س. مرداد ۱ام, ۱۳۹۸

معرفی رشته گفتار درمانی+رتبه لازم

معرفی رشته کارشناسی گفتار درمانی:

اگر به حوزه علم و سلامت علاقه زیادی داشته و می توانید با افراد مختلف کنار بیایید، این شغل برای شما مناسب است.

برقراری ارتباط با دیگران یکی از نیازهای اصلی هر انسانی است. سخن و گفتار ابزار برقراری این ارتباط می باشد. وجود هر گونه مشکل و اختلال در گفتار هر فردی، موجب وارد شدن خدشه به روابط اجتماعی و در نهایت صدمات روحی و روانی شدید برای او می شود. گفتار درمانی راهی است برای رفع هر گونه مشکلات زبانی و گفتاری.

گفتار درمانی به ارزیابی، تشخیص و درمان انواع اختلالات گفتاری و زبانی می پردازد.

متخصص گفتار درمانی یا گفتار درمانگر به شناسایی مشکلات ارتباطی و گفتاری مراجعان پرداخته و به کمک شیوه ها و روش های گفتار درمانی (بدون دارو) این مشکلات را درمان می کند. اختلالات گفتاری شایع شامل لکنت، اختلالات تولید(اختلال در تلفظ صداها)، اختلالات صوتی، تأخیر در رشد گفتار و زبان، اختلال در بلع، اختلالات گفتاری ناشی از فلج مغزی ، کم شنوایی،سکته های مغزی و …. می باشد.

کار گفتار درمانی در واقع یک کار گروهی است. زیرا متخصص گفتار درمانی معمولا برای رسیدن به نتایج مطلوب ،بسته به نوع مشکل فرد مراجعه کننده، با روانشناس، شنوایی سنج، فیزیوتراپ، متخصص مغز و اعصاب، متخصص کودکان، متخصص گوش و حلق و بینی، معلم (برای بچه ها) و … در ارتباط است.

گفتار درمان باید با مراجعان خود ارتباط خوبی برقرار کرده و با صبر و حوصله فرآیند درمان را پیش ببرد. کار گفتار درمانی یک کار زمان بر و طولانی است. همچنین باید در مراجعان خود انگیزه و اراده لازم را برای گذراندن کامل دوره درمانی ایجاد کند. کار متخصص گفتار درمانی بالابردن توان ارتباطی و گفتاری مراجعان طی جلسات درمانی فردی و گروهی است. یک گفتار درمانگر خوب باید اهداف درمانی را به هدف های کوچک تر تبدیل کند و با توجه به توانایی های فرد و علایق مراجعه کننده، از روش های مختلف برای رسیدن به هدف استفاده کند. مثلا در کودکان باید تمرینات را در قالب بازی هایی بگنجاند تا کودک خسته و بی حوصله نشود و از برنامه درمانی دوری کند.

کار گفتار درمان فقط درمان نیست، بلکه آموزش های پیشگیرانه راه نیز شامل می شود. به عنوان مثال گفتار درمان می تواند با مدارس در ارتباط بوده و به آموزش پیام های بهداشتی حوزه کار خود بپردازد.

گاهی مراجعان گفتار درمان ها افراد خاصی مانند خواننده ها، گوینده ها، دوبلورها، مداحان می باشند که به منظور استفاده درست از صدای خود و رفع مشکلات احتمالی موجود به سراغ این متخصصان می آیند.
 
 در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد متخصص گفتار درمانی ارائه می شود. 

