آخرین خبرها

رتبه یک با معدل یازده

مصاحبه با رستگار رحمانی تنها، رتبه اول تجربی و زبان های خارجی

خیلی‌ها دوست دارند به قطاری که در حال حرکت است، سنگ بزنند و کسی دوست ندارد به قطار ایستاده در ایستگاه سنگ بزند. اگر ایمان دارید راهی که می‌روید رضایت خدا و خلق را به همراه دارد باید بدون فکر به حرف و گاهی حسادت‌های اطرافیان در آن مسیر حرکت کنید؛ این سنگ‌ها همیشه هست. نباید از ظاهر و قیافه کسی درباره اعمالش قضاوت کرد باید خوشحال شویم که کسی از ما جلوتر است اما نمی‌دانم چرا گاهی این مسائل نادیده گرفته می‌شود… مثال زنده این جملات جریان رتبه اول کنکور سراسری در رشته تجربی است.

وقتی نتایج کنکور سراسری ۸۸ اعلام شد، شاید کمتر کسی فکر می‌کرد نفر اول گروه‌های تجربی و زبان‌های خارجی و چهل و چهارم رشته هنر؛ دیپلمه‌ای ریاضی باشد که به امید خدمت به مردم محروم منطقه خود می‌خواهد پزشک شود. رستگار رحمانی فرزند خانواده‌ای ۱۰ نفره است که پدرش کارگر ساختمان و مادرش خانه‌دار است.

رتبه یک تجربی سال ۸۸، اهل محله بهداری از شهر مرزی جوانرود با جمعیتی بالغ بر ۵۰ هزار نفر است؛ از جایی که مهم‌ترین امکاناتش پارک تفریحی تجهیز نشده‌ای است که سینما، تئاتر، کافی شاپ، رستوران و… ندارد. نخبه جوان ما دوران متوسطه خود را در محله قرگه در دبیرستان معراج جوانرود سپری کرد و پس از آن در پیش‌دانشگاهی ادیب جوانرود واقع در محله هلانیه ادامه تحصیل داد. او پس از پایان خدمت سربازی با چهار ماه فرصت مطالعه موفق شد با شرکت در کنکور سراسری سال ۱۳۸۸ رتبه اول کشوری را در دو گروه آزمایشی علوم تجربی و زبان‌های خارجی از آن خود کند. دلایل تحصیل و درد دل‌های این جوان کرمانشاهی که توانسته است خیل عظیم حریفان را در میدان رقابت کنار بزند و عنوان قهرمان ماراتن کنکور را با تحمل سختی‌ها و مشقات بسیاری به دست آورد؛ شنیدنی است… زمانی که داستان زندگی او را می‌شنوید، انگار که یک فیلم هندی دیده‌اید، به خصوص زمانی که می‌گوید: در یک انباری ۲ در ۳ متری درس می‌خواندم.

شما که دیپلم ریاضی هستید چرا برای کنکور، رشته تجربی را انتخاب کردید؟

رستگار: رشته‌های مهندسی متقاضی زیادی دارند اما پس از فارغ‌التحصیلی بازارکار تضمین شده‌ای در انتظار این رشته‌ها نیست. من ترجیح می‌دادم که در رشته‌ای تحصیل کنم که پس از فارغ‌التحصیلی شغل تضمین شده‌ای داشته باشد.

حالا چه رشته‌ای و چه دانشگاهی را انتخاب کردید؟

رستگار: رشته پزشکی دانشگاه تهران، زیرا به امید خدمت به مردم محروم منطقه خود می‌خواهم پزشک شوم. شهر ما از خدمات تخصصی و پیشرفته پزشکی محروم است. بیشتر مردم برای کارهای تخصصی پزشکی باید به کرمانشاه بروند. می‌خواهم پزشکی که خواندم، برگردم و به مردم شهرم خدمت کنم.

رتبه یک بودن برایتان مهم بود؟ برای انتخاب این رشته که مهم نبود حتما اول باشید؟

رستگار: برای انتخاب رشته که نه، تفاوتی نمی‌کرد متنها باید رتبه زیر صد می‌گرفتم، اما دلیل اصلی من برای کسب این رتبه شادی پدر و مادرم بودند.

پس برای کسب رتبه درس می‌خواندید؟

رستگار: بله؛ من کسب رتبه تک‌رقمی (حداقل در سطح منطقه خودمان) را به عنوان هدف خودم قرار داده بودم و از آنجا که می‌دانستم کار سختی را پیش‌رو دارم با برنامه‌ریزی و بررسی نقاط ضعف و قوت خود برنامه مطالعاتی خود را ادامه دادم.

