س. مرداد ۱ام, ۱۳۹۸

گفت و گویی مفصل با عرفان نقوی، رتبه ۳۷ منطقه ۱ کنکور تجربی ۹۷

مصاحبه ای بدون تبلیغات بدون جهت گیری
با عرفان نقوی رتبه ۳۷ کنکور تجربی که از روش مطالعه و منابع مطالعاتی خود میگوید.

سلام و وقت بخیر
سلام و خسته نباشید.

-لطفا خودتون رو معرفی کنید، از کدوم شهر و استان هستید و در چه مدرسه ای تحصیل می کردید !
عرفان نقوی هستم.۱۸ سالمه و در تهران و مدرسه علامه حلی۷ تحصیل میکردم.


-چه رشته ها و دانشگاهایی رو قرار هستش انتخاب کنی؟
پزشکی تهران و شهید بهشتی و ایران بعدش شهرستان ها


-از کی مطالعه برای کنکور را شروع کردید؟
سال دوم به طور عادی درسم رو می خوندم و آشنایی با تست زنی نداشتم. اما از تابستون سال سوم که نتایج کنکور ۹۵ اومد ، درس خوندن برای کنکور رو شروع کردم و از سال چهارم جدی تر شدم.

– درباره هر یک از این شش بازه زمانی به سولات زیر پاسخ کامل بدید:
(چگونه برای این بازه ها برنامه ریزی می کردید؟ کدام آزمون شرکت میکردید؟ چگونه هر درس را مطالعه میکردید؟)

– تابستان سال دهم
درست یادم نمیاد و کار خاصی هم برای کنکور انجام نمیدادم و در آزمونی شرکت نمیکردم

– تابستان سال یازدهم
در اون سال در آزمون های قلمچی ثبت نام کردم و همراه با برنامه قلمچی پیش می رفتم و درس های سال دومم رو مرور کردم.

– تابستان سال پیش دانشگاهی
از طرف مدرسه در آزمون های قلمچی ثبت نام کردم و همراه با برنامه قلمچی ، عمومی های سوم و اختصاصی های دوم و سوم رو میخوندم و همراه با مدرسه درس های پیش دانشگاهی رو هم تا حد نیازم جلو می رفتم.

– سال تحصیلی پیش دانشگاهی
هم در آزمون های گزینه ۲ و هم در آزمون های قلمچی از طرف مدرسه ثبت نام کردم. از مهر تا دی کل دوم به همراه نیمسال اول پیش رو خوندم و از دی تا تقریبا فروردین سوم رو تموم کردم و اردیبهشت دیگه تمامی درس ها (من جمله پیش ۲) رو بستم.

– دوران طلایی نوروز
مدرسه اردو گذاشته بود و من هم رفتم و واقعا اردوی خوبی بود و تونستم اوایل ناقصی هام برای آزمون ۷ فروردین رو بخونم بعدش به تناسب پیش و پایه رو.

– ماه رمضان
این ماه رو متاسفانه روزه نگرفتم و درس خوندن عادیم رو داشتم و تا حدی جمع بندی می کردم.

– دوران امتحانات نهایی
بیشتر برای کنکور می خوندم ولی درس های سبک رو از روز قبل آزمون و درس های سنگین تر رو از ۲ روز قبل آزمون می خوندم و نمونه سوال حل می کردم.

– دوران جمع بندی
بیشتر آزمون های جامع میزدم و و مرور هایی روی درس های قبلی داشتم و سعی میکردم نواقصم رو پوشش بدم و متن کتاب هایی مثل زیست و دینی رو سعی داشتم بخونم. و در امتحانات سنجش هم شرکت می کردم.