وظایف گفتاردرمانگر

 • ملاقات با مراجعان و گرفتن تست های مختلف برای تشخیص مشکلات خاص آنها
 • برنامه ریزی جلسات درمانی مراجعان
 • انتخاب مناسب ترین روش های درمانی با توجه به شرایط هر فرد مراجعه کننده و اجرای آنها
 • حمایت و پشتیبانی از مراجعان در مواقع لزوم
 • همکاری نزدیک با سایر متخصصان ( مانند پزشک، شنوایی سنج، معلم و …) برای رسیدن به نتایج درمانی بهتر
 • راهنمایی والدین یا اطرافیان در خصوص روش های حمایتی آنها نسبت به فرد
 • کمک در جهت استفاده بهتر از گفتار و پیش گیری از بروز هر نوع اختلال به افرادی که از گفتار خود به صورت حرفه ای استفاده می کنند مانند خواننده ها، گوینده ها و …
 • آموزش روش ها و توصیه های پیشگیرانه به کودکان، مادران، معلمان و …
 • نگهداری پرونده های مراجعان

 

مهارت و دانش مورد نیاز

 • توانایی ایجاد ارتباط مناسب و نزدیک با مراجعان در هر سنی
 • داشتن صبر و حوصله زیاد
 • خلاقیت در انتخاب روش های درمانی متناسب با وضعیت مراجعان
 • توانایی حل مساله
 • توانایی ایجاد انگیزه در مراجعان برای انجام تمرینات و ادامه دادن جلسات درمان
 • توانایی آموزش به والدین و اطرافیان فرد برای تمرین کردن با او
 • توانایی کار فردی و تیمی
 • توان استفاده از کامپیوتر و اینترنت
 • آشنایی با زبان انگلیسی ( به دلیل محدود بودن منابع فارسی)
 • آشنایی با زبان های محلی (برای مراجعان خاص)

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

فارغ التحصیلان رشته کارشناسی گفتار درمانی می توانند وارد این شغل شوند. البته علاقه مندان می توانند در مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد گفتار درمانی) تحصیلات خود را ادامه دهند که در این صورت بیشتر به شغل های آموزش و تحقیق و پژوهش در این حوزه روی خواهند آورد.

فرصت شغلی و بازارکار متخصص گفتار درمانی

متخصص گفتار درمانی می تواند در بخش دولتی یا خصوصی استخدام شود. مکان هایی که ممکن است به تخصص او احتیاج داشته باشند شامل بیمارستان ها، کلینیک ها، مراکز توانبخشی، مدارس، زندان ها، آسایشگاه ها، پرورشگاه ها، مهد کودک ها و… می باشند. گفتار درمان با کسب تجربه لازم و داشتن شرایط مورد نظر ( از جمله داشتن مدرک کارشناسی یا بالاتر، داشتن سابقه کار۵  ساله برای تاسیس دفاتر گفتاردرمانی در تهران و کرج و ۳ ساله برای شهرستان ها) می تواند دفتر مستقل راه اندازی کند.

تعداد متخصصان گفتار درمانی به نسبت نیاز کشور، کمتر بوده و در نتیجه فرصت های شغلی خوبی در بازارکار این شغل وجود دارد. شغل گفتار درمانی از مشاغل نو و جدید در کشور است و سابقه طولانی ندارد. بنابراین قابلیت رشد و پیشرفت خوبی داشته و پیش بینی می شود از آینده شغلی خوبی نیز برخوردار باشد.

گفتار درمان ها در کشور با برخی مشکلات روبرو هستند که عبارتند از :

 • عدم استانداردسازی و تعریف جایگاه شغل گفتار درمانی در ایران
 • پایین بودن و به روز نبودن تعرفه خدمات گفتار درمانی
 • مهاجرت بسیاری از گفتار درمان ها به کشورهای دیگر (به خصوص حاشیه خلیج فارس) به دلیل عدم وجود حمایت های مالی از آنها
 • اشتغال بیش از نیمی از فارغ التحصیلان رشته گفتار درمانی در مشاغل غیرمرتبط
 • عدم پوشش بیمه ای خدمات گفتار درمانی

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام متخصصان گفتار درمانی بین سال های۲۰۱۰  تا ۲۰۲۰ ، رشد۲۳ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل۱۴  درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی۵  سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد۱۰۳٫۶  درصدی داشته و رشد بسیار زیاد در آینده برای آن پیش بینی شده است.

