توضیحات بطحایی درباره تاثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

وزیرآموزش و پرورش گفت: قانون مصوبه مجلس گفته است ما باید به تدریج به سمتی برویم که آزمون‌های سراسری به آن شکل که بوده، حذف شود، زیرا گلایه همه مردم بوده است و کنکور با آن شکل و شمایلی که دارد واقعا مشکل‌آفرین است زیرا بایستی در عرض دو سه ساعت سرنوشت یک عمر فرد تعیین شود. بر اساس قانونی که مجلس مصوب کرده ما باید به سمت حذف کنکور برویم که پله اول آن نیز اعمال پیشینه تحصیلی در ضوابط ورود به کنکور است.

وزیرآموزش و پرورش درباره اعتراض دانش‌آموزان به تاثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال ۹۸، گفت: برخی گلایه‌مندی‌ها در این زمینه به خاطر این است که توضیحات کافی به دانش آموزان داده نشده است. سوابق بر اساس امتحانات است و در امتحانات نهایی هم برای همه یک نوع سوال طرح می‌شود..

به گزارش ایلنا،‌سید محمد بطحایی وزیرآموزش و پرورش در حاشیه اختتامیه چهاردهمین جشنواره علمی و فرهنگی فرهنگیان بسیجی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر سرانجام پاداش بازنشستگان دانشگاه فرهنگیان که حدود یک سال است به تاخیر افتاده گفت: دانشگاه فرهنگیان ردیف اعتباری مستقلی دارد و این بر عهده آ‌موزش و پرورش نیست، البته من به عنوان وزیر آموزش و پرورش و مسئول دانشگاه فرهنگیان باید این را دنبال کنم. چون در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی اعتباراتشان در قالب هیئت امنایی است یک مقداری در پرداخت آنها تاخیر افتاده است. ولی ما تلاش می‌کنیم که این تاخیر را برای دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی جبران کنیم.

وی در ادامه با اشاره به تصویب نهایی تاثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال ۹۸ بیان کرد: فکر می‌کنم باید توضیحاتی در این زمینه داده شود زیرا برخی گلایه‌مندی‌ها به خاطر این است که توضیحات کافی به دانش آموزان داده نشده است. سوابق بر اساس امتحانات است و در امتحانات نهایی هم برای همه یک نوع سوال طرح می‌شود. الان ما تفاوت معناداری در معدل دانش آموزان در درس‌های امتحان نهایی بین مناطق مختلف کشور نداریم. امتحانات نهایی در سطح دانش آ‌موزان متوسط طرح می‌شود لذا از این جهت مشکلی نخواهیم داشت. ما در مناطق درجه ۲ و ۳ یک زمینه محرومیتی نسبت به مناطق درجه یک نیز در نظر گرفته‌ایم که به خاطر پوشش دادن به همین نابرابری‌های آ‌موزشی است.

او افزود: قانون مصوبه مجلس گفته است ما باید به تدریج به سمتی برویم که آزمون‌های سراسری به آن شکل که بوده، حذف شود، زیرا گلایه همه مردم بوده است و کنکور با آن شکل و شمایلی که دارد واقعا مشکل‌آفرین است زیرا بایستی در عرض دو سه ساعت سرنوشت یک عمر فرد تعیین شود. بر اساس قانونی که مجلس مصوب کرده ما باید به سمت حذف کنکور برویم که پله اول آن نیز اعمال پیشینه تحصیلی در ضوابط ورود به کنکور است.

بطحایی گفت: یکی از چالش‌های اساسی که آموزش و پرورش در سال‌های آتی با آن مواجه بوده بحث نیروی انسانی است. علت اصلی آن هم این است که تعداد زیادی از همکاران من در طی چهار، پنج سال آینده به تدریج بازنشسته می‌شوند و باید جای خودشان را به نیروهای جوان بدهند.

وزیر آموزش و پروش ادامه داد: اولین کاری که ما باید انجام بدهیم این است که از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی که دو دانشگاه تامین نیروی انسانی برای آموزش و پرورش هستند اقدام کنیم. ما در سال جاری علاوه بر حدود ۱۸ هزار نیرویی که با استفاده از ظرفیت ماده ۲۸، آموزش می‌بینند و وارد آموزش و پرورش می‌شوند، مجوز حدود ۲۵ هزار نیروی دیگر را از سازمان استخدامی و برنامه و بودجه گرفته‌ایم که وارد دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی خواهند شد، در واقع این مسیر اصلی ما طی چهار، پنج سال آینده است.

بطحایی اضافه کرد:‌به موازات این کار، به دلیل اینکه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بعد از ۴ سال به کار گرفته می‌شوند از این رو برای نیروهای حق التدریسی هم برنامه‌ریزی‌هایی داریم تا بتوانیم از ظرفیت آنها در آموزش و پرورش استفاده کنیم که یکی از راه‌های تامین نیروی انسانی ما در آموزش و پرورش خواهد بود. علیرغم چالش‌هایی که ما در حوزه نیروی انسانی داریم برنامه‌ریزی‌ها به نحوی است که به مشکل برخورد نکنیم. همین الان هم سمینار خاص برنامه‌ریزی برای نیروی انسانی استان‌ها در حال اجرا است و این گردهمایی هر دو هفته یک بار صورت می‌گیرد تا انشاءالله ما در ابتدای شهریورماه یک مانور آزمایشی برای سازماندهی نیروی انسانی خواهیم داشت تا برای مهر نیروها آماده شوند.

وی ادامه داد: تامین نیروی انسانی و معلم در مدرسه وظیفه آموزش و پرورش و دولت است و برنامه‌ریزی ما به گونه‌ای است که این مشکل در طی سال‌های آینده دیگر ایجاد نشود. در طی شش سال آینده شیب تعداد دانش آموزان ما رو به افزایش است و از هفت سال آینده مجددا کاهش دانش آموز را شاهد خواهیم بود انشاالله طی شش، هفت سال آینده این برنامه‌ریزی جواب بدهد.

او در خصوص ساعت کار وزیران با توجه به سخنان رئیس جمهور در رابطه با ساعات کاری گفت: نه تنها من هر کسی که وزیر و یا مسئولیتی را به عهده گرفته باشد حتما زمانی به منزل می‌رود که دیگر در حال بی‌هوش شدن است. اما جدا از وزرا سایر سطوح مدیریت نیز از جمله آموزش و پرورش با توجه به اینکه ما وارد شرایط سختی شده‌ایم باید زمان زیادی را برای حل مسائل مربوط به حضور خودمان صرف کنیم.

او افزود: کل نیروی اداری ما در کل کشور ۵۰ هزار نفر است و نمی‌دانم این ۱۰۰ هزارآمار اضافه که قبلا عنوان شده از کجا آمده است. کمتر از پنج درصد نیروهای ما در آموزش و پرورش در حوزه اداری کار می‌کنند.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا تصمیم دارید از نیروهای ستادی کم کنید و به مدارس اضافه کنید گفت: بله، بر اساس سیاست دولت و نقشه اصلاح نظام اداری کشور به دنبال این هستیم که با چابک‌سازی نیروهای اداری هم در ستاد و هم در استان‌ها و مراکز این آمار را کاهش بدهیم. این نه فقط برای آموزش و پرورش بلکه برای تمام دستگاه‌های اجرایی است.

رتبه قبولی شیمی دارویی دانشگاه آزاد و ظرفیت مازاد خودگردان در سهمیه عادی

آخرین رتبه قبولی رشته شیمی دارویی دانشگاه آزاد در کنکور ۹۵ – ۹۶ با سهمیه عادی ۵۳۰۹۲ کشوری بوده است
تراز آخرین نفر قبولی شیمی دارویی دانشگاه آزاد در کنکور ۹۵ – ۹۶
رشته شیمی دارویی
نام دانشگاه رتبه کشوری آخرین نفر قبولی رتبه در منطقه یک آخرین نفر قبولی رتبه در منطقه دو آخرین نفر قبولی رتبه در منطقه سه آخرین نفر قبولی
واحد علوم داروئی ۵۳۰۹۲ ۱۳۸۷۹ ۲۴۰۵۳ ۱۴۰۹۸

 

لیست دانشگاه های آزاد پذیرنده رشته شیمی دارویی در کنکور ۹۵ – ۹۶
دانشگاه آزاد اسلامی در واحد زیر در رشته شیمی دارویی دانشجو می پذیرد :
دانشگاه آزاد واحد علوم دارویی

تراز قبولی تکمیل ظرفیت هوشبری دانشگاه آزاد سهمیه بسیج فعال تراز قبولی تکمیل ظرفیت هوشبری دانشگاه آزاد سهمیه بسیج فعال

رای بسیاری شرکت کنندگان در گروه آزمایشی تجربی در کنکور سراسری ۹۶ قبولی در رشته هوشبری از اولویت های شان محسوب می شود . حال که پس از اعلام نتایج دانشگاه آزاد عده از داوطلبان به هر دلیلی از رشته یا محل قبولی خود رضایت ندارند ، تکمیل ظرفیت هوشبری دانشگاه آزاد این امکان در اختیار این داوطلبان قرار می دهد تا مجددا بخت خویش را برای قبولی در رشته مورد علاقه خود بیازمایند . مزیت سهمیه بسیج فعال نسبت به سهمیه عادی این است که داوطلبان مشمول این سهمیه برای قبولی در رشته های دکتری عمومی می بایست ۹۵ درصد تراز آخرین نفر قبولی و برای قبولی در سایر رشته ها کافیست ۹۰ درصد تراز آخرین نفر قبولی را کسب نمایند تا بتوانند از سهمیه بسیج فعال استفاده نمایند . رشته های معرفی شده در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۹۶ آن دسته از رشته محل هایی هستند که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۶ ظرفیت شان تکمیل نشده است . اینکه رشته هوشبری در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت در کدام دانشگاه ها ارائه شده است را می بایست در دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۹۶ ملاحظه نمایید . در این مقاله آماری از تراز قبولی تکمیل ظرفیت هوشبری دانشگاه آزاد را در سهمیه بسیج فعال در اختیارتان قرار داده ایم.
تراز قبولی تکمیل ظرفیت هوشبری دانشگاه آزاد سهمیه بسیج فعال ۹۶
جدول زیر آمار تراز قبولی تکمیل ظرفیت هوشبری دانشگاه آزاد در سهمیه بسیج را در اختیارتان قرار می دهد که همانطور که مشاهده می کنید این آمار را در سه بازه خوشبینانه ، منطقی و بدبینانه دسته بندی کرده ایم . دلیل این دسته بندی آن است که با توجه تراز قبولی دانشگاه آزاد و تجربه ای که از تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در سال های گذشته کسب کرده ایم متوجه شده ایم که در برخی رشته محل ها ممکن است تراز قبولی تکمیل ظرفیت افزایش یابد و در برخی دیگر کاهش . این دسته بندی می تواند به شما کمک نماید تا با مقایسه تراز خود با محدوده ای که در جدول زیر در اختیارتان قرار گرفته است ، قبولی خود را تخمین بزنید .
محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت هوشبری دانشگاه آزاد ۹۶ در سهمیه بسیج فعال
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
هوشبری / واحد پزشکی تهران ۸۰۴۷ الی ۸۱۲۲ ۷۹۹۸ الی ۸۰۴۶ ۷۹۲۲ الی ۷۹۹۷
هوشبری / واحد مشهد ۷۲۷۱ الی ۷۳۴۶ ۷۲۲۲ الی ۷۲۷۰ ۷۱۴۶ الی ۷۲۲۱
 هوشبری / واحد سراب ۷۰۶۸ الی ۷۱۴۳ ۷۰۱۹ الی ۷۰۶۷ ۶۹۴۳ الی ۷۰۱۸
هوشبری / واحد علی آبادکتول ۶۹۹۵ الی ۷۰۷۰ ۶۹۴۶ الی ۶۹۹۴ ۶۸۷۰ الی ۶۹۴۵

تراز قبولی تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در کنکور ۹۶ سهمیه ایثارگران تراز قبولی تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در کنکور ۹۶ سهمیه ایثارگران

تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در واقع فرصتی خواهد بود برای داوطلبانی که به هر دلیل از رشته و محل قبولی خود رضایت ندارند . این داوطلبان می توانند پس از اعلام نتایج دانشگاه آزاد با شرکت در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد مجددا شانس خور را برای ورود به رشته و دانشگاه دلخواه خود بیازمایند . دانشگاه آزاد همه داوطلبان را در سه سهمیه عادی و ایثارگران و بسیج فعال تقسیم بندی می کند که در سال جاری سهمیه ۵ درصدی ایثارگران به سهمیه های این دانشگاه افزوده شده است . در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد لیست آن دسته از رشته محل هایی که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۶ ظرفیت شان تکمیل نشده است از طریق دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۹۶ ارائه می گردد . در دست داشتن اطلاعاتی اعم از تراز قبولی می تواند برای انجام انتخاب رشته تکمیل ظرفیت راهنمایی تان نماید تا اولویت های خود را طوری انتخاب کنید تا شانس قبولی بیشتری داشته باشید .در این مقاله سعی کرده ایم آمار تراز قبولی تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد سهمیه ایثارگران هم برای سهمیه ۲۵ درصد و هم برای سهمیه ۵ درصدی را در اختیارتان قرار دهیم اما به دلیل تغییرات ناموزون در افزایش و یا کاهش تراز قبولی تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ، تراز قبولی را در سه محدوده خوشبینانه ، منطقی و بدبینانه در اختیارتان قرار داده ایم تا با مقایسه تراز خود با هریک از این سه محدوده ، قبولی خود را در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۹۶ بتوانید تخمین بزنید .
محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد سهمیه ایثارگران ۹۶
محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت پرستاری سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
پرستاری / واحد خوی ۷۴۸۱ الی ۷۵۵۶ ۷۴۳۲ الی ۷۴۸۰ ۷۳۵۶ الی ۷۴۳۱
پرستاری / واحد پزشکی تهران ۶۳۴۷ الی ۶۴۲۲ ۶۲۹۸ الی ۶۳۴۶ ۶۲۲۲ الی ۶۲۹۷
پرستاری / واحد کرج ۶۲۴۰ الی ۶۳۱۵ ۶۱۹۱ الی ۶۲۳۹ ۶۱۱۵ الی ۶۱۹۰

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت پرستاری سهمیه ایثارگران ۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
پرستاری / واحد پزشکی تهران ۸۰۹۵ الی ۸۱۷۰ ۸۰۴۶ الی ۸۰۹۴ ۷۹۷۰ الی ۸۰۴۵
 پرستاری / واحد کرج ۸۰۶۰ الی ۸۱۳۵ ۸۰۱۱ الی ۸۰۵۹ ۷۹۳۵ الی ۸۰۱۰
پرستاری / واحد ورامین ۷۸۹۵ الی ۷۹۷۰ ۷۸۴۶ الی ۷۸۹۴ ۷۷۷۰ الی ۷۸۴۵

 

*    *    *    *    *    *    *    *     *     *

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت مامایی سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
مامایی / واحد پزشکی تهران ۵۹۸۵ الی ۶۰۶۰ ۵۹۳۶ الی ۵۹۸۴ ۵۸۶۰ الی ۵۹۳۵
مامایی / واحد کرج ۵۶۲۶ الی ۵۷۰۱ ۵۵۷۷ الی ۵۶۲۵ ۵۵۰۱ الی ۵۵۷۶

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت مامایی سهمیه ایثارگران ۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
مامایی / واحد پزشکی تهران ۷۸۸۸ الی ۷۹۶۳ ۷۸۳۹ الی ۷۸۸۷ ۷۷۶۳ الی ۷۸۳۸
مامایی / واحد قم ۷۵۲۲ الی ۷۵۹۷ ۷۴۷۳ الی ۷۵۲۱ ۷۳۹۷ الی ۷۴۷۲

 