– دقیقا از چه منبعی برای هر درس استفاده می کردید و چه منابعی را پیشنهاد می کنید؟

ادبیات : ۱) گاج موضوعی که کتاب فوق العاده ایه و به همه توصیه اش میکنم. ۲) کتاب های موضوعی ادبیات نشر الگو که به نظرم همش رو خوبه داشته باشید البته منابع کافی ای هم نیستند. مثلا تاریخ ادبیاتش همه چی کتاب رو نداره یا املاش خیلی ضعیفه. ۳) ادبیات جامع خیلی سبز که خیلی خوبه و به عنوان منبع مکمل گاج توی مباحثی مانند لغت ، املا ، تاریخ ادبیات و قرابت قوی کارکار کرده. ۴)تاریخ ادبیات کلک معلم : کتاب خوبیه ولی حذفیات کتاب رو هنوز داره. ۵)موج آزمون ادبیات که آزمون های جامعش و درسنامه ها و تا حدی پاسخنامه هاش خیلی خوبه. ۶) آموزش ادبیات دوم و سوم الگو که برای قبل از سال چهارم بودند. ۷) لغت و املای هامون سبطی که الحق و الانصاف عالی بود.

عربی: ۱)عربی جامع خیلی سبز که فوق العاده ست و واقعا عالیه ۲) موج آزمون که تو پاسخنامه خیلی ضعیفه ولی برای مرور و تست زنی بیشتر ، مناسبه ۳) جمع بندی خیلی سبز که زیاد باهاش حال نکردم! ۴) درک متن عربی همگامان

دینی: ۱) میکرو گاج که فکر کنم همه دارنش و کتاب عالی ایه ۲) سفیر خرد که به عنوان مکمل استفاده میکردم چون تستاش سخت تر و درسنامه هاش دقیقتره. ۳) موج آزمون دینی گرچه زیاد قوی نیست و پاسخنامه اش خیلی ناقصه ولی برای مرور و تثبیت مطالب خوبه. ۴) آزمون خیلی سبز که عالیه.

زبان: ۱)زبان جامع خیلی سبز که پاسخنامه و درسنامه اش خوبه ۲)شبقره که معلممون معرفی کرده بود ولی زیاد خوشم نیومد ۳)درک متن شبقره که برای راه افتادن خوبه ۴) درک متن شهاب اناری که یه خرده سخت تره و پیشنهاد میکنم بعد درک شبقره بزنیدش! ۵)لقمه لغت مهرو ماه ۶) فیل مبتکران که خیلی خیلی خیلی خوب بودش.

زمین : خیلی سبز

ریاضی :۱) موج آزمون ریاضی که میشه گفت منبع اصلیم بود. ۲) جامع مهرو ماه که به عنوان منبع تکمیلی استفاده میکردم و از درسنامه ها وتستهاش برای مواقعی که درس معلم رو متوجه نمی شدم یا میخواستم جلو جلو بخونم ، به همراه موج آزمون ، استفاده میکردم. گاهی هم از تست های سختش تو درس های تثبیت شده ام بهره میبردم. ۳)جامع خوشخوان که معلممون معرفی کرده بود و من زیاد باهاش حال نکردم ۴) ریاضی ۳ و ریاضی ۲ الگو که برای قبل سال چهارم استفاده می کردم ۵) سه سطحی پیش و پایه که کتابای خوبی بودن ولی وقت زیادی روشون نذاشتم. ۶) آمار گاج که سال سوم و گاهی پیش دانشگاهی استفاده می کردم.

زیست: ۱) iq گاج که منبع اصلی پایه ام بود و کتاب خوبیه منتها غلط زیاد داره ۲)الگو ۴ که منبع اصلیم تو پیش بود و بعدش iq تو اولویت بود !!! ۳) سه سطحی ۴) آبی قلمچی که به شدت ضعیف بودند و اصلا خوشم نیومد ۵) فار آزمون پیش که اونم خوشم نیومد j 6) الگو سال دوم که برای قبل سال چهارم بود و زیاد هم وقت نذاشتم براش ۷) موج آزمون که دوران جمع بندی کار میکردم ۸) قید نامه مهرو ماه که خوب بود ولی همه قیدای کتابو نداشت. ۹) سه سطحی پایه و پیش که زیاد نشد از پیشش استفاده کنم۱۰)آموزش ژنتیک به زبان آدمیزاد مهر و ماه که فقط تونستم بخش های فصل ۵ و ۶و ۷ و یه ذره از ۸ رو استفاده کنم l 11) ژنتیک و زیست گربه دوم وسوم خانه زیست شناسی که خیلی ضعیف بودند

فیزیک: ۱) کچل خیلی سبز که واقعا منبع خوبی بودش ۲)آبی قلمچی که اینم خیلی خوب بود و تیپ بندی سوالاش و درسنامه اش خوب بود۳) موج آزمون که به هرکسی توصیه نمیکنم و به درد اون درصد ۸۰ میخوره که به دنبال ۱۰۰ هستش!!! ۴) فیزیک ۲ و ۳ الگو که برای قبل سال چهارم استفاده میکردم. ۵ ) سه سطحی پایه و پیش ۶) آزمون خیلی سبز که خیلی خوب بود !