میزان درآمد متخصص گفتار درمانی

آمار دقیقی از میزان حقوق و درآمد گفتار درمانگرها در کشور در دسترس نمی باشد. متخصصانی که در بخش دولتی استخدام می شوند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کنند. گفتار درمان هایی که در بخش خصوصی هستند، با توجه به میزان تجربه، توانایی و نوع توافقی که با کارفرمای خود می کنند، درآمدهای متفاوتی دارند. آنهایی هم که دفتر گفتار درمانی تاسیس می کنند، با توجه به میزان توانایی و تبحر، کیفیت کار و تعداد مراجعان، درآمدهای مختلفی خواهند داشت.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالانه این شغل ۶۶٫۹۲۰ دلار (برای همه مشاغل۳۳٫۸۴۰  دلار) در سال۲۰۱۰   و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۹,۱۵۰ دلار بوده است.

استرالیا – متوسط درآمد سالانه متخصصان گفتار درمانی ۶۰٫۰۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالانه در این شغل برای افراد تازه کار بین۳۲٫۵۰۰  تا۴۲٫۰۰۰  دلار، افراد با تجربه حدود۵۲٫۰۰۰  دلار و برای افراد ارشد و مسئول تیم ها حدود۶۱٫۰۰۰  دلار می باشد.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :

ENFJ این تیپ شخصیتی به حوزه های سلامت علاقه مندند. آنها به عوامل روانی، احساسی و معنوی بیماران توجه داشته و از ارائه راه حل به بیماران خشنود می شوند.

INFJ    این تیپ شخصیتی دوست دارند از دانش خود در جهت کمک به دیگران استفاده کنند به خصوص اگر کار آنها به صورت مشاوره ای باشد.

ENFP  این تیپ شخصیتی به حوزه بهداشت و سلامت علاقه دارد چون علاوه بر حغظ استقلال، مشاغل آن از انعطاف کافی برخوردارند. این افراد اگر کارشان به صورت مشاوره ای و خارج از ساختار سنتی اداری باشد، بسیار از آن لذت می برند.

INFP  این تیپ شخصیتی دوست دارد در کارش استقلال داشته و از نزدیک با افراد ارتباط داشته باشد.

ISTJ   این تیپ شخصیتی به نگرانی های بیماران توجه خاص داشته، خوب گوش کرده و توصیه های حساب شده می کند. او از محیط های کاری منظم استقبال کرده و به خوبی به مسئولیت های خود عمل می کند.

ESFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد با دیگران مستقیما در ارتباط باشد، به آنها کمک کرده و از مشکلات و دردهایشان بکاهد. او می تواند رابطه خوبی با بیماران و همکاران خود ایجاد کند.

ESFP این تیپ شخصیتی دوست دارد با مردم در ارتباط باشد و به آنها کمک کند. او از اینکه زندگی را برای دیگران آسان تر و رضایت بخش تر کند، لذت می برد.

ISFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کرده و مشکلات آنها رفع کند. بنابراین به مشاغل حوزه پزشکی به خصوص مشاغلی که مستقیما با بیمار سر و کار دارد، علاقه دارد.

گفتار درمانی یکی از رشته‌های علوم پزشکی در شاخه‌ی توانبخشی است. از یک سو آسیب‌شناسی، ارزیابی و درمان اختلالات گفتار، زبان و بلع زمینه‌هایی است که به این رشته مربوط می‌شود و از سوی دیگر پیشگیری از این اختلالات حیطه‌ی قابل نفوذ  گفتار درمانی است. این رشته در حال حاضر در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در چندین دانشگاه در تهران و شهرستان‌ها دانشجو می‌پذیرد.