*    *    *    *    *    *    *    *     *     *

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت پزشکی سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
پزشکی – دکتری عمومی / واحد پزشکی تهران ۸۵۴۰ الی ۸۶۱۵ ۸۴۹۱ الی ۸۵۳۹ ۸۴۱۵ الی ۸۴۹۰
پزشکی – دکتری عمومی / واحد مشهد ۸۳۳۵ الی ۸۴۱۰ ۸۲۸۶ الی ۸۳۳۴ ۸۲۱۰ الی ۸۲۸۵
پزشکی – دکتری عمومی / واحد کازرون ۸۳۰۰ الی ۸۳۷۵ ۸۲۵۱ الی ۸۲۹۹ ۸۱۷۵ الی ۸۲۵۰

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت پزشکی سهمیه ایثارگران ۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
پزشکی – دکتری عمومی / واحد پزشکی تهران ۹۹۶۵ الی ۱۰۰۴۰ ۹۹۱۶ الی ۹۹۶۴ ۹۸۴۰ الی ۹۹۱۵
 پزشکی – دکتری عمومی / واحد تبریز ۹۹۰۹ الی ۹۹۸۴ ۹۸۶۰ الی ۹۹۰۸ ۹۷۸۴ الی ۹۸۵۹
پزشکی – دکتری عمومی / واحد مشهد ۹۸۴۱ الی ۹۹۱۶ ۹۷۹۲ الی ۹۸۴۰ ۹۷۱۶ الی ۹۷۹۱

 

*    *    *    *    *    *    *    *     *     *

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت دندانپزشکی سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
دندانپزشکی – دکتری عمومی / واحد دندانپزشکی تهران ۸۶۶۲ الی ۸۷۳۷ ۸۶۱۳ الی ۸۶۶۱ ۸۵۳۷ الی ۸۶۱۲
دندانپزشکی – دکتری عمومی / واحد شیراز ۸۴۷۱ الی ۸۵۴۶ ۸۴۲۲ الی ۸۴۷۰ ۸۳۴۶ الی ۸۴۲۱
دندانپزشکی – دکتری عمومی / واحد اصفهان(خوراسگان) ۸۳۸۱ الی ۸۴۵۶ ۸۳۳۲ الی ۸۳۸۰ ۸۲۵۶ الی ۸۳۳۱

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت دندانپزشکی سهمیه ایثارگران ۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
دندانپزشکی – دکتری عمومی / واحد دندانپزشکی تهران ۹۹۴۱ الی ۱۰۰۱۶ ۹۸۹۲ الی ۹۹۴۰ ۹۸۱۶ الی ۹۸۹۱
دندانپزشکی – دکتری عمومی / واحد تبریز ۹۸۹۸ الی ۹۹۷۳ ۹۸۴۹ الی ۹۸۹۷ ۹۷۷۳ الی ۹۸۴۸
دندانپزشکی – دکتری عمومی / واحد شیراز ۹۸۸۵ الی ۹۹۶۰ ۹۸۳۶ الی ۹۸۸۴ ۹۷۶۰ الی ۹۸۳۵

 

*    *    *    *    *    *    *    *     *     *

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت داروسازی سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
داروسازی – دکتری عمومی / واحد علوم داروئی ۷۹۱۲ الی ۷۹۸۷ ۷۸۶۳ الی ۷۹۱۱ ۷۷۸۷ الی ۷۸۶۲
داروسازی – دکتری عمومی / واحد آیت ا… آملی ۷۸۴۶ الی ۷۹۲۱ ۷۷۹۷ الی ۷۸۴۵ ۷۷۲۱ الی ۷۷۹۶
داروسازی – دکتری عمومی / واحد دامغان ۷۷۸۸ الی ۷۸۶۳ ۷۷۳۹ الی ۷۷۸۷ ۷۶۶۳ الی ۷۷۳۸

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت داروسازی سهمیه ایثارگران ۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
داروسازی – دکتری عمومی / واحد علوم داروئی ۹۴۵۶ الی ۹۵۳۱ ۹۴۰۷ الی ۹۴۵۵ ۹۳۳۱ الی ۹۴۰۶
داروسازی – دکتری عمومی / واحد آیت ا… آملی ۹۳۹۶ الی ۹۴۷۱ ۹۳۴۷ الی ۹۳۹۵ ۹۲۷۱ الی ۹۳۴۶
داروسازی – دکتری عمومی / واحد علوم داروئی-ظرفیت خودگردان ۹۳۵۰ الی ۹۴۲۵ ۹۳۰۱ الی ۹۳۴۹ ۹۲۲۵ الی ۹۳۰۰

 

*    *    *    *    *    *    *    *     *     *

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت دامپزشکی سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
دامپزشکی – دکتری حرفه ای / واحد بابل ۵۹۷۳ الی ۶۰۴۸ ۵۹۲۴ الی ۵۹۷۲ ۵۸۴۸ الی ۵۹۲۳
دامپزشکی – دکتری حرفه ای / واحد تبریز ۵۹۱۵ الی ۵۹۹۰ ۵۸۶۶ الی ۵۹۱۴ ۵۷۹۰ الی ۵۸۶۵
دامپزشکی – دکتری حرفه ای / واحد گرمسار ۵۶۶۲ الی ۵۷۳۷ ۵۶۱۳ الی ۵۶۶۱ ۵۵۳۷ الی ۵۶۱۲

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت دامپزشکی سهمیه ایثارگران ۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
دامپزشکی – دکتری حرفه ای / واحد تبریز ۷۳۷۲ الی ۷۴۴۷ ۷۳۲۳ الی ۷۳۷۱ ۷۲۴۷ الی ۷۳۲۲
دامپزشکی – دکتری حرفه ای / واحد شبستر ۶۶۱۶ الی ۶۶۹۱ ۶۵۶۷ الی ۶۶۱۵ ۶۴۹۱ الی ۶۵۶۶
دامپزشکی – دکتری حرفه ای / واحد ارومیه ۷۳۴۱ الی ۷۴۱۶ ۷۲۹۲ الی ۷۳۴۰ ۷۲۱۶ الی ۷۲۹۱

 

*    *    *    *    *    *    *    *     *

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت اتاق عمل سهمیه ایثارگران ۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
اتاق عمل / واحد پزشکی تهران ۸۳۴۷ الی ۸۴۲۲ ۸۲۹۸ الی ۸۳۴۶ ۸۲۲۲ الی ۸۲۹۷
اتاق عمل / واحد قزوین ۷۸۱۶ الی ۷۸۹۱ ۷۷۶۷ الی ۷۸۱۵ ۷۶۹۱ الی ۷۷۶۶
اتاق عمل / واحد تبریز ۷۶۲۴ الی ۷۶۹۹ ۷۵۷۵ الی ۷۶۲۳ ۷۴۹۹ الی ۷۵۷۴

 

*    *    *    *    *    *    *    *     *     *

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت علوم آزمایشگاهی سهمیه ایثارگران ۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
علوم آزمایشگاهی / واحد پزشکی تهران ۸۵۹۵ الی ۸۶۷۰ ۸۵۴۶ الی ۸۵۹۴ ۸۴۷۰ الی ۸۵۴۵
علوم آزمایشگاهی / واحد مشهد ۸۳۴۳ الی ۸۴۱۸ ۸۲۹۴ الی ۸۳۴۲ ۸۲۱۸ الی ۸۲۹۳
علوم آزمایشگاهی / واحد پزشکی تهران-ظرفیت خودگردان ۸۰۸۱ الی ۸۱۵۶ ۸۰۳۲ الی ۸۰۸۰ ۷۹۵۶ الی ۸۰۳۱

 

*    *    *    *    *    *    *    *     *     *

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت علوم تغذیه سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
علوم تغذیه / واحد علوم و تحقیقات ۶۷۸۳ الی ۶۸۵۸ ۶۷۳۴ الی ۶۷۸۲ ۶۶۵۸ الی ۶۷۳۳

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت علوم تغذیه سهمیه ایثارگران ۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
علوم تغذیه / واحد علوم و تحقیقات ۸۸۶۴ الی ۸۹۳۹ ۸۸۱۵ الی ۸۸۶۳ ۸۷۳۹ الی ۸۸۱۴
علوم تغذیه / واحد علوم و تحقیقات-ظرفیت خودگردان ۸۵۹۳ الی ۸۶۶۸ ۸۵۴۴ الی ۸۵۹۲ ۸۴۶۸ الی ۸۵۴۳
علوم تغذیه / واحد مرند ۸۰۷۴ الی ۸۱۴۹ ۸۰۲۵ الی ۸۰۷۳ ۷۹۴۹ الی ۸۰۲۴

 

*    *    *    *    *    *    *    *     *     *

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت هوشبری سهمیه ایثارگران ۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
هوشبری / واحد پزشکی تهران ۸۴۰۸ الی ۸۴۸۳ ۸۳۵۹ الی ۸۴۰۷ ۸۲۸۳ الی ۸۳۵۸
هوشبری / واحد تبریز ۷۷۴۵ الی ۷۸۲۰ ۷۶۹۶ الی ۷۷۴۴ ۷۶۲۰ الی ۷۶۹۵
هوشبری / واحد سراب ۷۱۱۵ الی ۷۱۹۰ ۷۰۶۶ الی ۷۱۱۴ ۶۹۹۰ الی ۷۰۶۵

 

 

*    *    *    *    *    *    *    *     *     *

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت مهندسی بهداشت محیط سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
مهندسی بهداشت محیط / واحد پزشکی تهران ۴۸۲۹ الی ۴۹۰۴ ۴۷۸۰ الی ۴۸۲۸ ۴۷۰۴ الی ۴۷۷۹

 

*    *    *    *    *    *    *    *     *     *

 

محدوده تراز قبولی تکمیل ظرفیت مهندسی بهداشت حرفه ای سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد دانشگاه آزاد ۹۶
رشته محل تراز قبولی بدبینانه تراز قبولی منطقی تراز قبولی خوشبینانه
مهندسی بهداشت حرفه ای / واحد پزشکی تهران ۵۰۱۰ الی ۵۰۸۵ ۴۹۶۱ الی ۵۰۰۹ ۴۸۸۵ الی ۴۹۶۰

 

دور زدن مشکلات در کمترین زمان

به خاطرات خوش گذشته بیندیشید، گاهی انسان در سختی‌ها و مشکلات، گذشته‌ی خود را نادیده می‌گیرد و احساس می‌کند همیشه در بدبختی و سختی بوده است، یادآوری خاطرات خوش گذشته، منبع الهام بخشی برای «حال» پراندوه است که می‌تواند ما را از فشار کنونی نجات دهد.
اگر در زندگیتان ، با مشکل بزرگی رو به رو شوید چه می‌کنید؟ آیا از آن نوع انسان‌های با اراده هستید که در برابر طوفان سر بلند می‌کنند و بر خلاف جریان آب ، با قدرت شنا می‌کنند؟ و یا از آن دسته از انسان‌ها که دائم غر می‌زنند و این و آن را مقصر اصلی مشکلات زندگیشان می‌دانند و زمین و زمان را محکوم می‌کنند؟ و یا جزو گروهی هستید که دست روی دست می‌گذارند و امیدشان را از دست می‌دهند و آه می‌کشند؟
جزو هر گروهی که هستید ، به هر فرهنگ و آیینی که اعتقاد دارید، در موقع بروز مشکلات، رشته حیاتتان را از دست ندهید،امیدتان را از دست ندهید.
امید داشتن، باور به نتیجهء مثبت اتفاقها یا شرایط، در زندگی می‌باشد. امید احساسی است درباره اینکه می‌توانیم آنچه را که میخواهیم، داشته باشیم یا یک اتفاق، بهترین نتیجه را برای ما خواهد داشت.

دوست داشته باشید یا نه، شرایط سخت در زندگی همه پیش می‌آید. شاعر می‌گوید:

در این دنیا دل بی غم نباشد                    اگر باشد بنی آدم نباشد

ممکن است کارتان را از دست بدهید، در زندگی مشترکتان شکست بخورید، یا دچار بیماری شوید. در این شرایط سخت هر چه که باشد، خیلی مهم است که امیدتان را از دست ندهید. باید امید داشته باشید که از این شرایط سخت عبور می‌کنید. اگر اینطور نباشد، فقط خودتان را ناامید و دلسرد خواهید کرد. وارد چرخه شومی می‌شوید که رویکرد منفی‌تان، اوضاع را حتی بدتر کرده و منفی‌تر خواهد شد. نباید اجازه دهید این اتفاق برای شما بیفتد. خودتان را برای شرایط سخت آماده کنید تا وقتی برایتان پیش آمد، راحت‌تر برخورد کنید.

هزاران نفر، بلکه میلیونها نفر بوده اند که در شرایطی به مراتب سختتر و دشوارتر از شما قرار داشتند، شما نه اولین نفری هستید که این مشکلات را دارید و نه آخرین آنها، جوانتر که بودم، وقتی برای مشکلاتم غصه می خوردم و به زمین و زمان بد می گفتم، مادرم می گفت: اوه ، آفتاب که به سرت نو نشده، واقعا هم این خورشید عالم تاب، از آن بالا، شاهد بسیاری از این داستان ها و قصه ها در این زمین پهناور بوده است.

اما اگر با مشکل ناامیدی در زندگی رو به رو هستید از طریق راهکارهایی می توانید امید از دست رفته ی خود را باز یابید.

مثلا اولویت بندی اهداف، بدون شک در ابعاد بسیاری از زندگی می‌خواهیم پیشرفت کنیم. اما بدیهی است نمی‌توانیم همه چیز را با هم انجام دهیم. به عنوان مثال در موقعیت فعلی روابط تان با اطرافیان برای شما مهم‌تر است یا داشتن شغل مناسب یا بهره‌مندی از سلامت جسمی؟! باید حیطه‌های مهم‌تر را تعیین کنید و اهداف واقع بینانه‌ای، که توان رسیدن به آن‌ها را دارید انتخاب کنید.
اگر قرار باشد هدف‌ها انرژی بدهند و ما را فعال‌تر کند، لازم است چالش برانگیز و مهیج باشند. بدین منظور باید هدف‌ها را طوری تعیین کنیم که مشخص، قابل اندازه گیری، قابل پیگیری، واقع بینانه و با محدودیت‌های زمانی مناسب باشند.
عبور از موانع، هر وقت برای رسیدن به اهداف تلاش می‌کنیم، احتمال وقوع اتفاقات پیش‌بینی نشده وجود دارد و لازم است خود را از قبل برای کنار آمدن با آن‌ها آماده کنیم. بدین منظور می‌توان از قبل درباره‌ی موانع احتمالی و روش‌های مدیریت آن‌ها اندیشید و مهارت‌های لازم را آموخت فراموش نکنید وجود موانع هرگز بهانه‌ی خوبی برای دست کشیدن از تلاش نیستند.

افکار منفی را خود دور کنید، معمولاً وقتی در زندگی با مشکلی رو به رو می‌شویم، درباره‌ی شخصیت و توانایی‌های‌مان افکار منفی به ذهن‌مان هجوم می‌آورند، اما در رویارویی با سختی‌ها و مشکلات لازم است آن‌ها را بیشتر ناشی از ضعف در مهارت‌ها بدانیم تا کمبود در هوش و استعداد، بدین ترتیب با جدا سازی و بیرونی کردن دلایل شکست، افکار منفی را از خود دور می‌کنیم و زندگی غنی‌تر رضایت بخش‌تر و امیدوارانه‌تری خواهیم داشت.

به خاطرات خوش گذشته بیندیشید، گاهی انسان در سختی‌ها و مشکلات، گذشته‌ی خود را نادیده می‌گیرد و احساس می‌کند همیشه در بدبختی و سختی بوده است، یادآوری خاطرات خوش گذشته، منبع الهام بخشی برای «حال» پراندوه است که می‌تواند ما را از فشار کنونی نجات دهد.
به آینده بیندیشید، مشکلات پیش رو تا ابد همراه فرد نخواهند ماند و بالاخره روزی به پایان خواهند رسید بنابراین بهتر است چشم انتظار لحظه‌های روشن و سبز باشید و به آینده و موفقیت‌های دلپذیر آن بیشتر بیندیشید.