شیمی : ۱) iq که به نظرم بهترین کتاب شیمیه که نوشته شده ۲) موج آزمون پایه و پیش که خیلی خیلی خوب بودن ۳) شیمی خیلی سبز پیش که بیشتر از درسنامه شون استفاده میکردم تا تستاش ۴) فیل شیمی ۲ و ۳ و پیش که برای جمع بندی خیلی خوب بودن مخصوصا پیشش ۵)خیلی سبز سوم که برای قبل سال چهارم استفاده میکردم ۶) سه سطحی ۲ رو زیاد ولی سه سطحی ۳و ۴ رو خیلی کم استفاده کردم

به علاوه از کتاب های دور دنیا ، آزمون بزرگ گاج ، اشتباهات متداول و جمع بندی قلمچی و همچنین دروس طلایی سال سوم و “گام به گام” چهارم رو هم استفاده می کردم.


– آیا از دی وی دی های آموزشی استفاده میکردید؟
بله و اون هم از dvd های آخر کتاب آبی فیزیک برای یاد گرفتن درس جدید و از dvd آخر کتاب آبی زیست برای اینکه موقع غذا خوردن حوصله ام سر نره !!! (که زیاد هم خوب نبودن برای همین این کار من زود تمام شد!!!)
البته از dvd ” چگونه ادبیات بخوانیم؟” آقای عبدالمحمدی هم در اوایل تابستون استفاده کردم.

-در طول روز چند ساعت مطالعه میکردید؟
در روز های مدرسه بین ۵ تا تقریبا ۶ ساعت و در روز های تعطیل بین ۱۰ تا تقریبا ۱۲ ساعت

– میزان ساعت خواب شما در شبانه روز چقدر بود؟
کم و حدود ۶ ساعت در شبانه روز

– در کدام آزمونهای آزمایشی شرکت کردید؟ 
در سال های پایه قلمچی و در سال آخر قلمچی ،گزینه ۲ و سنجش (جامع)

– میانگین تراز آزمونهای آزمایشی شما چقدر بوده است؟
قلمچی ۷۷۷۹ گزینه دو ۱۰۹۷۱ و سنجش هم ۱۳۱۴۸ 


– تراز اولین آزمونتان چقدر بوده است؟
سال دوم ۶۱۰۰ و سال چهارم ۷۵۰۰ (قلمچی)

– شرکت در ازمون ازمایشی ضرورت دارد یا نه؟
بله خیلی خوبه برای اینکه فرد بتونه شرایط روز کنکور رو برای خودش شبیه سازی کنه و از مشکلات روز کنکور زودتر باخبر بشه. در ضمن برنامه ریزی خوبی هم دارن (مخصوصا قلمچی) و این آزمون آزمایشی و تحلیل بعد از اونه که روش صحیح مطالعه رو به شما نشون میده.

– چگونه بعد از هر آزمون رفع اشکال می کردید؟
ابتدا درصدهام رو حساب می کردم سپس هر درسی از ابتدا شروع می کردم و سوالات نزده و غلطی که برام جالب بود رو تو یه کلاسور یادداشت می کردم و حتی سوالات درستی رو که نکته دار بود هم می نوشتم تا بعدا ازشون استفاده کنم.یه استیکر هم به دفترچه آزمون می چسبوندم و سوالام رو هم روی اون می نوشتم تا از معلمینم بپرسم.