کسب رتبه برتر ویژگی خاصی می‌خواهد؟

رستگار: متاسفانه ذهنیت اکثر افراد جامعه این است؛ البته خودم هم قبلا همین فکر را می‌کردم اما حالا متوجه شدم قبولی در هر کاری فقط با توکل به خدا و پشتکار فرد امکان‌پذیر است. کسب رتبه برتر کنکور به شرایط و امکانات خاصی نیاز ندارد، بلکه پشتکار و تلاش فرد را می‌طلبد.

خانواده چقدر در کسب این موفقیت شما نقش داشت؟

رستگار: حمایت و پشتیبانی خانواده و معلمانم با وجود امکانات بسیار کم، عامل مهمی در به دست آوردن این موفقیت بود. خانواده به خاطر من سختی‌های زیادی را تحمل کردند معلمان شهرستان جوانرود نیز با وجود کمبود وقت و امکانات، تلاش‌های فراوانی بدون هیچ چشمداشتی، نه تنها برای من بلکه برای دانش‌آموزان این شهرستان انجام داده و می‌دهند.

کمی درباره نحوه و روش درس خواندنتان برای ما بگویید؟

رستگار: از اول بهمن سال گذشته؛ روزی هفت تا هشت ساعت مطالعه داشتم. بعد از ایام عید این میزان مطالعه به روزی هشت تا ۱۰ ساعت رسید و در آستانه کنکور نیز روزی ۱۲ تا ۱۳ ساعت مطالعه داشتم. اساس کار را بر سه دوره مطالعه دروس پیش‌دانشگاهی و سال دوم دبیرستان در مرحله اول، دروس پیش‌دانشگاهی و سال سوم دبیرستان در مرحله دوم و جمع‌بندی قرار دادم.

بیشتر کجا درس می‌خواندید؟

رستگار: خانواده من یک خانواده پرجمعیت است و با خواهران و برادرانم زندگی می‌کنم. پدرم کارگر و مادرم خانه‌دار است و بچه‌های دیگر هم یا در حال تحصیل در مدرسه یا در دانشگاه ه

ستند. برای اینکه جایی داشته باشم که دور از سر و صدا درس بخوانم می‌رفتم انباری؛ یک اتاق کوچک ۲ در ۳.

از کتاب‌های آموزشی خاصی برای کنکور استفاده کردید؟

رستگار: تنها از تست آزمون‌های سال گذشته، برخی کتاب‌های تست‌زنی معتبر همراه با برنامه‌ریزی و تکرار و مرور دروس استفاده کردم و همه اینها را رمز موفقیت خود می‌دانم.

کلاس یا آزمون آزمایشی چطور؟

رستگار: کلاس کنکوری وجود نداشت که بروم اما در آزمون‌های آزمایشی که هر دو هفته یک بار برگزار می‌شد؛ شرکت می‌کردم و در همان آزمون‌ها نمرات خوبی به دست می‌آوردم. هدفم کسب رتبه اول تا دهم بود. در هیچ کلاس کنکوری ثبت‌نام نکردم و با توجه به کمبود امکانات در محل زندگی‌مان رقابت با داوطلبانی که حداکثر امکانات در مراکز استان‌ها را داشتند؛ سخت بود.

چرا در میان انبوه کلاس‌های خصوصی، معلم خصوصی، دوپینگ علمی و… در شهرهای بزرگ، یک دیپلم ریاضی از یک شهر کوچک، رتبه اول کنکور را به دست می‌آورد؟

رستگار: انگیزه و تلاش. این دو عامل رمز موفقیت دانش‌آموزان شهرهای کوچک است. آنها این انگیزه را دارند که به موفقیت برسند و با وجود کمبود یا حتی نبود امکانات مناسب آموزشی و کمک آموزشی می‌توانند به سطحی برسند که قابل توجه است.

مشوق اصلی شما برای شرکت در کنکور چه کسی بود؟

رستگار: با اینکه پدر و مادرم شناخت کمی نسبت به مسائل کنکور، سهمیه‌ها، مناطق و این جور موضوعات دارند اما پس از هر آزمون آزمایشی پیگیر بودند و همواره مشوقم بودند.

به نظر شما سوالات کنکور امسال چطور بود؟

رستگار: سطح سوالات کنکور امسال خوب بود اما به نظر من سوالات عمومی وقت گیر بود.

راستی چرا زبان؟

رستگار: از اول به زبان انگلیسی و کتاب‌های مکالمه علاقه‌مند شدم، اما پس از آن در کلاس زبان شرکت کردم و این موضوع را به صورت جدی پیگیری کردم.

فکر می‌کردید در رشته زبان‌های خارجی هم رتبه اول را کسب کنید؟

رستگار: فکر می‌کردم در رشته علوم تجربی رتبه‌ام تک‌رقمی شود، اما تصور نمی‌کردم رتبه اول را کسب کنم اما در رشته زبان اصلا فکر نمی‌کردم. مطمئن نبودم در این گروه اول شوم اما حدس می‌زدم که رتبه تک‌رقمی منطقه خودمان را به دست آورم.