به خودتان پاداش بدهید، گاهی اوقات ممکن است سختی‌ها و مشکلات انگیزه‌ی لازم برای ادامه‌ی مسیر را از فرد بگیرد و او را دلسرد و ناامید کند. برای جلوگیری از این ناامیدی سعی کنید به خاطر دستیبابی به اهداف کوچک‌تر که مقدمه‌ی اهداف بزرگ‌تر هستند به خود پاداش دهید و به این ترتیب انگیزه‌ی لازم برای حرکت به سمت اهداف بزرگ را زنده نگهدارید.

زندگی نامه‌ی افراد موفق را مطالعه کنید، با بررسی زندگی نامه‌ی افراد موفق در می‌یابیم یکی از علل مهم موفقیت آن‌ها این است که در سخت‌ترین شرایط زندگی، امید به موفقیت را از دست نداده‌اند، بارها و بارها شکست خورده‌اند و تلاش کرده‌اند.

معرفی مشاغل استخدامی و درآمد آن

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب دارم خدمت تمام حضار محترم،دانش آموزان،دبیران،اولیای محترم،مشاوران و همکاران گرامی که امروز در این جلسه کارگروهی ویژه انتخاب رشته ما حضور به هم رساندند و ما افتخارش را داریم که در خدمت شما باشیم.خدا قوت میگم به همه دوستان عزیزان و دبیران که سال تحصیلی را پشت سر گذاشتند و الان از تابستان استفاده می کنند،هرچند دبیران مشاوران و دانش آموزان به خصوص کنکوری های ۹۸ استراحتی ندارند.

ممنون از اینکه وقتتون رو در اختیار ما گذاشتید و تشریف آوردید.امروز سعی می‌کنیم که مسائل مهمی را درباره ی انتخاب رشته در ۳ قسمت صحبت کنیم.در قسمت اول راجع به مشاغل ها صحبت می کنیم.اینکه کارها و مشاغل ها برای دانش آموزان به چه دسته هایی تقسیم می شود؟مثلاً استخدامی‌ها مهارتی ها ومشاغلی که نیاز به سرمایه دارند.

قسمت دوم راجع به نحوه انتخاب رشته صحبت خواهیم کرد که به چه صورت انتخاب رشته شود و در قسمت نهایی هم راجع به چگونگی انجام فرایند انتخاب رشته صحبت خواهیم کرد.

اما در بخش مشاغل افراد زیادی حتی دانش آموزانی که در این جلسه هستند قبل از شروع جلسه می پرسیدند که ما نمیدونیم رتبه و درصد درسا چند میشه؟یا یکی گفت محاسبه کردم با ده هزار چند میشم با پنج هزار چند میشم و تعداد زیادی از این سوال ها بعد از زمان کنکور در کانال ما ارسال شده بود اما ما یک ویس جامع انتخاب رشته دادیم و در مورد تخمین رتبه صحبت کردیم و گفتیم میانگیم بگیرید و محاسبه کنید و بر این اساس بتونید حدود رشته ها رو پیشنهاد بگیرید.

اما چیزی که واقعا در کنکور در پروسه انتخاب رشته،مشاهده میکنیم به این صورت است که وقتی نتایج هم میاد و به دانش آموز میگیم مثلا کارنامه کنکورش ۵ هزار شد و به همین دانش آموز میگیم با۵ هزار میگه خوب من چی باید قبول شم وقتی رشته ها هم که ما معرفی میکنیم باز هم نمیدونه و این خیلی جالبه و چند نفر از همکاران ما اینجا هستند این حرف را تایید می‌کنند

دقیقا همینه و نمیدونند باید چه سیستم رو در نظر بگیرند و به کجا برسند سوالات به این صورت که چی قبول شم ؟ کجا قبول شم ؟ کدوم دانشگاه بهتره و از همه مهمتر و جالب تر اینه که وقتی اولیا با ما درباره انتخاب رشته فرزندانشان صحبت میکنند ما چیزی که اول می‌بینیم اینه که پدرو مادر نگران بازار کار هستند و نگران وجود درآمد هستند و ناشی از اینه که انواع مشاغل برای اولیا شناخته نشده که با عدم شناخت اولیا و دانش آموز باعث بیشترین ریزش و انصراف در دانشگاه های مختلف در ترم اول و دوم میشود حتی در رشته پزشکی هم ما انصراف از دانشگاه را بخاطر سختی بیش از حد این رشته داریم بنابراین چیزی که وجود دارد و لازم است همه بدانیم :« ما باید اول مجموعه و دسته بندی کارهارا بدانیم »مشاغل به طور کلی به ۳دسته تقسیم خواهند شد

۱_مشاغلی که استخدامی هستند مثل کار دولت و بانک ها

۲_مشاغلی که هستند مثل مکانیکی و شاگرد مکانیکی

۳_مشاغلی که نیاز به سرمایه دارند مثل مغازه و دفتر و ….

اما مشاغل استخدامی همان طور که از اسم آن معلومه شما باید به یک مکانی بروید تا استخدام شوید و این بنا به نوع کار و نوع رشته ها و نوع تحصیلات در آمد خاص و متفاوت دارد به طور کلی مشاغل استخدامی به ۹ دسته تقسیم میشود ؛

۱_استخدام در کارخانجات :

استخدام در کارخانجات با حقوق ۱میلیون شروع می شود که بستگی به رشته و کاری که میکنید دارد و در نهایت به ۳میلیون می‌رسد مشاغل استخدام در کارخانه ها معمولا برای رشته هایی است که مکان کار هم در کارخانه هاست مثل مهندسی برق البته بگم این رشته ها می‌تواند در محیط اداری هم باشد اما یک مهندس برق معمولا در کارخانجات فعالیت میکند تا در دفتر یا یک مهندس صنایع غذایی بیشتر در کارخانه ها فعالیت می‌کنند پس بیشتر برای رشته هایی است که در بازار صنعتی و کارخانجات فعالیت می‌کنند اگر بخواهیم تمام نقاط ضعف و قدرت را برسی کنیم چندتا ایراد هم دارد ۱ با حقوق کمی شروع میشه بعد از گذشت ۸ الی ۱۰ سال با شرط های خاص مثل پیشرفت و نفوذ در آن مکان و توانایی ها را بالا ببریم و رشد کنیم به حقوق بالای ۳الی۴ میلیون می‌رسد

موضوع دیگر که در اینجا ملاکه کمی به پارتی نیاز دارد و چیزی که مهمه ما نمی توانیم روی چند شاخه حساب کنیم

مثلا من۱۰ سال تو این شغل کار کنم تا حقوق من به ۳الی۴ میلیون برسد و بعد از ۲۰سال اگر آدم درست و با نفوذو متعهد و…. باشم من میتوانم دست راست کارخانه بشم و میتوانم همه کاره کارخانه بشم برای همینه ما داریم افرادی رو می‌بینیم که مثلا پدرش در کارخانه ای کار می‌کند با حقوق ۵الی۶میلیون یا۱۰ الی ۱۵ میلیون از روز اول که این حقوق رو نداشت ۲تا چیز کوچیک در اینجا وجود دارد که اوایل ممکنه بد باشه و آینده کاری ندارد این این کارخانه ها دائم پابرجا نیست ممکنه ورشکست بشه اما گردشی مالی در بحث کارخانه ها زیاد است معولا دیدیم کسانی را که در کارخانه ها بزرگ فعالیت می‌کنند وقتی کار را کاملاً یاد می‌گیرند و راه کارهای کارخانه داری را یاد می‌گیرند کم کم افراد تصمیم به تاسیس کارخانه های کوچک تجاری صنعتی می گیرند پس از کم شروع می‌کنند تا به جاهای بالاتر برسند معمولا ما به این دیدگاه به دانش آموزان توصیه می‌کنیم کسانی که در این مکان ها و این دسته مشاغل هستند بیشتر هم بگیم این مشاوره هایی که برای دانش آموزان میگذاریم در ۲حوزه می‌شود که این یک عده مراجعه کننده داریم که بحث انتخاب رشته بحث انتخاب شغل برای دانش آموزانی هست که کنکور دادند و مشاوره‌ای​ داریم که فارغ تحصیلانی هستند که ظرفیت رشته خود را نمی‌شناسند و شناخت ندارند راجع به خود و بازارکار را نمی شناسند و ما با آنها صحبت میکنیم،پس دسته دیگر انتخاب شغل و دسته های کاریابی برای دانشجویان فارغ التحصیل داریم.

مسئله مهم دیگر این است که بحث دانشگاه در هیچ کارخانه ای مهم نیست،در هیچ مدرک تحصیلی نمی نویسند شما این درس را در کدام دانشگاه خوندی؟حتی من اگه یه رشته ای را در دانشگاه تهران خوندم برم به کارخانه‌ای بگم آره من تو دانشگاه تهران خوندم،طرف ممکنه بگه همینه که هست میخوای بخواه نمیخوای نخواه.میدونی چرا چون کارخانه دارها در بحث استخدامی بر حسب مدرک حقوق نمی دهند پس هیچ فرقی نمی کند و برای او کار کردن مهم است.من به این دسته از افراد که این رشته ها را می خوانند و هدفشان کار خانه هاست توصیه می کنم حتما به چند نکته بپردازند ۱_بحث آینده نگری ،اگر با این رشته می خواهم در کارخانه ای استخدام شوم سعی کنم خودم هم دستی بر آتش داشته باشم و بخواهم پیشرفت کنم و اگر شد بعد از چند سال خودم کارآفرین شوم،۲_در ابتدا حقوق کمی دارد ولی در ادامه با پیشرفت و رشد حقوق بالا میرود.

۲_ استخدام در دفتر های خصوصی:

بهتره بگیم کارهای دفتری که به دو شاخه تقسیم می شود ۱_کارهای دفتری در حوزه دولت ۲_ در دفاتر خصوصی.

به طور کلی رک بگم دور دولت رو خط بکش چون نیاز به پارتی سرسخت دارد و کار دفتری در دولت معنی ندارد و نیاز به پارتی دارد مثل پدری که فرزند خود را جایگزین کند یا معرفی کند و بیشترین کارهایی که ما در کارهای دفتری داریم مربوط به شرکت‌های خصوصی است مثلاً حسابداری و مدیریت در شرکت خصوصی و حقوقی که میگیرند حدود ۱ الی ۳ میلیون است و آینده استخدامی هم ندارد و از طرفی هم هر رشته که مهندسی باشد کار دفتری ندارد اما این قابلیت را دارد که ما بتوانیم و بخواهیم که در این حوزه استارتی بزنیم و سرمایه جمع کنیم.

 

۳_استخدام در مشاغل خاص دفتری دولتی یا خصوصی:

فرق این استخدام با استخدام قبلی در چیست؟اولی در اداره ها می خواهید فعالیت کنید اما دومی مشاغل خاص دفتری هستند مثل بیمه،بانک، نفت و… که باز دوشاخه می‌شوند و نیاز به پارتی دارند و حداقل درآمد از ۲ الی ۳ میلیون شروع می شود و مزایای خیلی خوبی دارد مثلا در بانک به هر کارمندی با بهره کم وام میدهند یا نیروهای ارتش بن هایی دارند و به آنها شهرک می‌دهند و اگر کار را خوب انجام دهند به حقوق بالاتر حدود ۱۵ الی ۲۰ میلیون می رسد و معمولا در این رشته گروه های انسانی و ریاضیات و رشته های شناور تجربی می‌توانند شرکت کنند مثل اقتصاد، حسابداری ،کامپیوتر ، ریاضیات محض و…

۴_استخدام در کارخانجات با سختی و مسافت کار:

مثل کار در عسلویه و حداقل حقوق با پنج الی شش میلیون شروع می‌شود و شرایط خاص خود را دارد اما در این کار بنا به حقوق بالایی که می دهند به پارتی بالا نیاز دارد و مثلا یکی از حوزه کاری این است که دانش آموزان ما در این حوزه تحصیل می‌کنند و فارغ التحصیل می شوند مثلا در کشتی کار کردند یا کسانی که در شرکت نفت کار می کنند و دائم سختی کار دارند و دور بودن از خانواده را دارد و به عبارتی اگر حقوق ۵ الی ۱۰ میلیون می‌گیری واقعا داری به همون اندازه کار می کنی و چند ایراد دارد اول اینکه ریزش شدیدی دارد یعنی در همان سال اول و دوم, فوری انصراف می‌دهند و این که دائم درگیر طوفان هستند و درگیر کشتی با عظمت هستند و اتفاقی که می‌افتاد این است که فرد ۵ الی ۶ سال در این حوزه کار کرده و وقتی هم کار کرده به خودش که میرسه میبینه که اگه بخواد تو این حوزه فعالیت کنه و از این شغل بیرون بیاد کجا بره چیکار کنه ؟و هیچ جایی این درآمد را ندارد ولی با وجود اینکه حقوق خوبی می‌گیرند اما زندگیشان نابود میشودو عده‌ای می‌گویند مهم پول است و سختی کار اهمیتی ندارد و عده ای بودند که با وجود سختی کار ادامه دادند و در چند سال از نظر مالی کاملا اوکی شدند اما هیچ وقت در کنار خانواده نبودند.رشته های مهندسی برق, عمران, نفت ,مدیریت ها و ناوبری و مکانیکی در این حوزه هستند.

۵_استخدام پزشکان:

هفت سال باید درس بخوانید و بعد از آن دو تا راه دارید با همان مدرک عمومی وارد بیمارستان ها شوید و کار کنید و یا برای تخصص اقدام کنید که به راحتی نیست چون در این حوزه‌ها قبولی سخت است دولت به پزشکان پیشنهاد می دهد که به مکان های دور بروند و حقوقشان زیاد می‌شود و بحث بعد راجب تخصص است که جدیدا تخصص های عجیبی ظهور کردند و آزمون تخصص فوق العاده آزمون سخت و سنگین است مثلا در رشته های پرطرفداری مثل جراحی مغز و اعصاب و قلب و چشم و زیبایی و… سالی حداکثر ۱۰۰ نفر تخصص می‌گیرد و بقیه پشت کنکور تخصص می‌مانند برای همین است یک سری در تخصص هایی که ساده تر فعالیت می کنند بنابراین فکر نکنید که قبولی راحت است ،حتی افرادی هستند که سوالات تخصص را چند صد میلیون می‌خرند و سوالات لو می‌رود.

اگر تخصص گرفتید و مطب جدید اصفهان جدا است و کار آفرینی می شود.

۶_استخدام پیراپزشکی:

استخدامی پیراپزشکی ها فقط اتاق عمل و پرستاری است و بقیه پیراپزشکی ها مثل بینایی سنجی و شنوایی سنجی و علوم آزمایشگاهی و فیزیوتراپی رشته های کار آفرینی هستند.

درآمد اتاق عمل بیشتر از پرستاری است ولی پرستاری مزایای بیشتری دارد و حقوق اتاق عمل و پرستاری حدود ۴ الی ۶ میلیون است.پزشک بینایی سنجی ممکن است در بیمارستان کار کند و برای خود مطب هم داشته باشد بنابراین راحت استخدام می شود به خصوص در شهرستان‌ها. مثلاً در چشم پزشکی در تخصص ها با ۲ الی ۳ میلیون تا ۱۵ الی ۲۰ میلیون راحت درآمد دارند و در بینایی سنجی و چشم پزشکی حتما باید بهترین باشید مثلاً کسی که جراح بینی یا چشم است حقوقی که دارند از ۱۵ الی ۲۰ میلیون به طور عادی شروع می‌شود و تا به ۲۰۰ میلیون می رسد اما الزاما این طور نیست که همه چشم پزشکان حقوق ۲۰۰ میلیون داشته باشد باید بهترین باشی مثلاً در بخش عمل بینی برای زیبایی سوال می پرسد که فلانی کارش خوبه و یا از ۱۰ دکتر که توشهر هست فقط اسم دو نفر را می‌برند و هزینه عمل آنها هم بیشتر است چون کارشان خوب است.پس داخل رشته خودتان بهترین باشید.