تاریخچه
انسان موجودی اجتماعی است و از راه‌های مختلفی برای برقراری ارتباط با هم‌نوعان خود استفاده می‌کند. سخن گفتن در دسترس‌ترین و ساده‌ترین راه برای انتقال اطّلاعات به دیگران و درک مقصود آنان به‌نظر می‌رسد. به‌همین جهت اهمّیّت بهره‌مندی از توانایی ارتباط کلامی مناسب و مؤثّر از دیرباز مورد توجه قرار داشته و طبیعی است که تمایل به رفع اختلالات گفتاری هم همواره ذهن افراد مبتلا و اندیشمندان مختلف از جمله پزشکان و روان‌شناسان را درگیر کرده است. امّا رویارویی بیش‌تر با این مشکلات ظاهراً پس از جنگ جهانی دوم که به دلایل مختلف از جمله جراحات جنگی افزایش یافته بودند، جدی‌تر شد و نهایتاً منجر به این گردید که رشته‌ی «گفتار درمانی» که بعدها با اسامی مختلفی شناخته شد به شکل رسمی در دانشگاه‌ها تدریس شود.
این رشته که اکنون در دنیا بیش‌تر با عنوان «آسیب‌شناسی گفتار و زبان» نامیده می‌شود، در سال ۱۳۵۲ در مدرسه‌ی عالی توانبخشی در تهران پایه‌گذاری شد. این مرکز آموزشی که بعد از پیروزی انقلاب در قالب دانشکده‌ی علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران به کار خود ادامه داد، تا سال ۱۳۷۲ تنها مرکز تربیت دانشجو در رشته‌ی گفتار درمانی در ایران بود. خوشبختانه از سال ۷۲ به بعد مراکز دانشگاهی متعدّدی در سطح کشور در این رشته فعّالیّت می‌کنند و در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، تهران، اهواز، اصفهان، تبریز، شیراز، سمنان، زاهدان، همدان، بابل، اراک و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تربیت متخصصین گفتار درمانی را بر عهده دارند.

محتوای علمی
گفتار درمانی یا آسیب‌شناسی گفتار و زبان ،  علمی است که به ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان می‌پردازد. این شاخه از توانبخشی در واقع دانشی بین رشته‌ای است که هم‌زمان از علوم تجربی و انسانی بهره می‌گیرد و تحصیل در آن نیازمند مطالعه‌ی آواشناسی ، زبان‌شناسی، روان‌شناسی، آناتومی و فیزیولوژی، نورو آناتومی و نورو فیزیولوژی، فیزیک صوت و مکانیزم گفتار، رشد طبیعی گفتار و زبان، انواع اختلالات گفتار، زبان و بلع و راه‌های ارزیابی، تشخیص و درمان آن‌ها ست.

حوزه‌ی فعّالیّت
از آن‌جایی که برقراری ارتباط در اشکال مختلف (کلامی و غیرکلامی) از ابتدای تولّد همواره همراه و جزء جدانشدنی از زندگی بشر است و در هر سنّی هم احتمال ابتلا به مشکلات ارتباطی و گفتار و زبان وجود دارد، درمان این اختلالات در هر دوره‌ای که اتّفاق بیفتد، بر عهده‌ی گفتار درمانگران است . بنابراین یک آسیب‌شناس گفتار و زبان با تمام گروه‌های سنی از تولّد تا کهن‌سالی سر و کار دارد. به‌‌طور معمول بیش‌تر مراجعین به مراکز گفتار درمانی کودکان هستند، امّا یک درمانگر حرفه‌ای می‌تواند محدوده‌ی ارائه‌ی خدمات خود را به‌گونه‌ای تعیین کند که فقط با بزرگسالان، یا کودکان و یا همه‌ی گروه‌های سنی در رابطه باشد.
ارزیابی و تشخیص اختلالات گفتار و زبان از طریق شنیدن و مشاهده‌ی چگونگی سخن گفتن فرد مبتلا، انجام بعضی آزمون‌های تخصّصی و گاهی هم با استفاده از ابزارهای الکترونیکی و رایانه‌ای و نیز بعضی ارزیابی‌های پاراکلینیکی مانند لارینگو گرافی، لارینگوسکوپی و ویدئوفلوروسکوپی انجام می‌شود. امّا درمان این اختلالات بیش‌تر با شیوه‌های تمرینی و آموزشی صورت می‌گیرد و گاهی همراه با دست‌ورزی است. در هر صورت تجویز دارو و یا اعمال جراحی به‌هیچ وجه در تخصّص گفتار درمانگرها نیست و در صورتی که مراجعه‌کننده نیاز به این شکل از درمان داشته باشد به پزشک ارجاع داده خواهد شد.
توانایی برقراری ارتباط با جنبه‌های مختلف وجود یک انسان از جمله ویژگی‌های جسمانی و فیزیولوژیک، مسائل روحی و عاطفی، خانوداگی و حرفه‌ای فرد پیوند ناگسستنی دارد. به‌همین دلیل آسیب‌شناسی، ارزیابی و درمان اختلالات مربوط به آن هم اغلب نیازمند یک نگاه وسیع و همه‌جانبه است. بنابراین یک گفتار درمانگر باید با متخصّصین مختلفی که می‌توانند در این موارد به مراجعین او کمک کنند، یا اطّلاعات ضروری را در اختیار وی قرار دهند، و یا به دلایل مختلفی نیازمند هم‌فکری و مشورت تخصصی با یک آسیب‌شناسی گفتار و زبان هستند، همکاری داشته باشد. متخصّصین سایر رشته‌های توانبخشی، پزشکان متخصّص گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب و اطفال، روان‌شناسان بالینی، مشاوره و کودکان استثنایی و معلّمین ، گروه‌هایی هستند که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.
و امّا …