قضیه شک سازمان سنجش و این آزمون دوباره چه بود؟

رستگار: این برای خود من هم جای سوال داشت و دارد. به من چیزی در این باره نگفتند، فقط گفتند که ضرورت دارد قبل از اعلام نتایج نهایی در این آزمون دوباره شرکت کنید. به اعتقاد من این موضوع تنها یک معنی دارد و آن هم این است نتیجه‌ای که به‌دست آمده از راه دیگری به دست آمده و مربوط به من نیست.

شما هم در این آزمون دوباره شرکت کردید؛ چرا؟

رستگار: اگر شرکت نمی‌کردم نتایجم حذف می‌شد، اما من شرکت کردم گویا نتایج این آزمون دوباره از آزمون سراسری بهتر شد و حتی درس‌هایی که صددرصد نزده بودم را این بار صد زدم.

باز هم برای ما سوال است؛ چرا آزمون دوباره چون بچه شهرستانی بودید؟

رستگار: برای من هم همین طور؛ بر فرض اینکه نتیجه از آن من نبود اما خودشان قضاوت کنند چطور بدون مطالعه درست می‌توان در دو رشته رتبه اول را کسب کرد شاید در یکی از این دو رشته با آن مسائلی که آنها فکر می‌کردند به این نتیجه رسیدم اما رشته دیگر چی یا آن رشته‌ای که در آن رتبه دورقمی را کسب کردم؛ چی؟! همه می‌دانند از مراحل طرح سوالات کنکور تا چاپ و توزیع آنها قرنطینه شدیدی وجود دارد پس امکان لو رفتن سوالات منتفی است. من هرچه فکر می‌کنم دلیل منطقی برای امتحان دوباره نمی‌بینم البته باز هم مشکلی نیست اما باید این را بدانیم که بعد از یک ماه و نیم از کنکور دیگر داوطلب آن آمادگی زمان امتحان را ندارد.

قبل از سال ۸۸ هم در کنکور شرکت کرده بودید؟

رستگار: اینکه در سال‌های ۸۲ تا ۸۵ اقدام به شرکت در کنکور نکردم دلیلش برای خودم محفوظ بماند اما در سال ۸۵ به دلیل اعزام به خدمت سربازی نتوانستم به دانشگاه راه یابم در حقیقت در آن سال برای اولین بار در کنکور شرکت کردم و آن زمان در رشته خودم یعنی ریاضی امتحان دادم و رتبه ۳۰ کشور و دوم منطقه و سوم زبان‌های خارجی را کسب کردم اما به دلایل مشکلات شخصی (ترجیح می‌دهم درباره‌اش حرف نزنم) نتوانستم به موقع ثبت‌نام کنم و زمانی که برای ثبت‌نام مراجعه کردم سنم از حد نصابی که برای معافیت تحصیلی لازم است فراتر رفته بود و باید به خدمت سربازی می‌رفتم. بعد از اتمام خدمت سربازی یعنی بهمن سال ۸۷ بود که این بار برای کنکور تجربی شروع به درس خواندن کردم.

دوست نداشتی به جای درس و دانشگاه کمک حال پدرت شوی؟

رستگار: شاید خودم هم دلم می‌خواست این کار را بکنم، در یک مقطعی مخصوصا بعد از سربازی فکر کردم درس را کنار بگذارم مخصوصا که خب دو سال از درس و کتاب دور شده بودم، اما باور نمی‌کنید پدرم خودش این اجازه را به من نمی‌داد و می‌گفت: من حداقل امکانات را 

برایت فراهم می‌کنم تا درس بخوانی.

هدفتان در زندگی چیست؟

رستگار: مهم‌ترین هدف من، خدمت به مردم به خصوص مردم شهرستان جوانرود است قطعا با حمایت دولتمردان و مسئولان می‌توانم به هدف بزرگم یعنی خدمت به میهن برسم.

برای آینده چه فکر و تصمیمی دارید؟

رستگار: با رشته‌ای که انتخاب کردم زمینه‌ای برایم فراهم شده که شرایطم را بهتر از گذشته کرده است، می‌خواهم در رشته‌ای که وارد می‌شوم مثمرثمر باشم و کارهایی دور از کلیشه انجام دهم و در نهایت پدر و مادرم را خوشحال ببینم.

چطور مسئولان باید از نخبگان حمایت کنند؟

رستگار: حمایت و پشتیبانی مسئولان از نخبگان و بهترین‌های کنکور باعث دلگرمی و نقطه قوتی برای تلاش بیشتر آنهاست. این روند در ایجاد انگیزه برای حضور و تلاش بیشتر نخبگان در جامعه حائز اهمیت است، چراکه این افراد با طیب‌خاطر به فعالیت و ادامه تحصیل می‌پردازند و بهتر می‌توانند در شکوفایی جامعه موثر باشند.