 

۷_استخدام آموزش و پرورش:

حجم عظیمی از داوطلبان دنبال آن هستند ولی چیزی که مهم است این است که ما به هیچ وجه در دانشگاه فرهنگیان شرط تعهد استخدام نداریم و گفتند که تعهد خدمت داریم یعنی بعد از اینکه تحصیلات تمام شد شما تعهد می دهید که به جایی که ما گفتیم بروید و کار کنید.تمام دانشجویان در هر رشته ای که باشند به خصوص علوم پایه و ریاضیات می توانند با قبولی در آزمون وارد آموزش و پرورش شود و به کسانی که در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کردند بیشتر توجه میکنند و اولویت استخدام را دارند.دانشگاه فرهنگیان از آنها تعهد می گیرند که در هر جای دنیا برای استخدام بروند مثلاً فردی در تهران تحصیل کرده و آموزش و پرورش به او می گوید به اصفهان برود چون کمبود نیرو داریم و برای استخدام رسمی آموزش و پرورش حتما باید در کنکور مخصوص آن شرکت کنند و تمامی رشته های دانشگاهی هم می توانند شرکت کنند و در این آزمون ها بحث دانشگاه ملاک ولی بحث نخبه بودن هم ملاک است.

پس ما یکی دانشگاه فرهنگیان داریم و یکی آموزش و پرورش ،که دانشگاه فرهنگیان می گوید من تعهد دارم که به تو ادامه تحصیل رایگان دهم و از تو تعهد میگیرم بری چند سال فلان جا کار کنی و آموزش و پرورش می گوید من نیرو می خوام و تو اونجا برای شرکت در آزمون میری و حقوق ثابت دارد و این موضوع هم توضیح بدهم که تدریس با معلمی فرق دارد , حقوق یک معلم آموزش و پرورش می‌گیرد حدود ۱ الی ۳ میلیون است اما دبیر خصوصی حقوق جدا می گیرد و الزاماً دبیر آموزش و پرورش نبودند و خصوصی تدریس می کنند.

در هر رشته ای که باشید میتوانید تدریس انجام دهید و کلاس خصوصی برگزار کنید.

۸_استخدام هیات علمی دانشگاه:

چند شرط برای استخدام وجود دارد و بعضی ها با استاد دانشگاه شدن اشتباه می‌گیرند یکی از شرط ها این است که باید دانشجوی نخبه ای باشید و معدل ۱۷ ۱۸ به بالا داشته باشید و در دانشگاه های سراسری تحصیل کنید و حتماً دکترا داشته باشید و با حقوق هفت الی هشت میلیون شروع می شود و معمولا هر کسی در دانشگاه خود بهتر و راحت راحت‌تر جذب می شود مثلا دوره های لیسانس و ارشد و دکترا را در یک دانشگاه گذرانده باشد و رشته های تاپ مثل روانشناسی مدیریت و غیره متقاضی زیاد دارد و سخت است اما در رشته های پایین تر قبولی راحت تر است حالا من نخبه علمی در دانشگا هستم و معدل ۱۷ به بالا دارم و شانسم برای تهران بیشتر است اما الزاما استخدام بشوم وجود ندارد.مورد بعدی که وجود دارد این است کسی که در دانشگاه تهران درس خوانده است در دانشگاه‌های دیگر بیشتر شانس قبولی دارد و اگر معدل پایین تر یعنی ۱۶ ۱۷ باشد می تواند در رشته های پایین تر دانشگاه قبول شود و معدل های پایین تر از آن یعنی ۱۴ و ۱۵ می‌تواند برای دانشگاههای آزاد و غیر انتفاعی قبول شود.اما چیز دیگری که ملاک است تفاوت استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی که برای عضو هیئت علمی حتماً باید دکترا داشته باشید اما استاد دانشگاه را با ارشد هم می توانید درخواست دهید که حق تدریس آن کم است و حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار تومان است و بنا به مدارک و شرایط هر کس در دانشگاه خود راحت‌تر جذب می شود .حقوق استاد دانشگاه در دانشگاه آزاد مثل استخدام در آموزش و پرورش حدود۲الی ۴ میلیون است و کم پیش می‌آید حقوق بالاتر باشد که به خیلی عوامل بستگی دارد مثلا چند تا کتاب چاپ کرده باشد دو تا مقالهSI داشته باشد و چند تا مقاله علمی و پربار داشته باشد و در نشریات مختلف علمی و دانشگاهی جهانی نشر داده باشد که امتیازات مثبت به شمار می آید.

معرفی شغل پلیس نیروی انتظامی

اگر از چالش لذت می برید، هیجان را دوست دارید و کمک کردن به داشتن جامعه ای ایمن را می پسندید، این شغل مناسب شماست. برای اینکه پلیس شوید باید سوء پیشینه نداشته و از نظر جسمانی نیز توان خوبی داشته باشید.

افسران خوب پلیس، افرادی مهربان، صادق و قابل اعتمادند. همچنین افرادی اجتماعی و مسئول بوده و در شرایط خطرناک هم می توانند آرامش خود را حفظ کنند. برای ورود به این شغل باید دوره های آموزشی لازم را بگذرانید.

تاریخچه 

ایران در بیش از دو هزار سال قبل و در دوران سلسله هخامنشیان اولین بنیانگذار سیستم حکومتی گسترده امپراطوری می باشد. از آنجا که هر حکومتی نیازمند به نظم و امنیت می‌باشد در نتیجه کشور ما انواع سیستمهای ایجاد نظم و امنیت را در طی تاریخ مورد آزمایش قرار داده است.

اما پلیس نوین در ایران حدود ۱۰۰ سال پیش توسط ناصرالدین شاه که در سفر خود به اروپا کرده بود آموخت و با استخدام کردن یک مستشار بلژیکی این سیستم نوین پاسبانی را پایه‌گذاری کرد. پلیس ایران در زمان شاه به دو قسمت ژاندارمری و پلیس شهری تقسیم می‌شد.

پلیس امروز 

اما اکنون نیروی انتظامی (پلیس) در ایران وظایف متعددی دارد و به بخش های مختلفی تقسیم می شود. بیشتر بخش‌های نیروی انتظامی وظیفه امنیتی و نظامی  دارند و دارای نیروهای مسلح هستند. اما برخی بخش‌ها نیز بیشتر جنبه خدمات اجتماعی و دولتی دارد مانند صدور گذرنامه .

بخش های مختلف ناجا عبارتند از  :

 • پلیس امنیت : یک واحد تخصصی پلیس ایران است که وظیفه آن کنترل نظم و امنیت در کشور می باشد.
 • پلیس مبارزه با مواد مخدر: وظیفه آن مبارزه با مواد مخدر در کشور و خرید و فروش آن و کشف باندهای بزرگ تا خرده فروشان مواد مخدر است.
 • پلیس پیشگیری:  این پلیس مسئول ایجاد امنیت در فرودگاه ها ، راه آهن ، صدا و سیما و جنگلبانی است.
 • پلیس راهور:  همان پلیس راهنمایی و رانندگی است.
 • معاونت نظام وظیفه:  کار تقسیم نیروهای وظیفه بین نیروهای مسلح ایران را بر عهده دارد.
 • معاونت صدور گذرنامه
 • پلیس بزرگراه ها
 • پلیس آگاهی
 • پلیس حفاظت از شخصیت ها
 • اینتر پل (پلیس بین الملل که با پلیس سایر کشورها در جستجو و دستگیری متهمان بین المللی همکاری دارد)
 • یگان حفاظت برای حفاظت از اماکن مثل بانکها و موسسات آثار تاریخی
 • جنگلبانی
 • هنگ مرزی
 • پلیس ساحلی
 • یگان ضربت
 • یگان رهاسازی گروگان
 • یگان ضد شورش
 • گارد ویژه
 • یگان واکنش سریع

در هر حال ساعت کاری شما به عنوان یک پلیس معمولا به صورت شیفتی بوده و گاهی در شب ها و تعطیلات می باشد. در برخی مواقع نیز به اضافه کاری نیروی پلیس نیاز است.

یک مأمور پلیس ساعات زیادی از کار خود را در خیابان و یا روی موتور یا ماشین می گذراند. در برخی مشاغل این حوزه، محل کار در ادارات پلیس می باشد.

در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد پلیس نیروی انتظامی ارائه می شود.

وظایف پلیس نیروی انتظامی

مهمترین وظایف نیروی انتظامی به شرح زیر است. اما شما بر اساس اینکه در کدام یک از بخش های این سازمان بزرگ حکومتی استخدام می شوید، بخشی از این وظایف بر عهده شما قرار می گیرد :

 • استقرار نظم و امنیت و تامین آسایش عمومی و فردی.
 • مقابله و مبارزه قاطع و مستمر با هر گونه خرابکاری، تروریسم، شورش و عوامل و حرکتهایی که مخل امنیت کشور باشد، با همکاری وزارت اطلاعات.
 • تامین امنیت برای برگزاری اجتماعات ، تشکلها، راهپیماییها، و فعالیتهای قانونی و مجاز و ممانعت و جلوگیری از هر گونه تشکل و راهپیمایی و اجتماع غیر مجاز و مقابله با اغتشاش، بی نظمی و فعالیتهای غیر مجاز.
 • اقدام لازم در زمینه کسب اخبار و اطلاعات در محدوده وظایف محوله و همکاری با سایر سازمانها و یگانهای اطلاعاتی کشور در حدود وظایف آنها.
 • حراست از اماکن ، تاسیسات ، تجهیزات و تسهیلات طبقه بندی شده غیر نظامی و حفظ حریم آنها به استثنا موارد حساس و حیاتی به تشخیص شورای عالی امنیت ملی ، که به عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهد بود.
 • حفاظت از مسئولین و شخصیتهای داخلی و خارجی در سراسر کشور به استثنا داخل پادگانها و تاسیسات نظامی، مگر در مواردی که بنا به تشخیص شورای عالی امنیت ملی اصل انقلاب و یا دستاوردهای آن در معرض خطر باشد که به عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهد بود.
 • جمع آوری سلاح و مهمات و تجهیزات غیر مجاز و صدور پروانه نگهداری و حمل سلاح شخصی و نظارت بر نگهداری و مصرف مجاز مواد ناریه با هماهنگی وزارت اطلاعات برابر طرح های مصوب شورای امنیت کشور   .
 • انجام امور مربوط به تشخیص هویت و کشف علمی جرایم.
 • مراقبت و کنترل از مرزهای جمهوری اسلامی ایران ، اجرای معاهدات و پروتکلهای مصوبه مرزی و استیفای حقوق دولت و اتباع مرزنشین جمهوری اسلامی ایران در مرزها و محدوده انحصاری اقتصادی دریاها.
 • اجرای قوانین و مقررات مربوط به گذرنامه (بجز گذرنامه سیاسی و خدمت) و ورود و اقامت اتباع خارجی (با هماهنگی وزارت امور خارجه در مورد اتباع خارجی تحت پوشش دیپلماتیک) با هماهنگی وزارت اطلاعات (در مورد ورود و خروج و اقامت اتباع خارجی و صدور گذرنامه.
 • اجرای قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی و امور توزیع و حفظ حریم راههای کشور.
 • اجرای قوانین و مقررات وظیفه عمومی.
 • نظارت بر اماکن عمومی و انجام سایر امور مربوط به اماکن مذکور برابر مقررات مصوب.
 • همکاری با سایر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مواقع لزوم و بنا به دستور.
 • همکاری با دبیرخانه پلیس بین الملل
 • انجام امور امدادی و مردم یاری در مواقع ضروری ضمن هماهنگی با مراجع ذیربط.
 • تامین و حفاظت تاسیسات ، سربازخانه ها و قرارگاه های مربوط.
 • تامین دفاع هوایی تاسیسات و نقاط حساس مربوط، در حد برد سلاح ضد هوایی سازمانی، با هماهنگی و کنترل عملیاتی نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران.
 • تلاش مداوم و مستمر در جهت حفظ و صیانت سازمان در زمینه های امنیتی.

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 • صداقت، قابل اعتماد بودن، مسئولیت پذیری و آگاهی اجتماعی
 • رسیدن به موقع به موقعیت، عکس العمل سریع و انجام درست عملیات
 • پشتکار و استمرار در وظایف سازمانی به عنوان یک پلیس و مأمور قانون
 • توانایی حفظ آرامش در شرایط خطرناک
 • توانایی کار فردی و تیمی
 • مهارت های ارتباطی قوی
 • شجاعت و ابتکار
 • توان جسمانی خوب
 • مهارت های کلامی خوب
 • رویکرد مودبانه ولی قاطع
 • رعایت بردباری و تواضع در برابر مردم
 • خود انضباطی
 • توانایی دستور دادن و پذیرش دستور
 • اطلاع از قوانین موجود و مربوطه

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

پلیس نیروی انتظامی از بین افراد دارای دیپلم، مدرک تحصیلی علوم انتظامی و سایر مدارک تحصیلی غیر مرتبط استخدام می کند.

بازارکار و آینده شغلی پلیس نیروی انتظامی

شما در سازمان ها و بخش های مختلف نیروی انتظامی می توانید مشغول به کار شوید.

برخی مشکلات(مصائب) شغلی پلیس نیروی انتظامی

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مأمورین پلیس بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۷ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای کل مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام  پلیس ها رشد منفی ۸٫۶ درصدی داشته ولی  رشد زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

میزان درآمد پلیس نیروی انتظامی

آمار و اطلاعات دقیق و مشخصی از میزان درآمد نیروی پلیس نیروی انتظامی در کشور در دسترس نمی باشد.
درآمد این شغل در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل  ۵۵٫۰۱۰ دلار (برای متوسط مشاغل ۳۳٫۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۵۴٫۲۰۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۶۶٫۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – درآمد پلیس ها با توجه به نوع کار و درجه آنها متفاوت است. متوسط درآمد سالانه این شغل برای افراد تازه کار معمولا حدود۳۵٫۵۰۰ دلار ، با چند سال سابقه حدود ۵۵٫۵۰۰ دلار و برای گروهبان بین ۵۵٫۰۰۰ تا ۶۲٫۵۰۰ دلار  و بازرس تا ۷۶٫۰۰۰ دلار می باشد.
کل

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ESTJ این تیپ شخصیتی از مدیریت کردن، تصمیم گیری و نظارت بر کار دیگران لذت می برد. او دوست دارد در شرایط اقتدار و اختیار باشد.

ISTJ   این تیپ شخصیتی از کارهایی که به حفظ و حراست از مردم مربوط باشد، لذت می برد. او حافظه خوبی دارد و به خوبی از اطلاعات گذشته برای حل مسایل جاری استفاده می کند. همچنین کار در محیط های سازمان یافته و با ساختار را دوست دارد.

ESTP این تیپ شخصیتی در بخش خدمات شهری بسیار عالی است. زیرا او کارهای پویا و متنوع را دوست داشته و می خواهد با دیگران در ارتباط باشد. توانایی اقدام سریع و به موقع یکی از ویژگی های او می باشد که در این شغل بسیار مفید است.

ISTP این تیپ شخصیتی از کارهای پویا و چالشی لذت می برذ. او دوست دارد به دیگران کمک کرده و از انعظاف پذیری و ریسک پذیری کافی در کار خود برخوردار است.

ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد. او محیط کاری چالشی و پر هیجان را دوست دارد.

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

روه علوم پایه:

اهداف گروه

اهداف پژوهشی:

      گروه علوم پایه در قسمت آموزش به عنوان سرویس‌دهنده برای گروه‌های دیگر ارائه خدمات می‌نماید.

      بنابراین به علت نداشتن دانشجو در این قسمت نیز دارای مسائل خاص خود است. از طرف دیگر به علت اینکه هر کدام از افراد رشته تحصیلی متفاوتی دارند دارای مزیت خاص خود نیز به دلیل ماهیت بین رشته‌ای گروه می‌باشد.

      پژوهش در گروه علوم پایه از اولویت خاص خودش برخوردار است، اعضای هیئت علمی به دلیل نداشتن دانشجو در این قسمت باید همه مراحل را خوشان انجام بدهند، در این مورد گروه سعی دارد با جذب کارشناسی پژوهشگر فعالیت‌های خود را تسریع نماید.