چه کسانی به گفتاردرمانی مراجعه می‌کنند؟

هر کس که نحوه‌ی سخن گفتن او بیش‌تر و پیش از محتوای صحبتش جلب توجّه کند، به احتمال قوی نیازمند گفتار درمانی است.
• کسانی‌که به دلیل سکته، عمل جراحی، بیماری‌های سیستم مغز و اعصاب در بیان خواسته‌ها یا نظرات خود مشکل دارند و یا صحبت‌های عادی دیگران را متوجه نمی‌شوند
• کودکان یا بزرگسالانی که تلفظ کلمات را به درستی انجام نمی‌دهند
• افرادی که صدای ناخوشایند، گرفته یا نفس‌آلود دارند و یا صدای‌شان متناسب سن یا جنسیت آن‌ها نیست و یا به‌دلایلی مانند تمرین‌های غیراصولی خوانندگی به حنجره‌ی خود صدمه زده و صدای‌شان دچار گرفتگی شده است.
• کسانی‌که حنجره‌ی آن‌ها با عمل جراحی برداشته شده است.
• کسانی که مبتلا به شکاف لب و کام هستند
• افرادی که لکنت دارند.
• کودکانی که به هر دلیلی به‌موقع سخن گفتن را آغاز نکرده‌اند، مبتلایان به اُتیسم، عقب‌ماندگی ذهنی و … همگی در گروه نیازمندان به خدمات گفتاردرمانی قرار می‌گیرند.
ارتباط زبانی علاوه بر شنیدن و سخن گفتن از طریق خواندن و نوشتن هم صورت می‌پذیرد، به‌همین دلیل نارسا خوانی هم از دیگر اختلالاتی است که آسیب‌شناسان گفتار و زبان در درمان آن نقش مهمّی دارند.
از آن‌جایی که اندام‌های گفتاری در ناحیه‌ی حلق و دهان قرار دارند و در درجه‌ی اوّل وظیفه‌ی حیاتی بلعیدن در فرآیند تغذیه بر عهده‌ی آن‌هاست، درمان اختلالات بلع در محدوده‌ی بلع دهانی و حلقی هم از وظایف کارشناسان این رشته است.

ویژگی‌های ضروری برای یک گفتار درمانگر
کسانی می‌توانند در تحصیل و اشتغال به گفتار درمانی موفّق‌تر باشند که:
• به هر دو گروه علوم انسانی و تجربی علاقه‌ داشته باشند
• علاقه‌مند به تحصیل و مطالعه و پرتلاش باشند
• چون دوره‌های درمان اختلالات گفتار و زبان اغلب طولانی مدت هستند ، صبور باشند.
• خلاق باشند تا بتوانند اصولی کلّی را که آموزش می‌بینند  با ویژگی‌های اختصاصی و فردی هر مُراجع مطابقت دهند
• به ارتباط مستقیم با مردم، خصوصاً کار کردن با کودکان علاقه داشته باشند
• مبتلا به اختلال گفتاری نباشند و یا آن‌‌را درمان کنند

هدف رشته گفتار درمانی، تربیت متخصصین آسیب‌شناسی گفتار و زبان و یا به اصطلاح، گفتار درمانگر است.