– برای مطالعه دروس و رسیدن به محدوده بندی آزمونها چگونه برنامه ریزی میکردید و روش های برنامه ریزی خود را لطفا توضیح دهید
من ۱۳ روز فاصله بین آزمون های قلمچی رو به ۲ بازه ۱۲ و ۱ روزه تقسیم بندی می کردم.( بهتره این کار ۱۱ به ۲ باشه). در ۱۲ روز اول که خب مشغول مطالعه دروس جدید بودم و تست های آموزشی و گاهی سنجشی میزدم تا مطالب رو به طور کامل یاد بگیرم. در روز قبل از آزمون هم مرور داشتم و تست سنجشی میزدم تا اشکالاتم در بیاد و اگه امکانش بود سوالات مشابه پارسال رو هم حل می کردم. در گزینه ۲ چون ۳ هفته بین ازموناش وقت هست ، من هفته اول رو به مطالعه پیش ، هفته دوم رو به مطالعه پایه و هفته سوم رو به مرور پیش و تا حدی هم پایه می گذروندم.
برنامه ریزی من روزانه بود یعنی یه لیست از کارایی که قراره اون روز انجام بدم رو روی یه تیکه کاغذ می نوشتم و سعی می کردم بهش عمل کنم. مثلا می نوشتم که امروز باید ۲۰ تست زیست بزنم با مرور ۲ فصل ۴ و۵ ، ۲۰ تست عربی بزنم ، ۲ آزمون فیزیک بزنم و … به همین منوال.این کار برای من خیلی خوب و موثر بود.

– منابع جمع بندی کنکورتون چی بود؟
از کتاب های موج آزمون استفاده می کردم و از آزمون ها و درسنامه های خلاصه اش بهره می بردم.برای کنکور های سال های قبل هم از کتاب دور دنیا در۴ ساعت استفاده می کردم.از فیل شیمی هم بهره می بردم.قیدنامه زیست مهر و ماه و کتاب آزمون خیلی سبز تو دروسی مثل فیزیک و دینی هم به من کمک کردند. تاریخ ادبیات کلک معلم و املای هامون سبطی. البته باید بگم من برای مرور بعضی درسها خود درسنامه کامل ( و گاهی از روی خود کتاب درسی) رو می خوندم.

– اگه دوباره کنکور بدید چه اشتباهی رو تکرار نمیکنید؟
اون کلاسور اشتباهاتم رو می نشستم کامل میخوندم. تلویزیون دیدنم رو ترک نمیکردم چون باعث شد ذهنم خسته بشه که عواقبش تا خود روز کنکور گریبانگیرم بود. زمین شناسی رو در حد ۱۰ درصد میخوندم نه ۵۰ درصد.سعی میکردم زودتر وسواس ذهنیم رو از بین ببرم. و تحلیل آزمونم رو هم جدی تر انجام می دادم. بیشتر روی کتاب iq زیست تمرکز می کردم و با علاقه بیشتری درس می خوندم.

– اگر بر می گشتید به عقب کدام کتاب ها رو دیگه سمتش نمیرفتید؟ با ذکر دلیل لطفا !
دینی خیلی سبز چون اصلا پاسخنامه اش به درد نمیخوره.
ادبیات جامع الگو چون اون هم پاسخنامه اش به درد نمیخوره 
زرد قلمچی چون بازم پاسخنامه اش به درد نمیخوره
زیست خیلی سبز چون خیلی ضعیفه تو تستاش.

– چگونه استرس دوران کنکور خود را مدیریت میکردید؟
اگه منطقی با خودمون فکر کنیم و پیش خودمون این واقعیت رو بپذیریم که استرس باعث بدتر شدن اوضاع میشه ، خیلی راحت میشه مدیریتش کرد (مثل من) البته نیاز به تمرین مداوم داره که آزمون های آزمایشی مختلف در طول سال این امکان رو بهمون میده.

– اگر داوطلبی در امتحانات نهایی نتیجه مناسب نگرفته باشد میتواند در کنکور سراسری موفق شود؟
راستش به نظرم بهتره این حرفارو بذاریم کنار و به جای اینکه به مقصد فکر کنیم ، به راهمون فکر کنیم. ما باید کار درست رو که در این مقطع زمانی از عمرمون درس خوندنه انجام بدیم و به نتیجه فکر نکنیم. راه درست ، ما رو به مقصد درست میبره. راستش با تاثیر قطعی شدن یا مثبت شدن معدل و نتایجش زیاد آشنا نیستم ولی مطمئن باشید انسان با تلاش صحیح قطعا نتیجه میگیره.
تا زمانی که تاثیر سوابق تحصیلی مثبت بود ، قطعا میشد ولی الان که تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در دست بررسیه ، اطلاعات کافی ندارم که نظر بدم.

