س. مرداد ۱ام, ۱۳۹۸

در کنکور سراسری سهمیه های مختلفی وجود دارد که یکی از مهمترین های آنها سهمیه مناطق است. سهمیه مناطق سهمیه ای است که به همه داوطلبان تعلق میگیرد و به سهمیه منطقه ۱ تا ۳ تقسیم می شود. 

سهمیه منطقه ۱ برای شهرهای بزرگ است که به تمام امکانات آموزشی دسترسی دارند با سهمیه منطقه دو برای شهرهای کوچکتر و سهمیه منطقه ۳ برای مناطق محروم است. برای اجرای عدالت آموزشی در کنکور سراسری قانون سهمیه بندی را گذاشتند زیرا  افرادی که در منطقه یک زندگی می‌کنند از امکانات آموزشی بیشتری برخوردارند و به تمام کلاس های آموزشی دسترسی دارند و می توانند کتب مختلف آموزشی را خریداری کنند اما افرادی که در منطقه ۳ تحصیلی زندگی می کنند یعنی در مناطق محروم هستند از امکانات آموزشی بسیار دور بوده و امکان تهیه آن را ندارند پس یک سهمیه برای تسهیل در پذیرش آنها قرار داده شده است.

سهمیه  شهرهای ۳ و ۲ و ۱

سهمیه بندی مناطق به این صورت می باشد که داوطلبان کنکور ۹۸ بر اساس این که سه سال آخر تحصیل خود را در کدام منطقه درس خوانده اند، مشمول یکی از سهمیه های مناطق ۱،۲،۳ می شوند. دانش آموزان هنرستانی و فارغ التحصیلان کاردانی آموزشگاه های فنی و حرفه ای بر اساس محل تحصیل سه سال آخر هنرستان خود دارای یکی از سهمیه های منطقه یک، دو یا سه خواهند شد.

 به عنوان مثال اگر دانش آموزی تمام مدت تحصیل خود را در منطقه ۱ گذرانده باشد و فقط سال آخر تحصیل خود را در یکی از دبیرستان های منطقه ۳ بخواند مشمول سهمیه منطقه ۳ نمی شود.  

در صورتی که داوطلب کنکور سراسری ۹۸، سه سال آخر تحصیل خود را در مناطق مختلف گذرانده باشد، سهمیه داوطلب بر اساس محل تحصیل منطقه مرفه تر از نظر امکانات آموزشی تعیین می شود. (حتی اگر فقط یک سال در این منطقه تحصیل کرده باشند)

در سهمیه بندی مناطق، داوطلبانی که دو سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده باشند و داوطلبان معلول جز سهمیه منطقه سه محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز امنیتی *