گفتاردرمانگر در وهله اول آسیب‌هایی را که توسط عوامل ژنتیکی و یا اکتسابی به گفتار و زبان وارد شده، با کمک تستها و علائم مختلف تشخیص داده و در وهله دوم به ارزیابی میزان آسیب‌دیدگی و علت آن می‌پردازد و سپس مرحله درمان را شروع می‌کند. درمان معمولاً  به شکل آموزش انجام شده و بدون تجویز دارو یا روشهای جراحی و مانند آن صورت می پذیرد.

در تکمیل مطالب فوق باید گفت، هرگاه شیوه صحبت کردن گوینده بیش از محتوای سخن او توجه شنونده را به خود جلب کند و یا محتوای کلام دچار نابسامانی شود، وی مشکوک به نوعی اختلال گفتاری یا زبانی است.

آسیب های گفتار و زبان متنوع بوده و از کودکی تا بزرگسالی مشاهده می شود از میان آنها می توان به لکنت، اختلالات تلفظی، اختلالات گفتار و زبان در کودکان دارای مشکل یادگیری زبان و کودکان کم شنوا، عقب مانده ذهنی، اتیستیک، بیماران سکته مغزی و اختلالات گفتاری ناشی از فقدان حنجره و آسیبهای آن اشاره نمود.

این اشکالات می تواند موجب اختلال در روابط اجتماعی شخص مبتلا گشته و مانعی در راه پیشرفت تحصیلی و یا شغلی فرد و در جامعه و شکوفائی کامل توانائی ها و استعدادهای بالقوه وی شود. این مساله به نوبه خود می تواند صدمات روحی و عاطفی و رفتارهایی نظیرگوشه گیری، پرخاشگری و … و در نهایت تزلزل بهداشت روانی فرد و خانواده او را در پی داشته باشد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر متقاضیان انتخاب رشته کنکور و نیز افرادی که در بازار کار و استخدام به دنبال آینده شغلی بهتری هستند، اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی(سرفصل) و تعداد واحد ها، دانشگاه های دارای رشته گفتار درمانی، معرفی رشته های ارشد گفتار درمانی (به منظور ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارایه می شود.

سرفصل دروس گفتار درمانی و تعداد واحدها :  

تعداد کل واحدها : ۱۲۸ واحد
دروس عمومی : ۲۰ واحد
دروس اختصاصی اجباری : ۷۸ واحد
دروس کارآموزی در عرصه : ۲۴ واحد
دروس اختصاصی اختیاری : ۶ واحد

نکته: در اعلام سرفصل دروس این رشته از سایت وزارت علوم استفاده شده است.این سرفصل صرفا جهت آشنایی کلی با محتوای دروس است و احتمال تغییرات جزیی وجود دارد.

دروس عمومی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام ۴ ادبیات فارسی ۳
یک درس از دروس اخلاق اسلامی ۲ زبان عمومی ۳
یک درس از دروس انقلاب اسلامی ۲ تربیت بدنی ۱ ۱
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی ۲ تربیت بدنی ۲ ۱
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی ۲ جمع ۲۰

 

 