      از طرف دیگر با توجه به اینکه در دانشگاه اکثراً مسائل پژوهشی در درجه دوم اهمیت بعد از آموزش قرار می‌گیرد یکی از اهداف گروه سعی در برقراری مقررات برای تسهیل امور پژوهشی و شناساندن بیشتر اهمیت پژوهش در داخل دانشگاه می‌باشد و در این مورد طرح این گروه مبنی بر واگذاری قسمتی از مسئولیت‌های پژوهش به عهده گروه‌ها و انجام طرح‌های درون‌گروهی پذیرفته و اجرا شده است. همچنین پیشنهادها و پیگیری‌های متوالی منجر به راه‌اندازی دفتر ISI و برقراری تشویق مقالات گردیده است.

      بنابراین گروه اهداف پژوهشی را به عنوان رسالت اصلی خود شناخته و در این جهت حرکن می‌نماید و حتی در جذب هیئت علمی جدید اولین اولویت را داشتن سوابق پژوهشی مفید قرار داده است.

      شرکت در پژوهشی‌های پایه مورد نیاز علوم توانبخشی در گروه‌های دیگر و اناجم مشاوره‌های مربوط به رشته‌های موجود در این گروه نیز از اهداف بعدی می‌باشد.

      پی‌گیری اختصاص ۱۰% کل پایان‌نامه‌های دانشگاه به این گروه در دستور کار گروه قرار دارد.

اهداف آموزشی:

      گروه به علت دارا نبودن دانشجو به عنوان سرویس‌دهنده گروه‌های دیگر عمل می‌نماید، در این قسمت گروه برای انجام بهترین آموزش ممکن با ترغیب روحیه دانش‌طلبی دانشجو و تشویق دانشجو برای یادگیری بهتر فعالیت می‌نماید. حضور به موقع اساتید و برگزاری تمام جلسات درسی با استفاده از اساتید پژوهشگر و علاقه‌مند کردن دانشجو به علوم و افزایش انگیزه وی از موارد مطرح در این گروه می‌باشد.

      گروه پی‌گیر ایجاد یک رشته تحصیلات تکمیلی می‌باشد. این رشته ذاتاً می‌بایستی ماهیت بین رشته‌ای داشته باشد که همه اعضا با تخصص‌های مختلف بتوانند در آن مشارکت کنند. بین رشته‌ای بودن گروه یکی از مزیت‌های این گروه برای تأسیس این رشته‌ها می‌باشد.

      گروه پی‌گیری رفع بهضی مشکلات اداری و ساختاری موجود در دایره آموزش را نیز انجام می‌دهد و سعی می‌کند حداکثر کمک ممکن را در این زمینه بکند به عنوان مثال پیشنهاد عدم استفاده از نیروهای حق‌التدریس تا حد امکان و جایگزینی نیروهای رسمی و موجود، همچنین عدم استفاده از نیروهای غیر هیئت علمی در تدریس یا منظم‌تر شدن دایره امتحانات و برگزار نکردن امتحان‌های مجدد به دلایل مختلف، منعکس شدن فعالیت‌های آموزشی در وب‌سایت دانشگاه، منعکس شدن مقررات و آئین‌نامه‌های موجود در وب سایت دانشگاه ارائه شده است.

اهداف خدماتی:

      گروه علوم پایه با توجه به ماهیت خود تا کنون خدمات عمومی نداشته است، در آینده سعی می‌شود ایجاد سایت آموزش عمومی توانبخشی به منظور افزایش آگاهی‌های عمومی در مورد علوم توانبخشی در دستور کار قرار گیرد.

برنامه آینده و چشم‌انداز گروه:

      گروه با دارا بودن اعضا هیئت علمی توانمند و فعال همچنین به دلیل ماهیت بین رشته‌ای آن دارای مزیت‌های بیشتر در زمینه‌های پژوهشی می‌باشد. همچنین به علت دارا نبودن دانشجو دارای مشکلاتی نیز می‌باشد.

      گروه سعی دارد با جذب هیئت علمی کارآمد و پژوهشگر علاوه بر فعالیت‌های آموزشی در زمینه‌های پژوهشی نیز فعال‌تر شود. همچنین با جذب کادر کارشناسی پژوهشگر انجام پژوهشی‌های خود را تسریع نماید.

      ایجاد یک رشته تحصیلات تکمیلی بین رشته‌ای نیز از برنامه‌های آینده گروه می‌باشد. ایجاد این رشته علاوه بر رفع نیازهای جامعه به رشته فوق باعث فعال‌تر شدن گروه در زمینه آموزشی و پژوهشی خواهد شد.

      به علت نوع فعالیت، گروه علوم پایه در اکثر دانشگاه‌ها کمتر به چشم می‌آید بنابراین چشم‌انداز گروه فقط با فعالیت و تلاش اعضا بهتر خواهد یافت.

گروه علوم بالینی

      گروه آموزشی علوم بالینی از سال ۱۳۷۲ فعالیت خود را در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز نمود.

      اعضاء این گروه متشکل از متخصصین رشته‌های مختلف علوم پزشکی (بالینی) می‌باشند. این تخصص‌ها شامل:

      مغز و اعصاب، کودکان، فوق تخصص کودکان، چشم‌پزشکی، بیماری‌های گوش و حلق و بینی، داخلی، جراحی ترمیمی، پوست، قلب و روان‌پزشکی می‌باشد.

      حوزه فعالیت گروه در مراکز توانبخشی سینا، صبا، اسماء، مولوی، بیمارستان رفیده و بیمارستان روانپزشکی رازی و همچنین هسته‌های علمی پژوهشی و کمیته‌های مختلف دانشگاه می‌باشند. دفتر گروه در طبقه اول ساختمان ابن سینا (ساختمان آموزش) مستقر می‌باشد.

گروه آموزشی روانشناسی بالینی

      گروه آموزشی روان‌شناسی بالینی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با هدف تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص در حوزه روان‌شناسی بالینی در سال ۱۳۷۲ تشکیل گردید و پس از مدت کوتاهی موفق به گرفتن مجوز برای دوره دکتری Ph.D با همکاری انستیتو روانپزشکی تهران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران گردید. در حال حاضر هشتمین دوره دکتری روانشناسی بالینی و یازدهمین دوره کارشناسی ارشد این رشته را پذیرش نموده است. اساتید گروه علاوه بر تربیت دانشجو در سطوح کارشناسی ارشد و دکتری این گروه آموزشی خدمات بالینی و پیشگیری (تشخیص و درمان) را نیز در مراکز آموزشی- درمانی صبا رفیده سینا و بیمارستان مرکز روانپزشکی رازی وابسته به دانشگاه به منظور ارتقای مهارت‌های آموزشی و درمانی ارائه می‌دهد.

گروه آموزشی مشاوره

      در سال ۱۳۷۹ با توجه به جایگاه مشاوره در اجتماع فعلی و با توجه خاصی که ریاست محترم دانشگاه نسبت به امر مشاوره داشته و دارند تصمیم به ایجاد رشته مشاوره در مقطع کارشناسی ارشد گرفته شد که علت مقطع خاص کارشناسی ارشد این است که سایر دانشگاه‌ها در سطح کارشناسی اقدام به ایجاد این رشته نموده‌اند در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۰ با موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رشته مشاوره در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تأسیس و مقدمات کار جهت پذیرش دانشجو شروع شد و از مهر ماه سال ۱۳۸۰ اولین دوره کارشناسی ارشد به تعداد ۸ دانشجو شروع به کار نمود.

اهداف و شرح وظایف گروه:

      هدف از تشکیل گروه و دوره کارشناسی ارشد ارتقاء سطح کیفی دانش مشاوران و کسب تجربیات بیشتر بوده به همین منظور دانشجویان پس از اعلام قبولی کتبی از طرف سازمان سنجش، بعد از مصاحبه در این دوره پذیرفته شده‌اند.

کمیته‌های و بخش‌های فرعی گروه:

      گروه بخش فرعی ندارد، اما کمیته پژوهشی در گروه فعال می‌باشد.

دوره‌های تحصیلات تکمیلی و شرح آن:

      چنانچه قبلاً شرح داده شد گروه مشاوره فقط دارای مقطع کارشناسی ارشد است که جزو تحصیلات تکمیلی است.

گروه آموزشی کودکان استثنایی

      گروه آموزشی کودکان استثنایی از سال ۱۳۷۴ با عنوان علوم بهزیستی و کودکان استثنایی شروع به کار نمود. از ابتدا با داشتن ۳۱ دانشجوی مرحله کارشناسی در رشته امور بهزیستی با گرایش توانبخشی فعالیت‌های آموزشی خود را آغاز نموده و علی‌رغم نوپایی، در ابعاد مختلف دامنه فعالیت را در دوره‌های کاردانی و کارشناسی در ۸ رشته کاربردی در چهار شهر تهران، اصفهان، مشهد، همدان گسترش داد. از سال ۷۵ حدود ۲۱۵ دانشجوی دوره کارشناسی کودکان استثنایی که شاغلین سازمان آموزش و پرورش استثنایی نیز بودند به دانشجویان گروه کودکان استثنایی اضافه گردیدند. همچنین از اواسط سال ۷۶ برنامه‌های مربوط به دوره‌های کاردانی تربیت مربی کودکان با اختلات بینایی و نیز مربی کودکان با اختلالات شنیداری نیز به این گروه محول گردید و باز همچنین از سال ۷۷ حدود ۱۹۰ دانشجوی مامور به تحصیل از طرف سازمان آموزش و پرورش استثنایی در رشته کودکان استثنایی با دو گرایش، کارشناسی مربی حسی حرکتی و کارشناسی مربی گفتار و زبان به جمع دانشجویان این گروه پیوستند.

      روی هم رفته تا سال ۸۱ گروه کودکان استثنایی مسئولیت برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر تعداد زیادی دانشجو در رشته‌های کاردانی مربی ورزش معلولین، مربی معلولین ذهنی و دوره کارشناسی کودکان استثنایی با دو گرایش گفتار و زبان و حسی حرکتی را عهده‌دار بوده است و در مجموع این گروه تا کنون ۷۹۷ دانشجوی فارغ‌التحصیل داشته است.

      در حال حاضر گروه کودکان استثنایی دارای ده دانشجوی دوره کارشناسی ارشد با گرایش کم توانان ذهنی می‌باشد که هر سال تعداد ۱۰ دانشجوی کارشناسی ارشد کودکان استثنایی اضافه خواهد شد.

گروه آموزشی ناشنوایان:

      گروه آموزش و پژوهش ناشنوایان از سال ۱۳۵۲ در سازمان ملی رفاه ناشنوایان ایران با عنوان گروه زبان اشاره شروع به فعالیت کرد. از سال ۱۳۵۹ در سازمان بهزیشتی به عنوان گروه آموزش و پژوهش توسعه زبان اشاره و از سال ۱۳۷۱ در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با همین عنوان انجام وظیفه نمود. سپس در سال ۱۳۷۷ با گروه آموزشی و توانبخشی ناشنوایان ادغام گردید و در زمینه‌های مختلف پژوهشی، آموزش بالینی، فرهنگی و… به فعالیت پرداخت که این فعالیت‌ها هم اکنون هم به حول و قوه الهی ادامه دارد.

       این گروه آموزشی در زمینه‌های پژوهشی، آموزشی، بالینی، فرهنگی و… برای یاری رساندن به ناشنوایان فعالیت می‌کند. در حال حاضر سه طرح پژوهشی گسترده (غربالگری شنوایی نوزادان، بررسی نتایج توانبخشی شنوایی با تکیه بر فعال‌سازی سیستم عصبی مرکزی شنوایی در کودکان مبتلا به کاشه شنوایی شدید و عمیق، تدوین فرهنگ زبان اشاره) در گروه، در حال اجراست.

      فصل‌نامه‌ای با عنوان خبرنامه شنوایی جهت مطالعه کارشناسان شنوایی سازمان بهزیستی و دیگر دست‌اندرکاران تهیه می‌گردد.

گروه پرستاری

      گروه پرستاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در راستای اهداف، مقاصد و رسالت‌های دانشگاه به منطور ارتقاء سطح سلامت جامعه از طریق تربیت نیروی انسانس با رویکردی نو در علوم پرستاری توانبخشی و رفاه اجتماعی تأسیس شده است.

      هدف کلی:

      تربیت نیروی انسانی کارآمد برای ارائه خدمات پرستاری در سطوح مختلف، انجام پژوهش‌های کاربردی و ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی، مشاوره‌ای و مدیریت- توانبخشی در دانشگاه و مراکز بالینی تابعه.

اهداف ویژه در سطوح ذیل:

۱- اهداف آموزشی:

اهداف کلان آموزشی گروه:

      ۱- تربیت نیروی انسانی کارآمد در مقطع کارشناسی ارشد که متعهد، متبحر و محاط به مبانی علوم پرستاری، متون علمی و آشنا به روش‌های پیشرفته تحقیق و فعال در ابعاد آموزشی یا پژوهشی و مدیریت به منظور ارائه خدمات پرستاری در سطوح مختلف نظام خدماتی بهداشتی- درمانی کشور.

      ۲- تربیت نیروی انسانی کارآمد در مقطع کارشناسی به منظور ارائه خدمات پرستاری با توجه به ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی انسان در سه سطح: ارتقاء سلامت و رفاه فردی و اجتماعی.

      ۳- ارتقاء سطح دانش، نگرش و عملکرد کارکنان شاغل در سازمان بهزیستی از طریق برگزاری دوره‌های آموزش ضمن خدمت به منظور ارائه خدمات پرستاری در سطوح مختلف.

۲- اهداف پژوهشی

اهداف کلان پژوهشی گروه:

      ۱- هدایت فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان کارشناسی ارشد (پایان‌نامه‌ها) از مرحله انتخاب موضوع تا دفاع نهایی به منظور شناسایی مشکلات پرستاری و ارائه پیشنهاد و راه‌کارهای جدید جهت ارتقاء علمی حرفه پرستاری.

      ۲- مشارکت علمی در انجام طرح‌های پژوهشی- کاربردی دانشگاه براساس نیازهای اقشار آسیب‌پذیر به منظور شناسایی مشکلات بهداشتی این اقشار و طرح راه‌کارهای علمی به منظور پاسخگویی به نیازهای ایشان.

      ۳- انجام تحقیقات و ابداع روش‌های نوین براساس داده‌های علمی جدید توسط اعضاء هیئت علمی به منظور شناسایی مشکلات حرفه پرستاری و ارائه راه‌حل‌ها در جهت ارتقاء علمی حرفه پرستاری.

      ۴- مشارکت در مجامع علمی داخلی دانشگاه، داخل و خارج کشور با ارائه مقالات علمی و تحقیقی به منظور ارتقاء علمی حرفه پرستاری.

      ۵- همکاری در تهیه و تدوین نشریه علمی دانشگاه و ارائه مقالات علمی به منظور شناسایی مشکلات حرفه پرستاری، نقش آن در تیم پزشکی و ارتقاء سلامت و رفاه جامعه.

      ۶- برگزاری جلسات پژوهشی توسط اعضاء کمیته پژوهشی به منظور طرح و تصویب طرح‌های پژوهشی دانشجویان، تعیین اولویت‌های پژوهشی و تهیه و تصویب طرح‌های پژوهشی گروه.

۳- اهداف خدماتی

اهداف کلان اجرایی گروه:

      ۱- ارائه خدمت در پست‌های مدیریت اجرایی در جهت رشد حرفه‌ای و همگام با فعالیت‌های دانشگاه و مراکز بالینی تابعه.

      ۲- ارائه خدمات توانبخشی در مراکز بالینی تابعه دانشگاه در راستای ارائه خدمات پرستاری- توانبخشی در سطوح مختلف جهت ارتقاء سلامت و رفاه ملی.

      ۳- ارائه خدمات مشاوره‌ای برای دانشجویان و کارکنان در دانشگاه و مراکز بالینی تابعه در راستای ارائه خدمات پرستاری- توانبخشی در سطوج مختلف جهت ارتقاء سلامت و رفاه ملی.

      این گروه فعالیت رسمی خود را در اسفند ۱۳۷۱ با جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آغاز نموده است و همچنان با گذشت زمان در تکامل و توسعه اهداف دانشگاه در بعد پرستاری تلاش می‌نماید.