با حذف کنکور موافق هستید؟

رستگار: نه، اصلا؛ به نظر من کنکور بهترین معیار برای ارزیابی داوطلبان است و با حذف آن دیگر معیاری برای سنجش دانش داوطلبان نداریم اگر قرار به حذف باشد به نظرم باید برای کنکور جایگزین مناسب پیدا کنند؛ یک آزمون مناسب.

چه توصیه‌ای به داوطلبان سال آینده کنکور دارید؟

رستگار: به داوطلبان سال آینده کنکور توصیه می‌کنم کتاب‌های درسی خود را به دقت مطالعه کنند و در کنکورهای آزمایشی نیز شرکت کنند. در ایران چند سال است که کنکور، کتاب‌محور است و اگر دانش‌آموز تمام تلاش خود را بر روی کتاب متمرکز کند موفقیت بیشتری به دست می‌آورد.

و حرف پایانی؟

رستگار: کنکور تنها راه موفقیت در زندگی نیست، اما ارزشش را دارد افرادی که یک‌بار در آن موفق نشده‌اند یک سال دیگر وقتشان را صرف کنکور کنند و پس از آن اگر موفقیتی در این زمینه به دست نیاوردند سراغ سایر توانمندی‌های خودشان بروند.
? این مصاحبه رو برای دوستان خود که در آینده امتحان کنکور پیش رو دارند به اشتراک بذارید .??➕

هر کسی با هر شرایطی در هر نقطه ای از ایران میتونه رتبه تک رقمی باشه مهم انرژی، باورقلبی و ایمانیه که خودش داره و به میزان این باور، تلاش و پشتکار میذاره پای هدف و آرزوش !

امیدوارم در آینده داستان موفقیت تو رو هم برای دوستان به اشتراک بذاریم رفیق ?➕

 

درباره ی... مشاور سید عاصم محمدی

سیدعاصم محمدی مربی انگیزشی مشاور و برنامه ریز برتر کنکور مربی کارشناس برنامه های اموزشی و تحقیقاتی محقق و و پژوهشگر اموزشی وتحصیلی با بیش از صدها فایل های صوتی، مقالات تالیفی کنکور در زمینه های اموزشی، مطالعاتی و….و مبتکر روش های نوین برنامه ریزی درقالب برنامه های جمع بندی کیفیتی در زمانی کوتاه برگزار کننده همایش های موفقیت تحصیلی ،برنامه ریزی و پشتیبانی در کنکور در مدارس نمونه و موسسات بزرگ سطح کشور

همچنین این مطلب را مطالعه کنید.

شرایط شرکت در طرح ترمیم معدل

شرایط شرکت در طرح ترمیم معدل ترمیم معدل همواره یکی از سوالات و دغدغه های …

۱۵ نظرات

 1. بهرام خواهر فاطمه عبدالهی

  به به این آقا رتبه برتر
  ملهم میشه اینجوری بشم استاد
  مثل تابستون پارسال که خواهرم اومد انتخاب رشته انجام داد پیش شما
  قبول شد اتاق عمل بوشهر الان کلی خوش حال
  هزینه یونی نمیدا
  منم بیام امسال پیش شما انتخاب رشته
  این افتخار از ما دریغ نکنید
  سعادت انتخاب رشته ی دست بیارم
  سپاس از لطفتون

 2. سلام استاد .خدا قوت .
  من دختر هستم و فارغ التحصیل رشته تجربیم.معدل کتبیم اصلا خوب نیست پایه متوسطی هم دارم .به نظر شما اگه از همین الان با پشتکار فراوان شروع کنم زمان کافی هست واسه تموم کردن و جمع بندی و تست و مرور ؟ جای اشتباه کردن ندارم و تنها فرصتی هست که میتونم شزایط زندگیمو تغییر بدم

 3. پریسا جان ممنون از مطالب خوبت

 4. ثبت نام دوره جدید برای جذب دانش آموز
  جهت برنامه ریزی برای بهمن دارید
  یا ظرفیت تکمیل هست در حال حاضر استاد جان؟

 5. سلام استاد خسته نباشید رشته ی انسانی هستم. تاریخ و تاریخ ادبیات از بودجه ازمون عقب افتادم بنظر شما چجوری برنامه ریزی کنم تا بتونم به ازمون برسم