دروس اختصاصی اجباری رشته گفتار درمانی
 
نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
اصول توانبخشی ۲ اصطلاحات پزشکی و زبان تخصصی ۳
زبان شناسی و آوا شناسی ۴ بافت شناسی و آسیب شناسی ۲
آناتومی و فیزیولوژی ۴ شنوایی شناسی و روشهای ارزیابی دستگاه شنوایی ۲
فیزیک صوت ۲ بهداشت عمومی و کمکهای اولیه ۲
روانشناسی عمومی ۲ روانشناسی رشد ۲
روانشناسی کودک و نوجوان ۲ روانشناسی زبان ۲
الگوهای پردازش گفتار و زبان ۲ رشد روانی حرکتی و اختلالات آن ۲
آمار و پژوهش مقدماتی ۲ ژنتیک پزشکی و سندرومهای دارای اختلالات گفتار و زبان ۲
ارتودنسی در رابطه با گفتار ۲ بیماریهای گوش، گلو، بینی و حنجره ۲
بیماریهای اعصاب مربوط به گفتار ۲ مبانی گفتار درمانی ۱
رشد و تکامل گفتار و زبان ۳ بهداشت، پیشگیری و مشاوره در گفتار درمانی ۲
روشهای بالینی در اختلالات گفتار و زبان ۲ نابسامانیهای گفتار و زبان در عقب ماندگی ذهنی و سندرومهای نافذ رشد ۲
نابسامانیهای گفتار و زبان در آسیب دیدگی شنوایی ۲ نابسامانیهای زبانی ویژه دوران رشد ۲
اختلالات خواندن و نوشتن در دوران رشد ۱ ناروانیهای گفتار ۳
زبان پریشی بزرگسال ۳ اختلالات صوت ۳
اختلالات واج شناختی و آوا شناختی ۳ اختلال در تشدید ۲
اختلال بلع ۱ تشخیص افتراقی در اختلالات گفتارو زبان ۲
مدیریت در گفتار درمانی ۱ جمع ۷۸
طرح و پژوهش ۲

 

دروس کارآموزی در عرصه رشته گفتار درمانی
 
نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
کارآموزی بالینی در عقب ماندگی ذهنی و سندرومهای نافذ رشد ۱و۲ ۳ کارآموزی بالینی در آسیب دیدگی شنوایی ۱و۲ ۲
کارآموزی بالینی در نابسامانیهای زبانی ویژه دوران رشد ۱و۲ ۲ کارآموزی بالینی در اختلالات خواندن و نوشتن در دوران رشد ۱و۲ ۲
کارآموزی بالینی در ناروانیهای گفتار ۱و۲ ۳ کارآموزی بالینی در زبان پریشی بزرگسال ۱و۲ ۲
کارآموزی بالینی در اختلالات صوت ۱و۲ ۳ کارآموزی بالینی در اختلالات واج شناختی و آوا شناختی ۱و۲ ۳
کارآموزی بالینی در اختلال در تشدید ۱و۲ ۲ جمع ۲۴
کارآموزی بالینی در اختلال در بلع ۱و۲ ۲

 

دروس اختصاصی اختیاری رشته گفتار درمانی

نام درس تعداد واحد نام درس تعداد واحد
روان شناسی یادگیری ۲ بازی درمانی ۲
غربالگری در گفتار درمانی ۱ کاربرد روشهای پاراکلینیک در گفتار درمانی ۲
روشهای ارتباطی مکمل و جایگزین در اختلالات گفتار و زبان ۲ اختلالات ارتباطی در سالمندان ۱
اصول و روشهای فعالیتهای گروهی ۱ داروشناسی برای درمانگران گفتار و زبان ۱
 • دانشجو باید ۶ واحد از دروس فوق را بگذراند.

دانشگاههایی که در رشته گفتار درمانی پذیرش دانشجو دارند(بر اساس دفترچه کنکور ۹۳)

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان

دانشگاههایی که در رشته گفتار درمانی پذیرش دانشجو دارند(بر اساس دفترچه کنکور ۹۴)

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان
دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

دانشگاههایی که در رشته گفتار درمانی پذیرش دانشجو دارند(بر اساس دفترچه کنکور ۹۵)
(غیر از دانشگاه پیام نور، موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد)

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران دانشگاه علوم پزشکی اراک دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی بابل دانشگاه علوم پزشکی تبریز دانشگاه علوم پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دانشگاه علوم پزشکی سمنان
دانشگاه علوم پزشکی شیراز دانشگاه علوم پزشکی مشهد دانشگاه علوم پزشکی همدان
دانشگاه علوم پزشکی تهران

رشته های کارشناسی ارشد گفتار درمانی (بر اساس دفترچه کنکور ارشد علوم پزشکی ۹۵):