گروه آموزشی کاردمانی:

      گروه کاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توابخشی از بدو تأسیس دانشگاه راه‌اندازی گردیده و از همان سال از طریق آزمون سراسر دانشگاه‌ها به جذب کارشناسی ارشد کاردرمانی دانشجو می‌پذیرد.

اهداف گروه کاردرمانی:

تقویت حوزه‌هایی از کاردرمانی که کمتر به آن توجه شده است از جمله حوزه سالمندان

      – بررسی اختلالات developmental جسمانی و روانی کودک از بدو تولد

      – آموزش‌های حوزه توانبخشی حرفه‌ای

      – توانبخشی نابینایان

      – تأسیس کلینیک فوق تخصصی توانبخشی دست در مرکز آموزش توانبخشی صبا

      – سرویس‌های آموزشی برای بخش کارآموزی دانشجویان فاطمیه قم

      – تأسیس کارگاه‌هایی در خصوص  سالمندان ضایعات مغزی نخاعی ارگونومی زخم بستر

      ۲ نفر از استادان گروه کاردرمانی این دانشگاه در دانشگاه جردن اردن به تدریس مشغول هستند. این دانشگاه از نظر علمی با دانشگاه‌های کشورهای آمریکا، کانادا و استرالیا ارتباط دارد، همچنین بانی کنگره‌های داخلی کاردرمانی گروه کاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی می‌باشد.

      در ضمن از ۳ سال پیش برنامه ژوزنال کلاب هر ۲ هفته یک بار توسط اعضای هیئت علمی گروه ارائه می‌شود.

      گروه کاردرمانی این دانشگاه ارتباط نزدیک با سازمان بهزیستی کشور داشته و همچنین محل استقرار فعالیت‌های انجمن کاردرمانی ایران در این گروه آموزشی می‌باشد.

گروه آموزشی فیزیوتراپی

      گروه فیزیوتراپی دانشگاه از سال ۱۳۷۱ تأسیس شده است اهداف تأسیس گروه فیزیوتراپی در این دانشگاه براساس نیاز سازمان بهزیستی بود که در سال‌های بعد تا حد زیادی دستخوش تغییر گردید.

      در حال حاضر تعداد دانشجوی پذیرش شده در مقطع کارشناسی حدود ۱۶ نفر می‌باشد آموزش دانشجویان این دانشگاه با سایر مراکز آموزشی تا حدی متفاوت و کامل‌تر از سایر مراکز می‌باشد.

      در این دانشکده در ترم اول واحد بازدید از مراکز فیزیوتراپی ارائه می‌گردد که هدف آن آشنایی با مراکز توانبخشی برای بعد از فارغ‌التحصیلی می‌باشد تا در صورتی که دانشجو توانایی کار کردن با بیماران و معلولین را نداشته باشد از همان ترم اول مسیر خود را تغییر دهد. همچنین روش تحقیق به دانشجویان ارائه می‌گردد تا اطلاعات لازم جهت انجام امور پژوهشی را کسب نماید کارورزی دانشجویان علاوه بر بیمارستان‌ها در مراکز توانبخشی معلولین هم صورت می‌گیرد تا اینکه دانشجو اطلاعات علمی و عملی لازم در مورد بیماران و معلولین را کسب نماید.

      تا کنون تعداد ۹۰ نفر از این گروه نیز فارغ‌التحصیل شده‌اند که تعداد دانشجویان به صورت ۵۰% دختر و ۵۰% پسر می‌باشد.

اهداف آینده گروه فیزیوتراپی:

      – ارتقاء تجهیزات دپارتمان جهت انجام امور تحقیقاتی در سطوح پیشرفته

      – تهیه و تکمیل دستگاه‌های الکتروتراپی جهت آموزش

      – افزایش مراکز کارورزی به لحاظ تنوع

گروه پیش‌دبستانی

اهداف گروه پیش‌دبستانی:

      – تربیت نیروی انسانی دوره‌های پیش‌دبستانی (شیرخوارگاه، مهد کودک، کودستان)

      – ارتقاء سطح علمی و آموزشی مدیران و مربیان مراکز پیش‌دبستانی

      – آشنایی نیروی انسانی مراکز پیش‌دبستان با اهداف، برنامه‌ها و روش‌های مناسب برای رشد همه جانبه کودکان ارائه راهبردهای پیشنهادی برای مراقبت، رشد و تکامل کودکان خردسال

فعالیت‌های گروه

      – برنامه‌ریزی دوره‌های کوتاه‌مدت جهت نیروی انسانی مهدهای کودک در تهارن و استان‌ها

      – رشته کارشناسی ارشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی با دو گرایش رشد پرورش کودکان عادی، رشد و پرورش کودکان با نیازهای ویژه پذیرش و تعداد ۴۰ دانشجو در رشته‌ی مذکور در سال تحصیلی ۸۴- ۸۳

      – رشته‌ی کاردانی تربیت مربی کودک مراکز پیش‌دبستانی از طریق دانشگاه جامع علمی- کاربردی و پذیرش دانشجو به تعداد ۳۵ نفر در سال تحصیلی ۸۱- ۸۰

      رشته‌ی کاردانی تربیت مربی کودک مراکز پیش‌دبستانی (پودمانی) از طریق دانشگاه جامع علمی- کاربردی و پذیرش دانشجو به تعداد ۴۰ نفر در سال تحصیلی ۸۲- ۸۱ در تهران و هشت استان کشور

      – تدریس و برنامه‌ریزی دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت شش ماهه تربیت مربی کودک

      – برگزاری کنگره علمی کودکان پیش‌دبستانی با همکاری یونیسف

      – برگزاری سمینار رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی با همکاری یونسیف

      – برگزاری روز جهانی کودک ۱۶ مهر ماه به مناسبت بزرگداشت این روز

      – تهیه و تنظیم نشریه به کودکان بیاموزیم جهت گروه سنی ۶- ۳ سال در مراکز پیش‌دبستانی که از سال ۱۳۶۰ تا کنون به صورت فصل‌نامه منتشر شده است.

      – مشارکت در تحقیقات پژوهشی متعدد از جمله تدوین استاندارها و شاخص‌های خدمات بهزیستی، طرح آموزش والدین در برخورد صحیح با کودکان جهت جلوگیری از سوء رفتار آنان

      – طرح بررسی کیفیت مراکز پیش‌دبستانی براساس محتوای آموزشی طرح بررسی چالش‌های اصلی مدیریت مراکز پیش‌دبستانی در دست اجراء

      – ارتباط علمی با سایر دانشگاه‌ها،‌دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی در زمینه‌های آموزشی

      – عضو کمیته IIECD رشد و تکامل کودکان خردسال در یونیسف

      – عضو کمیته EFA در آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش

گروه آموزشی مدیریت توان‌بخشی

      گروه آموزشی ندیریت توانبخشی در سال ۱۳۷۶ کار خود را با پذیرش ۸ دانشجو آغاز کرد و اکنون پس از گذشت ۷ سال، ۷ دوره دانشجو پذیرفته و در حدود ۴۰ نفر فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی تربیت نموده است.

اهداف گروه:

اهداف پژوهشی:

      – ارائه پایان‌نامه‌های مربوطه

      – تدوین مبانی مدیریت توانبخشی (در حال بررسی)

      – تدوین فرهنگ جامع توانبخشی (در حال بررسی)

اهداف آموزشی:

      هدف اصلی دوره کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی، تربیت نیروی انسانی ماهر برای اداره سازمان‌ها و مؤسسات مربوطه به معلولین و احراز مشاغل حرفه‌ای و مدیریت در مراکز توانبخشی است.

گروه آموزشی مدیریت رفاه اجتماعی

      فعالیت گروه آموزشی مدیریت رفاه اجتماعی از آذر ماه ۱۳۷۸ آغاز شد و این گروه در دو رشته کارشناسی ارشد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و کارشناسی ارشد رفاه اجتماعی از طریق آزمون سراسری دانشجو می‌پذیرد.

فعالیت‌های آموزشی گروه:

      با توجه به فقر نظری موجود در قلمرو مسائل رفاه اجتماعی در کشور و در نتیجه کمبود نیروی انسانی متخصص مورد نیاز، هدف عمده از تأسیس این گروه، تولید و توسعه‌ی رفاه اجتماعی متناسب با نیاز جامعه‌ی ایران در دوران حاضر و سال‌های آینده، از ظریق پژوهش و آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد برای مدیریت، سیاست‌گزاری، برنامه‌ریزی و اداره امور آموزش و پژوهش در بخش اجتماعی و بهداشت کشور می‌باشد.

      گروه آموزشی مدیریت رفاه اجتماعی از زمان شروع به کار، تمامی فعالیت‌های خود را حول این دو محور تنظیم نموده است و در همین راستا، با تحقیق و بررسی گسترده، به طراحی و برنامه‌ریزی دوره‌های آموزشی مورد نیاز در سطح کارشناسی ارشد و دکتری پرداخته است.

      دوره‌های آموزشی طراحی و تدوین شده تا پایان سال ۱۳۸۱ عبارتند از:

      – کارشناسی ارشد رفاه اجتماعی (مصوب)

      – کارشناسی ارشد اتقاء سلامت

      – دکتری (Ph.D) مدیریت رفاه اجتماعی

فعالیت‌های پژوهشی گروه

      فعالیت‌های پژوهشی و ارتقاء آن از جایگاه ویژه‌ای در نیل به اهداف آموزشی گروه برخوردار است و اقدامات زیر نیز در همین جهت انجام یافته است:

      – دریافت مجوز تأسیس پژوهشکده‌ی علوم بهزیستی و توانبخشی

      – طراحی و تدوین اساسنامه پژوهشکده‌ی علوم بهزیستی و توانبخشی

گروه آموزشی مددکاری اجتماعی:

      گروه آموزشی مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی د سال ۱۳۷۰ فعالیت خود را آغاز کرد.

      هدف از گروه؛ توسعه و پیشرفت مددکاری اجتماعی برای روبه‌رو شدن با مشکلات اجتماعی است. در این راستا تحقق عدالت اجتماعی؛ کیفیت زندگی افراد جامعه و ارائه‌ی خدمت به گروه‌های آسیب‌پذیر و محروم؛ بهزیستی و سلامت اجتماعی محور اصلی عمل قرار می‌گیرد. وظیفه‌ی گروه آموزشی مددکاری اجتماعی تربیت مددکارانی است که با بهره گرفتن از دانش تخصصی؛ مهارت‌ها؛ اصول اخلاقی و ارزش‌های حرفه‌ای و با تأکید بر قادر سازی افراد، گروه‌ها و جامعه را در فرآیند حل مشکل و پیشگیری از آن یازی دهد.

مقاطع تحصیلی:

      – کارشناسی

      – کارشناسی ارشد

      دکترا

بخش‌های گروه آموزشی مددکاری اجتماعی:

      الف) آموزش نظری

      ب) آموزش عملی (کارورزی)

      ج) پژوهش در مددکاری اجتماعی

      د) بخش تحقیقات آسیب‌شناسی

      ه) بخش آموزش کوتاه‌مدت و ضمن خدمت

      و) بخش خدمات مددکاری و مشاوره‌ی روزانه

      لازم به توضیح است که مددکاری اجتماعی از سال ۱۳۳۷ به عنوان رشته‌ای مستقل در ایران دایر و به آموزش دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پرداخت و این روند تا سال ۱۳۵۸ ادامه داشت. از این تاریخ تا سال ۱۳۷۱ آموزش مددکاری اجتماعی متوقف شد و در سال ۱۳۷۲ با تشکیل دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و اقدامات این دانشگاه، برنامه‌ی کارشناسی و متعاقب آن کارشناسی ارشد و دکترای این رشته به تصویب وزارت بهداشت و درمان رسید.

گروه آموزشی گفتار‌درمانی

      گروه گفتاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در بهمن‌ماه ۱۳۷۱ با پذیرش ۳ دانشجوی کارشناسی ارشد، فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد و از مهر سال ۱۳۷۲ به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مبادرت ورزیده است. ضمناً دوره‌ی دکتری گفتاردرمانی به تصویب رسیده و از سال آینده این دانشگاه اقدام به پذیرش دانشجوی دوره‌ی دکتری خواهد کرد.

دوره‌ی کارشناسی:

      طول دوره‌ی کارشناسی ۴ سال (۸ نیم‌سال) است و تعداد کل واحدهای درسی آن ۱۳۲ واحد می‌باشد. از این تعداد ۲۰ واحد دروس عمومی، ۵۰ واحد دروس پایه (از جمله آناتومی، فیزیولوژی، روان‌شناسی و روانپزشکی، بیماری‌های گوش و گلو و بینی، بیماری‌های اعصاب، سنجش شنوایی، زبان‌شناسی و آواشناسی، روان‌شناسی زبان و زبان تخصصی)، ۳۸ واحد دروس اختصاصی و ۲۴ واحد کارآموزی و کارورزی بالینی است.

دوره‌ی کارشناسی ارشد:

      طول دوره‌ی کارشناسی ارشد ۲ سال (۴ نیم‌سال) است و به صورت آموزشی- پژوهشی برگزار می‌گردد. تعداد کل واحدهای درسی نظری- عملی این دوره ۳۵ واحد است و شامل ۱۵ واحد دروس پایه (شامل عصب روان‌شناسی زبان، زبان‌شناسی و آواشناسی بالینی آمار روش پژوهش پیشرفته، اندازه‌گیری، ارزش‌یابی و آزمون‌سازی و آزمایشگاه گفتار، سیستم‌های اطلاع‌رسانی در پزشکی و زبان تخصصی) و ۲۰ واحد دروس تخصصی (سمینار روند طبیعی پردازش گفتار و زبان، سمینار اختلالات واج‌شناختی و آواشناختی، سمینار اختلالات روانی گفتار، سمینار اختلالات صوت، سمینار اختلالات اکتسابی زبان، سمینار اختلالات زبانی دوران رشد و ۲ واحد کارورزی بالینی به شیوه‌ی پژوهش موردی) و ۶ واحد پایان‌نامه به صورت پژوهش انفرادی می‌باشد.

دوره‌ی دکتری:

      ترکیب اعضای هیئت علمی تمام‌وقت گروه گفتاردرمانی به شرح زیر است:

      استاد                                          ۱ نفر

      دانشیار                                       ۱ نفر

      استادیار                                      ۱ نفر

      مربی آموزشی                              ۶ نفر

گروه آمار و انفورماتیک

      اهم اهداف عبارتند از:

      – آشنا کردن دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد با روش‌های تحقیق

      – آشنا کردن دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد با تجزیه و تحلیل آماری داده‌ها

      – آشنا کردن دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد با نرم‌افزارهای آماری مربوط به تجزیه و تحلیل داده‌ها

      – ارتقای سطح دانش ریاضی، آمار و کامپیوتر دانشجویان گروه‌های آموزشی دانشگاه

      – ارائه‌ی مشاوره‌ی آماری به منظور اجرای طرح‌های تحقیقاتی حوزه‌ی معاونت پژوهشی و گروه‌های آموزشی

شرح وظایف گروه:

      فعالیت‌های گروه در قالب ارائه‌ی خدمات آموزشی و پژوهشی در زمینه‌های ریاضیات، آمار، کامپیوتر، مشاوره‌ی آماری، طرح‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های تحصیلی دانشجویان مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد کلیه‌ی گروه‌های آموزشی دانشاه قرار می‌گیرد. اتاق کامپیوتر نیز زیر نظر این گروه اداره می‌شود.