 6. آخه استاد این دوست هم دوره منه
  خاطرات زنده کردید
  ممنون استاد

 7. تهران همایش ندارید؟

 8. پدر پسرم پوریاهست

  سلام
  عصر زمستان شما بخیر باشد
  بعد از ماه دی ماه آیا برای شما مقدور هست
  همایشی در باب موضوعات
  کند خوانی و عوامل آن و پیشگیری
  حساسیت مداوم برابری درس و وسواس در آن
  تاثیر آزمون جامع ب صورت یهویی شرکت کردن بعد از دوفصل درس خواندن آیا درست است؟
  موقعیت مطالعه دروس
  در همایش های حضوری صحبت کنید
  چون دغدغه اصلی دوستان کنکوری عزیز نظام جدید هست
  برای شما مقدور هست همایشی بزرگ در باب های
  این موضوعات در آکادمی تیس داشته باشید
  عالی هست
  اینجانب پدر پوریا اسلامی هستم
  تعریف جناب عالی زیاد شنیدم
  خوش حال میشم از طرف آکادمی تیس برای پسر
  و دوستان هم سن او همایش درباره سال دهمی بعد دی ماه برگزارشه

 9. ۱-درس هرروز را همان روز بخوانم؟

  بله چون با این کار حتی ریزه کاری های تخته هم بخاطر خواهد ماند و زمان کمتری برای مرور و تثبیت درس در ذهن نیاز است تا این که چند روز بعد بخواهید آن را مطالعه کنید و نکات ریز از یادرفته را با تلاش و صرف زمان بیشتر بخاطرآورید.(تازه اگه خوش شانس باشید و بخاطر آورید) و تفاوت دیگر آنکه اگر همان روز بخوانید فرصت تست زنی را در چند روز بعد دارید. اما اگر این کار را نکنید این فرصت را از خود گرفته اید. یا اینکه از زمان درسی دیگر استفاده کنید و جبران مافات کنید.
  ۲-آیا فیلم دیدن (به طور کلی تفریح) تأثیر منفی بر عملکرد من دارد؟

  همان طور که درس خواندن برای ما الزامی و ناگریز است.تفریح و استراحت هم برای ذهن و جسم و روح ما لازم است اما نه تفریحی که بیشتر باعث آشفتگی و خستگی چشم یا بدن شود (مانند: فیلم دیدن یا انجام ورزش های سنگین و….)که ضررش بیشتر از سودش است.پس برای تفریح(البته از نوع سالم!!)می توانید به موسیقی های آرام گوش دهید یا به جایی بروید که باعث آرامش خاطر شما می شود؛ مثلا به دیدار افراد نزدیک و صمیمی بروید و یا ورزش هایی را انحام دهید که باعث آرامش روح شما می شود.(مانند: شنا و یوگا)
  ۳-اگر برنامه زمانی خودم(بر اساس نظر مشاور یا نقاط ضعفم)بر اثر کار زیادی که یک استاد می دهد دچار مشکل شد چه کنم؟

  قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم باید بدانیم که استاندارد مطالعه هر درس چند ساعت در هفته است.این استاندارد برحسب حجم آن درس و ضریبش درکنکورسراسری تعین می شود(هر چند که دبیر هر درس علاقمند باشد که دانش آموزان تمام هفته رابه مطالعه درس او بپردازند!!!)برگردیم به سؤال اصلی ؛ در چنین مواقعی باید از استاد خواهش کنید که حجم کار را تا حد امکان متعادل کند یا اینکه زمان بیشتری را به درس خواندن اختصاص دهید واما راه حل دیگر این است که شما تمام تمارین را انجام ندهید و مهم ترین هارا برگزینید ، فقط به آن ها پاسخ دهید. حال شما کدام راه را انتخاب می کنید؟
  ۴-در زمان بندی روزانه خواندن درس ها بر حسب اهمیت آن ها مهم است یا باید روی نقاط ضعف خود تمرکز کنیم؟

  این دو جمله هردو درست است.هم اهمیت دروس را باید ملاک قرار دهید و هم نقاط ضعفتان را نباید فراموش کنید.اما چگونه ؟واضح است که دروس اختصاصی با ضرایب بالا در کنکور باید بیشتر مورد توجه قرارگیرند. اما اگردر دروس اختصاصی قوی هستیم ومشکل در دروس عمومی و حفظ کردنی است،(که اتفاقا مشکل بیشتر دانش آموزان همین است)باید زمانی مناسب و معقولی را برای مطالعه آنان لحاظ کنیم.پس نتیجه میگیریم که بعد از ۲زنگ مطالعه دروس مهم و تست زنی آنها لازم است که ۱ زنگ به مطالعه دروسی که درآن ضعف دارید اختصاص بدهید.(توصیه یک رقمی به شما دانش آموزان عزیز این است که ساعات مطالعه خود را به صورت زنگی تنظیم کنید .منظور از یک زنگ ۹۰ دقیقه مطالعه است)
  ۵-چگونه عمل کنم تادرس هایی را که خوانده ام از یاد نبرم؟

  این درس عمومی است یا اختصاصی ؟ اگر عمومی است ، هر ۲یا ۳ روز یکبار به مرور آنچه که قبلا خوانده اید اختصاص دهید.(توصیه یک رقمی به شما دانش آموزان عزیز این است که حتما برای دروس معارف وادبیات این مرور را انجام دهید)