– روش مطالعه هر درس رو خیلی مفید و خلاصه میگید؟
ادبیات : در قرابت و آرایه باید هر روز تست بزنید و پاسخنامه کتاب رو هم به دقت بخونید. در زبان فارسی هم به نظرم هر روز تست بزنید و درسنامه رو خوب بخونید ( درسنامه و معلم خوب تو زبان فارسی مهمه). برای لغت و املا و تاریخ ادبیات هم پیشنهاد میکنم حتما چندین بار مرور و دوره کنید تا کاملا ملکه ذهنتون بشه ولی به نظرم اجبار نیست هر روز تاریخ و لغت بخونید ولی بهتره اینکار رو بکنید.
عربی : من درسنامه خیلی سبز و کمی جزوه معلم به همراه متن کتاب درسی و ترجمه لغات و متن رو می خوندم سپس تست می زدم.
دینی : وجود یک کتاب با پاسخنامه خوب تو درس دینی خیلی مهمه چون درس دینی یک درس با لم متفاوت تو طرح تسته که شما این لم رو میتونید با خوندن پاسخنامه تست ها بدست بیارید. مخصوصا پاسخنامه میکرو گاج. ابتدا درس رو میخوندم سپس نکات آیات رو از درسنامه کتاب کمک درسی مطالعه میکردم و سعی میکردم که آیات رو حفظ بشم. بعدش تست میزدم و هر بار که تست میزدم سعی میکردم یه دور متن کتاب رو خوب بخونم و نکات رو در کتاب یادداشت میکردم.
زبان : بیشتر تست میزدم و سعی میکردم حداقل هر روز درک متن بزنم البته این اواخر کنکور بیشتر این کار رو انجام میدادم. لغات رو از روی فیل و خیلی سبز و گرامر رو از شبقره و خیلی سبز میخوندم.
زمین: بیشتر متن کتاب و اواخر هم درسنامه خلاصه خیلی سبز
ریاضی : ابتدا جزوه دبیرم و درسنامه کتاب کمک درسی رو میخوندم بعدش به کرات تست میزدم.
زیست: ابتدا یه دور کامل کتاب رو میخوندم و زیر متن کتاب خط کشی و هایلایت انجام میدادم بعدش شروع میکردم از منبع تست آموزشی میزدم و پس از تست زنی ، هم پاسخنامه رو دقیق میخوندم و نکاتش رو هایلایت میکردم و هم یه دور اون مبحثی که تستشو زدم ( مثلا فصل ۳ زیست ۲ بافت انسان) یه دور مرور میکردم و هم مبحثی که قراره دفعه بعدی تستشو بزنم (بافت گیاهی) و اینجوری چن دور متن کتاب رو میخوندم.
فیزیک:اول متن کتاب درسی رو میخوندم و زیر نکات مهمش خطکشی میکردم سپس درسنامه کتاب کمک درسی رو میخوندم و تست میزدم.اول کچل بعد آبی بعد موج آزمون…در ضمن نکات تست ها رو هم در کتاب درسی مینوشتم.
شیمی : تقریبا همون روش فیزیکه ولی با این تفاوت که متن کتاب رو بیشتر توجه میکردم و نکات تستها رو هم در کتاب یادداشت میکردم

– روش شما برای مرور درس ها چه بود؟
در دوران جمع بندی در بعضی درسها مثل ادبیات و دینی و زیست و شیمی که حفظیات زیادی دارن ، به پیشنهاد مشاورم هر روز یا چن روز یک بار (بنا به حجم درس) ۳ یا ۲ درس از کتاب رو میخوندم. در دروسی مثل ریاضی و فیزیک هم تست جامع میزدم و مواردی که مشکل داشتم رو میخوندم. البته مرور متن کتاب درسی یا کمک درسی رو هم مثل درسای دیگه داشتم.
اما در طول سال تحصیلی برای مرور درس هایی مثل زیست و دینی ، ادبیات و عربی و شیمی و فیزیک متن کتاب رو میخوندم و برای بعضی درس ها مثل ریاضی و فیزیک یه نگاه گذرا به فرمول ها و نکات هم داشتم.