امکانات و تجهیزات خاص کمک‌آموزشی:

      ۱- اتاق کامپیوتر: مخصوص کلاس‌های آموزشی واحدهای درسی کامپیوتر و ارائه‌ی خدمات کامپیوتری جهت پایان‌نامه‌های دانشجویان کارشناسی ارشد شامل ۲۰ عدد کامپیوتر

      ۲- دو عدد کامپیوتر مخصوص اعضای هیئت علمی گروه و امور تایپی

گروه آموزشی ارتوپدی فنی

      این گروه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۳ در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی شروع کرده، از سال ۱۳۷۴ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی و از سال ۱۳۷۶ پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را آغاز کرده است. فارغ‌التحصیلان این دوره قادر خواهند بود به عنوان یک عضو فعال در تیم توانبخشی حضور یابند و برخی از فعالیت‌های درمانی، توانبخشی معلولین و بیماران را بر عهده گیرند و در تصمیم‌یری´های درمانی و ارائه‌ی نظرات و پیشنهادات تخصصی تیم توانبخشی را یاری دهند.

کمیته‌ی اختلالات بینایی

      کمیته‌ی اختلالات بینایی در سال ۱۳۷۲ تحت عنوان گروه نابینایان در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی شروع به فعالیت کرد. اعضای اولیه‌ی گروه را چند تن از هماکران شاغل در مرکز توانبخشی نابینایان تشکیل می‌دادند و هدف کلی آن فعالیت در تمامی زمینه‌های علمی مرتبط با نابینایان بود و در سال ۱۳۷۸ نام گروه به کمیته‌ی اختلالات بینایی تغییر یافت و اعضای آن شامل متخصصین مربوطه می‌باشد.

دانشگاه علوم انتظامی ناجا

دانشگاه علوم انتظامی ناجا یکی از مهم‌ترین واحدهای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، جهت جذب و به‌کارگیری جوانان شایسته و تربیت و آموزش آنان به شمار می‌آید.

      این دانشگاه با هدف تربیت و تعلیم افسران با ایمان، شجاع، آگاه و توانا در راستای اجرای مأموریت‌ها و وظایف متنوع و دشواری که از سوی قانون‌گذار بر عهده‌ی نیروی انتظامی نهاده شده است، دارای جایگاهی ممتاز بوده و از سابقه و قدمت طولانی در نظام دانشگاهی کشور برخوردار است. دانشگاه علوم انتظامی از زمان تأسیس تاکنون، همگام با تحولاتی که در دوره‌های مختلف تاریخی، جامعه و پلیس ایران با آن روبه‌رو بوده دگرگونی‌ها و فراز و نشیب ‌هایی را برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب شاهد بوده است. این دانشگاه در سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی با عنوان «آموزشگاه عالی شهربانی» رشماً فعالیت خود را آغاز نمود. مدت زمان تحصیلی آموزشگاه عالی شهربانی- که در واقع نخستین نام این دانشگاه محسوب می‌شود- دو سال بوده و هدف از تشکیل آن پروزش افسرانی بوده است که به وجه احسن بتوانند از عهده‌ی انجام وظایف مربوط به شهربانی برآیند. آموزشگاه عالی شهربانی از دی‌ماه ۱۳۳۸ به «دانشکده‌ی افسری شهربانی» تغییر نام یافت و طول مدت تحصیلی آن به سه سال افزایش پیدا کرد. پس از تصویب و ابلاغ قانون دانشکده‌ی افسری شهربانی، نظر به اهمیت آموزش‌های ضمن خدمت، مقرر گردید دانشکده ضمن خدمت مشتمل بر دوره‌های نهایی، عالیو تخصصی دایر گردد. چون به هر یک از این دوره‌ها در مؤسسات فرهنگی مشابه «دانشکده» اطلاق می‌گردید، مستند به اجازه‌نامه‌ی وزارت کشور و موافقت شورای عالی فرهنگ، نام دانشکده‌ی افسری شهربانی در همین سال به دانشگاه پلیس تبدیل گردید.

      به دنبال طرح ادغام شهربانی، ژاندارمری، کمیته‌ی انقلاب اسلامی و پلیس قضایی، دانشگاه پلیس نیز به «دانشگاه علوم انتظامی» با سازمان و ساختاری جدید تغییر یافت و در واخر سال ۱۳۷۹ نظام نوین دانشگاه، با هویت دانشگاهی علمی و تخصصی با ۹ دانشکده‌ی تخصصی و مرکز آموزشی تدوین گردید.

عناوین واحدهای دانشگاه اعم از دانشکده‌های تخحصصی و واحدهای ستادی به شرح زیر است:

      ۱- دانشکده‌س پلیس اداری و فنی (مالی، آماد، عمران، مخابرات، اداری)

      ۲- دانشکده‌ی پلیس انتظامی

      ۳- دانشکده‌ی پلیس امنیتی

      ۴- دانشکده‌ی پلیس مرزی

      ۵- دانشکده‌ی پلیس راهنمایی و رانندگی (راهور)

      ۶- دانشکده‌ی پلیس جنایی

      ۷- دانشکده‌ی فرماندهی و ستاد

      ۸- مجتمع آموزش عالی کوثر

      در نظام جدید آموزشی تعداد ۱۵ رشته با ۲۶ گرایش مختلف در مقاطع دانشگاه منطبق با نیازهای تخصصی ناجا طراحی گردیده است.

شیوه‌ی پذیرش دانشجو

      جوانانی که علاقه‌مند به تحصیل و راه‌یابی به دانشگاه علوم انتظامی هستند از طریق شرکت در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌های کشور با انتخاب دانشگاه و رشته‌ی مورد‌نظر و کسب نمره و رتبه‌ی قبولی مورد نیاز پذیرفته می‌شوند. داوطلبان علاوه بر کسب رتبه‌ی قبولی و دارا بودن شرایط عمومی استخدام در ایران، باید دارای شرایط اختصاصی باشند که از آن جمله می‌توان به دارا بودن علاقه و انگیزه‌ی لازم، سلامتی کامل جسمی و روانی و شرایط سنی اشاره کرد. تحصیل در این دانشگاه در دو مقزع کاردانی و کارشناسی بوده و در چند ترم اول به صورت شبانه‌روزی است و دانشجویان از امکانات و مزایای خاص تسهیلاتی و رفاهی چون پرداخت حقوق ماهیناه، پرداخت وام، تجهیزات ورزشی، سفرهای سیاحتی و زیارتی و اعطای بورس تحصیلی و امکان ادامه‌ی تحصیل برای مقاطع کارشناسی ارشد و در آینده‌ای نزدیک، دکتری برخوردار می‌شوند.

      در سال‌های اخیر، علاوه بر شیوه‌ی جذب دانشجو از طریق یاد شده، تعداد زیادی از جوانان و دانش‌آموختگان سایر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در مقاطع مختلف تحصیلی، پس از انجام مراحل قانونی جذب دانشگاه می‌شوند و در مراکز آموزش عالی نصر به فراگیری آموزش‌های لازم در دوره‌های پیش‌بینی شده مشغول می‌شوند. تعدادی از این افراد پس از گذراندن یک دوره‌ی عمومی انتظامی کوتاه‌مدت در خدمت پلیس کشور قرار می‌گیرند و تعدادی دیگر پس از اتمام آموزش اولیه‌ی عمومی، جهت تکمیل آموزش‌های تخصصی به سایر دانشکده‌های دانشگاه اعزام می‌شوند و به تناسب رشته‌ی پذیرفته شده، دوره‌ی آموزشی را تا رسیدن به سطح یک افسر کارآمد پلیس ادامه می‌دهند.

پلیس زن

      پس از انقلاب اسلامی عرصه برای حضور و نقش‌آفرینی زنان دین‌مدار و شایسته در بسیاری از نقش‌های اجتماعی فراهم گردید و مبنای این حضور را شرکت گسترده و فعال زنان مسلمان در جریان انقلاب و رهنمودهای امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری می‌توان جست‌وجو کرد. اما از این بین، نقش زنان در ماهیت انتظامی و انجام وظایف مربوط به این حوزه همچنان خالی بود. ولی با وجود ضرورت‌های موجود در سال۱۳۷۷۷ پس از تصویب اصلاحیه‌ی مربوط به قانون و مقررات استخدامی نیروی انتظامی توسط مجلس شورای اسلامی و تصویب ستاد کل نیروهای مسلح، این سازمان مجاز به استخدام زنان در مشاغل انتظامی گردید.

      بر همین اساس در سال ١٣٧٨ مجتمع آموزش عالی(خواهران) کوثر در تابعیت دانشگاه علوم انتظامی، به منظور تربیت نیروی مجرب و کارآزموده از بین دختران مؤمن و متعهد، تأسیس و با پذیرش دانشجو شروع به کار نمود.

شرایط پذیرش پلیس زن :

      از بین شرکت‌کنندگان در آزمون سراسری دانشگاه‌ها افرادی که تمایل به انتخاب رشته علوم انتظامی در مقاطع کاردانی و یا کارشناسی را داشته باشد با انتخاب کد مربوط و با اتخاذ رتبه‌ی علمی در کنکور، به میزان سه برابر ظرفیت پذیرش شده و از بین آنان تعداد نفرات مورد نیاز که شرایط ذیل را دارا باشند انتخاب می‌گردند:

۱- مسلمان و متعهد به موازین شرعی و اسلامی.

۲- ایرانی و پایبند به قوانین و مقررات جمهوری اسلامی.

۳- برخورداری از سلامت جسمی و روانی.

۴- دارا بودن حداقل قد ١۶٣ سانتی‌متر.

۵- دارا بودن حداقل ١٨ و حداکثر ٢۵ سال سن.

۶- دارا بودن حداقل معدل کتبی دیپلم ۱۵

مدت دوره:

      طول دوره آموزشی برای دانشجویان کارشناسی ۴ سال و کاردانی ٢ سال می‌باشد. لازم به ذکر است که دوره به صورت شبانه‌روزی بوده و خوابگاه و سایر امکانات رفاهی در اختیار پذیرفته‌شدگان قرار می‌گیرد.

واحدهای درسی:

      دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی (کلیه گرایش‌ها) برای اخذ مدرک کارشناسی بایستی حداقل ۱۶۰ واحد شامل دروس نظامی تخصصی و رزمی را بگذرانند.

      به دانشجویان رشته‌ی علوم انتظامی، علاوه بر دروس مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دروس تخصصی و ورزش‌های رزمی و تخصصی نیز به منظور تقویت قوای جسمانی و کسب مهارت‌های لازم در ورزش‌های رزمی و دفاع شخصی تحت سه عنوان ورزش رزمی تکواندو، کاراته و جودو ارائه می‌گردد.

      دانشجویان پس از گذراندن دروس آموزش مقدماتی، عمومی، پایه و اصلی طی ۴ نیم سال با ورود به یکی از گرایش‌ها دروس تخصصی همان گرایش را می‌گذرانند.

      هم‌چنین پس از گذراندن ١٠ واحد فوق برنامه، درسی تحت عنوان آموزش مقدماتی که آشنایی با قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌های معمول و جاری در زندگی مقدس سربازی است با اخذ سردوشی نائل خواهد آمد.

دوره‌های تخصصی و نوع به‌کارگیری:

      دانشجویان پس از طی موفقیت‌آمیز چهار نیم سال تحصیلی برابر شرایط و ضوابط و با توجه به علاقه مندی و میزان معدل تحصیلی و نیاز سازمان در یکی از گرایش‌های انتظامی، کشف جرائم، راهنمایی و رانندگی، اطلاعات، اداری و مخابرات به صورت تخصصی ادامه تحصیل خواهند داد و مجموعاً پس از هفت نیم‌سال تحصیلی موفق به اخذ مدرک لیسانس علوم انتظامی شده و برابر ضوابط و نیاز سازمانی در یکی از یگان‌های تابعه مشغول به کار خواهند شد.

معرفی شغل کارشناس گمرک

کارشناس گمرک (یا کارشناس امور گمرکی) فردی است که با کلیه امور گمرکی در بخش های مختلف آشنایی کامل دارد.

کارشناس امور گمرکی می تواند در گمرک  کشور و یا بخش گمرک سازمان ها و شرکت های بازرگانی و صنعتی دولتی و خصوصی فعالیت کند.

گمرک سازمانی دولتی است که مسؤول اجرای قوانین گمرکی و اخذ حقوق و عوارض ورودی (واردات) و خروجی (صادرات) و همچنین مسئول اجرای سایر قوانین و مقررات مربوط به واردات، ترانزیت وصادرات کالاها می‌باشد.

گسترش روز افزون مناسبات بین المللی در کلیه زمینه های تجاری و اطلاع رسانی، افزایش حجم تجارت جهانی و ضرورت انتقال تکنولوژی و سایر ملاحظات اقتصادی،‌ فرهنگی و سیاسی، جایگاه گمرک را در نظام اقتصادی هر کشوری بسیار مهم و حیاتی کرده است.

به طور کلی دو نوع گمرک مسافری و تجاری وجود دارد. گمرک مسافری به ورود و خروج افراد و گمرک تجاری  به ورود و خروج اموال و کالاها در کشور مربوط می شود. کارشناس گمرکی که در بخش گمرک مسافری کار می کند، از کلیه قوانین، آیین نامه ها و دستورالعمل های گمرکی، مقررات مسافری، محدودیت ها و ممنوعیت های مسافری و سایر اطلاعات مربوط به این بخش آگاه است. در بخش گمرک تجاری نیز کارشناس گمرک بر قوانین صادرات و واردات، ارزش گذاری کالاها، تعرفه و کدگذاری کالاها و سایر قوانین و آیین نامه های مرتبط تسلط کافی دارد.

کارشناس گمرکی که در بخش گمرکی یک شرکت یا سازمان مشغول به کار است، با داشتن تسلط کامل بر قوانین و مقررات گمرکی و آشنایی کافی با نوع فعالیت، کالا و محصولات و کلیه امور واردات و صادرات آن سازمان، وظیفه انجام کلیه امور گمرکی را برعهده دارد.

در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازارکار و آینده شغلی و درآمد کارشناس گمرک ارائه می شود.

وظایف کارشناس گمرک

با توجه به سازمان و بخشی که کارشناس گمرک فعالیت می کند، وظایف خاصی را برعهده دارد. اما به طور کلی وظایف کارشناس گمرک عبارتند از :

 • شناخت کامل از قوانین و مقررات گمرکی
 • ممانعت از ورود و خروج مسافران یا کالاهای غیرمجاز
 • بازرسی مسافران، مدارک و بار آنها
 • رسیدگی به درخواست های مراجعان از جمله مسافران، تاجران و …
 • بررسی و رسیدگی اظهارنامه ها
 • انجام یا نظارت بر عملیات های ارزیابی کالاها
 • بررسی ارزش واقعی کالاها
 • صدور پروانه های گمرکی برای کالاها پس از انجام ارزیابی
 • بررسی اظهارنامه ها و سایر اسناد مرتبط
 • کنترل اظهارنامه های گمرکی پس از ترخیص
 • انجام کلیه امور گمرکی مربوط به صادرات و واردات کالاها درسازمان ها و شرکت های مختلف

 

دانش و مهارت مورد نیاز

 • دقت بالا و توجه به جزئیات
 • قدرت تصمیم گیری مناسب
 • داشتن رفتاری قاطع ولی محترمانه با مراجعان
 • شناخت کامل نسبت به کالاها و اموال مختلف
 • آگاهی از کلیه قوانین و مقررات گمرکی
 • توانایی برقراری ارتباط مناسب

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

علاقه مندان به این شغل می توانند در مقطع کارشناسی رشته هایمدیریت گمرکی و امور گمرکی و یا مقطع کارشناسی ارشد رشته های حقوق تجاری اقتصادی بین المللی، حقوق تجارت بین الملل،حقوق اقتصادی، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری، حقوق شرکت های تجاری، حقوق حمل و نقل تجارت، حقوق نفت و گاز،حقوق بین الملل و مدیریت نظارت و بازرسی تحصیل کرده و جذب بازارکار شوند.البته مانند بسیاری از مشاغل دیگر دیده می شود از فارغ التحصیلان برخی از رشته های دیگر نیز در این شغل استفاده می شود.
در سازمان های دولتی از جمله گمرک جمهوری اسلامی ایران، باید در آزمون ورودی شرکت کرده و پس از موفقیت در آن و گذراندن مصاحبه و گزینش اداری می توانید در آنجا استخدام شوید.