  یا اینکه اگر۳ روز از خواندن آن مطلب گذشت تعدادی تست از آن درس بزنید(به خصوص برای دروس زبان وعربی) اما اگردرس مورد نظر اختصاصی است در بازه های زمانی کوتاه تر مثلا یک روزدرمیان ۲۰ تست ازآن مبحث بزنید و تنها پاسخ سؤالاتی را که غلط زده اید ، بخوانید؛تا همه ایرادات آن مبحث بر طرف شود.
  ۶-کمیت ساعت مطالعه مهم است یا کیفیت آن؟

  هردو مهم تر از دیگری است !!! می دانید چرا؟ دراین که کیفیت مطالعه باید بالا باشد تا بحره لازم را ببرید هیچ شکی نیست، به خصوص در دروس اختصاصی که دارای نکات و فرمول هایی است که بخاطر سپردن آنها ربطی به زمان ندارد و تنها چگونه یاد گرفتن آتها مهم است،چون باید از آنها در مسائل مختلف استفاده کنید.اما درمورد میزان ساعت مطالعه ، همین بس که برای دروس عمومی هر چقدر بیشتر زمان صرف کنید، مطالب بیشتری را عمیق تر یاد خواهید گرفت ؛ به مرور به آنها هم خواهید رسید.
  ۷-چه ساعاتی چه درس هایی رابخوانم؟

  پاسخ این سؤال کاملا به دانش آموز و عادات روزانه او بستگی دارد . برخی صبح ها دروس اختصاصی و مفهومی رابهتر درک میکنند وپس از مدتی که به اصطلاح ذهنشان راه افتاد، دروس حفظی را می خوانند و برعکس؛ برای شب ها هم همین طور ، برخی ساعات آخر شب را به دروس حل کردنی اختصاص می دهند تا بر خوابشان غلبه کنند. اما برخی با این استدلال که آخر شب ذهنشان توانایی تجزیه تحلیل سوالات سخت را ندارد، دروس حفظی را میخوانند. در نتیجه هر موقع که سرحال تر بودید، دروس سخت تر را مطالعه کنید و هر موقع خسته تر بودید، دروس شیرین تر را مطالعه کنید.
  ۸-کلاس های غیر درسی( مانند:زبان ،ورزش و….)باید قطع شود یا نه؟

  از آن جا که درسال چهارم دبیرستان باید دروس سه پایه را جمع کنید ،به نظر می آید که زمان به کلاس های غیر درسی( به خصوص اگر بیشزاز یکبار در هفته باشد) نمیرسد. اما اگرساعات مطالعه ی مطلوب را در هفته انجام می دهید و به عنوان تفریح در این کلاس ها شرکت میکنید،بسیار مفید خواهد بود. این کلاس ها می تواند زبان ،موسیقی،ورزش های سبک وکلاس های هنری باشد.
  ۹-ورزش در این سال جه جایگاهی دارد؟

  ورزش برهر درد بی درمانی دواست!!!البته ورزشی که باعث تمدد اعصاب شود،مانند: شنا ، یوگا ، ورزش های هوازی و بدنسازی سبک ، نه ورزش های قدرتی که مقدار زیادی کالری و انرژی صرف کند؛ البته اگر شانس بیاورید و مصدوم نشوید(!)و پس از اتمام آن ها تا مدت ها به تفسیر و تحلیل آن بپردازید و خود را از جرگه کنکوری ها جدا کنید.

  لذا در هفته حدود ۲ساعت ورزش سبک توصیه می شود به خصوص شنا.
  ۱۰-چرا هرچی ادبیات میخوانم نتیجه نمی دهد و بدتر می شود؟

  در اینجا ضرب المثل : از گرسنه بگیر بده به سیر، جایگاه خود را نشان می دهد.یا یک درس را نخوانید یا وقتی میخوانید آن را دقیق و کامل بخوانید.با یکبار مطالعه دروس عمومی آن هم درس پر حجمی مثل ادبیات،مسلما نتیجه مطلوبی آیدتان نمی شود.

  اگر بخشی از ادبیات را خواندید،مرور کردید،نکات اصلی را یاداشت کردید، تست آن را نیز زدید و باز هم نتیجه نگرفتید، بدانید که شما یک ادیب نیستید.
  ۱۱-رتبه سنجش و کنکور چقدر شبیه هم هستند؟

  همان طور که از نام آن پیداست سنجش برای سنجیدن توانایی های شما در امتحان وپیاده سازی آموخته ها در پاسخ برگ است.