– بهترین روش مرور دروس پایه در طول سال تحصیلی چیست؟
همگام با مدرسه یا برنامه آزمون های آزمایشی جلو بریم و سرخود عمل نکنیم

– نقش مشاور را درموفقیت تان چقدر میدانید؟ به نظر شما نیاز به مشاور هست یا نه؟
در مورد نیاز به مشاور نمیتونم نظر بدم چون هر شخصی با شخص دیگه فرق داره ولی برای من مشاور خیلی مفید بود چون منابع درست رو به من معرفی کرد و برنامه ریزی رو تا حدی به من یاد داد و حتی بعضی مواقع که روحیه ام رو می باختم ، دوباره به من روحیه می بخشید.خلاصه بگم یکی از ارکان موفقیت من مشاور خوبم بود.


– چه میزان از شبکه های اجتماعی و اینترنت استفاده میکردید؟
اینترنت شاید ۲ یا ۳ ساعت در هفته ولی شبکه اجتماعی اصلا

– چند ساعت از هفته رو به تفریح اختصاص داده بودید؟
روزای مدرسه حدود ۱ ساعت و روزای عادی هم حدود ۲-۳ ساعت البته دقیق نمیدونم و جمعه های روز آزمون هم بعد آزمون دادن استراحت می کردم (توصیه میکنم تحلیل آزمونتون رو برای همون جمعه بذارید و تمومش کنید نه مثل من)

– چگونه بین تفریح و کنکور توازن برقرار کردید؟
هر موقع احساس خستگی می کردم ، تفریحاتی داشتم و مواظب بودم بیش از اندازه نشه گرچه بعضی مواقع از دستم در میرفت. معمولا هر ۲-۳ ساعت مطالعه رو با ۱۵-۲۰ دقیقه تفریح می گذروندم.


-چگونه از حاشیه های کنکور به دور بوده اید؟
هیچوقت خودم نخواستم وارد حاشیه بشم و ذهنم رو درگیر مسائل بیهوده کنم (گرچه در اواخر پاییز و زمستان دچار وسواس ذهنی شدم ولی تونستم تا حد خوبی کنترلش کنم) ولی کمک های پدر و مادرم خیلی خیلی موثر بودند و منو از حاشیه ها دور نگه داشتند.


– آیا کلاس کنکور لازم است؟ چه بازه زمانی را برای رفتن به کلاس کنکور مناسب تر میدانید؟
کلاس کنکور برای کسی که تو مبحثی ضعف داره خوبه تا قوی بشه وگرنه لزومی نمیبینم پولی رو بیهوده هدر بدید.من خودم ادبیاتم ضعیف بود و مشاورم پیشنهاد میکرد کلاس بگیرم ولی خودم تلاشم رو کردم و تونستم بعد حدود ۵ ماه تلاش مداوم درصد ادبیاتم رو از ۷۵ به ۱۰۰ برسونم. و چون خودم تو این کلاس ها شرکت نمی کردم نمی تونم در مورد بازه زمانی مناسبش صحبت کنم.


– برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت چه میزان در موفقیت شما تاثیر داشت؟
برنامه ریزی بلندمدت من دست مشاور مدرسه بود که تعیین میکرد با توجه به آزمون های آزمایشی و برنامه های مختلف مدرسه ، مثلا باید تا نیمسال اول دوم و پیش ۱ رو تموم کنیم و خودم هم سعی میکردم همگام با برنامه آزمون های آزمایشی پیش برم.
در مورد برنامه ریزی کوتاه مدت هم باید به عرضتون برسونم که برنامه من با توجه به برنامه آزمون آزمایشی روزانه بود. مثلا من از این برچسب های رنگی تهیه کرده بودم و روشون مینوشتم که امروز باید ۳۰ تا تست سینتیک با درسنامه تعادل رو بخونم ، ۱۰ تا تست قرابت و آرایه و زبان فارسی بزنم ، فصل ۴ و ۵ زیست رو بخونم و… و هرکدوم هم تموم می کردم ، جلوش تیک میزدم و اینکار خودش روحیه مو خوب می کرد و چون برای کل روزم برنامه داشتم ، احساس بلاتکلیفی نمی کردم و اگه وقت کم آوردم ، برنامه ام رو به روز های بعد تعمیم میدادم. البته شما میتونید این برنامه نویسی روزانه رو برای روز های آینده تون هم انجام بدید.