آینده شغلی و بازارکار کارشناس گمرک

کارشناس گمرک می تواند در سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی بازرگانی و صنعتی استخدام شوند. هر سازمان و شرکتی که در امور صادرات و واردات فعالیت می کند و همچنین مراکز و کارخانجات صنعتی که خود واردکننده مواد و قطعات مورد نیاز و صادرکننده محصولاتشان هستند، لزوما یک بخش بازرگانی خارجی دارند که در آن به وجود کارشناس امور گمرکی نیاز است.

با توجه به گسترش ارتباطات کشورها و سازمان ها در سطح بین المللی و تحولات گوناگونی که در مبادلات بین المللی رخ داده است، پیش بینی  می شود آینده شغلی مناسبی پیش روی کارشناسان گمرگ باشد.

حقوق و درآمد کارشناس گمرک

کارشناس گمرکی که در سازمان گمرک و یا سایر سازمان های دولتی استخدام می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. کارشناسانی هم که در بخش خصوصی فعالیت می کنند، بنا به میزان تخصص، تجربه، توانایی و توافقی که با کارفرمای خود می کنند، درآمدهای متفاوتی دارند.

میزان درآمد کارشناس گمرک در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه کارشناس امور گمرکی در آمریکا در سال ۲۰۱۳، حدود ۷۱٫۹۰۰ دلار می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد این شغل معادل ۳۱٫۵۰۰ تا ۴۰٫۲۰۰ دلار آمریکا می باشد. در صورت ارتقا یافتن و رسیدن به مقام های بالاتر این درآمد بین ۳۹٫۵۰۰ تا ۶۰٫۷۵۰ دلار آمریکا می رسد.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ISTJ   این تیپ شخصیتی از کارهایی که به حفظ و حراست از مردم و خدمت به آنها مربوط باشد، لذت می برد. او حافظه خوبی دارد و به خوبی از اطلاعات گذشته برای حل مسایل جاری استفاده می کند. همچنین کار در محیط های سازمان یافته و با ساختار را دوست دارد.

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه علم و صنعت ایران در سال ١٣٠٨ هجری شمسی با نام هنرسرای عالی در خیابان سی تیر محل مدرسه‌ی ایران و آلمان کار خود را آغاز کرد. سپس به چهار راه کالج، محل کنونی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انتقال یافت و به عنوان «هنرسرای عالی فنی» فعالیت آموزشی خود را پی گرفت و بالاخره در سال ١٣۴٢ به محل کنونی آن واقع در نارمک منتقل شد.

      هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی، با گسترش و تغییرات کیفی و کمی کارهای علمی و آموزشی و با در نظر گرفتن پتانسیل وجودی آن از دیدگاه‌های مختلف و تلاش و پی‌گیری اساتید و مسئولین این مرکز با دارا بودن سه دانشکده‌ی علوم فنی و مهندسی و هنر و معماری از سوی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در سال ١٣۵٧ رسماً به دانشگاه علم و صنعت ایران تبدیل شد. این دانشگاه هم‌اکنون در اکثر رشته‌های فنی و مهندسی و علوم پایه در ۴٢ رشته تخصصی در سه مقطع کارشناسی کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد.

      دانشگاه علم و صنعت ایران با برخورداری از مساحتی قریب ۴٢٠ هزار متر شامل ١۶٨ هزار متر مربع زیربنا و ١٣٠ هزار مترمربع فضای سبز جهت به ثمر رساندن اهداف آموزشی و پژوهشی از امکانات گسترده‌ای از قبیل کتابخانه‌ی مرکزی کتابخانه‌های دانشکده‌ها مرکز انتشارت مرکز کامپیوتر کارگاههای صنعتی و آزمایشگاه‌های متعدد و مجهز آموزشی و پژوهشی بهره‌مند است. هم‌چنین دانشگاه با برخورداری از مراکز متعدد رفاهی از پست و بانک گرفته تا کفاشی و سلمانی و نیز مرکز مشاوره‌ی پزشکی‌بهداشتی و درمانی سعی بر برآوردن نیازهای این خانواده‌ی بزرگ در حیطه‌ی دانشگاه دارد.

      دانشگاه علم و صنعت ایران علاوه بر به‌کارگیری مراکز متعدد آموزشی و پژوهشی با دارا بودن مراکز متعدد ورزشی مذهبی (مسجد دانشگاه) و کانون‌های فرهنگی و امور فوق برنامه سعی بر هدایت انرژی بالقوه‌ی جوانان در مسیرهای صحیح دارد. علاوه بر دستاوردهای بزرگ علمی و پژوهشی اقشار مختلفی از اساتید کارمندان و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ایران در فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی نیز همواره حضور یافته است.

      دانشگاه علم و صنعت ایران دارای سه واحد آموزشی در شهرستان‌های اراک، بهشهر و دماوند است و این در واقع به منظور انتقال تجربه‌های علمی و آموزشی به دیگر شهرها که از اهداف مسئولان آموزش عالی است، می‌باشد.

      گسترش هرچه بیشتر تبادل اطلاعاتی علمی با دانشگاه‌ها و مجامع معتبر تحقیقاتی بین‌المللی از جمله اهداف دانشگاه علم و صنعت ایران قرار دارد همکاری بسته‌اند عبارتند از: دانشگاه سیتی انگلستان- دانشگاه ولز انگلستان- دانشگاه لاند سوئد- دانشگاه ایالتی تکنولوژی هوانوردی مسکو- انیستیتو مهندسی قدرت مسکو- دانشگاه حمل و نقل مسکو- دانشگاه مرکز پلی‌تکنیک کیف اوکراین- دانشگاه راه‌آهن اوکراین- دانشگاه متز فرانسه- مرکز تحقیقاتی الکترونیک و میکرواپتولاکترونیک دانشگاه مون‌پلیه فرانسه- دانشگاه پیروماری کوری فرانسه- دانشگاه اشتوتکارت آلمان- مرکز آموزش و تحقیقات بیوگار آسیا و اقیانوسیه و چین- دانشگاه نفت چین- دانشگاه چیانگ تونگ شمالی چین- دانشگاه تکنولوژی مرکزی جنوبی چین- دانشگاه لاتروب استرالیا- دانشگاه فنی و مهندسی لاهور پاکستان و دانشگاه جهانگیر نگار داکا بنگلادش.

دانشکده‌ها:

      · دانشکده‌ی معماری

      · دانشکده‌ی مهندسی پزشکی

      · دانشکده‌ی مهندسی شیمی

      · دانشکده‌ی عمران

      · دانشکده‌ی کامپیوتر

      · دانشکده‌ی برق

      · دانشکده‌ی صنایع

      · دانشکده‌ی خودرو

      · دانشکده‌ی متالوژی

      · دانشکده‌ی مکانیک

      · دانشکده‌ی راه‌آهن

      · دانشکده‌ی فیزیک

      · دانشکده‌ی شیمی

      · دانشکده‌ی ریاضی

معرفی شغل کارشناس حقوقی

با توجه به پیچیده شدن روابط فردی و سازمانی در دنیای امروز و افزایش مسایل و مشکلات مختلف در سازمان های دولتی و یا شرکت های خصوصی، نیاز به حضور یک یا چند کارشناس و یا مشاور حقوقی در کنار مدیران بیش از هر زمان دیگری احساس  می شود.

مشاور حقوقی به مدیران و ذی نفعان سازمان کمک می کند تا ضمن توجه به مسئولیت های کیفری، حقوقی، جزایی و انتظامی تصمیماتشان، تصمیمات صحیح تری اتخاذ نمایند و همچنین در مواجه به مسایل حقوقی سازمانی به آنها در حل و فصل مسایل و مشکلات یاری می رساند.

مشاور حقوقی با تسلط کاملی که به قوانین و اصول حقوقی دارد، کلیه امور حقوقی سازمان یا شرکت از جمله تهیه و تنظیم آیین نامه ها و دستورالعمل ها، انعقاد قراردادهای داخلی و خارجی، رسیدگی و پیگیری پرونده های حقوقی و دعاوی اداری و استخدامی، شرکت در جلسات دادرسی و دفاع از حق سازمان، ارائه مشاوره حقوقی به کارکنان در صورت لزوم، انجام امور حقوقی مربوط به مناقصه، مزایده و … را برعهده دارد.

در شرکت ها و سازمان های دولتی معمولا یک بخش حقوقی متشکل از چندین کارشناس حقوقی امور مربوط به انعقاد قراردادهای خرید و فروش؛ انعقاد قراردادها و تفاهم نامه های بین سازمانی و سایر امور حقوقی دستگاه را زیر نظر دارند و معمولا بررسی و اعلام نظر اداره حقوقی یکی از مراحل انجام عملیات فوق می باشد.

در شرکت های خصوصی ممکن است یک مشاور به چند شرکت کوچک مشاوره حقوقی بدهد و یا فقط در استخدام یک شرکت باشد. در شرکت های خصوصی بزرگ نیز مدیران شرکت از یک تیم مشاوره پرقدرت و زبردست و یک واحد حقوقی مجزا نیز بهره می برند.

برخی از مشاوران حقوقی در حوزه های خاص و تخصصی فعالیت می کنند. به عنوان مثال یک مشاور حقوقی فقط به شرکت ها و سازمان های هنری و دیگری فقط به سازمان های ورزشی مشاوره می دهد.

در ادامه با وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، آینده شغلی و بازارکار و میزان درآمد  مشاور حقوقی آشنا می شوید.

وظایف کارشناس حقوقی

 • تهیه متن قراردادهای شرکت یا سازمان و نظارت بر روند عقد آنها
 • ارائه اطلاعات لازم و انجام امور حقوقی مربوط به انواع مناقصه ها، مزایده ها و …
 • ارائه مشاوره های حقوقی به مدیران و کارکنان
 • جمع آوری، بررسی و تنظیم اطلاعات لازم برای تهیه قوانین، اساسنامه ها، آیین نامه ها، دستورالعمل ها و …
 • انجام کلیه کارهای مربوط به ثبت، تغییرات در ساختار، انحلال شرکت ها و …( عمدتا در شرکت های خصوصی)
 • جمع آوری اطلاعات لازم و استفاده از آنها برای دفاع از سازمان یا شرکت مربوطه در محاکم قضایی
 • رسیدگی به شکایات و دعاوی حقوقی و اداری

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 • آشنایی و تسلط کامل در قوانین و امور حقوقی
 • توانایی تصمیم گیری سریع و درست
 • توان تجزیه و تحلیل مناسب
 • داشتن صداقت و امانت داری
 • رعایت عدل و انصاف (به خصوص در دعاوی بین مدیران و کارکنان)
 • توان برقراری ارتباط مناسب و توجه به جزئیات
 • مهارت خوب در سخنوری و نوشتن و توانایی متقاعد کردن دیگران
 • آشنایی نسبی با سایر مسایل سازمانی از جمله امور استخدامی، مالی و …

 

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل کارشناس حقوقی

کارشناس یا مشاور حقوقی معمولا وکلایی هستند که به صورت تخصصی به شرکت ها و سازمان ها مشاوره حقوقی می دهند. بنابراین افراد زیر می توانند به عنوان کارشناس یا مشاور حقوقی مشغول به کار شوند .

فارغ التحصیلان کارشناسی از رشته های زیر می توانند وارد این شغل شوند: 

 • حقوق
 • الهیات و معارف اسلامی – فقه و مبانی حقوق اسلامی
 • الهیات و معارف اسلامی – فقه و حقوق اسلامی (ویژه دانشگاه شهید مطهری)

همچنین اگر شما دارای مدرک کارشناسی ارشد در یکی از رشته های زیر باشید می توانید در زمینه تخصصی خود به ارائه مشاوره حقوقی  بپردازید : 

 • حقوق خصوصی
 • حقوق سردفتری
 • حقوق ثبت اسناد و املاک
 • حقوق اسناد و قراردادهای تجاری
 • حقوق بین الملل
 • حقوق حمل و نقل
 • حقوق جزا و جرم شناسی
 • حقوق کیفری اطفال و نوجوانان
 • حقوق عمومی
 • حقوق نفت و گاز
 • حقوق بشر
 • حقوق مالکیت فکری
 • حقوق اقتصادی
 • حقوق دادرسی اداری
 • حقوق هنری و ادبی
 • حقوق محیط زیست
 • حقوق تجارت بین الملل
 • حقوق خانواده
 • حقوق تجاری اقتصادی بین المللی
 • حقوق شرکتهای تجاری
 • حقوق ارتباطات
 • مدیریت نظارت و بازرسی
 • مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی
 • مدیریت دادگستری

 

آینده شغلی و بازارکار مشاور حقوقی

در دنیای امروز همگام با پیشرفت هایی که صورت می گیرد، پیچیدگی های آن نیز افزایش یافته است. این پیچیدگی ها در امور مختلف فردی و سازمانی دیده می شود. نوع روابط انسان ها با یکدیگر، سازمان ها با یکدیگر و انسان ها با سازمان ها تغییر کرده و عوامل زیادی در آن دخالت دارند. این پیچیدگی ها به نوعی کار را سخت تر و برخی از مشکلات را پیچیده تر کرده است. بر همین مبنا نیز قوانین و مقررات پیچیده تر شده اند و استناد به آنها برای دفاع از خود به تخصص و تجربه کافی نیاز دارد. لذا با ادامه این روند نیاز بازار کار به مشاوران و متخصصان حقوقی افزایش یافته و شرایط بهتر شغلی برای کارشناسان حقوقی متصور خواهد بود.

همچنین امروزه در خیلی از مواقع مردم عادی برای دفاع از حق خود یا پیگیری مطالبات قانونی خود از افراد، شرکت ها و یا سازمان های دولتی و حاکمیتی نیازمند دریافت مشاوره از کارشناسان و مشاوران حقوقی زبردست می باشند و بدون کمک گرفتن از آنها گاهی اوقات رسیدن به نتیجه مورد نظر غیر ممکن به نظر می رسد.

با توجه به موارد مذکور می توان پیش بینی نمود رشد استخدام متخصصین حقوقی در  سال های آینده افزایش داشته و بالاتر از حد میانگین سایر مشاغل خواهد بود.

حقوق و درآمد مشاور حقوقی

مشاوران حقوقی که در سازمان های دولتی استخدام می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. آنهایی هم که در بخش خصوصی فعالیت می کنند، بنا به میزان تخصص، تجربه، توانایی و توافقی که با کارفرمای خود می کنند، درآمدهای متفاوتی دارند.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد کارشناس و مشاور حقوقی در سمت های مختلف شغلی استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای کارشناس و مشاور حقوقی در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس حقوقی، کارشناس قرارداد، وکیل، مشاور حقوقی و مدیر حقوقی می باشند که یک کارشناس و مشاور حقوقی می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای کارشناس و مشاور حقوقی در هر سمت حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال کارشناس و مشاور حقوقی که در سمت مدیر حقوقی کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۴۰۰۰۰۰۰تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۲۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

درآمد ماهانه کارشناس یا مشاور حقوقی

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ENTJ این تیپ شخصیتی شان اجتماعی و سطح نفوذی را که به دنبالش است، در این شغل می یابد. او از زمینه های حقوقی استقبال کرده و در آن موفق است.

INTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد در کارش تنوع فراوان باشد. او از توانایی خوبی در پژوهش و برنامه ریزی مستقل داشته و از منطق خوبی در کارها برخوردار است.

ENTP این تیپ شخصیتی می تواند محیطی جدید، منعطف و متحول ایجاد کند. او با کمک خلاقیت فراوان خود روش های جدیدی بوجود می آورد. این تیپ شخصیتی معمولا در کار خود با افراد زیادی ارتباط دارند.

INTP این تیپ شخصیتی دوست دارد مسایل پیچیده را تحلیل و حل کند. او به مشاغل چالشی که نیاز به اندیشه زیاد و روش های مبتکرانه دارد، علاقه مند است.

ESTJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با چیزهای ملموس و واقعی سر و کار داشته باشد. او می تواند بر اساس استدلال های قیاسی خود به علت و معلول ها پی برده و نتیجه گیری کند.همچنین علاقه دارد در واحدهای سازمان یافته در سمت های ارشد و مدیریتی کار کند.