  ۴آزمون جامع سنجش بعد از عید، بسیار برای این کار مناسبند اما کافی نیستند. زیرا جامع ۱، فقط دروس پایه است. جامع ۲ ، اوایل اردیبهشت است و بیشتر به درد پشت کنکوری ها میخورد.(چرا؟)جامع ۳ ، نتایج دقیق تری می دهد؛ زیرا تمامی دروس تا اوایل خرداد

  ماه بسته شده است . اما جامع ۴، که اواخر خرداد ماه است آخرین و مهمترین نقطه برای مقایسه با دیگران در یک جامعه آماری بالا می باشد؛ اما آن هم دقیق نیست زیرا هنوز ۲هفته تا کنکور سراسری مانده است و در ۱۴ روز و ۳۳۶ ساعت کار های زیادی می توان کرد.راستی حواستان باشد در این ۲ هفته حتی میتوان از قله به دامنه آمد.(!)
  ۱۲-جابجایی هایی که در اردیبهشت پیش می آید، کاذب است یا واقعی؟

  تمام ۸سال قبل از دبیرستان ،۳ سال اول دبیرستان ،ماه قبل از عید یک طرف و ۳ماه بعد از عید هم یک طرف؛مانند این می مانند که شما سنگ غلتان عظیمی را با زحمت فراوان تا ده قدمی قله آورده باشید بعد به یک باره انرژی تان تمام شود و آن را رها کنید ! چه اتفاقی می افتد؟!!! برعکس این موضوع هم صادق است . اگر تا قبل عید خوب مطالعه نکرده اید در این ۳ماه بخش زیادی از عقبماندگی شما جبران میشود و به نتیجه نسبتاً مطلوبی میرسید.(واضح است که این موضوع بدین معنا نیست که ۹ماه قبل عید به امید ۳ماه پایانی درس نخوانید.)
  ۱۳-چراهرچی درس خواندنم بیشترو روش ها و مطالعه کتب بهینه تر می شوند، رتبه ام بدتر میشود؟(مهر تا اوایل د ی ماه)

  میزان مطالعه به شما بستگی داردو می تواندکم یا زیاد شود؛ اما رتبه شما در کنکور و آزمون های آزمایشی نه تنها به شما بلکه به میزان تلاش دوستانتان بستگی داردو بسته به اینکه آن ها نسبت به شما چگونه مطالعه کردند رتبه شما بالا و پایین می شود، لذا بدون توجه به نتیجه کارهمچنان به آبیاری و نگهداری نهال خود ادامه داده ودرماه دوازدهم میوه شیرین آن را برداشت کنید.
  ۱۴-دخترانه خواندن یعنی چه؟

  با احترام به تمامی دخترها، شیوه اشتباهی را که در مطالعه اکثر ایشان انجام میشود را توضیح میدهیم: فرض کنید، کتابی ۱۰۰ صفحه ای دارید که ۵۰ صفحه آن را قبلا مطالعه کردید ،در ۱۰ ساعتی که برای مطالعه آن وقت دارید چگونه زمان را برای مطالعه آن تقسیم میکنید؟متاسفانه بیشتر دختر ها (البته نه همه آن ها)،۵، ساعت را به ۵۰ صفحه ای که خوب مطالعه کرده اند اختصاص می دهند(وسواس در مطالعه) و ۵ ساعت دیگر را به ۵۰ صفحه ای که مطالعه نکرده اند ، اما بهتر است ۲ساعت را به ۵۰ صفحه اول و ۸ساعت را به ۵۰صفحه دوم اختصاص بدهند.

  (شبیه سازی این سوال برای دروس مختلف، بر عهده ذهن خلاق دانش آموزان عزیز)
  ۱۵-خرخوانی کنیم یا نه ؟

  قطعاً .علت آن هم ابن است که برای موفقیت در کنکور استعداد شما ۱۰درصد و پشتکار۹۰ درصد به کار شما می آید.

  به خصوص با مفهومی تر شدن هر ساله سؤلات کنکور سراسری ، لزوم بیشتر مطالعه کردن برای ارتباط دادن مفاهیم و نکات مختلف به یکدیگر،این امر را اجتناب ناپذیر مینماید. و این مسیربه موفقیت نمی انجامد، مگر بازیاد

  درس خواندن یا به قول شما خرخوانی.