– چند راهکار برای خلاصه نویسی مفید دروس بیان کنید؟
خودم زیاد اهل خلاصه نویسی نبودم و از درسنامه کتاب های موج آزمون بیشتر بهره میبردم و تجربه کافی تو این زمینه ندارم که بخوام راهنماییتون کنم ولی میتونم این نکته رو بهتون توصیه کنم توی درسی مثل فیزیک خیلی خوبه که فرمول ها تون رو تو یه دفترچه خلاصه و جمع و جور داشته باشید.

– نسبت مطالعه دروس عمومی و اختصاصی را چقدر میدانید؟
برای من نسبت مطالعه دروس عمومی و اختصاصی چندان مهم نبود و بیشتر اتمام مباحث اهمیت داشت البته حواسم هم بود که تو خوندن یه درسی بیش از حد زیاده روی نکنم؛ ولی به نظرم اوایل بهتره دو سوم وقتتون رو اختصاصی باشه و یک سوم رو عمومی و اواخر که به کنکور نزدیک میشیم ، بهتره نصف نصف باشه. البته خودتون هم میدونید که درس های عمومی کم اهمیت نیستند و این سوال رو از یک مشاور بپرسید بهتره.

– تقسیم بندی مطالعاتی شما چگونه بود؟ چه مقدار را به تست و چه مقدار را به مطالعه اختصاص میدادید؟
اوایل کار و در تابستون و مهر خب مشخصه چون داریم تازه یاد می گیریم قاعدتا وقت زیادی رو مطالعه میذاریم ولی در اواخر وقت بیشتری رو به تست زدن و وقت کمتری رو به مطالعه اختصاص میدیم.
من ابتدا درسی رو خوب میخوندم و پس از آن زیاد تست میزدم و گاهی هم دوباره مرور متن کتاب رو هم داشتم.

– به داوطلبانی که در سال های پایه درس نخواندند چه توصیه ای دارید؟
بهتره با جدیت از تابستون شروع به مطالعه کنند و از تمام وقتشون بهینه استفاده کنند.

– در تابستان مطالعه و تمرکز شما بر روی دروس پایه و پیش به چه میزان بود؟
میشه گفت حدود ۹۰ درصد وقتم به پایه و ۱۰ درصد به پیش بود.

مطالعه در تابستان چه میزان در موفقیت شما در ازمون سراسری نقش داشت؟
مطالعه در تابستان بسیار موثره و میتونیم با مرور خوب دروس پایه ، اون غریبی و ناآشنایی با سال دوم و سوم رو تا حد زیادی از بین ببریم و در ادامه راه کار راحت تری داشته باشیم البته به این معنا نیست که هر کی تابستون خوند موفق شد و هر کسی نخوند ناموفق ؛ ادامه مسیر خیلی خیلی مهم تره.


– چه دروسی باید در تابستان خوانده شود که اهمیت بیشتری دارد؟
در ابتدا ۱۴ روز اول تابستونم رو به مرور نسبتا کامل دوم اختصاص دادم ولی در ادامه به نظرم مثل برنامه قلمچی بخونیم خیلی خوبه یعنی عمومی سال سوم و اختصاصی دوم و سوم رو جمع کنیم البته اگه می خواهید از پیش دانشگاهی چیزی بخونید ، بهتره مباحث دینامیک و سینماتیک فیزیک و احتمال شرطی ریاضی رو بخونید. البته یه آشنایی کوچک با فصل های اول پیش هم بد نیست چون معلمانمون هم تو تابستون بهمون درس میدادند.

