، آمیزه ای از طبیعت (مزارع و باغات) و محیط های آزمایشگاهی، گلخانه ای و… است. بدیهی است محیط کار باید از نور کافی، دمای مناسب، نبود آلودگی های صوتی و محل مناسب انجام کار از نظر ابزار و ادوات برخوردار باشد.
فرصت های شغلی موجود برای فارغ‌التحصیل رشته گیاه پزشکی
مراکز آموزشی (هنرستان های کشاورزی، دانشکده های کشاورزی، آموزشکده های کشاورزی، مراکز آموزش کشاورزی و…) مراکز پژوهشی، شامل مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور (آفات و بیماری های گیاهی) و بخ شهای وابسته به آن در مراکز استانها سایر ادارات دولتی و نیمه دولتی (سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کل کشور و ادارات منابع طبیعی استان ها، سازمان بوستان ها و فضای سبز استان ها و شهرستان ها، سازمان حفاظت محی طزیست و اداره های کل آن در استان ها و…) بخش غیردولتی، شامل کلینیک های خصوصی گیاه پزشکی و شرکت های توزیع کود و سم و….
بدیهی است در هر حال دانش‌آموختگان کارآفرین و خلاق گیاه پزشکی باید در پی آفرینش فرصت های کاری نو برای خود و دیگران باشند. محلهای کسب اطلاعات بیشتر مراکز آموزش عالی (دانشگاهی) به ویژه گروه های آموزشی دانشکده های کشاورزی، مراکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی،

توضیح تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

این رشته صرفا به کسانی توصیه میشود که علاقه شخصی به ان و محیط کار ان داشته ویا درحال حاضر مشغول کار مشابه ای هستند و میخواهند تحصیلات دانشگاهی انرا نیز داشته باشند.

معرفی رشته علوم و مهندسی محیط زیست+رتبه لازم

معرفی رشته کارشناسی علوم و مهندسی محیط زیست

در سال های اخیر که بحث حفاظت از محیط زیست و اهمیت آن در زندگی انسان ها بیشتر مطرح و شناخته شده است، رشته های مرتبط با محیط زیست از جمله رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش محیط زیست، اهمیت بیشتری یافته اند.

هدف اصلی این رشته، تربیت متخصصانی کارآمد است که قادر باشند با حفاظت از آب و خاک و سایر منابع طبیعی، محیط زیست مناسبی برای انسان و سایر موجودات زنده فراهم سازند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و استخدام به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته علوم و مهندسی محیط زیست، معرفی رشته های ارشد و دکترای علوم و مهندسی محیط زیست (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

 

سر فصل دروس علوم و مهندسی محیط زیست و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها: ۱۳۵ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس علوم پایه : ۳۶ واحد
دروس اصلی : ۳۵ واحد
دروس تخصصی : ۳۴ واحد
دروس اختیاری : ۱۰ واحد

نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.
دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

 

 

دروس پایه رشته علوم و مهندسی محیط زیست

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
ریاضیات عمومی ۳ گیاهشناسی عمومی ۳
فیزیک عمومی ۳ اکولوژی ۳
شیمی عمومی ۳ ژنتیک ۳
شیمی آلی ۳ میکروبیولوژی ۲
آمار و احتمالات ۳ رسم فنی ۲
جانورشناسی ۳ کارتوگرافی ۲
زمین‌شناسی ۳

دروس اصلی رشته علوم و مهندسی محیط زیست

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
هوا و اقلیم‌شناسی ۳ عکس‌های هوایی ۲
اقتصاد عمومی ۲ حفاظت خاک ۳
خاکشناسی عمومی ۳ درخت‌ها و درخچه‌های ایران ۲
شناخت محیط زیست ۳ آشنایی با رایانه ۲
هیدرولوژی عمومی ۳ گیاهان آبزی ۲
جامعه شناسی عمومی ۲ شناسایی گیاهان مرتعی ۲
مساحی و نقشه‌برداری ۳ مبانی سنجش از دور و سامانه اطلاعات جغرافیایی ۳

 

دروس تخصصی الزامی رشته علوم و مهندسی محیط زیست

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
بوم‌شناسی مهره‌داران ۲ مناطق حفاظت‌شده، پارک‌های ملی و جنگلی ۲
مبانی مدیریت حیات‌وحش ۲ پارکداری ۲
زیست‌شناسی و شناخت حیوانات شکاری ۳ ارزیابی محیط زیست ۲
حقوق و مدیریت محیط‌ زیست ۲ طراحی و مهندسی پارک‌های ملی و جنگلی ۲
اکولوژی دریاها و دریاچه‌ها ۲ آلودگی آب و خاک ۲
فنون و مدیریت حیات‌وحش ۲ زیست شناسی حفاظت ۲
آلودگی هوا ۲ جلسه بحث ۱
انسان و محیط زیست ۳ پروژه ۳

 

دروس اختیاری رشته علوم و مهندسی محیط زیست

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
محیط زیست و کشاورزی ۳ فیزیولوژی جانوری ۲
بهسازی طبیعت و حفظ محیط زیست ۲ مدیریت مواد ذائد و جامد ۲
بوم شناسی ۲ جنگلکاری و نهالستان‌های جنگلی ۳
تاکسیدرمی ۲ بوم شناسی تالابها ۳
ماهی شناسی عمومی ۳ مرتعداری ۳
آبزی پروری ۲ کارآفرینی عمومی ۳
جنگل‌شناسی عمومی ۳ فضای سبز شهری ۲
ترویج و آموزش منابع طبیعی ۲ اکوتوریسم ۲
آبزیان ۱ دوزیستان و خزندگان ایران ۲
ژئومرفولوژی ۳ پرنده شناسی ۳
جاده‌سازی ۳ لیمنولوژی عمومی ۳
طرح آزمایش‌های کشاورزی (۱) ۳
* از مجموع واحدها تعداد ۱۰ واحد با نظر گروه آموزشی الزامی است.

 

دانشگاههایی که در رشته علوم و مهندسی محیط زیست پذیرش دانشجو دارند
(بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)

(غیر از دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد)

دانشگاه اراک دانشگاه بیرجند دانشگاه تهران
دانشگاه جیرفت دانشگاه زابل دانشگاه سمنان
دانشگاه شیراز دانشگاه صنعتی اصفهان دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر دانشگاه فردوسی مشهد
دانشگاه کردستان دانشگاه گیلان دانشگاه ملایر
دانشگاه ولایت ایرانشهر دانشگاه یزد آموزشکده محیط زیست وابسته به سازمان حفاطت محیط کرج
دانشگاه اردکان دانشگاه غیر انتفاعی شمال – آمل دانشگاه غیر انتفاعی علامه محدث نوری
دانشگاه حکیم سبزواری

گرایشهای ارشد مهندسی محیط زیست (بر اساس دفترچه کنکور ارشد ۹۵):

 • مهندسی منابع طبیعی – محیط زیست (با ۳ گرایش)

 

گرایشهای دکترای مهندسی محیط زیست (بر اساس دفترچه کنکور دکترا ۹۵):

 • محیط زیست – آلودگی های محیط زیست
 • محیط زیست – تنوع زیستی
 • محیط زیست – آمایش محیط زیست

توضیح تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

این رشته صرفا به کسانی توصیه میشود که علاقه شخصی به ان و محیط کار ان داشته ویا درحال حاضر مشغول کار مشابه ای هستند و میخواهند تحصیلات دانشگاهی انرا نیز داشته باشند.