  البته بدانید وبه دیگران هم بگویید که اصل واژه خرخوانی برای کسانی استفاده می شود که زیاد و خیلی زیاد درس می خوانند و کمتر و کمتر نتیجه می گیرند. اما در اینجا منظور همان زیاد درس خواندن و نتیجه مطلوب گرفتن است.
  ۱۶-برای مطالعه خانه را انتخاب کنم یا کتابخانه؟

  خانه خوب است زیرا با لباس راحتی هستید و خوردو خوراک و استراحت فراهم است .خانه بد است زیرا انواع وسایل ناسالم تفریح از قبیل: تلویزیون ،رادیو ، رایانه ، اینترنت و تلفن و….. در دسترس است. البته سرو صدای بیرون ازاتاق هم که جای خود دارد.کتابخاته دقیقاً برعکس خاته است .یکی ازمزایا ی کتابخانه این است که پشت میز هستید ومی تواتید بدن خود را به نشستن طولانی برای شبیه سازی روز کنکور،آماده کنید. از جمله معایب آن سرو صدای ناشی از رفت و آمد دانش آموزان است. مدرسه هم مانند کتابخانه است با این تفاوت که سروصدای آن بعد از ساعت تفریح کمتر است. اما ممکن است یکنواختی محیطی که از صبح در آن درس خوانده اید، برایتان خسته کننده باشد.پس انتخاب با شماست!!!
  ۱۷-روز درس بخوانم یا شب؟

  سحر خیز باش تا کامروا شوی؛ یا به زبان کنکوری ها: سحرخیز باش تا یک رقمی شوی!!!

  اگرمدرسه می روید و یا تا عصر سرکلاس هستید،عصر تا شب هم مطالعه کنید تا از تاریکی و آرامش شب به بهترین نحو برای استراحت بهره ببرید. (میدانم که وقتی تا عصر سر کلاس هستید ،خسته می شوید. اما به هدفتان فکر کنیدو با انرژی ادامه دهید.)

  اما اگر پشت کنکوری هستید و از سکوت شب برای مطالعه استفاده می کنید حتما این نکته را می دانید که تمامی کنکور ها حتی کنکور های آزمایشی،اول صبح آغا زمی شود که شما خواب تشریف دارید!!!!.پس پیشنهاد یک رقمی به شما عزیزان این است که صبح و روز را برای مطالعه انتخاب کنید و شب را برای استراحت.
  ۱۸- تنها درس بخوانیم یا به صورت مباحثه ای؟

  اگر دانش آموز پایه دوم یا سوم هستید؛ توصیه یک رقمی به شما این است که دروس اختصاصی ،حل کردنی وتحلیلی را با دوستان خود مباحثه کنید. زیرا هم زمان کافی برای این کار دارید و هم مطالبی را یاد می گیرید.اما در سال چهارم دبیرستان به دلیل حجم زیاد مطالب وکمبود زمان کافی برای بحث و تبادل نظر، توصیه می شود که دروس را به تنهایی مطالعه کنید و تست بزنید، البته این اشتباه پیش نیاید که زمان رفع اشکال دبیر شما توجهی نداشته باشید و خودتان بخوانید. اما در دروس عمومی در هرپایه ای که هستید توصیه می شودکه به تنهایی مطالعه کنید ،زیرا سرعت یادگیری افراد در زمینه حفظیات و همچنین روش مطاله آنان برای فراگیری آن متفاوت است.
  ۱۹-کجا و در چه وضعیتی درس بخوانم ؟

  بهتر است برای افزایش تمرکز یک جای ثابت را برای مطالعه انتخاب کنید و زمانی که در آن محل هستید، هیچ کاری غیر از مطالعه انجام ندهید؛ این مکان می تواند گوشه ای از پذیرایی منزلتان ،اتاق شخصی شما ویا مکانی در کتابخانه باشد. اما در مورد وضعیت درس خواندن ؛ حتما اگر می توانستید کنکور را در وضعیت درازکش وروی تشک نرمی برگزار کنید آن را توصیه می کردیم،اما چون این امر محال است،درس خواندن پشت میزو صندلی را توصیه می کنیم.که حالت استاندارد سر جلسه کنکور می باشد.

  واما یک توصیه ورزشی یک رقمی : سعی کنید هرچند دقیقه یکبار بدن و کمر خود را به طرفین بچرخانید و به حالت راست درآورید. تا خستگی شما کم شود و زمان بیشتری مطالعه کنید.پس بدن و ذهن خود را آماده کنید.
  ۲۰- لزوم همراهی یک دانشجوی موفق در کنار من طی سال چقدر اهمیت دارد؟

  اگر در آزمون های آزمایشی شرکت می کنید؛ معمولا چنین فردی را به عنوان پشتیبان به شما معرفی می کنند تا کار های شما را پیگیری کند. بعد از این که آن افراد کار اصلی خود را فراموش کردند و تنها به تعریف وتمجید ازآن مؤسسه و آزمون ها و کتاب هایش می پردازند؛کار اصلی آن ها پاسخ گویی به سؤالات درسی شما می باشد. هر زمان با موضوع حل نشدنی در زمینه درسی مواجه شدید از ایشان کمک بگیرید، به شرط آن که از حضور این دانشجویان موفق که تا چندی پیش در شرایط شما بوده اند و سختی ها را پشت سر گذاشته اند، به درستی استفاده شود. این فکر بسیار سازنده و مفید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رمز امنیتی *

Watch Dragon ball super