– تا به حال از درس خواندن خسته شده بودید یا نه؟ چند تا راهکار واسه افزایش انگیزه درس خواندن به داوطلبان پیشنهاد کنید.
بله و به کرات در زمستان. به نظرم ایجاد حس رقابت و همنشینی با دوستان درس خون و صحبت با پدر و مادر و از همه مهمتر اینکه به هدفتون فکر کنید ، خستگی رو از تنتون از بین میبره و به نظرم در زمستون خوبه که یه مسافرت ۲-۳ روزه اردو مدرسه برید.

– آیا تابحال ناامید شدید ؟ اگر جواب بله است، برای غلبه بر ناامیدیتان چه کردید؟
بله متاسفانه. صحبت کردن با پدر و مادر و رفع مشکلاتی که باعث ایجاد این تفکر میشن ، خیلی خوب کمکتون میکنه. اعتماد به نفستون رو افزایش بدید و به توانایی هاتون فکر کنید.و مطمئن باشید تلاش درست و فراوان ، موفقیت رو میاره

-در کتابخانه مطالعه میکردید یا در خانه؟
خانه

– نظرتون درباره درس خوندن گروهی ؟ مفید هستش ؟
خوبه ما تو مدرسه در عید اردو مطالعاتی داشتیم و درس خوندن در کنار بقیه ( به شرط اینکه مزاحمت نداشته باشید ) میتونه خیلی کمکتون بکنه.

– مهمترین عامل موفقیت شما در کنکور؟
لطف خداوند که این توانایی ها رو بهم داد موفق بشم و اعتماد به او در روز های آخر. پدر و مادرم که خیلی موثر بودند و واقعا مثل یه دوست باهام رفتار کردند. و مشاور مدرسه ام که راه درست رو بهم نشون داد. 
و تلاش زیاد و درست و مداومم.

-نقش و اثر خانواده در موفقیت شما؟
خانواده ام مثل یه دوست باهام بودند و من میتونستم هرمشکلی که برام پیش اومده رو باهاشون در میون بذارم و حلشون کنم. خانواده ام کمک زیادی تو تامین نیاز های تحصیلیم داشتند. من تو سال کنکور خیلی اذیتشون کردم ولی پا به پای من وایستادند و کمکم کردند.
پدر و مادرم هر دو نکات مشاوره ای را به خوبی میدانستند و آنها را به من گوشزد میکردند.

-قبل از شما کسی در خانواده و فامیل بود که نتیجه خوبی در کنکور گرفته باشد ؟
بله ۲ رقمی تو انسانی داشتیم ولی تو تجربی نه.

-چقدر رتبتون در حد انتظارتون بود؟ چقدر با رتبه ی ازمون های ازمایشی فاصله داشت؟
رتبه ام تو کنکور ۵۷۰ هزار نفری بیشتر شبیه گزینه دو ۴۰ هزار نفری بود تا قلمچی و سنجش. من در آزمون آخر سنجش رتبه ام ۲۰۰ شد. با این حال به نظرم تخمین رتبه گزینه ۲ معقول تره. من خودم پیش بینی می کردم که رتبه ام بین ۴۰ تا ۵۰ منطقه بشه گرچه خیلی دوست داشتم تک بشم 


-درصدهای کارنامتون با اون چیزی که خودتون حساب کرده بودید چقدر تفاوت داشت؟
بعد کنکور درصد نگرفتم

-آیا سوالات را به ترتیب دفترچه پاسخ دادید؟
بله ولی تو عمومیا درک مطلب عربی و آرایه های ادبی رو میذاشتم آخر کار.
و تو اختصاصیا هم سوالات چند موردی زیست و شیمی و زمین شناسی رو هم بعدا جواب میدادم.


– مهمترین توصیه ای که برای داوطلبان کنکور ۹۸ برای استفاده از بازه ی زمانی پیش رو دارند ، چیست؟
تلاشتون رو تا حد توان انجام بدید و دست از تلاش کردن برندارید و درست تلاش کنید. 

-موفقیت خود را تقدیم به چه کسی میکنید؟
پدر و مادرم در درجه اول و مشاور و معلمام و اعضای فامیل در درجه دوم.

ممنون که وقتتونو در اختیار ما قرار دادید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز امنیتی *