فارغ التحصیلان کارشناسی گفتار درمانی مجازند در رشته های زیر در مقطع ارشد ادامه تحصیل دهند:

 • مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)
 • مهندسی پزشکی (زیست مواد)
 • اپیدمیولوژی
 • ارزیابی فناوری سلامت
 • اقتصاد بهداشت
 • انفورماتیک پزشکی
 • علوم تشریحی
 • فناوری اطلاعات سلامت
 • سلامت سالمندی
 • فیزیولوژی
 • گفتاردرمانی
 • رشته مدیریت توانبخشی
 • کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
 • مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
 • نانوتکنولوژی پزشکی
 • زیست فناوری پزشکی
 • رفاه اجتماعی
 • تاریخ علوم پزشکی
 • آموزش پزشکی
 • برنامه ریزی الکترونیکی در علوم پزشکی
 • آمار زیستی

توضیحات تکمیلی استاد محمدی درباره ی این رشته:

با توجّه به این‌که هنوز در کشور ما متخصصین گفتاردرمانی به تعداد کافی وجود ندارند، این رشته از بازار کار خوبی برخوردار است. دانش‌آموختگان این رشته می‌توانند پس از پایان دوره‌ی کارشناسی، در مراکز گفتاردرمانی دولتی یا خصوصی، بیمارستان‌ها، مدارس استثنایی و یا کلینیک‌ شخصی خود خدمت کنند و یا با مراجعه به محلّ زندگی بیمار ، خدمات «درمان در منزل» ارائه دهند.

این رشته در این سالها بازار کارخوبی داره میشه گفت درسالهای  ۸۹ به قبل بازار کار خوبی براش مهیا نبود  به همین دلیل دانش اموزان اشناییت کمتری نسبت به این رشته دارند ویااطلاعات ناقصی دراین زمینه دارند.

اما باتوجه به روند تکاملی بهداشت و سلامت کشور و تجهیزات بیمارستانی وهمچنین گسترش زمینه های پزشکی و افزایش بیمارستان ها در کشور بازار کار خوبی درانتظار فارغ التحصیلان این رشته در سال های اینده خواهد بود.

همچنین باتوجه به امار کنکور ۹۵ میتوان گفت با رتبه ای تا ۵ هزار باتوجه به سهمیه های مختلف (به استثنای سهمیه های خاص) میتوان دراین رشته دردانشگاه های دولتی تحصیل کرد. لازم بذکرست که دربعضی سایت ها شما رتبه هایی بسیار بالاترازین این عدد تا ۵۰-۶۰ هزار خواهید دید.باید گفت که این رتبه ها و اعداد ارقام درواقع یک فریب برای جذب و جلب شماست بخصوص که درایام انتخاب رشته کلماتی نظیر سهمیه های پنهان -بارتبه های ۵۰-۶۰ صد هزار پزشکی  و پیراپزشکی قبول شدن و….که همه ی اینها ناشی از سواستفاده عدم اگاهی و اطلاعات کافی شما دانش اموزان نسبت به پروسه انتخاب رشته بوده و ان اعداد اعلامی رتبه ی کشوری داوطلبان بوده که ارزش وتاثیر خاصی درروند انتخاب رشته ندارد.به همین دلیل است که بارها تاکید میشود پروسه کنکور از زمان شروع رقابت کنکور درس خواندن و ازمون سراسری  وبعد ان انتخاب رشته همگی نیازمند وجود یک مشاور اگاه دراین زمینه یک فرد خبره و ازهمه مهمتر راه شناس بوده که بانقشه ی درست راه و فرد به فرد برای شرکت در کنکور و بعد ان انتخاب رشته شمارا راهنمایی کند.

1 دنبال این می گردید “معرفی رشته گفتار درمانی+رتبه لازم

 1. سلام خیلی ممنونم از این مطلب بسیار مفیدتون
  من رو واقعا با این رشته آشنا کرد و من تمامی این توانایی ها رو در خودم دیدم و می بینم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز امنیتی *